Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1955 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

Nelasp
07.04.2024 4 z 5

Moc dojemné. Moje první kniha z prostředí islámu, samozřejmě některým zvykům a mentalitě úplně nerozumím, nicméně příběh byl pěkný a dojemný, obě hlavní hrdinky byly velmi silné ženy, se kterými se život nemazlil.

mario.nette
17.03.2024 1 z 5

Asi jsem jediná, ale mě to fakt zoufale nebavilo. Postavy mi byly nesympatické a nedočetla jsem to.

gabriel375
16.03.2024 5 z 5

wow. Majstrovsky zachytená esencia myslenia jednoduchých a nasmierne vnútorne bohatých ženských postáv . Khaled , ktorý sám prežil podstatnú časť svojich príbehov a bol nútený ocitnúť sa v roli utečenca z vlastnej krajiny Afganistanu, je MAJSTER pera. Toto by malo byť povinné :-) čítanie dneška.

Nikol1212
20.02.2024 5 z 5

knížka se mi líbila a četla se překvapivě tak krásně, že určitě zkusím i jinou knihu autora `:)

Bleska2411
11.01.2024 5 z 5

Silný příběh. Doporučuji.

mimidra
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Nádherný román, který vás rozbije na maděru. Velmi emotivní příběh protkaný násilím, beznadějí, láskou a drobnými střípky štěstí, které hlavní postavy udržují při životě. Stejně jako u knih o holokaustu jsem nedokázala pochopit, co všechno jsou lidské tělo a mysl schopny vydržet. Oceňuji skvěle vystavěný příběh, to jak se životy hlavních postav po delší době konečně protnou a děkovala jsem za víceméně dobrý konec. Ten jsem po tom všem opravdu potřebovala. Zajímavé také je, že je román protkaný skutečnými historickými událostmi. Děkuji autorovi za krásný emotivní zážitek.

Evkae36
24.06.2023 4 z 5

Moc hezky sestavený příběh a prolnuté osudy postav. Dobře se to četlo, děj ubíhal a pořád se něco dělo.

princesse
15.05.2023 4 z 5

Před časem bylo ve Čtenářské výzvě téma Místo, kde byste nechtěli žít, tak kdybych tuto knihu četla tenkrát, tak bych ji zcela jistě zařadila do tohoto tématu. Tisíce planoucích sluncí je druhá moje zkušenost s autorem. První byl Lovec draků, ale ve filmovém zpracování. Po shlédnutí, myslím, že knihu číst nebudu. I když, samozřejmě, vím, že kniha bývá jiný zážitek než film, ale stačilo i tak. Zkusila jsem tedy druhou a ubezpečila jsem se, že si dám na chvíli pohov a proložím svou četbu něčím méně náročným. Vím, že se to děje, ale vnitřně se snažím si to nepřipustit. Nehodlám to akceptovat, chápat a neexistuje pro mě žádná omluva pro takové chování a to pro všechny, kteří v zájmu "něčeho" činí druhým lidem taková zvěrstva. Takže s panem Hosseinim se loučím a možná zas někdy ...

denniys
26.04.2023 5 z 5

Velmi silný příběh.. nevyhledávám toto téma, ale na doporučení kamaráda jsem narazila na Hosseiniho..
Už je to přes týden, co jsem knihu dočetla, a pořád mi vrtá v hlavě.....
Osud Marjam mě opravdu chytil za srdce...
Nějak mě kniha navedla k myšlence, že pro tamní ženy je dítě mnohdy útěchou, ale zároveň vědí, že dcera ponese stejný těžký kříž nebo syn bude stejně fanatický ma*or jako jiní muži...
Nějak v tom příběhu chybělo světlo na konci tunelu..
Sice kniha končí vesměs vzhledem k okolnostem dobře, ale já po dočtení stejně vnímám pouze to neštěstí, bezútěšnost a vlastně něco nepředstavitelného..
Mám malinkatou dcerku a díky bohu za náš život a naše práva, která zde máme!

jejda.majda
19.04.2023 5 z 5

Měla jsem čtecí krizi a nutně jsem si potřebovala přečíst něco, co pěkně plyne a hlavně mě to chytne hned od začátku. Sáhla jsem tedy po Hosseinim a už od druhé věty jsem věděla, ze krize je zažehnána.

Velmi silný a čtivě napsaný příběh o podřadnosti žen v Afghánistánu. Knížka se čte skoro sama a po celou dobu jste napjatí, jak tohle celé dopadne. Mám moc ráda Hosseiniho barvitý styl psaní a atmosféru jeho knih. I přesto, že čtete o něčem velmi závažném a nepříjemném, nemůžete

Menší zklamání jsem zažila na konci, kdy se příběh přelije spíš v červenou knihovnu. Nevadí mi hezké konce, ale po zkušenosti s jinou Hosseiniho knihou, Lovcem draků, jsem čekala spíš pesimističtější konec.

Pokud si chcete přečíst něco krásného, co vás určitě hned chytne a mimo samotného příběhu se zároveň dozvědět i něco z reálií Afghánistánu, tohle je knížka, kterou byste si měli vybrat.

Nofar197
17.04.2023 5 z 5

Naprosto odlišný svět, kde není úniku před krutou realitou a kde jsou ženy podradnymi bytostmi.

jjanca
05.04.2023 5 z 5

Takú zlosť a bezmocnosť som pri čítaní knihy už dávno necítila. Tie pocity ešte umocňuje to, že tento osud ženy v Afganistane skutočne prežívali. Mariam a Laila boli sympatické postavy, bolo mi neuveriteľne ľúto, čo museli prežívať. Rasheed bol neznesiteľný a koľko krát som si hovorila, prečo sa mu tie dve nevzoprú. Ale v systéme, kde žena neznamená absolútne nič, muž má pravdu a žena si všetko zlé zaslúži, sa ťažko bojuje. Na príbeh budem ešte dlho myslieť. Čítané v angličtine.

jana-cisarova
17.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to strhující příběh z islámského světa, kde žena znamená méně než zvíře. Osudy Marjam a Lajly nelze číst bez slzí v očích. Jsou ukázkou, jaký byl život většiny žen v Afganistánu, kde navíc k tomu, že byly úplně vyřazeny ze společenského života, byly majetkem manžela, bez něhož nesměly vyjít na ulici, aniž by riskovaly bití, násilí a mučení od náboženské policie, žily v každodenním neustálém strachu z válečného běsnění, útoků raket na civilní cíle, smrti svých nejbližších a každodenní strach o život jejich a svých dětí.
Hlavní hrdinky, Marjam a Lajla, byly vystaveny nejen zlovůli svého manžela, ale téměř po celou dobu válce a vraždění. Pro Marjam byl Rašíd o 30 let starší muž, který ji týral, bil, psychicky ničil. Lajla, jeho druhá žena, si ho byla nucena vzít poté, co ji zachránil zmrzačenou po výbuchu rakety, která zničila její domov a zabila oba rodiče. Získal ji podvodem a jí bylo jasné, že pokud nabídku k sňatku nepřijme, nemá šanci sama přežít. Bylo jí čtrnáct a Rašíd už přetáhl šedesátku. Krásný vztah, který nakonec vznikl mezi Marjam a Lajlou, byl požehnáním pro obě. Bylo mi líto, jak život Marjam skončil. Měla jsem radost, že aspoň Lajla našla své štěstí a svou lásku po ztrátě drahé Marjam.
Kniha je krásná a smutná. Khaled Hossein je vynikající vypravěč, jeho řádky se četly dobře. Hodnotím knihu na plných pět hvězdiček.

Nermal
27.02.2023 3 z 5

O smutném údělu afghánských žen v tomto příběhu tady bylo napsáno už vše, a tak bych se chtěl pozastavit u uměleckého ztvárnění knížky. Jednoduchý způsob autorova vyprávění jistě přispívá až k dokumentární syrovosti příběhu. Myslím ale, že bohužel nepřispívá k jeho větší čtivosti. Knížka by si zasloužila lepší ztvárnění - excelentního vypravěče, dramatizaci, dialogy, zkrátka lepší balení a gradaci příběhu. Pak by zasáhla daleko širší okruh čtenářů a určitě zanechala ještě lepší paměťovou stopu. Cítím to z některých příspěvků zde. Proto jsem třeba já nemohl dát plný počet hvězdiček, jakkoli je téma knihy vysoce zajímavé.

Naďa2411
19.02.2023 5 z 5

Kniha, kterou si určitě budu dlouho pamatovat. Afghánistán a nekonečné množství válek, jejich důsledky nejen ve ztrátě příbuzných a blízkých. Čím vším si musely projít hrdinky této knihy, které nejsou pouhá fixe, ale vychází ze skutečnosti z minulého a tohoto století. Je mi líto všech žen, které si musí projít útlakem pod mužskou rukou, útlaku bezpráví a ztrátou své lidskosti. Autor má hluboký cit a pestrým stylem vypráví děj vlastně historii země svého původu. Kniha je čtivá, doporučuji.

petra.kosiky
04.01.2023 5 z 5

Přečteno se zatajeným dechem a kapesníkem v ruce. Jak my si tu žijeme, v bavlnce, v teplíčku, ve svobodě. A pořád řešíme a řešíme a někdy škodíme a jindy si stěžujeme. Na co vlastně. Afgánistán, tak jak o něm píše pan Hoseini, je pro mě o něco představitelnější, i když natolik odlišný, kulturně, geograficky, historicky, vším. Kniha na mě silně zapůsobila.

Amazonka72
27.12.2022 5 z 5

Výborná kniha! Velmi zajímavý, až děsivý, příbeh z Afganistánu odehrávající se na konci minulého století a přelomu tisíciletí. Nebyla to moje první kniha od tohoto autora, ale i tak mě opět překvapila zrůdnost afgánského režimu - a je skoro asi jedno, jestli se jednalo o okupaci sovětskými vojsky či o vládu talibánu. Ženy to v této společnosti opravdu nemají vůbec jednoduché, je až s podivem, že názory a zákony, které v této společnosti panují, jsou stále akutální... asi je zbytečné skrývat zde nesouhlas a nesympatie s islámem jako takovým. Příběh Marjam i Lajly je plný utrpení, ale také obrovské lásky, která dává naději do budoucna. Jsem moc ráda, že konec příběhu nabízí naději... že není tak beznadějný, jako celá kniha.
Při čtení tohoto příběhu se nemohu ubránit pocitu, jak vděčná mohu být za to, kde jsem se narodila. Kdybychom se "my ženy" jenom z malé části musely někdy zabývat problémy, které musely řešit Marjam a Lajla, asi by nám pak přišlo opravdu podivné si stále na něco stěžovat. Buďme šťastné, veselé, vděčné za své spokojené životy... a pokud máme nějaký problém či trápení, můžeme ho řešit, je to jenom na nás.

Milosz
08.12.2022 5 z 5

Vynikající, ale stejně jako u Lovce draků to trochu kazí natahovaný doslovný epilog.

Katka2382
06.12.2022 5 z 5

Neskutečný příběh.
Neskutečný příběh pro nás,ale bohužel velmi skutečný a velmi reálný pro milióny žen na celém světě.Zejména pro ty v islámských zemích.
Kolik váží lidská bolest a kolik jí dokážou unést.
Prosím Alláha,Boha,Vesmír..... ať zmírní utrpení každé jedné z nich.

bruntal
06.12.2022 5 z 5

Smutný, truchlivý příběh težce zkoušených žen v těžce zkoušené zemi.

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 872x