Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina

Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12122/tezsi-nez-nebe-zivotopis-kurta-cobaina-12122.jpg 5 377 60

Autor na základě více než 400 rozhovorů s Cobainovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu k citacím z Cobainových deníků odhaluje mnohá neznámá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě i jeho skupině Nirvána, jež pro něj představovala celý jeho soukromý život. Cross jej líčí jako rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního a vizuálního umělce, jako ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého rozvodu jeho rodičů i následky, které na něm zanechal, plné depresivních stavů a morbidních představ a odhaluje jejich genetický původ, který jej nakonec na vrcholu slávy přivedl k sebevraždě. Crossova práce tak představuje nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě, uvádějící na pravou míru celou řadu falešných mýtů.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Hudba a zpěv

Vydáno: , Volvox Globator

Heavier Than Heaven , 2001

Leusee
Leusee
08.05.2015 5 z 5

Úžasná kniha, která vám umožní nahlédnout hluboko do Kurta a zjistíte, že to nebyl jen obyčejný muzikant, který se stal slavným a poté podlehl heroinu. Bylo v něm něco mnohem víc. Byl to vážně neuvěřitelný člověk a jeho songy zůstanou nesmrtelné.

Aneliss
Aneliss
05.03.2015 5 z 5

Nejlepší biografie, co jsem četla, citlivá, vnímavá. Autor má ode mě velký palec nahoru, získávání materiálů k napsání knihy mu muselo zabrat roky a roky, ale rozhodně to stojí za to. Jen jediná výtka - v českém vydání jsem si všimla poměrně mnoha gramatických chyb.

Pokorně přiznávám, že posledních 20 stran jsem proplakala.

KikiZ
KikiZ
13.09.2014 4 z 5

Knížka je psána skvěle a velmi čtivě, i když někdy bych trochu ubrala na patosu. Grunge mám moc ráda, i když přiznám se, že jsem vždycky měla raději Pearl Jam než Nirvanu a před Kurtem Cobainem jsem vždycky dávala přednost Eddiemu Vedderovi. To byl tedy taky případ, ale vždycky mi připadal tak nějak vnitřně daleko silnější a odolnější než Kurt Cobain, i když ani jeden z nich to neměl v životě zrovna lehké. A příběh Kurta Cobaina je smutný, dost smutný právě vzhledem k tomu že někdy nám asi opravdu dojde dech na všechno. I na to zůstat naživu, když máme malé dítě a přece máme pro co žít. Jenže někdy zkrátka asi už chybí síla. Těžko soudit.

Gandalf
Gandalf
15.10.2013 5 z 5

Jak zde už padlo, toto dílo je velmi precizní a pro každého fanouška Nirvany je povinností. Kniha splnila má očekávání, po dlouhé době jsem nedbaje na povinnosti související se středoškolským studiem navštívil knihovnu, abych sáhl po této knize, kterou jsem chtěl přečíst už dlouho. Skláním se před autorem, abych tak řekl, muselo mu to dát zabrat sepsat. Podstatné zde již padlo, v podstatě se ztotožňuji s komentáři uživatelů tometal, panian, Clash, Lucie a Belatris.

celavie
celavie
06.10.2013 3 z 5

Bohužel...mě knížka spíš zklamala, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Belatris
Belatris
21.07.2013 4 z 5

Kdo nechce číst biografie cucané z prstu a překořeněné bulvárem, ať sáhne po této knize. Dobře napsané, čte se to rychle, ale rozhodně to není povrchní čtivo. Nejsem schopná dát větší reklamu, protože by to bylo jenom prázdné plkání.

Toda
Toda
13.06.2013 5 z 5

To bylo když mě Kurt Cobain zachránil...

Lucie
Lucie
26.05.2013

Vzala mě za srdce, usmívala jsem se nad popisnými pasážemi z dětství, zlobila se, když nebyl schopný více bojovat, pustila slzy, když jeho boj nadobro ukončil.

Zorka
Zorka
01.05.2013 4 z 5

Knížku jsem právě dočetla a mám na Kurta tak trošku vztek. Tak malá vůle bojovat, žít kvůli dceři, kvůli fanouškům, po kterých tak toužil a kteří ho nakonec vlastně ubíjeli. Po přečtení knížky ve mně zůstává otázka, která v závěru zazněla několikrát z úst Courtney - proč? Čekala jsem, že právě na ni mi kniha odpoví. Jenže, jak už tady někdo psal, Kurta zřejmě pochopit nelze. Můžeme vzít na vědomí všechny důvody, které ho vedly k tak smutnému konci, ale chápat je? Nemožné. Byl tak moc cobainovský, tak moc jiný... Jinak klobouk dolů před mravenčí prací autora, který složil mozaiku Kurtova života ze stovek rozhovorů.

exitus
exitus
21.04.2013 4 z 5

Nemám ráda životopisná díla, ale tato kniha byla skvělá.

nikinikiniki
nikinikiniki
01.04.2013 4 z 5

Kdo má rád Kurta Cobaina či Nirvanu a vše o ní, tak určitě tuto knihu vřele doporučuji, najdete tam všechno, co Vás zajímá a dojemný konec se Vám možná postará o ukápnutí slzičky :)

panjan
panjan
24.02.2013 4 z 5

Když mi není dobře, mám takovou sebedestruktivní tendenci, zahrabávat se ještě hlouběji, místo abych si pustil něco veselého, sáhnu vždy po Nirvaně. Tentokrát mi bylo dost špatně a samotná hudba už nestačila, dojel jsem si tedy do knihovny pro tuto knihu, kterou jsem měl v plánu si přečíst již delší dobu. Nutno podotknout, že ten samý den jsem si vytisknul Curtův dopis na rozloučenou a vylepil si ho na stěnu vedle jeho plakátu. Šílenost, bylo mi fakt blbě.
Měl jsem pocit, že Cobainovi alespoň trochu rozumím. Že jsem na chvíli pochopil to zoufalství, tu vidinu nesmyslnosti všeho kolem sebe, beznaděj. Možná trochu a na chvíli, protože každý máme svůj svět, který nikdo se sbevětší empatií pochopit nedokáže, už jen proto, že vše se nedá dobře pojmenovat a vyjádřit slovy, a tak si v textech Kurta Cobaina každý promítáme ten svůj.
Cobain byl fyzicky a dle mého i psychicky nemocný člověk, který byl povětšinou na všechno sám. Na jednu stranu lze proto jeho postoje a konečné řešení pochopit, na druhou stranu utíkal celý život, až utekl. Jen nesoudit a slepě neobdivovat.
Když je něco Těžší než nebe, nedá se to unést.

Clash
Clash
11.04.2012 5 z 5

... Nebral jsem ohled na to, že mám rozečtenou jinou knihu, nebral jsme ohled na to, že bych se v tuhle dobu měl věnovat důležitějším věcem než čtením životopisů. Prvních pár stránek mne opravdu pohladilo a naprosto očarovalo, že zbylé stránky jsem přímo hltal. Toto dílo je něco jako nečekaná facka, která ke konci bolí čím dál tím víc. Silný kopanec na solar plexus, který vám prolomí kolena a vy se se slzami v očích hroutíte na zem. Příběh jednoho feťáka, jaký dokázal ve světě rozvířit silnou vrstvu nasraného prachu, před kterým neuniknete. Jeho jméno za svůj život zaslechnete víckrát, ať už v obalu špíny a odporu, nebo ve jménu největšího představitele hudebního směru grunge. Ať už chcete nebo nechcete, zdrcený, zfetovaný, s ustřelenou hlavou, v celé své kráse Kurt Cobain! Dočítám poslední stránku knihy, zavírám ji, zapaluji si cigaretu a ponořuji se do nekonečné hloubky své mysli. Chci se utopit.

delightful.tran
delightful.tran
30.03.2012 5 z 5

Kniha, která pojednává o někom, kdo je vaší modlou už léta, je zkrátka příjemnou povinností. Přiznávám se, že pasáže o jeho profesním životě jsem nečetla tolik pozorně, jak by si možná zasloužily, ale zato záležitosti niterní jsem četla jedním dechem. Kniha mě naprosto vtáhla a při jejím čtení jsem měla pocit, že Kurt leží vedle mě. Těžko říct, kde je pravda, těžko říct, jak velká část knihy se opírá o skutečnost, ale tak jako tak vám dá možnost pochopit o trochu víc život a myšlenkové pochody jedné z nejvýznamnějších postav hudebního světa. Snad jen překlad mě místy malinko zklamal.

kniholka
kniholka
07.12.2011 5 z 5

Nedokázala jsem ji přestat číst, naprosto mě uchvátila. Tahle knížka mi Cobaina dost přiblížila a odpověděla mi na dost otázek. Každý fanoušek Nirvany by to měl mít jako povinnou četbu...

Violetti
Violetti
01.12.2011 4 z 5

Ano, chtěla jsem zahodit předsudky a chtěla jsem pochopit, co na Kurtovi všichni tak obdivují. Chtěla jsem ho chápat. A i bych ho chápala, kdyby by v drogách viděl východ z nějaké zoufalé situace, byť i ze slávy. Ale on začal bez důvodu, ve třinácti... Takže ne, nemůžu si ho vážit a nemůžu to pochopit.

Lady.Marmalade
Lady.Marmalade
26.10.2011 5 z 5

Moje neoblíbenější kapela Nirvana v čele s charismatickým K. Cobainem, není možné je nemilvat celým svým srdcem. Z knihy se dozvíme mnoho nového s jiskou a vtipem. Kniha, keterá mi vehnala slzy do očí...

Addie
Addie
01.04.2011 3 z 5

Tady se mi těžko hodnotí...
Těžko říct, kde je pravda.
A pak také...
Jsou světy, které jsou jen a jen naše. Nikomu jinému nepřísluší.
(Nečekám, že tohle někdo pochopí.)

MartyMcFly
MartyMcFly
02.02.2011 4 z 5

V té době (2006 - 2005) jsem Nirvanu měl celkem rád a tak jsem si půjčil tuto knihu (v originále). Boduje v mnoha ohledech, Kurtovo život je nepochopitelný, ale o to zajímavější. Čtenář se dozví mnoho informací, ale přiloženo je i několik originálních rukopisů a artefaktů pocházejících od Cobaina.

Bab
Bab
30.11.-0001 3 z 5

Od této knihy jsem si sliboval mnohem víc. Jistě chápu, že se jedná o životopis a tak nemužu vyžadovat něco jiného, ale i tak mi zde chyběla jakási jiskra. Na druhou stranu se skláním nad autorovou pecizností - jako fanoušek jsem se dozvěděl mnoho zajímavých a nových informací, o kterých jsem do té doby vůbec netušil.