Tisíce planoucích sluncí

od:

Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127075/tisice-planoucich-slunci-127075.jpg 4.71078
Originální název:

A Thousand Splendid Suns (2007)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Leda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (211)

Přidat komentář
Maanna
04. prosince

Kniha je strhujícím vyprávěním o osudech lidí v zemi svázané mnoha zvyky a zmítané mocenskými zájmy, které na běžné lidi moc ohledů neberou. Zvlášť silný je příběh Marjam, u Lajly to bylo přece jen někdy trochu černobílé, ale ne tak výrazně, aby to knize ubralo na síle a naléhavosti. Hosseiniho oceňuji jako autora, který je schopen srozumitelně přiblížit život v Afghánistánu světu, což považuji za velmi důležité.

Evaho73
17. listopadu

Dojímavý ale veľmi drsný pohľad do sveta inej kultúry, kedy som si uvedomila, že som rada tam kde som a žijem taký život aký žijem....
Z príbehu som pociťovala bezmocnosť nad neľahkým životom mnohých žien, ktoré okrem bežných ženských problémov musia čeliť aj neľahkému politickému a naboženskému systému, ktorý ich oberá o akúkoľvek dôstojnosť. Autor príbeh napísal veľmi autentický k čomu prispel aj historický opis politického vývoja v Afganistane a takisto dômyselne prepracované charaktery jednotlivých postáv, kde okrem opisov ich vonkajšieho vzhľadu dokonale popísal hlavne ich vnútorné vlastnosti, emócie, pohnútky ako aj ich samotné konanie. Jediné čo mi v knihe celkom nesadlo boli používané originálne výrazy, ktorým som nie vždy rozumela. Inak pokiaľ chcete nahliadnúť do sveta inej kultúry odporúčam prečítať túto knihu.

Lilly4
09. listopadu

Opět skvěle napsaná kniha, ale tak depresivní a smutná, že jsem její konec (osud Mirjam) oplakala a uklidňuji se "trudným" životem Jane Eyrové. Na knihu A hory odpověděly teprve sbírám odvahu.
Bohužel, podobně jako Lovec draků, i tady děj končí Talibanem. Ale v Afghanistánu se nežije dobře ani teď a podle odborníků jsou afghánští migranti ti nejhorší...neochotní se přizpůsobit, s násilnickými sklony, ve vztahu k ženám nepopsatelně odporní.
100%

Mufa
29. října

Přečetla jsem hodně knih na toto téma. Tahle je jedna z těch nejlepších. Hrůzy války, pokřivený pohled mužů na ženy, ale zároveň i náznak toho, že ne všichni mají podobný názor a že i v muslimských zemích jsou "normální" lidi

ivulka15
13. října

Opravdu krásná kniha. Je mi smutno za všechny ženy,které žijí v těchto zemích.

madla27
04. října

Sugestivně zobrazený život žen v Kábulu, jeho tísnivá atmosféra, beznaděj, ale i ženská síla a statečnost.

Manyna
24. září

Tato kniha je opravdu čtenářský zážitek. O Afgánistánu jsem toho moc nevěděla, ale díky této knize jsem nakoukla do uzavřeného islámského světa, jeho historie, zvyků a velice nelehkého postavení žen. Jsem upřímně vděčná za to, že žiju v civilizovaném světě, kde jsou si muži s ženami rovni, kde se nemusím každý den bát o to, jestli budu mít co jíst, zdravotnictví je na vysoké úrovni, mohu studovat, volně se procházet ulicí oblečená tak, jak chci já, nelítají mi nad hlavou rakety a mohu volně uplatňovat svoje názory. Je až s podivem, že v 21. století stále žijí lidé natolik v natolik odlišném světě, oproti tomu mému.

micha-ella
25. srpna

Krásný román!

Klára2216
08. srpna

Tahle kniha je mým prvním setkáním s autorem a také první kniha s tématem arabského světa. Vždy jsem se tak trochu takovým knihám vyhýbala, ale dostala jsem se k ní na doporučení a pustila se do ní. Musím říct, že mě naprosto uchvátila. Hosseini je fantastický vypravěč a kniha mě vtáhla do děje. Takže děkuji člověku, co mě knihu doporučil a děkuji autorovi za obohacení v tomto tématu. Skvělá kniha.

lucik2773
06. srpna

První kniha, kterou jsem od Khaleda četla a musela jsem si půjčit další :) Tohle téma mnou vždy dokáže otřást a pořád o tom všechno nevím.

MOu598
28. července

Četla jsem v červnu 2016. Podle mých poznámek:
Na doporučení čtenářky v mém věku jsem si půjčila v knihovně.
Jako krásná literatura nic moc, jako dokumentární literatura pěkné, zajímavé postřehy ze zajímavého prostředí.

malí
25. července

Kniha poučná, dozvíte se např. co je džihád nebo jak přišel Tálibán k moci a to vše na základě docela silného příběhu dvou žen. Mám ráda knihy/filmy, které mě vyburcují zjistit si více informací - knihy Khaleda Hosseiniho to dokázaly.

Edona
09. července

Je to moje první knížka z prostředí arabského světa a musím říct, že jsem určitě nesáhla vedle. Hosseini je poutavý vypravěč, příběh je oslnivý a dojímavý. Při čtení, můžeme jen a jen děkovat za to, kde a kdy jsme se narodili. I když se jedná o fikci, člověk si palčivě uvědomuje, že skutečnost se mnohdy neliší a může být i daleko horší. Knihu určitě doporučuji k přečtení, k rozšíření obzorů.

Tyet
16. června

Druhá kniha Khaleda Hosseiniho, která se mi dostala do rukou. První byl Lovec draků, který mě hodně zasáhl a dlouho to bolelo. Tahle knížka je opět z Afghánistánu, děj se odehrává v době, kdy zemi okupují sovětské jednotky a později ji ovládne Tálibán.
I když obálka, použitý font a snad i název knihy mohou vyvolat dojem, že jde o červenou knihovnu, nic není vzdálenější pravdě. Jde o krutý příběh, který však nepostrádá naději. Přivedl mě k myšlence, zda se tisíciletá vláda principu jang nechýlí ke konci. Bylo by na čase.
Název románu pochází z básně Sáiba Tabrízího, perského básníka ze 17. století:
Nedopočítáš se měsíců,
které na jeho střechách pableskují,
ani tisíců planoucích sluncí,
jež kábulské zdi ukrývají.

DeniseMarini
07. června

Kniha vyvolává mráz po zádech, silný a poutavý příběh. Autor opět nezklamal.

havranice
13. května

Silně tragicky odvyprávěný příběh žen z islámského světa, bolestný, krutý, plný nespravedlností, toho trápení je tam opravdu hodně a člověk si od něj v knize prostě neodpočine...Světlým bodem je přátelství těch dvou žen. Moc se mi také líbilo (stejně jako v Lovci draků), že příběh začíná detailním popisem dětství hlavní postavy - díky tomu postava pro mě získá hloubku, komplexnost, charakterovou prokreslenost a celkovou pochopitelnost motivů a jednání. Hodnotím plným počtem. Není to ale kniha, kterou bych si chtěla přečíst podruhé - nechci tím znovu emočně procházet, jednou to stačilo, a navíc ani nemám dojem, že by v tom napodruhé bylo co nového objevovat. Vše, co chtěl příběh říct, vám podle mě prostě po prvním přečtení řekne - proto chápu, že někdo vysoké hodnocení třeba nedá. Také mám už dlouho doma autorovu 3. knihu "A hory odpověděly" a uvědomila jsem si, že se mi do ní prostě zatím nechce - tuším, že to bude zase další emoční ždímačka, a to já sice můžu, ale přeci jen jednou za čas. Ale ani tak kvůli tomu hodnocení snižovat nebudu.

mirunda
22. dubna

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Příběh dvou žen mě uchvátil, hrůzy války takhle popsané mě děsily. Hlavně chování některých mužů k ženám. Na konci jsem už při čtení plakala, tak hluboce mě tato kniha zasáhla ...

Klára90
16. března

Kniha s velmi silným příběhem, na kterém je nejsmutnější to, že pro většinu tamních žen je reálný. Pro mě něco nepředstavitelného, běhal mi z toho mráz po zádech. Konec mě dojal.

akdar72
14. března

Je to možné, je to i teď ..... hrůza, to přece nechceme mít v Evropě..... Tam to bohužel nezměníme...

ivusse
04. března

Silný, poutavý příběh plný slz a smutku, ale také radosti a nadějí...

Lemurka
26. února

Nejlepší autorova kniha. Smutný, drsný, neuvěřitelný život afgánských žen. Mnohokrát při čtení jsem si říkala "to snad není možný", běhal mi mrát po zádech z toho, jak to mají ženy těžký .... Knihu by si měl přečít každý, aby si uvědomil, že se tu vlastně máme dobře ...

PetullaN
24. února

Nekolik knih s touto tematikou jsem cetla, tato z nich vsak byla diky vypravecskemu talentu autora nejlepsi. Velmi silny pribeh a na pozadi moderni afghanske dejiny. Za me palec nahoru.

Padrn
10. února

Ještě to rozdýchávám po přečtení a ztěží hledám slova. Neuvěřitelná knížka, neuvěřitelná zkušenost. Je to nepředstavitelné, jakým způsobem mohou, nebo spíše musí lidé v dnešní době někde žít. Pracuji ve firmě, kde se setkáváme s kolegy z Indie, Číny, Mexika a řady dalších zemí, a vím, jak podobní si lidé na celém světě jsou. Proto se mě tato kniha nesmírně dotkla.
Jsem z generace postižené děsivými filmy a knihami z 2. světové války a o koncentračních táborech mám občas noční můry. Ale toto byl dnešek. Navíc pod dohledem sovětů, ke kterým jsme tehdy patřili i my, a později pro změnu Američanů, ke kterým jsme se zase v této době také hlásili. Obávám se, že i přes všechny argumenty, jak málo toho ve skutecnosti ovlivňujeme, se nedá kompletně odmítnout i naše odpovědnost.
Lidé by si to měli alespoň přečíst.

Mia77
06. února

Teda jsem ráda, že jsem občanka ČR. Máme to tady o dost jednodušší a řešíme většinou malé problémy. Z této oblasti jsem už pár knih přečetla, ale vždy toto téma ohromí, ženy v těchto zemí jsou většinou velmi silné osobnosti. Přečtěte a porozumíte.

Gretka66
01. února

Kniha na kterou se nezapomíná .

jan6775
24. ledna

kniha s velkým V

jindriskamalovc
23. ledna

Knihu, kterou moc doporučuji, byla úžasná ....

Monini
15. ledna

Nelze popsat slovy, jak je tato kniha úžasná, to se musí přečíst, to se musí zažít, prožít s hlavními hrdinkami jejich život, naslouchat jejich touhám a prožívat s nimi jejich utrpení. Khaled Hosseini dokázal napsat knihu, která vás vtáhne do děje už na prvních stranách a svým strhujícím tempem a neuvěřitelně skvělým stylem psaní vás donutí číst klidně celou noc. Rozervalo mi to srdce, poslední kapitolu jsem celou probrečela. Neváhejte a čtěte!

Marcela03
06. ledna

Nemám slov! Půjčila si ji ode mne učitelka, řekla že je úžasná.

Padfoot
30.12.2016

Moderní dějiny Afghánistánu v kostce. Do toho příběh Lajlí a Madžnúna. Konečně jsem pochopila spoustu věcí. Třeba jaký je rozdíl mezi Tálibánem, mudžáhidy a Al-káidou. Nebo jakou roli v tom všem hraje Amerika. Taky se mi vyjasnila spousta věcí ohledně současné situace. Další z knih, po které mám opravdu chuť zavolat autorovi a pozvat ho na kafe. Podle toho se prý pozná, že je kniha vážně dobrá. Takže tahle je.
Lajla a Tárik jsou samozřejmě taky skvělí. Kluka, co si sundá umělou nohu, aby mohl seřezat kluka, co mu prudí do holky – takového je potřeba se držet.