Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127075/tisice-planoucich-slunci-127075.jpg 4.71180

A Thousand Splendid Suns (2007)

Vydáno:, Leda

bakamova

Pravdu silný příběh. Neváhejte si knihu přečíst.

julie8829

Jedna z nejkrásnějších knih co jsem kdy přečetla. Slzička ukápla několikrát. Doporučuji přečíst úplně každému, protože po přečtení mi došlo že mezi uprchlíky nejsou jen teroristi a sociální případy jak nám nesmyslně hlásí média. Jsou mezi nimi i lidi jako tito, kteří chtějí utéct před válkou a třeba před takovým manželem, který byl v knize ztvárněný. Kniha měla nakonec dobrý konec, ale v reálném životě už to tak vždycky nebývá. Představa že takovéhle věci se dějí i právě teď je tíživá a nutí mě být vděčná za můj ne dokonalý, ale šťastný život. Smekám před autorem, který dokáže psát tak, že se do knihy opravdu vžiji.

Lucka11

Majster šarkanov bola moja prvá kniha od tohto autora. A učarovala mi. Tento príbeh bol rovnako silný, emotívny a dychberúci. Práve pre takéto knihy milujem čítanie.

axi81

Přečteno bez dechu, s neustálým svíravým pocitem okolo žaludku...

Mandlevest

Čtěte,plačte,přemýšlejte. Absolutní top.

mynamail

Srdcervoucí příběh. Plný vzájemné solidarity dvou tak odlišných žen se stejným osudem. Obdivuji morální víru obou, smekám před jejich bojovností, taktikou, láču nad jejich utrpením, nad bolestí těla a žalem dušem.
A jako bonus všeho trochu stravitelné historie Afghánistánu.

zluk

Nádherná kniha plná emocí, která téměř ve 3D promítá nelítostný osud hlavních představitelek. Rozhodně doporučuju.

Carra

Každá sněhová vločka je vzdech zklamané ženy někde na světě. Že všechny ty vzdechy stoupají do nebe, utvoří tam mraky a potom se rozpadnou na drobné vločky, které se tiše snášejí na lidi dole. Připomínají, jak ženy jako my trpí, řekla tehdy. Jak mlčky snášíme všechno, co na nás padá.

bosorka78

Když se jako žena cítíš nedoceněná a myslíš že se máš špatně tak si určitě přečti tuhle knihu. Už moje třetí kniha od autora,o Afghánistánu už vím díky tomu moc a jsem šťastná v naší zemi.

cori

Dojemný příběh nemanželské Marjam (ročník 1959) a o generaci mladší Lajly (ročník 1978), které týrá násilnický manžel, přináší dějiny Afghanistánu v uplynulých 45 letech. Čtenář musí děkovat osudu, že se narodil ve šťastnější části světa.

Markushka

Knihu jsem přečetla takřka v zátahu. Osudy dívek a žen na pozadí kulturního a politického vývoje v Afghánistánu. Kultura i podmínky nám natolik vzdálené a téměř k nepochopení. Zajímavý pohled do různých společenských vrstev, ale hlavně do života běžné afghánské rodiny. Líbilo se mi střídání kapitol z pohledu dvou hlavních postav a jejich životní prolínání.

Fanda74

Krásná, čtivá, kniha - silný a smutná příběh. Velmi dobře se to čte.

Sváťa3

Myslím, že po přečtení této knihy mouho být skoro všechny ženy v Čechách rádi za své "nedokonalé" manžele:) Vynikajicí napínavá knížka, bohužel to není fikce a podobné případy se v Afghánistánu stávají.

TheSarcasm

Co k tomu ještě dodat? Krásné, smutné, kruté, o naději, lásce... Bohužel příběh není ze středověku, ale z nedávné současnosti. Afghánistán není na jiné planetě, žijí tam lidé jako my, a přece nám připadají jejich starosti tak cizí a vzdálené. Moc bych jim přál aby v této části světa konečně zavládl mír a i pro ně se staly osudy lidí jako Marjam a Lejla "pouhou" historií.

Kamila999

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla...Určitě to není naposledy, kdy jsem ji četla. Naprosto strhující příběh.

Bybyla

Vztek, ten se mnou asi cloumá nejvíc. Právě jsem dočetla a emoce mám na pochodu. Ještě asi dlouho budu o téhle knížce přemýšlet...nicméně nikdy, nikdy, nikdy nepochopím, že se něco takového děje.

Jsem šťastná, že žiju tam, kde žiju a mám co mám.

Bobina74

Tak tohle určitě ano. Když se mně někdo zeptá co si přečíst od tohoto autora vždy doporučím tuto knihu. Lovec draků byl taky fajn, ale tahle byla prostě tak nějak víc ze života. Ze života sice strastiplného, ale skutečného. Ta skutečnost na vás srší z každé stránky a vy ani chvilku nepředpokládáte, že by se to nemohlo stát.....co víc by si autor knížky mohl přát...
P.s. : navíc ten název knížky....to je prostě trefa do černého

ber

Opravdu silný a poutavý příběh,při kterém si člověk uvědomuje, jak se tady má vlastně dobře.

Krokodyl1302

Dokonaly!

Veronicess

Asi ešte žiadna kniha mi tak moc nezlomila srde ako táto. Väčšinou keď čítam o fiktívnych postavách, je to také trochu odosobnené. Áno, rada by som objavila v sebe magické schopnosti a vydala sa zažiť nejaké dobrodružstvo, ale bohužiaľ je veľmi nepravdepodobné, že sa mi to niekedy stane.

Táto kniha ťala do živého. Pri pomyslení že toto všetko sa stále deje, že práve v tomto momente existujú tisíce malých dievčatiek, ktoré sú nútené vydať sa za starých tyranských manželov, ktoré sa stávajú majetkom muža a nie sú považované za rovnoprávne bytosti, ma to hrozne bolí. A že existujú celé národy ľudí, ktorým to príde v poriadku, bolí ešte viac. Vlastne som len vyhrala lotériu a narodila sa v krajine, kde sme na tom aspoň v tomto ohľade lepšie.

Kniha bola úžasná. Rozhodne si ju prečítajte.

marketa9252

Úžasně napsaná kniha. Opravdu poutavý příběh. Obdivuji ty ženy!!!

slunicko1958

Knížku mám moc ráda. Četla jsem ji tak intenzivně, že jsem občas ani nedýchala. Doporučuji.

Nita17

Díkybohu za to, kde jsem se narodila - to mě provázelo celou touto knihou.
Drsný příběh, silné obdivuhodné postavy a oceňuji i popis politického vývoje země.

barbara7379

Drsná kniha. Mám dvě malé děti a tahle kniha je v tuto chvíli nad moje síly (emocionálně). Takže v půlce odkládám a snad se k ní časem vrátím...

veru1979

poučná čtivá kniha

marcolka

Tisíce planoucích sluncí...... syrový příběh, jehož čtení vyvolává řadu velice intenzivních pocitů - zlost, vztek, beznaděj, bezmoc, místy až nenávist. Místo děje Afghánistán - divoká země s mnoha nám nezvyklými zvyky a obyčeji. Lidé tu žijí obklopeni neustálým strachem, boji o moc a náboženským fanatismem. Ženy nemají žádná práva a musí plnit řadu nesmyslných nařízení. Hlavní hrdinky jsou sympatické ženy, každá vychovávána jiným způsobem, které i přes počáteční vzájemné špatné vztahy, nalézají k sobě navzájem cestu porozumění, přátelství a mateřské a dceřiné lásky. Osud Marjam je krutý, takřka od začátku do konce, ale byla to velice statečná a obdivuhodná žena a v závěru života i svým způsobem šťastná. Tuto knihu můžu každopádně doporučit.

Maanna
04.12.2017

Kniha je strhujícím vyprávěním o osudech lidí v zemi svázané mnoha zvyky a zmítané mocenskými zájmy, které na běžné lidi moc ohledů neberou. Zvlášť silný je příběh Marjam, u Lajly to bylo přece jen někdy trochu černobílé, ale ne tak výrazně, aby to knize ubralo na síle a naléhavosti. Hosseiniho oceňuji jako autora, který je schopen srozumitelně přiblížit život v Afghánistánu světu, což považuji za velmi důležité.

Evaho73
17.11.2017

Dojímavý ale veľmi drsný pohľad do sveta inej kultúry, kedy som si uvedomila, že som rada tam kde som a žijem taký život aký žijem....
Z príbehu som pociťovala bezmocnosť nad neľahkým životom mnohých žien, ktoré okrem bežných ženských problémov musia čeliť aj neľahkému politickému a naboženskému systému, ktorý ich oberá o akúkoľvek dôstojnosť. Autor príbeh napísal veľmi autentický k čomu prispel aj historický opis politického vývoja v Afganistane a takisto dômyselne prepracované charaktery jednotlivých postáv, kde okrem opisov ich vonkajšieho vzhľadu dokonale popísal hlavne ich vnútorné vlastnosti, emócie, pohnútky ako aj ich samotné konanie. Jediné čo mi v knihe celkom nesadlo boli používané originálne výrazy, ktorým som nie vždy rozumela. Inak pokiaľ chcete nahliadnúť do sveta inej kultúry odporúčam prečítať túto knihu.

Lilly4
09.11.2017

Opět skvěle napsaná kniha, ale tak depresivní a smutná, že jsem její konec (osud Mirjam) oplakala a uklidňuji se "trudným" životem Jane Eyrové. Na knihu A hory odpověděly teprve sbírám odvahu.
Bohužel, podobně jako Lovec draků, i tady děj končí Talibanem. Ale v Afghanistánu se nežije dobře ani teď a podle odborníků jsou afghánští migranti ti nejhorší...neochotní se přizpůsobit, s násilnickými sklony, ve vztahu k ženám nepopsatelně odporní.
100%

Mufa
29.10.2017

Přečetla jsem hodně knih na toto téma. Tahle je jedna z těch nejlepších. Hrůzy války, pokřivený pohled mužů na ženy, ale zároveň i náznak toho, že ne všichni mají podobný názor a že i v muslimských zemích jsou "normální" lidi