Thyrsos

Thyrsos https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16113/thyrsos-16113.jpg 4 26 10

Bibliofilii Thyrsos vydal poprvé na podzim 1932 Jindřich Štyrský jako III. svazek Edice 69. Šlo o soukromý tisk (...) pro kruh přátel a sběratelů, náklad činil 138 výtiskù. Štýrský sám také svazeček ilustroval a typograficky upravil. Od té doby už tyto básně Františka Halase (1901 - 1949) zveřejněny nebyly, dokonce ani v pětisvazkových Spisech F. H. (1968-83). Tam bylo pouze přislíbeno, že tento soubor básní (...) bude vydán jako soukromý tisk. Že by se tak stalo, není nám známo.... celý text

Poezie
Vydáno: ,

lordchaos
03.04.2023 3 z 5

Nevím, proč taková díla nejsou součástí povinné četby... Jistě by to konkrétního autora zlidštilo a zároveň navnadilo náctileté přesycené lacinou pornografii ze svých chytrých telefonů, tabletů a internetů vůbec.

Karoley
01.01.2022 5 z 5

Příjemná sbírka erotické poezie, nic vulgárního. Doplněno vkusnými obrázky J. Štýrského. Nejvíce mě zaujala báseň Chuťové lásky a Dobrá rada ;))

JAnD
09.06.2021

Kdo by to do Halase řekl :-)

coplan
10.02.2019

Thyrsos je pornografie. Odpovídá to Halasovi, který je básnický barbar.

PalkoPalko
23.10.2018 4 z 5

Hanbaté básničky, že sa ešte teraz červenám.

Smutek lédy
Ó svůdná labuti miluji tě tak
však odpusť zeptat bych se chtěla
proč nemáš krk svůj dlouhý na spodu těla
kde chlípnosti tvé trčící je znak

Dobrá rada

na tvém zvadlém sloupku
hned začne odbíjet

knedlik
04.11.2015 4 z 5

Pěkné, místy značně kontroverzní. Nicméně velice povedené a čtivé. V nejbližší době nějakou tu Dobrou radu či Chuťové lásky ráda odrecituji... :-)

(...)

Něžně se dotýkejte když nastaví štít klína
chutnejte dlouze šťávy rozkroku
pijte až k opilosti tato vzácná vína
a chutě stupňujte rok od roku

(...)

Finskej
15.02.2014 4 z 5

Když to tenkrát vyšlo, tak vypukl... SKANDÁL! http://kultura.idnes.cz/halasova-erotika-rozdmychala-spor-d5v-/literatura.aspx?c=A010104_224028_literatura_bac Je k tomu co říci? Je: zmínění ať se jdou bodnout. Všichni a něčím hodně špičatým. Ve světle všeho, co dnes v rámci literatury domácí i světové docela běžně vychází již nějakých 10, 20, 30, 40... let, nadělat takovej cirkus kolem poezie tak (rozto)milé a vlastně ještě docela cudné, je známka nikoliv pokleslosti básníkovy, ale demence skandalistů. Závadné nejsou Halasovy verše, ale jejich myšlení. Toho se vyvarujte, Thyrsos naopak v klidu přečtěte. Nadosmrti nezapomenutelné to asi není, to hezčí z české poezie jistě ano.

malazluta
11.04.2013 5 z 5

Tato kniha mi poskytla úplně jiný pohled na F. Halase. Již zmíněné ilustrace celou knihu skvěle doplňují... opravdu skvělá sbírka erotické poezie.

em54
12.08.2012 5 z 5

Mohu jen souhlasit s kolegou Elefenem. Je to skvělý kousek erotické poezie i erotické ilustrace v tom nejlepším slova smyslu. Dokonalá ukázka jak skutečný básník dokáže zpracovat i takhle problematické téma - a nesklouznout k lascívnosti.

Elefen
03.06.2011 5 z 5

To nejlepší, co kdy v milostné a erotické poezii u nás bylo napsáno. A Štýrského ilustrace nezůstaly pozadu. Jestli byl tento soubor básní opětovně vydán nevím (básník sám ani jeho dědicové k tomu souhlas nedali), ale Thyrsos visí na internetu. Což je možné asi jen v Čechách.