To je Wub, kapitáne!

To je Wub, kapitáne! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8794/bmid_to-je-wub-kapitane-vXB-8794.png 4 73 7

Touto knihou se Vám, milí čtenáři, kteří jste si oblíbili P. K. Dicka a jeho tvorbu, dostává do rukou velký projekt. Kompletní sbírka povídek, seřazených chronologicky tak, jak byly napsány. Celý projekt je rozdělen do pěti knih, tato obsahuje 25 povídek z let 1951–52; první dokonce pochází z roku 1947 a doposud nikdy nebyla publikována.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Beyond Lies the Wub , 1988

Covenant
Covenant
25.03.2024 4 z 5

K hodnocení sbírky přistupuji s respektem. Ať už Dick napsal slabší kousky, nebo ne, napsal je před více jak sedmdesáti lety. Představte si, že někdo napíše sci-fi dnes a někdy kolem roku 2100, to budou lidi číst a nebudou se smát představám spisovatele. Dokonce natočí podle některých i filmy. U tohoto žánru pracuje zub času více, než u jiných žánrů. Drama, poezie, detektivka nebo dokonce historie, jsou spjaty většinou s dobou, kterou známe ať už ze současnosti, nebo minulosti. Napsané sci-fi dnes, může být skvělé, ale za několik let může být k smíchu. To se u Dicka neděje. Ano, neděje se to i u jiných autorů. Asimov, Lem, Clarke, Wyndham, Heinlein, Orwell... ehm, teď si trochu vyvracím svojí myšlenku. Ale já se brakům vyhýbám, tak jen málokdy přečtu něco špatného (některé braky vyhledávám záměrně, ale to je jiná kapitola). Ale taková díla existují a je jich spoustu. A Dick je prostě jedním z těch autorů, kteří psát uměli. A teď rychlý žebříček od nejhorších povídek na vrchol. Krátký šťastný život hnědé polobotky, Malá vzpoura, Stavitel, Venku v zahradě, Vrrgové, Záchranný stroj - zbytečné číst. Pak tu máme průměr a lepší průměr - těch je jako vždy nejvíce, tak je vynechám a vrhnu se na nejlepší. Kolonie, Nekoneční, Žabák nezmar (ano, je to tak - mě se to líbilo), Obránci, Postradatelná položka, Proměnná, Velký P, Všetečka a na vrcholu je Výplata a Lebka. Ke konkrétním povídkám se se vyjadřuji zvlášť. Což mi připomnělo. Na konci knihy je bonus v podobě autorových poznámek k některým jeho povídkám. Někdy lepší, než povídka samotná.

Luigi1
Luigi1
21.08.2023 3 z 5

No dalo se číst některé povídky nestály ani za přečtení

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
11.10.2022 4 z 5

Poprvé se mi stalo, že některé Dickovi povídky šly mimo mě (Vrrgové a Stavitel). Naopak sbírce nejvíc vévodí Dělo, Proměnná, Lebka a Výplata. To jsou určitě kousky, které mohu bez zaváhání vyzdvihnout. Spousta povídek má společný prvek - jsou od nějaké části předvídatelné v tom, kam celkový děj povede nebo jaké bude vyústění situace, přesto je však zábavné je číst, protože Dick psal velice čtivě a dokázal udržet příběh i tak napínavý. Výplata je přesný opak v předvídatelnosti, tam je z celé situace čtenář zmatený podobně jako hlavní hrdina a nedokáže odhadnout, kam ho vyžádané předměty dál v příběhu zavedou. Celkově je to rozhodně pozoruhodný vhled do rané tvorby autora a jednotlivé povídky jsem hodnotil v částech díla.

Disease
Disease
19.03.2021 4 z 5

Raná tvorba, ale už je tu znát genialita autora, i když pár povídek je slabší.

PetrCepek
PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Kůži z wuba chce mít každý

TERRORDROME
TERRORDROME
28.01.2018 4 z 5

Dám štyri, lebo tentoraz bola väčšina z 25 poviedok dobrá a uspokojivo vypointovaná, či vtipná ( Kolónia, Premenná, Lebka, Delo ). Niektoré to kazili práve stupídnymi koncami ( Lesný Šalmaj, Profesor Raketa ) a pár mi prišlo proste ako blábol ( Staviteľ, Vonku v Záhrade ). Najlepší bolo ale záverečné zhrnutie kde autorove poznámky k Vrrgom ( ktorých som sčasti pochopil a sčasti nie ) boli snáď dlhšie ako samotná poviedka, to bol gól.

Ikkju
Ikkju
10.02.2012 4 z 5

Na název knihy si občas pro radost vzpomenu (jen v duchu!) při jídle v restauraci. Povídky se mi vybavují jen dvě, a doufám že ta druhá není z nějaké jiné sbírky (popř. úplně jiného autora).