Tisícdeväťsto

Tisícdeväťsto https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94598/mid_tisicdevatsto-vvP-94598.jpg 4 24 5

Poetický príbeh chlapca-siroty, ktorú našli na palube prepychového zaoceánského parníka. Sprevádza ho zvlášny osud: pokiaľ žije, nesmie opustiť loď. Stava sa legendárnym klavíristom. Dramatické spracovanie.

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Kalligram (SK)

Novecento , 1994

debreno
02.04.2024 4 z 5

Krásna kniha. byť však redaktor, tak by som zvážil vymazať vsuvky v zátvorkách -- inscenačné inštrukcie, ideálne prepísať do kratšej reči rozprávača. Strašne to spomaľovalo inak veľmi pútavé čítanie.

5tužka
28.04.2023 5 z 5

Fantasticky divadelně zpracované v Mladé Boleslavi, doporučuji všem!

Pebra
30.11.2021 5 z 5

Náramné.

Renava
11.11.2014 4 z 5

Naozaj ultrakrátky príbeh, pôvodne napísaný ako divadelný monológ, o ktorom sám autor hovorí: “ Je to jeden ľudský osud vyrozprávaný na jedno nadýchnutie. Ako dobré talianske espresso”. A presne tak aj chutí - ako kvalitné, sotva 70-stranové piccolo. Zaujímavý názov knihy “Tisícdeväťstvo” (v originále “Novecento”) by mohol evokovať všeličo, no asi málokto by si tipol, že ide o meno...
T.D.Citrón Tisícdeväťstvo (plným menom).- najdúch, náhodne objavený na lodi v krabici od citrónov a zároveň najlepší pianista všetkých čias. Človek, ktorý sa na lodi narodil, loď sa stala jeho domovom, útočiskom a osudom. O tom, do akej miery je jeho život naplnený a o tom, či sa mu podarí zrealizovať svoje sny pojednáva pár strán, ktorými sa človek prelúska za jeden večer. No zážitok, ktorý ponúkajú svedčí o tom, že vyvolať skvelý čitateľský vnem nemusí byť priamo úmerný rozsiahlosti textu a že písať “rozpínavo” nie vždy znamená pridanú hodnotou. A toho si je Baricco vedomý.

A ako svoje postavy vníma maestro?: „Moji hrdinovia vkladajú všetky svoje túžby do snov. Pritom nie je dôležité, či sa im vyplnia, hlavné je, že cez ne pocítili život".

alzbett
12.01.2012 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec. Prečítaná je síce za chvíľu, ale dojem z nej a mierny nekľud zostáva dosť dlho...