Rozum a cit: Jane Austenová v jednadvacátém století

Slavný román Jane Austenové přenesla do dnešního světa současná anglická spisovatelka Joanna Trollopeová. Provedla to s mimořádnou empatií, humorem, pokorou k originálu, ale také s nevídanou odvahou. Za dvě stě let se změnilo naše vyjadřování, společenské zvyklosti, životní styl, přibyly technické vymoženosti, zůstala ale touha po lásce, bezpečí, po blízkosti druhého. Z lásky možná není úniku ani emancipace – ještě že rozum i cit jsou stále s námi!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/269213/rozum-a-cit-269213.jpg 3.149
Vydáno, Leda

Sense and sensibility

Kniha Rozum a cit: Jane Austenová v jednadvacátém století

Dany58
20.02.2018odpad!

Jestli tohle je vynikající anglická spisovatelka, tak úroveň anglické literatury je dost nízká. Do dnešní doby se román moc nehodí. Velmi slabá červená knihovna. Pro mě těžké zklamání. Určitě už od této autorky nic číst nebudu, je to ztráta času.

janyska13
05.11.2017

Nějak to prostě nebylo ono. Jane Austen je prostě jen jedna a tohle se tomu moc nepřiblížilo...

kika 13
27.07.2017

Za mě veliké zklamání.

rajen
26.01.2017odpad!

Tak toto se hodně nepovedlo. Kniha mě vůbec nebavila a několikrát jsem už přemýšlela, že ji nedočtu. Ale to já nedělám, takže jsem statečně dolouskala až do poslední stránky. Přišlo mi to, jakoby autorka okopírovala původní román a co se jí nehodilo do moderní doby, tak nahradila dnešními vymoženostmi. A ani toto neudělala dobře. Nahradit koňský povoz fordem bohužel nestačí. Tím, že jména zůstala stejná, je román předvídatelný od samého začátku (to asi i tak, ale aspoň chvíli by trvalo, než se kdo z koho vyklube). Dialogy místy působí jako z přeminulého století. Kdybych neznala originál, tak to na mě působí jako hloupoučký a naivní červený románek, který nemá s dnešní realitou nic společného. To jako opravdu by v dnešní době zajímalo matku tří dcer, s kým chodí a už jí bylo putna, za co zaplatí bydlení a jestli si dodělají školu a hovořila by s fotkou zemřelého manžela? Opravdu by nějaký milionář nabídl čerstvě dostavěný dům nějakým příbuzným o kterých dosud nevěděl? Nene, tomu se fakt nedá ani snažit věřit. Autorka si vzala na sebe příliš velké sousto, ale nevypořádala se s tím dobře. Zasazení do dnešní doby chtělo daleko více propracovanosti. Takto mi to přijde opravdu jako jen laciné vykradení díla. Jane Austinová se musí v hrobě obracet.

MinaHawke
26.08.2016

Kniha mě bavila, nezklamala mě. Bylo zajímavé si představit postavy z knihy, jak by se chovaly v jednadvacátém století a právě tento příběh umožní čtenáři nahlédnout do osudů postav. Samozřejmě, že knihu Rozum a cit nepředčí, protože to by ani nešlo. Brala jsem to jen jako takové odbočení a nesrovnávala s originálem.

Jane007
25.08.2016

Pro mě je tato kniha těžké zklamání. Čekala jsem od toho víc. Co mi nejvíc vadilo, byly pasáže, které nedávaly smysl (např. autorka popisuje rodinné vztahy a zaměňuje tchýni se švagrovou a pak zase opačně,...), knížka ztratila Austenovské kouzlo a místo toho předvedla prázdninový románek.

cérka
02.08.2016

Tak, tato kniha se moc nepovedla, celou dobu jsem měla pocit, že sleduju telenovelu nebo TOP-STAR magazín. Jane Austenová psala o své době ve své době a já si její knížky užívám. Právem patří mezi pravé a nenapodobnitelné perly literatury.

Ivinka.S
04.07.2016

Myslím, že přenesení děje do 21. století se autorce vcelku dobře povedlo, jen si nejsem jistá nakolik by mě knížka bavila, kdybych neznala originál, který mám tak ráda. Ale vcelku musím říct, že to bylo moc příjemné čtení a možná se k knize někdy vrátím, tak jak to mám ve zvyku u originálu :)

převyprávění

Joanna Trollope