Tintin v zemi Sovětů

Reportér Tintin a jeho psík Filuta se vydávají do revolučního Ruska, aby tam zažili neuvěřitelná dobrodružství a se slávou se vrátili zpět. Tak se v lednu 1929 v Belgii zrodila jedna z nejslavnějších komiksových postav – reportér Tintin. Jeho úplně první příběh je celý černobílý a hlavní postava teprve získává své obrysy, které si pak podrží dalších 54 let. Zajímavá četba pro všechny příznivce Tintina i neobvyklý tip pro sběratele komiksů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/91932/tintin-v-zemi-sovetu-91932.gif 3.441

Tintinova dobrodružství (1.)

Tintin au pays des Soviets (1929)

Literatura světová, Komiksy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Tomas@S

Roztomily nahled do doby nez se Tintin, tak jak ho obecne zname, zrodil. Kresba je cernobila a velice primitivni. Dej je dosti naivni (i kdyz se odkazuje na znama historicka fakta), obsahuje casto vysvetlivky primo od postav o tom co se vlastne prave stalo, kdyby to ctenar nepochopil. Nekolikrat se stane nejaky zazrak, kdyz se dej dostane do slepe ulicky. Zajimave je, ze nasledujici serie komiksu jsou o nekolik trid vyspelejsi, jak kresbou tak i dejem. Cekal bych tam jeste nejake mezidobi.

Makrela Liška

Silně nadsazené dobrodružství v duchu klasické grotesky, včetně obrazových gagů a jasného rozdělení postav na ty dobré a špatné. Tintin je zbrklý a silácký reportér, oplývající světovou slávou zatím bez podložených zásluh, Filuta je jeho vtipný komentátor a věčný zachránce, nicméně i tak má komix své kouzlo, a pokud se čtenář oprostí od toho, jak zná Tintina obvykle, jde o výtečný zážitek.

ondrej.b
06.12.2017

Tintina miluju, a chápu i to, že musí přežít takřka všechno, ze všeho vyklouznout atd. Ale tady mě to až zarazilo. Jak rozbít železnou mříž? Budu do ní kopat a pak si kýchnu a ona vypadne? Z vězení se dostanu tak, že vydlabu velkou cihlu jen tak nožíkem za krátký čas? Zničenou vrtuli u letadla nahradím tak, že si nožíkem porazím strom a vydlabu si novou? Dokonce dvakrát? Ufff. A plno dalších "špeků". Děj celkem nekomentuji, je to takové nezáživné a evidentně poněkud zaujaté, i když.... Polehčující okolností je to, že je to první příběh a začátek bývá těžký.

padas
13.03.2013odpad!

Doposud nejhorší Hergého komiks, sloužil spíše jako protikomunistická propaganda, házející např. Trockého do pytle spolu se Stalinem. Osobně nemám rád SSSR, ale tohle bylo odporné! Věta na konci "z těchto dokumentů vyplývá, že tento muž je bolševik a hodlá vyhodit všechna evropská města do povětří" tomu nasadila korunu. Zkrátka, propagandistický škvár!

herdekfilek
19.12.2011

Hergé vtipným způsobem pojal teror rudé bestie. Což je na rok vzniku, 1929, dosti kurážný krok. Vždyť od puče v Moskvě uběhlo jen pár dní, do bolševické bašty se stahovali bološevickou reklamou otupení američané, ve své domovině ničení krizí bankéřů, kterou si vždy za každých okolností odnášejí lidé z tlače. Hergé vzal dost nedětské téma, jako je mučení, uměle vyvolané hladomory, demokratické volby v bolševickém střihu, všudypřítomnou a všemocnou tajnou policii a vtělil ho do komiksu právě dětského. A kupodivu se proslavil. Pokud by toto Hergé stvořil dnes, nakladatel by si tím neutřel ani konečník. Nějak se ta doba pokroutila a jen díky tomu, že Hergé je Hergé a Tintin je Tintin, můžeme se s takhle politicky a myšlenkově nekorektním komiksem pro děti setkat.

A ještě jedna zvláštnost mě na komiksu zarazila. Albatros začal tisknout v Číně. Žádné tiskárny z Českého Tišnova, žádná Kroměříž, ale prachsprostý tisk z PRCu. Jistě levnější a ekologicky šetrnější.

komiksy pro děti Tintin

Georges Remi