Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203605/mid_tichy-dech-zapisky-ceskeho-lekare-z-203605.jpg 5 533 116

Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

Svastas
27.03.2016 5 z 5

Knížka nemá chybu!

Didi15
24.03.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Zajímavá, dojímavá,člověka to nutí přemýšlet nad životem.

PetraBery
01.03.2016 5 z 5

Wauuu... Neuvěřitelná, otevřená výpověď lékaře z Čech, který pomáhá na misích s Lékaři bez hranic... Před panem Trachtou a ostatními zúčastněnými smekám imaginární klobouk za práci, kterou na misích odvádějí... Kniha je místy drsná, ale je psána s citem a lidskostí, která dělá knihu poutavou od začátku do konce. Určitě doporučuji!

MildeZ
15.02.2016 5 z 5

Silné a emotivní, nechtěl bych být v kůži jednotlivých doktorů MSF a na druhou stranu si jejich práce nesmírně vážím. Je to také tak trošku knížka o tom, jak se lze ze dne na den stát z doktora specialisty doktorem všeumělem - klobouk!

nemámpřezdívku
10.02.2016

Už je to pár let zpátky. Odjížděly jsme s dcerou z dětské noční pohotovosti v Motole. Bylo mi jasné, že jsme potkaly výjimečného člověka. Ušetřil malé holce zbytečných pár dnů dalšího trápení. Na rozdíl od podrážděného kolegy-pediatra diagnostikoval správně a neváhal mu oponovat, slušně, bez konfliktu. Jistý, věcný, klidný, s úsměvem, bez sarkazmu. "MUDr. Trachta" - nemocniční jmenovka a vlídná tvář + pocit bezpečí, klidu a vděčnosti. Zůstalo nám to v paměti. Po létech večer slyším volání " Můj doktor je v televizi !" Byl to pořád o Lékařích bez hranic. Hltali jsme každou větu... K narozeninám jsem letos dostala od dcery nejhezčí dárek - Tichý dech.

Simonita
18.01.2016 5 z 5

Kniha nechává nahlédnout do míst, kam by se běžný člověk nevydal. Zprostředkovává autentické zážitky z lékařských misí, které se však nečtou snadno. Po několika stranách jsem měla veliké dilema, zda pokračovat ve čtení, protože jakožto matka malé dcerky a empatická osobnost jsem některé příběhy vnímala velmi citlivě. Nyní však chápu, že bez nich by knížka nebyla tím, čím je - skutečným svědectvím a skutečných tragédiích.

monikaKU
07.01.2016 4 z 5

"Potřeby dělat v životě věci, které jsou správné, které mají smysl a dělat je dobře. Být v životě k něčemu"

Nasadenie a oddanosť lekárov bez hraníc je neoddiskutovateľná. Niet o tom pochýb. Kniha sa čítala dobre, trochu mi na nej však vadil pátos a autorov humor, ktorý mi miestami trochu vadil.
Na knihe oceňujem náhľad do histórie nepokojov v Kongu a Rwande a viac sa mi páčila kapitola o pomoci v Haiti po zemetrasení v 2010.

ritz
09.11.2015 5 z 5

Úžasná kniha, úžasní lidé, kteří jsou ochotní obětovat své životy a své pohodlí pro záchranu jiných.
Opravdu pěkně a čtivě napsané. Doporučuji k přečtení.

Zdeňula
24.10.2015 5 z 5

Kniha je úžasně napsaná, čte se úplně sama.....poslouchala jsem i pár rozhovorů v různých pořadech s panem Trachtou a je fakt skvělý člověk. Musím jen doporučit......

j287
27.08.2015 4 z 5

Knihu můžu jen doporučit. Čtivá a záživná. Obdivuju, co vše jsou lékaři ochotni obětovat a podstoupit pro pomoc ostatním. Škoda, že zatím není žádné pokračování.

Anidlo
21.08.2015 5 z 5

Neuvěřitelné, co člověk dokáže v extrémních podmínkách. Kniha byla úžasná, otevřela oči a donutila k zamyšlení nad dnešní situací.

fruitbueno
30.07.2015 5 z 5

Někde ke konci knihy autor napsal něco, čím mě úplně odrovnal (jako by nestačila celá kniha, že?): hlavním posláním bylo demytizovat stav lékařský (chirurgický) a ukázat tuto "kastu" jako obyčejné lidi, kteří neví, tápou, bojí se a pochybují - o moderním světě, medicíně a hlavně o sobě. Tichý dech je kniha, která nutně musí zajímat každého, komu není jedno svět, ve kterém žije. Brutální podmínky, střízlivé komentáře a hlavně nepřenosná zkušenost, kterou Jan Trachta zažil, jsou opravdu z jiného světa a já za ně děkuji.

douchová
26.07.2015 5 z 5

Skláním se před Janem Trachtou a jeho kolegy. Čte se to se zatajeným dechem.

orinka3
23.06.2015 4 z 5

Zajímavá kniha, vlastně první ucelené čtení z těch oblastí. Práce v misi určitě není pro každého, vypsat se z někdy děsivých zážitků může být léčivé i pro lékaře.

pipetion
31.05.2015 5 z 5

Začala jsem knihu číst s obavou, že to bude plné bolesti, smrti a lidského utrpení … a i přesto že to vše tam bylo, je to podáno tak citlivě, že jsem nemohla knihu nedočíst. Dokonce nechyběl humor a rozumná míra vysvětlení životních podmínek místních obyvatel … Lidí jako je Jan Trachta si velmi vážím za jejich nesobecký přístup k životu. Všem doporučuji!

barunka7996
30.03.2015

Naprosto úchvatna kniha kterou jsem přečetla jedním dechem...Velký obdiv všem kteří se účastni těchto misi...chtěla bych se zeptat dále na nějake tipy na podobne knihy?

MichelleS
26.02.2015 5 z 5

Nejde jinak hodnotit než pěti hvězdami. Autor své zážitky z misí MSF předává poutavým způsobem a dokonce místy se svérázným humorem. Dokáže si udělat legraci sám ze sebe a přiznat vlastní nejistotu a chyby. Klobouk dolů před všemi pracovníky MSF a tím, co dokážou v náročných podmínkách válečných konfliktů a přírodních katastrof.

lenka4434
22.02.2015 5 z 5

Úchvatná kniha, jedna z mála, u kterých jsem si přála, aby nikdy neskončila. Obdivuji autora, jeho nadhled a pokoru. Sama jsem lékař (ale ne bez hranic) a snad proto mě kniha strhla dvojnásob. Užívala jsem si každý odstavec, pro možnost vidět situaci autorovo subjektivním pohledem, nikoliv jen číst strohý popis událostí. Děkuji

gossipavlina
18.01.2015 5 z 5

S nadhledem, a tak to asi ani jinak nejde popisovat bezmoc a hrůzy. Jinak by se z toho jeden zbláznil. Děkuji za zprostředkování alespoň části toho, co vlastně a jak Lékaři bez hranic dělají. Moc všem fandím a jsem ráda, že jsem na knížku narazila a mohla si ji přečíst.
Janu Trachtovi držím palce!!!!

janasim
14.01.2015 5 z 5

Napsat, že se mi tato kniha líbila, mi připadá hloupé, protože to, o čem v ní čtete, se vám prostě líbit nemůže. A přesto, že je o smutných událostech, o kterých víte, že nejsou fikce, ale nevíte, jak je v sobě zpracujete, co ve vás zanechají a jestli se vám o nich nebude zdát, nepochybuji, že tuto knihu dočtete až do konce.
Nevím, jestli ještě někdy budu tuto knihu číst, ale určitě ji chci mít ve své knihovně, aby mi připomínala, že jsou lidé, kteří jsou odvážní a odhodlaní pomáhat i za cenu ohrožení vlastního pohodlí a života.
Tato kniha stojí za vaší pozornost. Je jedno, jestli si ji půjčíte v knihovně nebo koupíte, ale určitě si ji PŘEČTĚTE.

Afrika Haiti dobrovolníci, dobrovolná služba Lékaři bez hranic Magnesia Litera

Autorovy knížky