Ti, kterým se narodíš

Ti, kterým se narodíš https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445894/bmid_ti-kterym-se-narodis-PNx-445894.jpg 3 56 27

Když se mladým manželům narodí dcera, nemají ponětí o tom, že jim zároveň do rodiny přibyla i malá glosátorka jejich každodenních radostí a strastí. Očima dítěte, které svět kolem sebe komentuje vyspělým vnitřním hlasem, nahlížíme na životy dvou lidí, kteří žijí spolu, a přesto každý sám. Tehdy ještě netuší, že o devatenáct let později bude v tom velkém světě, kde jí dřív všechno připadalo tak okouzlující, stejně ztracená jako její rodiče. V poutavé novele autorka nevšedním způsobem nahlíží na všední problémy nás všech a vtipně vypráví o hledání sebe sama, stereotypech, snech, o rodičích a jejich dětech.... celý text

adevis
04.01.2021 3 z 5

Taková útlá jednohubka, která se dobře čte, o tom žádná. Neurazí, ale asi si na ni už nikdy nevzpomenete. První část mě bavila nejvíc. Něco málo mi dokonce i jako matce dala. Druhá a třetí už mě tolik nebavila. Nečekala jsem žádné zázraky stejně jako u první autorčiny knihy. Takže hodnotím průměrem. Bohužel.

MartinaF
21.12.2020 4 z 5

Mně se to taky líbilo. Více však druhá a třetí část. Ta první, vyprávěná miminem, vcelku taky, ale nesedlo mi jeho glosování. A i když je to krátká novela a tři povídky, které na sebe volně navazují, je v něm hodně věcí, které autorka dobře vystihla. Dokázala se vcítit do pocitů pubertální slečny, mladíka na pokraji dospělosti i do starostí rodičů. Postrádala jsem však jména hrdinů a kvůli tomu byli pro mě hodně anonymní.

bookcase
29.11.2020 4 z 5

Mně se to líbilo. Po předchozím Baráku jsem věděla, do čehu jdu, co se stylu psaní týče, takže se mi ty přemýšlivé pasáže o životě líbily. Všechny tři části byly v podstatě každá jiná, přesto do sebe zapadaly.

karinga
07.11.2020 3 z 5

První část vypráví ukecané nemluvně a začíná s tím už v děloze. Vtipně komentuje to, co slyší a po narození i to,co vidí. Pasení koníčků se rovná mučení a později se pokouší sníst střepy z rozbitého talíře. Komentuje roztržky rodičů úžasně ironicky.

Druhá část mě moc nebavila. Vypráví o klukovi, co pije pivo,.střídá holky a fláká práci. A čeká, že něco... Do toho se rozhoduje mezi Kráskou a Princeznou, ale vlastně je mu to fuk. Jako všechno.

Třetí část je o klukově starší sestře (o 25 let dřív). Nemá kamarády, hledá sama sebe, otec je trochu cvok a máma spojenec. Holka dospívá, má první známosti. Je zamilovaná, ale dochází jí, že je to jen na teď... Že jí to vlastně nic nedává...

MMacicekk
05.11.2020 2 z 5

V této novele se snažila autorka s vtipem a nadhledem popsat rodinné vztahy napříč generacemi. Humor okořeněný ironií a sarkasmem, který měl být hlavním tahounem děje, mě bohužel jaksi minul. I přesto, že příběh rozdělený do tří částí byl krátký a popsaný na 160 stranách, tak se mi velmi vlekl. Po přečtení první části jsem knihu na pár dní odložila a přiznám se, že se mi do ní vůbec nechtělo. Druhá část mě víceméně nudila, ale říkala jsem si, že teď knihu přece neodložím. Těšila jsem se na nějakou vtipnou závěrečnou pointu, a i když konec nebyl zas tak špatný, celkově bohužel hodnotím pod průměrem.

jahlina
01.11.2020 3 z 5

Nebylo to špatně vymyšlené, ale nečetlo se mi to moc dobře. Zvlášť prostřední část mě nebavila. Až po dočtení té poslední mi to celé dalo nějak smysl. Díky absenci jmen jsem se obtížně orientovala při přechodu mezi první a druhou částí a také mezi druhou a třetí.

TheMelorry
23.10.2020 3 z 5

Nad hodnocením knihy jsem tentokrát musela uvažovat déle než jindy. První část, která je vyprávěna z pohledu ještě nenarozeného dítěte je skvělá, originální a hodně mě zaujala. Další dvě části, které vypravěče změnily, také nebyly špatné, ale už to nebylo ono. Vzhledem k počtu stran, se ale autorce podařilo dostat do knihy velké množství pocitů, propracovaných různorodých charakterů a materiálu na přemýšlení.

stereotypy svět očima dítěte rodiče a děti

2016  61%V Tichu
2020  62%Ti, kterým se narodíš
2021  67%Život s panikou
2022  62%Pozůstalí
2019  75%Barák

Kniha Ti, kterým se narodíš je v