Tisíce planoucích sluncí

od:

Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127075/tisice-planoucich-slunci-127075.jpg 4.71132
Originální název:

A Thousand Splendid Suns (2007)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Leda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (221)

Přidat komentář
Bobina74
předevčírem

Tak tohle určitě ano. Když se mně někdo zeptá co si přečíst od tohoto autora vždy doporučím tuto knihu. Lovec draků byl taky fajn, ale tahle byla prostě tak nějak víc ze života. Ze života sice strastiplného, ale skutečného. Ta skutečnost na vás srší z každé stránky a vy ani chvilku nepředpokládáte, že by se to nemohlo stát.....co víc by si autor knížky mohl přát...
P.s. : navíc ten název knížky....to je prostě trefa do černého

ber
21. března

Opravdu silný a poutavý příběh,při kterém si člověk uvědomuje, jak se tady má vlastně dobře.

Krokodyl1302
14. března

Dokonaly!

Veronicess
20. ledna

Asi ešte žiadna kniha mi tak moc nezlomila srde ako táto. Väčšinou keď čítam o fiktívnych postavách, je to také trochu odosobnené. Áno, rada by som objavila v sebe magické schopnosti a vydala sa zažiť nejaké dobrodružstvo, ale bohužiaľ je veľmi nepravdepodobné, že sa mi to niekedy stane.

Táto kniha ťala do živého. Pri pomyslení že toto všetko sa stále deje, že práve v tomto momente existujú tisíce malých dievčatiek, ktoré sú nútené vydať sa za starých tyranských manželov, ktoré sa stávajú majetkom muža a nie sú považované za rovnoprávne bytosti, ma to hrozne bolí. A že existujú celé národy ľudí, ktorým to príde v poriadku, bolí ešte viac. Vlastne som len vyhrala lotériu a narodila sa v krajine, kde sme na tom aspoň v tomto ohľade lepšie.

Kniha bola úžasná. Rozhodne si ju prečítajte.

marketa9252
18. ledna

Úžasně napsaná kniha. Opravdu poutavý příběh. Obdivuji ty ženy!!!

slunicko1958
12. ledna

Knížku mám moc ráda. Četla jsem ji tak intenzivně, že jsem občas ani nedýchala. Doporučuji.

Nita17
06. ledna

Díkybohu za to, kde jsem se narodila - to mě provázelo celou touto knihou.
Drsný příběh, silné obdivuhodné postavy a oceňuji i popis politického vývoje země.

barbara7379
04. ledna

Drsná kniha. Mám dvě malé děti a tahle kniha je v tuto chvíli nad moje síly (emocionálně). Takže v půlce odkládám a snad se k ní časem vrátím...

veru1979
04. ledna

poučná čtivá kniha

marcolka
04. ledna

Tisíce planoucích sluncí...... syrový příběh, jehož čtení vyvolává řadu velice intenzivních pocitů - zlost, vztek, beznaděj, bezmoc, místy až nenávist. Místo děje Afghánistán - divoká země s mnoha nám nezvyklými zvyky a obyčeji. Lidé tu žijí obklopeni neustálým strachem, boji o moc a náboženským fanatismem. Ženy nemají žádná práva a musí plnit řadu nesmyslných nařízení. Hlavní hrdinky jsou sympatické ženy, každá vychovávána jiným způsobem, které i přes počáteční vzájemné špatné vztahy, nalézají k sobě navzájem cestu porozumění, přátelství a mateřské a dceřiné lásky. Osud Marjam je krutý, takřka od začátku do konce, ale byla to velice statečná a obdivuhodná žena a v závěru života i svým způsobem šťastná. Tuto knihu můžu každopádně doporučit.

Maanna
04.12.2017

Kniha je strhujícím vyprávěním o osudech lidí v zemi svázané mnoha zvyky a zmítané mocenskými zájmy, které na běžné lidi moc ohledů neberou. Zvlášť silný je příběh Marjam, u Lajly to bylo přece jen někdy trochu černobílé, ale ne tak výrazně, aby to knize ubralo na síle a naléhavosti. Hosseiniho oceňuji jako autora, který je schopen srozumitelně přiblížit život v Afghánistánu světu, což považuji za velmi důležité.

Evaho73
17.11.2017

Dojímavý ale veľmi drsný pohľad do sveta inej kultúry, kedy som si uvedomila, že som rada tam kde som a žijem taký život aký žijem....
Z príbehu som pociťovala bezmocnosť nad neľahkým životom mnohých žien, ktoré okrem bežných ženských problémov musia čeliť aj neľahkému politickému a naboženskému systému, ktorý ich oberá o akúkoľvek dôstojnosť. Autor príbeh napísal veľmi autentický k čomu prispel aj historický opis politického vývoja v Afganistane a takisto dômyselne prepracované charaktery jednotlivých postáv, kde okrem opisov ich vonkajšieho vzhľadu dokonale popísal hlavne ich vnútorné vlastnosti, emócie, pohnútky ako aj ich samotné konanie. Jediné čo mi v knihe celkom nesadlo boli používané originálne výrazy, ktorým som nie vždy rozumela. Inak pokiaľ chcete nahliadnúť do sveta inej kultúry odporúčam prečítať túto knihu.

Lilly4
09.11.2017

Opět skvěle napsaná kniha, ale tak depresivní a smutná, že jsem její konec (osud Mirjam) oplakala a uklidňuji se "trudným" životem Jane Eyrové. Na knihu A hory odpověděly teprve sbírám odvahu.
Bohužel, podobně jako Lovec draků, i tady děj končí Talibanem. Ale v Afghanistánu se nežije dobře ani teď a podle odborníků jsou afghánští migranti ti nejhorší...neochotní se přizpůsobit, s násilnickými sklony, ve vztahu k ženám nepopsatelně odporní.
100%

Mufa
29.10.2017

Přečetla jsem hodně knih na toto téma. Tahle je jedna z těch nejlepších. Hrůzy války, pokřivený pohled mužů na ženy, ale zároveň i náznak toho, že ne všichni mají podobný názor a že i v muslimských zemích jsou "normální" lidi

ivulka15
13.10.2017

Opravdu krásná kniha. Je mi smutno za všechny ženy,které žijí v těchto zemích.

madla27
04.10.2017

Sugestivně zobrazený život žen v Kábulu, jeho tísnivá atmosféra, beznaděj, ale i ženská síla a statečnost.

Manyna
24.09.2017

Tato kniha je opravdu čtenářský zážitek. O Afgánistánu jsem toho moc nevěděla, ale díky této knize jsem nakoukla do uzavřeného islámského světa, jeho historie, zvyků a velice nelehkého postavení žen. Jsem upřímně vděčná za to, že žiju v civilizovaném světě, kde jsou si muži s ženami rovni, kde se nemusím každý den bát o to, jestli budu mít co jíst, zdravotnictví je na vysoké úrovni, mohu studovat, volně se procházet ulicí oblečená tak, jak chci já, nelítají mi nad hlavou rakety a mohu volně uplatňovat svoje názory. Je až s podivem, že v 21. století stále žijí lidé natolik v natolik odlišném světě, oproti tomu mému.

micha-ella
25.08.2017

Krásný román!

Klára2216
08.08.2017

Tahle kniha je mým prvním setkáním s autorem a také první kniha s tématem arabského světa. Vždy jsem se tak trochu takovým knihám vyhýbala, ale dostala jsem se k ní na doporučení a pustila se do ní. Musím říct, že mě naprosto uchvátila. Hosseini je fantastický vypravěč a kniha mě vtáhla do děje. Takže děkuji člověku, co mě knihu doporučil a děkuji autorovi za obohacení v tomto tématu. Skvělá kniha.

lucik2773
06.08.2017

První kniha, kterou jsem od Khaleda četla a musela jsem si půjčit další :) Tohle téma mnou vždy dokáže otřást a pořád o tom všechno nevím.

MOu598
28.07.2017

Četla jsem v červnu 2016. Podle mých poznámek:
Na doporučení čtenářky v mém věku jsem si půjčila v knihovně.
Jako krásná literatura nic moc, jako dokumentární literatura pěkné, zajímavé postřehy ze zajímavého prostředí.

malí
25.07.2017

Kniha poučná, dozvíte se např. co je džihád nebo jak přišel Tálibán k moci a to vše na základě docela silného příběhu dvou žen. Mám ráda knihy/filmy, které mě vyburcují zjistit si více informací - knihy Khaleda Hosseiniho to dokázaly.

Edona
09.07.2017

Je to moje první knížka z prostředí arabského světa a musím říct, že jsem určitě nesáhla vedle. Hosseini je poutavý vypravěč, příběh je oslnivý a dojímavý. Při čtení, můžeme jen a jen děkovat za to, kde a kdy jsme se narodili. I když se jedná o fikci, člověk si palčivě uvědomuje, že skutečnost se mnohdy neliší a může být i daleko horší. Knihu určitě doporučuji k přečtení, k rozšíření obzorů.

Tyet
16.06.2017

Druhá kniha Khaleda Hosseiniho, která se mi dostala do rukou. První byl Lovec draků, který mě hodně zasáhl a dlouho to bolelo. Tahle knížka je opět z Afghánistánu, děj se odehrává v době, kdy zemi okupují sovětské jednotky a později ji ovládne Tálibán.
I když obálka, použitý font a snad i název knihy mohou vyvolat dojem, že jde o červenou knihovnu, nic není vzdálenější pravdě. Jde o krutý příběh, který však nepostrádá naději. Přivedl mě k myšlence, zda se tisíciletá vláda principu jang nechýlí ke konci. Bylo by na čase.
Název románu pochází z básně Sáiba Tabrízího, perského básníka ze 17. století:
Nedopočítáš se měsíců,
které na jeho střechách pableskují,
ani tisíců planoucích sluncí,
jež kábulské zdi ukrývají.

DeniseMarini
07.06.2017

Kniha vyvolává mráz po zádech, silný a poutavý příběh. Autor opět nezklamal.

havranice
13.05.2017

Silně tragicky odvyprávěný příběh žen z islámského světa, bolestný, krutý, plný nespravedlností, toho trápení je tam opravdu hodně a člověk si od něj v knize prostě neodpočine...Světlým bodem je přátelství těch dvou žen. Moc se mi také líbilo (stejně jako v Lovci draků), že příběh začíná detailním popisem dětství hlavní postavy - díky tomu postava pro mě získá hloubku, komplexnost, charakterovou prokreslenost a celkovou pochopitelnost motivů a jednání. Hodnotím plným počtem. Není to ale kniha, kterou bych si chtěla přečíst podruhé - nechci tím znovu emočně procházet, jednou to stačilo, a navíc ani nemám dojem, že by v tom napodruhé bylo co nového objevovat. Vše, co chtěl příběh říct, vám podle mě prostě po prvním přečtení řekne - proto chápu, že někdo vysoké hodnocení třeba nedá. Také mám už dlouho doma autorovu 3. knihu "A hory odpověděly" a uvědomila jsem si, že se mi do ní prostě zatím nechce - tuším, že to bude zase další emoční ždímačka, a to já sice můžu, ale přeci jen jednou za čas. Ale ani tak kvůli tomu hodnocení snižovat nebudu.

mirunda
22.04.2017

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Příběh dvou žen mě uchvátil, hrůzy války takhle popsané mě děsily. Hlavně chování některých mužů k ženám. Na konci jsem už při čtení plakala, tak hluboce mě tato kniha zasáhla ...

Klára90
16.03.2017

Kniha s velmi silným příběhem, na kterém je nejsmutnější to, že pro většinu tamních žen je reálný. Pro mě něco nepředstavitelného, běhal mi z toho mráz po zádech. Konec mě dojal.

akdar72
14.03.2017

Je to možné, je to i teď ..... hrůza, to přece nechceme mít v Evropě..... Tam to bohužel nezměníme...

ivusse
04.03.2017

Silný, poutavý příběh plný slz a smutku, ale také radosti a nadějí...