Timur a jeho parta

Kniha se odehrává za války. Dvě chlapecké party - Timurova a Kvakinova, mezi sebou svádí boj o prvenství. Timurova parta pomáhá tajně rodinám, jejichž muži jsou na frontě nebo dokonce ve válce zemřeli. Nosí dříví, vodu. Proti nim stojí Kvakinova parta, která bez ohledu na vojenské zásluhy krade ve všech zahradách jablka a tropí další škody. Po ultimátu, kterého Kvakinovci nevužijí, dojde k boji.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/112910/timur-a-jeho-parta-4Px-112910.jpg 3.2116
Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno · Lidové nakladatelství

Тимур и йего команда · 1940

Počet stran:103
Jazyk vydání:český
Překlad:Hana Vrbová
Ilustrace/foto:Kamil Lhoták
Autor obálky:Kamil Lhoták
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:48 500 ks

Kniha Timur a jeho parta

1amu

Kniha z daleké minulosti . Mirek Dušín se svou partou byli "odveleni" kamsi na nějakou "stavbu mládeže". Pan Foglar sice psát mohl, leč pouze "do šuplíku". Líbí se mi komentář babystar, protože je objektivní . Arkadij Gajdar napsal poctivou knihu a šťourat se v datu, tedy kdy byla vydána a kdy napadlo Německo SSSR je hloupost.
Inu s Rychlými šípy bojovalo Bratrstvo kočičí pracky, s Timurovou partou zase parta lotra Kvakina. Hlavní myšlenka knihy je ušlechtilá . Samozřejmě nejde o "veledílo" . Ono v době, kdy u nás tato kniha byla vydávána, zase tolik kvalitních knih nevycházelo. Ale s jedem v podobě Pavlíka Morozova, je ten rozdíl (myšleno - jaké knihy byly předávány těm mladším) opravdu nebetyčný.

Ája27

Četla jsem ji na základní škole. Tenkrát se mi líbila, dnes už si jen matně vybavuji děj. Možná bych si ji měla přečíst znovu. Ten odstup v době a věku by mohl být zajímavý. :)

babystar

Knížka, kterou dnes už nikdo nečte. Tak trochu "Rychlé šípy" po Rusku (ty už taky děti skoro nečtou). Vždycky jsem si myslela, že se odehrává v době Velké vlastenecké války (1941-1945), ale podívala jsem se i na film a ten byl natočen už v r. 1940, tak ten příběh musel být z nějaké dřívější války, nebo byl po válce přepracován. Odehrává se v chatové oblasti nedaleko Moskvy, kde parta těch správných kluků pomáhá lidem v nesnázích. Hlavně rodinám těch, co mají někoho na frontě. Tedˇ se na to díváme jako na propagandu, ale myslím, že v SSSR v té době, to lidé opravdu tak prožívali. Jako dítě jsem slyšela píseň Svatá válka a nechápala jsem, jak pro někoho mohla být válka svatá. Otec mi to nedovedl vysvětlit a já teprve později pochopila, že pro občany SSSR ta válka byla opravdu svatá, protože osvobozovali svou napadenou zemi (ať si o tom dnes myslí, kdo chce, co chce). Samotná knížka má samozřejmě výchovný náboj, ale nepostrádá ani humor. Pro starší představuje vzpomínky na mládí, jak je vidět i z některých komentářů, pro mladé už jen propagandu.

Radka1911

Knížku jsem četla jako dítě a tehdy se mi líbila, ale myslím, že pro děti vyrpůstající v dnešní době by byla dost nepochopitelná.

Zdeniczka

Další z knih, kterou jsme ve škole měli jako povinnou literaturu. Ani nevím, odkud se vzala a proč, ale máme ji i doma. Zřejmě jsem ji dostala coby dítě. Možná, že si ji opět připomenu. :)

Děkuji haki34 za připomenutí Timura a jeho party i já to četla v dětství, ale tihle ruští kluci mě nijak neuchvátili.

haki34

čítala som v detstve a celkom bavila...ušlo to, niektoré príbehy a dobrodružstvá Timurovej družiny sa mi páčili, kľudne by som sa k nim pripojila....vzhľadom k dobe nedávno minulej (v tej dobe dá sa povedať čerstvo minulej) mi ani tá agitka neprišla divná...naviac keď sa dej odohrával v Rusku..;)

Igor1311
24.07.2018

kniha pre deti a mládež (síce už asi nie pre dnešnú), kde sa Timur a jeho kamaráti snažia aspon trocha zlepšiť svet a najmä pomocť ludom trpiacim vojnou