Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127075/tisice-planoucich-slunci-127075.jpg 4.71475
Vydáno, Leda

A Thousand Splendid Suns, 2007

Kniha Tisíce planoucích sluncí

kuceju

Neskutečně silným způsobem přiblížená kultura a život v Afghánistánu. Politický background dodává knize mrazivou opravdovost a čtenář je nejen emocionálně zasažený, ale z knihy si odnáší také fakta z historie, které se díky takovéto nezapomenutelné formě nevytratí “hned po testu“. Neskutečné svědectví o tom, čím si ženy v kulturách dominovaných muži a extrémním náboženstvím procházejí a proč jejich hlasy jsou jen těžko slyšet. Zároveň však díky tomuto statečnému boji demonstrují opravdovou sílu a nezlomnost žen, která je tu v porovnání s primitivní brutální mužskou silou něco neuvěřitelného. Zároveň je zde krásně vidět, jak extrémní náboženství a fundamentalismus nikdy nemůžou být správnou cestou, protože je to cesta násilí, která zanechává hluboké, bolestivé rány, ať už na těle či na duši. Velmi důležité svědectví, které by mělo být slyšet - právě toto jsou dějiny, které utvářejí dnešní svět a které jsou ve školách bohužel jen okrajovým tématem (narozdíl od pravěku:)). Člověk si uvědomí, jak se tu v Evropě vlastně máme dobře.
Poměrně jednoduchý jazyk a struktura mi nevadili, naopak to knihu činí dostupnou i mladším věkovým kategoriím, což si myslím, že je z edukačního hlediska velmi důležité.
Čteno jako povinná četba v angličtině.

Kája95

Rozvoj děje pomalý pro mne příliš táhly. Příběh mohl být lépe zpracován

Iwy

Kniha s velkým K. Silné emoce, obyčejní lidé s neobyčejnou vůlí přežít na pozadí dlouhých roků bojů a násilí. Na začátku jsem trochu pochybovala, jestli bude spisovatel schopen příběh vyprávět uvěřitelně z pohledu hlavních ženských postav, ale naopak, je to skvělé. Mrazivé, drsné, dojemné… V tomto příběhu je vše. A je děsivé vědět, že takovéto hrůzy se děly a dějí pořád, v dnešní době je kniha více než aktuální, doporučila by přečíst všem.
Jo a Rašíd... to byl fakt ultrahnusák, dobře mu tak.

tabaluga

Příběh o životě žen v Afghánistánu, co víc k tomu dodat, když vše už bylo řečeno? Snad jen, že síla Marjam mne naprosto odzbrojila. Bohužel se za své utrpení lepšího zacházení nedožila, což bych ji opravdu přála. Ale věřím tomu, že takto to opravdu v muslimských zemích fungovalo, že ženy pro ně byly podřadné, ale jak by tedy se muži ocitli na světě, kdyby je ty podřadné osoby neporodily? Z některých úseku mi běhal mráz po zádech a já děkuji autorovi, že dokázal podat takové svědectví bez ohledu na to, že se jedná o součást jeho světa, ze kterého pochází.

Jumpova

Moje první kniha od tohoto autora. Skvělá, čtivá kniha, hodně nečekaných a drsných momentů. Silný příběh, který mě úplně pohltil. Moc doporučuju.

Zarganwar

Nečekal jsem, jak moc mne knížka zaujme. Z počátku mi trvalo, než jsem se na její notu naladil, ale posléze jsem byl hodně milé překvapený, jak dobře se četla.

Hanaluna

Silný příběh, silné ženy, velice znepokojující a velmi důležité.

hermína14
30.12.2019

Zdálo se, že už to z řádků křičelo dříve a mockrát...ale najednou jsem s nimi byla v domě v Kábulu a nevím, zda tlouklo mi srdce více zděšeně tam nebo v ulicích. Jsou příběhy, kdy našim hrdinům přejeme, aby už konečně přišel jejich konec, neb obrat k lepšímu je nemožný...a tehdy nás třeba z beznaděje vytrhnou a zahřejí 3 šálky spikleneckého čaje v zahradě...na chvilku