The Mysterious Affair at Styles

Detektív Hercule Poirot je u nás známy hlavne vďaka televíznemu seriálu, ktorého scenár čerpá z poviedok Agathy Christie, majsterky tajomných zápletiek v príbehoch s prekvapivým rozuzlením. Náš zjednodušený príbeh vychádza z poviedky „The Mysterious Affair at Styles“. Je určený pre pokročilých študentov, uvedený iba v angličtine bez slovenského prekladu. Jazyk na zložitejšej úrovni je doplnený prekladom slovíčok a tzv. gramatickými pilulkami....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291975/the-mysterious-affair-at-styles-n2V-291975.jpg 4.3677

Hercule Poirot (1.)

The Mysterious Affair at Styles (1920)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Edika

Medunka041
15. prosince

První počin královny detektivky a musím napsat, že vynikající-

laepus
29. listopadu

Ty jo, vždyť za dva roky už to bude 100 let, co Agatha vydala svůj první román, první s Poirotem. A je to na něm vidět - v tom dobrém i v tom špatném. Co zde najdete? Staroanglické sídlo, suchý anglický (belgický?) humor, klasické závěrečné rozuzlení, natvrdlého Hastingse, totálně zamotaný děj, nějaké ty rodinné rozepře, plno jedů a jejich kombinací, velké dědictví a ztracenou závěť... Je zábavné číst knížku, když děj znám opravdu nazpaměť z filmových zpracování a nemusím řešit každý detail, aby mi něco neuniklo a jen si užívat jedno detektivkové klišé za druhým.

Etule
21. listopadu

Mám pocit, že teď půjdu hodně proti proudu, ale bohužel mě to nijak zvlášť neoslovilo. Upřímně mi bylo úplně jedno, kdo starou paní zabil a proč. Žádná postava nebyla nijak zvlášť sympatická, aby si člověk řekl: "Hlavně ať vrah není ten a ten." Škoda, po přečtení černoušků jsem od toho čekala asi příliš. Nebo je to možná jen dané tím, že mám Hercule Poirota zafixovaného jako toho nesympatického chlapa ze seriálu, který mi nikdy tak úplně nesedl.
Ale aspoň jsem si díky němu splnila bod výzvy. :)

tereza1198
20. listopadu

Čtenář se musí hluboce sklonit, protože tahle kniha je autorčina prvotina a je skvělá. A jsem ráda, že mě ještě čeká mnoho setkání s panen Poirotem.

Pjater

Skvělá detektivka, která si zaslouží vaší pozornost.

edith79

V tomto případě jsem dříve viděla film, než četla knihu, ale vůbec mi to nevadilo. Příběhy Agathy Christie jsou psány napínavě a tak nějak mile. Dost dlouho jsem tuto autorku vynechávala, tak teď si to můžu bohatě vynahradit.

konicekbily

První detektivka se slavným belgickým, neomylným, pořádkumilovným a později i ješitným Herculem Poirotem. Autorka knihu napsala před sto lety na sklonku první světové války a už její prvotina snese srovnání i se současnou detektivní tvorbou. Autorce s nadhledem promíjím její nadbytečné přednášky o jedech a i záměrné zpožďování děje umělými "záhadami". Kniha měla úspěch a tehdejším čtenářům vděčíme za skutečnost, že chtěli další pokračování a že série s Herculem byla tak dlouhá!

Denisa153

Agatha je zárukou dobrých detektivek, u této knihy se to jen potvrdilo.

stepanka000

Díky výzvě jsem se vrátila k osvědčené klasice. A bylo to bezva!

Galadwen

Čtivé, ale na můj vkus trochu překombinované a hodně málo zřetelnějších stop, kterých by se čtenář mohl "chytit". Rozřešení mi kvůli tomu přišlo maličko jako deus ex machina. Možná jsem nečetla dost pozorně.

Le Chat

Opravdu povedená detektivka, Hercule Poirot nikdy nezklame. :-) Doporučuji i filmové zpracování s Davidem Suchetem.

Arsi

Poirot je prostě klasika. Docela zamotaný příběh a hlavně - netečou tam potoky krve. Agatha Christie byla a je stále "královna detektivek".

vnimat_Krasu

Jsou knížky, co mají skvělou formu, a pak jsou ty, co mají super obsah.
Skvělý jsou ty, co mají obojí.
A úchvatný jsou ty, u kterých si přes dokonalej obsah formy ani nevšimnete.
Jako Záhada na zámku Styles.
Mon ami.

dom.ini

Já jsem velká Poirotova fanynka. Příběhy mají atmosféru, výborně se čtou a ani tento nebyl výjimkou, i když se mi zdál zamotanější ež některé jiné. Vím, že to rozhodně není čtení pro každého, ale já mám Hercula Poirota jak odpočinkové čtení moc ráda.

david5746

Klasická Agatha, klasický Poirot. Příběh je sice zamotaný, ale dávkovaný přesně tak, aby se to četlo jedním dechem. Velká spokojenost.

Zdenas5

Po záplavě drsných severských detektivek jsem kvůli výzvě sáhla po klasice. Přestože knihy autorky jsem měla před lety velmi ráda, měla jsem strach, že se nezačtu, ale byla jsem mile překvapena. Paní Agatha dovede čtenáře udržet v napětí i bez potoků krve, její knihy osloví i dnešního zmlsaného čtenáře.

Markusak

První případ Hercula Poirot a hned první případ pořádně zamotaný! Úžasně se povedlo schovat vraha na poslední chvíli. Měl jsem dojem, že vraha znám a hned se objevil důkaz, který změnil všechen můj názor. Určitě doporučuji všem co chtějí začíst číst detektivky nebo všeobecně knihy od Agathy Christie.

ctenarkaEva

Kniha napsaná téměř před 100 lety. Obdivuhodná Agatha Christie, ta mě nikdy nezklame. Čtivý příběh, zajímavé prostředí starého panství, napětí až do konce.

davidurban1973

Ctive, zajímavé.

Nikolas0311

První případ slavného detektiva Hercula Poirota!

cukrovka

Příjemné čtení a výborná kvalita příběhu jaká se dá od Agathy Christe očekávat.

haWranka

Nikdy jsem neměla ráda seriálovou postavu Poirota. Ale říkala jsem si, že mi třeba nesedí ten herec, že knižní postava může být úplně jiná. No, byla jiná. Vadila mi ještě mnohem víc. Případ jako takový mi přišel zbytečně překombinovaný, jeho řešení kostrbaté... Mám opravdu ráda detektivky, ale abych pravdu řekla, tahle mě nijak nezaujala, dokonce jsem se nudila. Nevím nevím, jestli ještě někdy po A. Christie sáhnu, protože první knižní setkání s ní mě dost odradilo.

Prateri

Za Záhadou na zámku Styles vyslala paní Agatha do světa detektiva malého vzrůstu, ale s geniálním mozkem, který už téměř sto let baví čtenáře dedukcemi a svým talentem dopadat pachatele. A doufám, že za dalších sto let Hercule Poirot a Agatha Christie budou lákat čtenáře na své "šedé buňky mozkové". Moc to přeju jim i budoucím milovníkům literatury.

Belatris

První knižní případ Hercula Poirota se stal mým prvním přečteným a vychutnaným Poirotem vůbec, přestože už jsem čtenářsky rozhodně ve středním věku. Po knize jsem sáhla v naději, že si odpočinu od knih, které číst z různých důvodů musím, a toto bude můj únik a vzdor. A dobře jsem udělala. Styl madam Agathy není nijak ornamentální, jen velmi výjimečně se objevují metafory (najednou se zvedl vítr, jako by opodál by oddechoval obr). Hastingsovo vyprávění je na mnoha místech vtipné tím, jak musí Poirotovi hrát onoho hloupějšího parťáka, na kterého se mohou čtenáři navázat. Nedivím se, že postava Poirota si získala tak nesmírnou popularitu. Správná míra výstřednosti, bryskní myšlení, obdivuhodný cit pro detail a velmi specifický styl vyjadřování. Velmi dobře, madam Christie.
Děj se beze zbytku týká vyšetřování. Postupné odhalování podezřelých, zavrhování teorií a opětovná revize zavržených scénářů - to byl přesně ten zábavný odpočinek, po kterém jsem toužila.

Úplně první případ Hercula Poirota - a hned taková skvělá zápletka! Příběh je velmi dobře vystavěný, nechybí mu napětí a samozřejmě ani překvapivé rozuzlení právě díky geniálnímu Poirotovi. A i když znám tuto knihu velmi dobře (poslouchala jsem ji dvakrát jako audio), stále mě dokáže její autorka vtáhnout do příběhu tak silně, že nevidím, ani neslyším :-).

agatha2
29.12.2017

Úplně první poirotův příběh, četla jsem ho již poněkolikáté a vždy v něm objevím něco nového. Já prostě Agathu miluju a jak se říká, pravá láska je na celý život a u mě trvá již třicet let. Nikdy se nepřestanu obdivovat genialitě a preciznosti, s jakou tato paní spisovatelka vystaví dějovou linku příběhu, jak vše krásně do sebe zapadá, bez zpytečných vulgarit a násilností. Jedná se o poctivou detektivku. Mám ráda i dnešní thrillery plné krve, násilí, sériových vrahů, mám ráda i severskou krimi, kdy si člověk kolikrát říká, to snad ani není možné, jak někdo dokáže napsat takovou zvrácenost. A o to více se vždy těším na návrat do staré dobré agathovské Anglie. Ta mě nikdy nezklame.

mahdal
20.12.2017

Krásná detektivka. Jak maličkosti pomůžou k tomu, aby byl odhalen vrah! Trošku jsem se zamotával ve jménech, nějak jsem se s hlavními hrdiny neztotožnil, ale to nic nemění na věci, že detektivka byla jak má být.

Květ
19.12.2017

Detektivka jak má být, krásně zašmodrchaná, pro procvičení šedé kůry mozkové :)

Chesterton
18.12.2017

Já naopak moc nikdy Agathu nečetla:( Mám nakoukáno mnoho televizních dílů a teď se pomalu začínám vracet k literárních předlohách :) Nádhera a čiré potěšení! Ve srovnání se některými severskými detektivkami jasně vítězí;)

Jizi
12.12.2017

Po všem tom pseudobestsellerovém, rádobythrillerovém balastu, na nějž jsem měla v poslední době při poslechu audioknih smůlu, byla Agatha jako pohlazení - a myslím skutečné pohlazení, ne to řemdihem.
Takhle má totiž, vážení, vypadat audio-detektivka. Napínavá, zábavná, inteligentní. Když k tomu navíc připočtete naprosto bezchybnou interpretaci Jaromíra Meduny, vyjde vám perfektní oddychová záležitost.