Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina

Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12122/bmid_tezsi-nez-nebe-zivotopis-kurta-coba-661d6703c95e7.jpg 5 380 61

Autor na základě více než 400 rozhovorů s Cobainovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu k citacím z Cobainových deníků odhaluje mnohá neznámá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě i jeho skupině Nirvána, jež pro něj představovala celý jeho soukromý život. Cross jej líčí jako rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního a vizuálního umělce, jako ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého rozvodu jeho rodičů i následky, které na něm zanechal, plné depresivních stavů a morbidních představ a odhaluje jejich genetický původ, který jej nakonec na vrcholu slávy přivedl k sebevraždě. Crossova práce tak představuje nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě, uvádějící na pravou míru celou řadu falešných mýtů.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Hudba a zpěv
Vydáno: , Volvox Globator

Heavier Than Heaven , 2001

DarthSoren
18.03.2019 5 z 5

Skvělá a současně velice smutná kniha. Bohužel jsem měl jenom rok když Kurt Cobain umřel. Až po přečtení začínám chápat, jak neskutečně Kurt trpěl a jak špatně na tom v podstatě celý život byl. Kapitola "Andělské vlasy" se mi četla neuvěřitelně těžce a vzbudila ve mně ohromný smutek. Nejenom tím co líčila, ale i tím, že jsem začal přemýšlet co by se stalo, kdyby Kurt tehdy neudělal to, co udělal. Možná to vyzní bolestivě a neuctivě, ale myslím, že Kurt by s náma dnes stejně už nebyl. Udělal by to jindy, jinak, nebo by to za něj udělali drogy. Pro toho ubohého člověka byl svět příliš velkým soustem. Bolelo to příliš.

devildeny
06.03.2019 5 z 5

Četbu této knihy jsem odkládala pravděpodobně proto, že mám radši autobiografie. Musím však říci, že to byla chyba, protože klobouk dolů před autorem. Myslím, že se mu bravurně povedlo zachytit Kurtovo nitro, které bylo svým způsobem přecitlivělé, zvrhlé, skromné, fascinující, sebedestruktivní…Neubránila jsem se úvahám, jak by to mohlo vypadat dnes, kdyby dospíval v úplné rodině. Ale došla jsem k závěru, že pak by třeba ani neexistovala Nirvana. Nirvana, která ovlivnila tolik lidí, stejně jako mě před 15 lety a udala můj hudební směr, i když už byla 10 let „po smrti“. I dnes je pro mě Nirvana největší srdcovka. Při čtení knihy jsem si často pouštěla videa z koncertů a někdy mi při tom bylo smutno. Kniha byla úžasně čtivá, ale nebylo pro mě lehké ji číst, protože jsem znala konec. Přesto mě však ten závěr dostal, to, jak všechny kousky skládačky vedly k tomu jedinému možnému konci a v autorově podání to působilo velmi věrohodně. Škoda, že tak originální umělec tu s námi nemohl zůstat déle, ale důležité je to, co tu zanechal pro další generace…

Ivet1990
12.01.2019 5 z 5

doporučuji

Sajmoonek
03.01.2019 5 z 5

Ano, miluju Nirvanu a ano, miluju Kurta. Teď už ale miluju i tuhle knížku a gratuluju si, že jsem si ji pořídila a přečetla. Právem jí náleží čestné místo v mé knihovně. Myslela jsem si, že to bude prostě jen životopis a že k tomu ještě budu číst jinou knihu. Tak to ani náhodou! Tenhle skvost mě tak vtáhnul, že jsem na jinou knížku neměla ani pomyšlení, vlastně jsem vůbec nemohla přestat číst. Pro všechny fanoušky povinnost - kdo nečetl, jako by nebyl.

el.peee
30.01.2018 5 z 5

Knížce jsem dala pět hvězdiček jedině proto, že jsem ji četla jako střední školou povinné dítko.
Tehdy jsem byla nadšená i šokovaná zároveň.
Teď, s odstupem minimálně deseti let a menším nadšením pro Nirvanu bych ji možná nedočetla. Nebo možná ano, možná se stejným nadšením.
Rozhodě bych ji doporučila každému milovníkovi Nirvany, nemůže být zklamán.
Dozvíte se i to, proč se Kurt zastřelil, zda-li tomu šlo zabránit a jestli se Nirvana skutečně rozpadla.

Enforcer
08.01.2018 3 z 5

Pravděpodobně tuto knihu překládal někdo zcela neznalý. Našel jsem tam takové perly jako "kytaristka Soundgarden Kim Thayilová", také některé názvy písní Nirvany nejsou uvedeny přesně. Škoda, protože jinak je to velmi zajímavý životopis rozervance původem z nižších vrstev, který v roce 1991 k velké slávě přišel a poté nově získanou popularitu osudově neunesl.

missbellatrixx
20.10.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších:)

Hanule9
19.10.2017 5 z 5

Přečíst tuhle knihu bylo opravdu "těžší než nebe" a rozhodně to nebylo z důvodů, že by se kniha četla špatně, kniha se četla skvěle. Často jsem ale měla pocit, že se v depresi ocitám spolu s Kurtem. Jinak vzdávám hold spisovateli, který knihu napsal, za tím vším je vidět neskutečný kus práce.

mysiouxsie
31.05.2017 5 z 5

Součást mého dospívání..grunge..Nirvana, Pearl Jam..flanelové košile a odrbané džíny..film Singles..Seattle..devadesátky.. Something In The Way

WencelTurambar
26.02.2017

Normální životopis a nadaném hudebníkovi. Osobně se mi to líbilo, hlavně asi proto, že mám rád Grunge styl hudby a Nirvanu považuji za jeden z vrcholů rockové hudby

magnolia
03.02.2017

Po shlédnutí dokumentu o KC jsem sáhla po knize a nedočtenou (zbývající 2/3) ji zase pěkně uložím. Takže bez hodnocení - je to velmi smutný a velmi podrobně popsaný (pravdivý?) příběh jednoho krátkého života... smutné čtení... (ale filmový dokument doporučuji, je zajímavý i výtvarně.)

Juditha Gladys
20.12.2016 5 z 5

Dokonalost sama!

Lindaly6
28.10.2016 5 z 5

Krásně, čtivě napsané a přestože byla Nirvana nedílná součást mého mládí tak i kdyby byla kniha o komkoliv jiném pořád by se nechala číst ... myslím to tak, že je to trochu psychologický rozbor každého dítka z rozvedené rodiny té doby a každý si tam může najít tu svoji odpověď.
O skutečné pravdivosti tohoto a ostatních životopisů už můžeme jen spekulovat ...

CarolC
15.05.2016 5 z 5

Výborná kniha popisující život Kurta Cobaina už od jeho dětství a je psaná opravdu čtivě. Musím říct, že před čtením této knihy šel on i jeho kapela úplně mimo mě, ale během čtení jsem si je zamilovala.
Na prvních stránkách jsem akorát nadávala, že je Kurt hrozný blbec. Postupem času si mě i přes veškeré jeho tmavé stránky získal a na konci mi ho bylo akorát hrozně líto a nedočítat to zrovna v MHD, tak ukápně i slza.

Spousta lidí se tady ofrňuje, že kniha má mnoho nedostatků, ale podle mého to je opravdu výborná kniha pro "začátečníka". Pravdivý příběh je na to až moc obsáhlý a chystám se na něj až teď.

Malefisto
06.05.2016 4 z 5

Zajímavý náhled na duše Kurta Cobaina, na kterého jsem kvůli téhle kníže ale trošku změnil názor a stal se pro mě ještě víc nesympatickým típkem. Nirvanu mám moc rád ale jeho hysterické výlevy a zbabělé chování asi fakt nikdy nepochopím. Každopádně velmi dobré čtení.

mySaints
26.04.2016 1 z 5

Příliš nechápu to vysoké hodnocení. Nirvanu miluju, ale u téhle knihy jsem se vyloženě nudila (je velmi nečtivě a špatně napsaná) nebo taky rozčilovala. O Nirvaně a Kurtovi jsem toho přečetla již hodně a tady mi přišlo, že autor popisuje vše, zejména Kurtovu povahu, hrozně přehnaně ve snaze zaujmout a zejména šokovat čtenáře. Pokud má někdo Nirvanu fakt rád a něco o ní ví, tak se u téhle knihy některým pasážím ze srdce zasměje, protože jsou to jednoduše blbosti (samozřejmě nikdo nemůže vědět, jak to všechno přesně bylo a Kurt byl celkově velmi uzavřená a rozpolcená osobnost, ale některé pasáže byly prostě strááášně přehnané). Kurt by určitě nechtěl, aby ho fanoušci vnímali tak, jak je popsán v této knize. Pokud se opravdu zajímáte o celé to seattleské hnutí alternativního rocku, a to hlavně kvůli té úžasné hudbě, přečtěte si prosím knihu Everetta True: Pravdivý příběh, to vám dá rozhodně více než tato slátanina (skoro jako z pera paní Courtney!).

tometal
31.01.2016 5 z 5

Jako šestnáctiletého středoškoláka mne zasáhl šíp jménem Nirvana, jehož hrotem byl Kurt Cobain a už dávno vím, že pokud bych jej někdy vytrhl, něco ve mě zemře.
Fascinován hudbou, později texty a i příběhem kapely a hlavně jeho, Kurta, jsem pátral po každé zmínce a článku v časopisech, knihách.
Vyrojila se spousta fám, obklopující jeho osobu, po přečtení této knihy, která patří dle mě k tomu nejlepšímu co o Kurtovi vyšlo, jsem dospěl k názoru a pochopení. Pochopení čeho? Možná jej samotného, jeho osudu, odlišnosti a i svého pohledu na člověka poznamenaného nemocí a rodinnými vztahy a pohledu na muzikanta. Symbiózou těchto pohledů mi dal život pořádný budič, tenkrát revoltujícímu středoškolákovi, dnes člověku s prožitky a už jen krásným a občas nostalgickým vnímáním hudby od skupiny Nirvana, ale už ne člověka, který kdysi bral celého Cobaina za vzor, každý máme svou životní pouť...

Pavouček2
27.01.2016 5 z 5

Nejlepší biografie co jsem kdy četla, opravdu propracované, čtivé a vážně klobou dolů před autorem.

anita27
02.01.2016 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih.
Díky ní jsem pochopila jsem význam některých textů. Tolik náhod a nehod v životě a tak špatný konec. Kniha je i skvěle, čtivě napsána a mohu ji číst znovu a znovu a nikdy mě neomrzí.

terka.b
15.09.2015 5 z 5

Úžasné. Knížka je opravdu dobře napsaná, je plná detailů díky nímž se aspoň z části dozvíte jaký vlastně Kurt byl. Pokud jste fanouškem Nirvany, určitě tato knížka stojí za přečtení. Proto jí hodnotím pěti hvězdami. :)