Barbar - 24-29 (Omnibus)

Barbar - 24-29 (Omnibus) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501721/bmid_barbar-omnibus-24-29-xVN-501721.jpg 5 13 5

Thorgal série

< 20. díl

Další Thorgalův životní okruh se uzavírá. Věčný vyhnanec je už dva roky se svou rodinou na cestě ze severu. V samostatných příbězích Arachnea a Modrý mor tak musí zachránit své děti. Od břehů Afriky se nakonec rozhodne vrátit... Ale pak se začnou díky náhlému shledání s bájnou civilizací odehrávat příběhy série Barbar, které poodkryjí více z Thorgalovy minulosti a uvrhnou ho znovu do víru náhod, osudu a setkání se starými známými. K uzavření životního cyklu však nevede lehká cesta.... celý text

trudoš
04.01.2024 5 z 5

Thorgal je série, která mě provází životem už od dětství. Následně, s časovými rozestupy a nakladatelskými experimenty, jsem se v rozsahu třiceti let dostal postupně k přečtení celé u nás vydané série, přičemž Barbar je logicky posledním zářezem. A nemůžu si pomoci, pořád je to dokonalý. Možná s tím má co do činění skutečnost, že na rozdíl od jiných chrabrých hrdinů Thorgal stárne. V průběhu takřka třiceti alb se mu narodily tři děti, z toho to nejstarší už se vydává za vlastním dobrodružstvím. Ještě pár knih a z Thorgala bude padesátník, těšící se z vnoučat. Stejně jako ze mne.
Každopádně omnibus šesti posledních alb, na kterých se společně podíleli Jean Van Hamme a Grzegorz Rosiński, je tvořen převážně samostatnými příběhy, kterými se jako červená nit táhne motiv návratu domů. Na kombinaci žánrů si už čtenář zvykl, přesto pořád autoři překvapují dalšími nápady, jimiž sérii okořeňují, přičemž jim často z nostalgie odpustíte kopance, které byste jiným omlátili o hlavu. Zkrátka srdcovka.

Denny456
25.05.2023 4 z 5

Tak tenhle omnibus stojí za to. Thorgal patří mezi skvělé série a tady je pěkně pohromadě hned šest jeho dílů. A to už je pořádná porce. Škoda, že takto nevyjdou i předchozí díly. V celku by to bylo fajn. Pořád se dá v Thorgalově světě najít něco nového. Stojí to za to.

Ivan Kučera
19.02.2023 4 z 5

Keď som ako malý chlapec začiatkom 90. rokov strávil s rodičmi nezabudnuteľné dva týždne v geniálnej Prahe, kde mi od pouličného kolportéra okrem kultového Čtyřlístku kúpili legendárneho Funky Kovala a Thorgala: Dítě z hvězd, ani vo sne mi nepadlo, že sa raz dožijem českého thorgalovského omnibusu v pevnej väzbe. Iste, ten sa dostavil už pred Barbarom a volal sa Neviditelná pevnost, ale Barbar je EŠTE masívnejší, keďže obsahuje jeden zošit navyše. Posledný príbeh obsiahnutý v tomto omnibuse má poradové číslo 29. Od č. 30 na sérii prestal z dôvodu vyhorenia po X desaťročiach pracovať scenárista Van Hamme. Ilustrátor Rosiński sa na rozdiel od neho dokázal nakopnúť a to radikálnou zmenou výtvarného štýlu: od „bežnej“ kresby plynulo prešiel k maľbe. Tak vytvoril už č. 28, prítomné v tomto omnibuse. Sága Thorgal bola beztak jednou z najkrajších na trhu, ale po tomto sa stala skutočnou perlou. Ilustrátorovi sa vďaka tomu pobyt v sérii predĺžiť do č. 36. Po stránke scenára sa mi najviac páčilo Království pod pískem. Nadväzuje na Thorgalov „vesmírny“ osud a hoc sme si mysleli, že o Thorgalovi vieme prvé posledné, prekvapivo sa mu podarilo prísť s novými informáciami. Atmosférou mi to pripomínalo Do vnútra Planéty opíc z r. 1970, čo neznie ako pochvala, ale po stránke post-apokalyptického vnútra planéty to bol mrazivý film. A mrazivé je to aj tu. Chápem, že Van Hammea univerzum unavovalo. Možnože je to poznať. Thorgala zase zajmú tesne pred cieľom, znova musí bojovať o svoj život, inokedy ho pre zmenu rovno zabijú, ale my vieme, že hlavný hrdina nezomrie, trojnásobene nie taký, ktorý tento akt už párkrát prežil. Takže áno, nejeden raz sa sága opakuje. Rovnako berú dych Thorgalove jazykové vybavenosti, keďže sa bez problémov dohovorí na mieste, ktoré bolo od zvyšku sveta odtrhnuté posledných tisíc rokov (s. 23). Ale mne sa taký koncept proste páči a i slabšie albumy vnímam pozitívne, pretože nejeden raz sa v nich objavia drobnosti, ktoré v budúcnosti zohrali kľúčovú rolu (spadol som zo stoličky, keď sa na scéne zjavil Vigrid, ktorého sme naposledy videli myslím v albume č. 14 z konca 80. rokov). Je každopádne pochopiteľné (a logické), že s pribúdajúcimi dobrodružstvami Thorgal čiastočne ustupoval do úzadia a prenechával priestor členom svojej rodiny (Muf sa dojemne lúči, Vlčica je fakt rozkošná) a priľahlým osobám (predposledný album je venovaný legendárnej Kriss, ktorá ma tu asi prvý raz v histórii bavila). Oproti Vlčici, ktorá má dar komunikovať so zvieratami a Jolanovi, ktorý po svojich prapredkoch zdedil isté superschopnosti (+ je nesmierne inteligentný), pôsobí Thorgal občas ako trkvas, ktorého treba neustále zachraňovať a zjavne mu dochádzajú sily. Mne sa to ale práveže páčilo, pripadalo mi to realistické. A ako ostatne v celej tejto ságe, tak i v tomto omnibuse oceňujem, že sa tvorcovia neboja decentnej erotiky a tragických úmrtí. Mínusy, pre ktoré dávam „iba“ 4*: monotónnejšie a predvídateľnejšie zápletky, editorské chyby (prehodená otázka odpoveď Slibuješ?/Slibuju alebo veta „Nenech se copak mě nepoznáváš?“), nepochopiteľné okamihy (prečo Thorgal o synovi vraví ako o poslednom potomkovi detí z hviezd, keď má ešte dcéru a mladšieho syna?), lacná hra na hádanky (prečo mám čakať do aleluja, aby som sa dozvedel, čo sa na konci Jolan spýtal?), nedomyslenosti (tí teda museli byť riadne zdegenerovaní, keď celé generácie prežili na jednom ostrove!), nudný album č. 27 (realistické thorgalovky ma nikdy nebavili), nevzhľadná obálka (prečo nepoužili bažinovo-chobotnicový Modrý mor?), občasná nezrozumiteľnosť univerza (prečo sa niektoré postavy čudujú, keď sa stanú svedkami nadprirodzených úkazov, veď ich svet je plný bohov, ktorí vcelku bežne zasahujú do životov smrteľníkov...?) a neviem si pomôcť, ale... absentujúca lacetka! Buďte s bohmi.

špulo
11.01.2023 5 z 5

Ku komentáru predomnou, ktorý vystihol všetko podstatné, dodám len, že Thorgala nemožno vnímať samostatne po dieloch. Nejde len o priamu prepojenosť mnohých dielov, ale o kontext celej série. Aj v samostatných dieloch nájdete narážky na veci minulé či úkon/myšlienku, ktoré dávajú zmysel len v súvislosti s dejom predošlým. Možno to tak autori nezamýšľali - zo začiatku určite nie, no tak im to nejak postupne vyšlo. A tak to vychádza aj mne. Preto som rád, že vydavateľstvo Egmont začalo vydávať Thorgala formou omnibusov.
Jediná vec, čo tu kazí dojem, je redakcia textu. Že občas vypadne písmenko - no, budiž. Ale, že vypadne celé slovo a niekoľkokrát, to už je na šíp do levé půlky ;))

1972Sixo
29.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Dorodružná, historická, fantasy, ktorá už prerástla hranice pôvodných žánrov a u frankofónnych europanov má kultový status. Naväzujú na ňu rôzne spinoffy, a špeciály, zatiaľ len vo forme komiksov a kníh.

Fandím Thorgalovi už od polovice 80tých rokov, keď sa mi v pionierskom tábore u poľských susedov dostal do rúk jeho prvý diel, spolu s nejakým dielom "Ľudia a netvory" podľa von Dänikena a historickou freskou o španielských konquistadoroch "Herman Cortes". A ja - malý capart - som lúštil polštinu v bublinách celý pobyt v lesnom tábore niekde pri Muszyne.

Ťažko mi je hodnotiť ináč, ako plným počtom, keď som sa naňho tak dlho chystal a tešil. A je dobrý! Jeho o tri roky mladší bráško (Neviditelná pevnost) obsahuje o jeden zošit menej, takže radosť bola o to väčšia. Tým pádom môj názor nie je príliš objektívny. Hrdinovia putujú celým Stredomorím post antického sveta. Bájna fantastika sa tu prelieva s postapokaliptickou scifi a postavy sa hľadajú, míňajú a nachádzajú. Najviac mi vadí (už po koľkýkrát) zmŕtvychvstanie samotnej titulnej postavy. Detičky nám rastú do krásy ale postavy Vlčice aj Jolana dostávajú málo priestoru. A toľkokrát sa to dalo využiť, ale keď scenárista nedovolí. Nakopol ma návrat jednej sexi kontroverznej beštie, ktorá si to ako jediná užívala. Dej je často ponurý a tlak osudovosti skoro neúnosný. Thorgal ale zvláda záťažové situácie síce bez humoru, ale zároveň bez psychickej ujmy, vždy s chirurgicky presnou reakciou na daný problém.

Klasická mierne kostrbatá kresba poľského rodáka Rosinského sa v poslednom zošite premení v epickú maľbu akú poznáme z obálok. Viac mi ale sedela s klasickou obrysovou, mierne roztrasenou, čiernou linkou. V bublinách som našiel nejaké 2 chybky, ale papier, farba a tlač sú najvyššej kvality.
Takže, chvála Ódinovi!
...a dúfam, že nebude treba čakať ďalšie 3 roky na nový diel, ktorý je už avizovaný na vnútornej strane dosiek tejto fakt krásnej knihy.

Kniha Barbar - 24-29 (Omnibus) je v