Tisíc jmen v kalendáři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kalendář slouží nejen k časovému určování nejrůznějších událostí v nezměnitelná posloupnosti dnů, měsíců a roků, ale všichni užíváme též jména, která do něj byla po staletí zapisována. Zvyk obsadit všechny dny kalendářního roku jmény se rozšířil v počátcích křesťanství a jmen je dnes podstatně více než dnů v roce. Po kom se tedy vlastně jmenujeme? Jaké jméno máme dát těm, kdo teprve přijdou? Jaké vlastnosti a schopnosti symbolizují jména, která zapisujeme právě narozeným do matriky? Na všechny tyto otázky odpovídá 1000 JMEN V KALENDÁŘI Anny Bauerové. V její knize se sešla opravdu výjimečná společnost — patří do ní bez rozdílu knížata a otroci, biskupové a žebráci, princezny, lupiči, prosté dívky, králové, nevěstky, filozofové, poustevníci, válečníci, umělci, císařové, mučedníci, učenci a mnoho dalších postav s nevšedními osudy. Po nich se dostala do kalendáře všechna jména, která dnes užíváme, neboť oni je proslavili. Původně však jména vyjadřovala určité (většinou kladné) vlastnosti a utvářela se dávno předtím, než lidé začali systematicky zaznamenávat své dějiny. Přehledně sestavená a kultivovaně napsaná kniha Anny Bauerové se proto dá číst i najednou jako tisíc příběhů z jednoho kalendáře. Vydání první...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77083/big_tisic-jmen-v-kalendari-Ro1-77083.jpg 4.57
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Tisíc jmen v kalendáři

Janadvorackova
14.07.2019

Občas prolistuji, když hledám jméno do nějaké povídky, je opravdu z čeho vybírat.
Někdy se u toho zaseknu :). Koukala jsem do knihy, když se pátralo po jménech pro rozrůstající se rodinu, ale nakonec to dopadlo zcela jinak :), což je možná nakonec dobře.
Autorku čtu ráda. Její příběhy jsou krásnou sondou do naší možné minulosti, k čemuž prostě nevyhnutelně patří i kalendář.

kolacky
12.07.2012

Výborná příručka! Co odkazů, zajímavostí a údajů se tady najde!