Timur a jeho parta

Příhody pionýra Timura a jeho přátel na malém městečku v době Velké vlastenecké války.

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159033/timur-a-jeho-parta-159033.jpg 3.2146
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy

Vydáno: , SPN - pedagogické nakladatelství (SPN - Státní pedagogické nakladatelství)

Тимур и йего команда (Timur i jego komanda), 1940

Kniha Timur a jeho parta

Meda77
včera

Pan Gajdar byl nejen u většiny povinnou četbou na základní škole, ale taky to byla taková ruská ikona pro mladistvé v tehdejším SSSR, asi něco jako pan Foglar, nebo Zapletal u nás. Knížky mají podobnou tématiku o dobrodružství dorůstajících smradíků v době bez mobilů, Facebooků a pokémonů. Pro dnešní generaci nepředstavitelné, pro minulou generaci samozřejmé. Líbit se bude každému kdo chce zavzpomínat a tentokrát bez povinné četby. Slušné 4starsy.

RADOST

Knihu dostal můj starší bratr. Vůbec mu nevadilo, že ji musí přečíst do školy. Bavila ho. Byly to prostě příběhy kluků, kteří drželi pospolu a snažili se v těžké době pomáhat. Tak jsme to jako děti braly, škola i společnost propagovala stejné, nezdálo se nám to přitažené za vlasy. Bratr pak dokonce byl trubačem školní pionýrské skupiny. I když svým chováním to nebyl žádný Timur, ale spíše český Pepánek Nezdara.

Leona333

Ano, vzpomínám si jak nás na to povinně asi ve čtvrté, nebo ve třetí třídě vzala soudružka učitelka do kina. Na plátně se objevil černobílý film v původním znění s titulky. Já koukala a koukala a téměř ničemu nerozuměla, stejně jako většina dětí v plném kině. Nicméně film na mne nějaký dojem udělat musel, protože jsem si asi za tři roky na to, půjčila od kamarádky knihu o Timurovi a jeho partě. Přiznávám, že knížka byla obdobou Mirka Dušína a spol. Každopádně čtivé to bylo. I s duchaplnou pointou o nesobectví a pomoci potřebným. Knížka, na kterou nemám důvod i dnes v dobrém nezavzpomínat. ; )

Kontryhelka
08.12.2020

Taky mně tahle povinná četba na základní škole neminula, ale nebylo to špatné čtení. Bylo poplatné době, ve které jsme vyrůstali, takže nám vše přišlo úplně normální.

Doubravka1975
02.12.2020

Kdysi povinná četba. Jako bývalá a "správná" pionýrka jsem Timura a jeho partu obdivovala a byli trochu mým vzorem. Tak to prostě bylo, taková byla doba. Za mě plný počet.

Afilada
18.11.2020

Vynikající ilustrace Kamila Lhotáka, již i proto jsem knihu neposlal dál. Kdysi jsem byl zblblý sovětskou propagandou, takže jsem si knihu tehdy rád přečetl a hodnotil ji velmi vysoko. Literárně to skutečně funguje dodnes, ale věcně jde o zjevný cíl "navalit nám šrouby do hlavy", tedy nekriticky a bezpodmínečně milovat Sovětský svaz, zemi, která na základě marxismu-leninismu-stalinismu chtěla získat násilnou světovládu a na dost velkém území se jí to bohužel skutečně povedlo. Stálo to mnoho desítek milionů lidských životů a stamiliony životů poničených.... Z marx-lenin-stalinské katastrofy jsme se dodnes úplně nevyhrabali
ps - mám vydání z r. 1966, nakladatelství Svět sovětů č. 1062

burianek
12.11.2020

Protože se tu objevují i nenávistné komentáře, které hodnotí dobu, kterou nezažili a nechápou, píšu moje hodnocení. Četl jsem jako kluk a vím, že se mi kniha moc líbila. Dobové svědectví a příběh party kluků. Až ji znovu najdu ve své rozsáhlé knihovně, někde ji určitě mám, tak si ji znovu rád přečtu.

draka
27.08.2020

Kdysi nepovinnou četbu jsem si opět po mnoha letech přečetl. Má málo stránek, tudíž četba netrvá dlouho. Příběh chlapců, jenž pomáhali válkou postiženým rodinám je docela zajímavý. Rozhodně nepovažuji knihu za nečtitelnou a za propagandu bolševizmu. Našel jsem v ní jiné hodnoty.