Pýcha, předsudek a seznamka

Pýcha, předsudek a seznamka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370112/bmid_pycha-predsudek-a-seznamka-mEC-370112.jpg 3 63 26

Jak těžké je najít toho pravého? A jak obtížné je napsat moderní verzi slavného románu? Inteligentní příběh americké autorky dokazuje, že obojí je možné. Vtipná kniha potěší všechny milovníky Jane Austenové, ale snadno si získá i čtenáře, kteří původní dílo neznají… V rodině Bennetových je pět dcer, ale žádná dosud nenašla muže svého srdce. Novinářce Liz je osmatřicet, jogínce Jane o dva roky víc, zakřiknutá Mary myslí jen na studium a mladé dívky Lydia a Kitty jsou příliš zaměstnané dietami, než aby si našly práci. Matka rodu paní Bennetová je celou situací zneklidněna a všechno se jenom zhorší, když pan Bennet dostane infarkt. Na obzoru se však nečekaně objevuje sympatický lékař Chip Bingley, který se k nesmírné radosti paní Bennetové uchází o Jane. A co jeho rezervovaný přítel Fitzwilliam Darcy? Padne i jemu některá z dcer do oka?... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Motto

Eligible , 2016

alca.h
20.05.2018 3 z 5

Pýcha, předsudek a seznamka je fajn. Je to takové to lehké čtení na léto na pláž, pokud máte volné místo v kufru. V tomto klasickém příběhu v novém kabátku se ale někam vytratilo sexuální napětí mezi Liz a Darcym. Některé scénky byly vtipné, ale milovníci původního podání Jane Austen se v této novince úplně nezhlédli, aspoň podle komentářů na Goodreads. Já bych uvítala o něco více té romantiky. Ale získal si mě pan Bennet svým nadhledem a vtipem, jak jinak by mohl kdy s šesti ženskýma v domě přežít. Zpočátku jsem měla problém najít si cestu k některé ze sester, stejně tak byla první půlka knihy ukecanější a přece jen by jí slušelo více akce, pak se to ale přehoupne a rozjede. Nečekejte hluboký román, ale něco na klidné večery, nebo k vodě.

Nikolaoss
25.04.2018 2 z 5

Tentokrát jsem šlápla trochu vedle, nalákaná tím, že se jedná o moderní verzi původní austenovky. Dílo je spíše průměrným románkem. Nečte se špatně, ale pořád mu něco chybí, i když dokáže zaujmout několika zajímavými nápady a hezky vykreslenými scénami. Je spíš oddechovým čtením pro nenáročné ženy, které láká zápletka, ale potrpí si spíš na současný svět než na dívky v historických oděvech. Zvlášť pro ty, které původní předlohu nečetly a neznají ji téměř nazpaměť. Když nebudete srovnávat, mohly byste být spokojené.

blazkoma
23.04.2018 1 z 5

Nečekala jsem žádné zázraky, ale tohle tedy bylo něco. Než převyprávění oblíbeného klasického příběhu se mi do rukou dostala pouhá parodie, která ani není vtipná. Nejspíš nedokážu ocenit autorčinu snahu napasovat rodinu Bennetových do moderního prostředí.

May
13.04.2018 3 z 5

Jsem šťastně vdaná už .... no dlouho ... opravdu dlouho (jen pro otrlé! od roku 1999:-), ale na mé závislosti na Pýše a předsudku a mojí lásce k panu Darcymu a koneckonců i k Elizabeth to nic nemění ... Ne jen, že svou poslední kočičku jsem pojmenovala Elizabeth, ale důkazem je i moje letošní plnění čtenářské výzvy ... Ve výzvě je, jak všichni víme celkem 20 knih, což není nijak mnoho, ale do některých témat bývá obtížné najít si vhodnou knihu (pro mě). A moje kniha podle seriálu - originální Pýcha a předsudek, kniha s ročním obdobím v názvu - Dívka ze Summer Hillu (moderní verze PP, jen se tak nejmenuje) a nová kniha ... byla jasná v okamžiku, kdy jsem zjistila, že vychází Pýcha, předsudek a seznamka.
Abych se tedy konečně dostala ke komentáři k této knize :-) Souhlasím s Arianne. Autorka se snaží tak úporně držet originálu, že je kniha celkově prostě špatně uvěřitelná :-( Elizabeth (myslím v originální knize) mám nesmírně ráda a stejně jako pan Darcy je vysněný muž mnohých z nás, troufám si říct, že Elizabeth by byla vysněnou sestrou - kamarádkou ... Bohužel v této knize je pro mě osobně nepřiměřeně naivní a nesoulad mezi "současností" v níž se příběh odehrává a dialogy a chováním postav je rušivé a prostě neuvěřitelné :-(

ivousekk
09.04.2018 4 z 5

I když jsem věděla, jak to dopadne, stejně jsem nedočkavě otáčela další a další stránky. A moderní pojetí? Povedené. Za mne výborná oddechovka :-)

Arianne
08.04.2018 3 z 5

Celkově to nebylo špatné. S nadhledem vyprávěný příběh o pěti sestrách, rodičích a jejich vzájemných vztazích. Našly se i docela vtipné momenty, bavily mě ironické komentáře pana Benneta.
Trochu děsivě působilo, jak byla knížka strukturovaná, ještě jsem nebyla ani v půlce a už jsem načínala kapitolu 67, nakonec bylo kapitol jen o polovinu méně než stránek a se vším tím retrospektivním vysvětlováním jsem občas měla pocit, že čtu učebnici sociologie.
Z počátku na mě styl psaní působil dost rušivě, nejdříve jsem se ani nemohla zorientovat, v které době se román odehrává, protože nejmladší dcery sice chodí do fitka, ale rozhovory jakoby byly přepsány z originálu a tak jsem si za mluvou nedokázala představit lidi. Ale jak příběh postupoval, autorka se rozepsala a té šroubovanosti ubylo.
Co se týče zápletek, některé byly šílené, některé ještě šílenější a některé už hodně za hranicí zdravého rozumu. Úplně jsem si představovala autorku, jak bezradně sedí nad nějakou scénou v Austenové a potí krev a slzy aby vymyslela, čím ji nahradit a tak z ní nakonec vypadne "cosi". No, ale tak celkově to nějak fungovalo a závěrečné vyznání mezi Darcym a Liz to trochu zachránilo :-)

převyprávění Jane Austen

Curtis Sittenfeld
americká, 1975
2018  52%Pýcha, předsudek a seznamka
2015  59%Sestry
2007  67%Přípravka
2008  80%Muž mých snů
2014  85%American wife

Kniha Pýcha, předsudek a seznamka je v