Těžká planeta – Antologie vědeckofantastických povídek

Dnes již kultovní sbírka povídek Těžká planeta, sestavená snad nejznámějším americkým SF autorem 20. století – Isaacem Asimovem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20289/tezka-planeta-20289.jpg 4.2119

Where Do We Go from Here? (1971)

Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

PWM

I když je možné některé povídky hodnotit výše, než jiné, je nutné vyzdvihnout fakt, že povídky jsou poměrně rozmanité, ačkoli samozřejmě ani zdaleka neobsahují všechny hlavní proudy SF. Čtenář, pro kterého SF není nijak známou oblastí, zde díky pečlivému výběru autora může najít směry, které mu vyhovují více a směry, které méně. A již to bohatě stačí, aby kniha byla opravdu přínosná a stojí za přečtení.

jerisno

Pro mne, milovníka klasické sci-fi, bylo zakoupení téhle antologie rovno menšímu orgasmu. Koupil jsem ji cestou na kolej, na vlakovém nádraží v Pardubicích, kde bylo, přímo v nádražní hale, sympatické stánkové knihkupectví (hned vedle byl bufet a tak docházelo na každotýdenní dilema, zda knihu, nebo párek s pivem. Já byl ale tehdy velký knihomol). Než jsem dorazil na ubikaci, měl jsem půlku přečtenou a byl jsem v sedmém nebi. Až po revoluci jsem zjistil, že tohle první vydání bylo ochuzeno o 5 povídek, které se objevily až v pozdějších vydáních.
Jejich kvalitu ale nemohu posoudit, neboť jsem zůstal věrný této edici. Výborný obsah, zasvěcený komentář Asimova i velmi kvalitní ilustrace a grafické zpracování vůbec. Zásadní kniha.

Dinosaur
29.02.2016

(7/10) Vážně nemám rád, když si poctivě zapisuji hodnocení každé povídky, abych ho pak mohl zprůměrovat pro celou knihu a nakonec mi stejně vyjde něco jako 3,42*. Takže teda lepší tři no.

Hodně povídek mi přijde spíše průměrných, ale baví mě Asimovy komentáře a zajímavé jsou i otázky, na které zvídavý čtenář může hledat odpovědi - což v dnešní době internetu už nebude takový problém. Přiznám se, že já jsem to nedělal, protože vědec ze mě už nikdy nebude, ale jak Asimov sám řekl - třeba tím vzbudí zájem o vědu a někoho mladšího, kdo na to bude mít hlavu by to třeba k takové kariéře postrčit mohlo :)

Jako nejzdařilejší bych hodnotil povídky Noc (skvěle vykreslená depresivní atmosféra), Poslední den (k zamyšlení), Domeček jako klícka, Jeskyně noci (přemýšlím, zda se tu neinspiroval autor Marťana, povídka je však zakončena jinak a k tomu poměrně překvapivě), Mít tak s sebou prachovku, Paštika z husích jater, Rébus a Hop a skok.

svatas007
11.09.2015

Pro mne jako kluka, který přišel na chuť sci-fi byla tohle dost zásadní kniha. V podstatě se nejedná o klasickou "hvězdnou" sci-fi, ale spíše příběhy plně matematiky a fyziky. Některé věci vysvětlí povídky přímo geniálně např. Möbiovu pásku nebo geometrii čtyřrozměrného prostoru. Máte-li doma malého vědce, předhoďte mu knihu k zamyšlení.

Vlastním knihu v prvním českém vydání a až po letech jsem zjistil, že z ní bylo vypuštěno pět povídek. A tak huš, huš do knihkupectví pro poslední vydání...

Phoenix16.cz
22.08.2015

Příjemná sbírka povídek všeho druhu, převážně od známějších autorů. Je vidět, že Asimov se v oboru vyzná a ví, co stojí za to zařadit do výběru.

FMMMM
27.07.2015

Povídky jsou různých kvalit, ale najdou se skvosty nad kterými se člověk zasměje. Trochu mě udivil doslov p. Koryty, zejména v předposlední odstavci.

jorgesob
06.01.2015

kniha ze které jsem měl těžkou hlavu. některé povídky zajímavé jiné mě nudily.

Saharka
17.03.2014

Povídky kolísající kvality, některé mi přišly jakoby useknuté , jakoby měli ještě pokračovat.(Odysea na Marsu, Těžká planeta, Povrchové napětí..). Společný ukazatel - hodně se v nich vysvětlují různé fyzikální, matematické, biologické a pod. zákonitosti, protože bez nich by povídka ztratila smysluplnost a pochopitelnost. Komentáře ke každé z nich od Asimova jsou přínosem.

kormoran78
15.06.2013

Příjemný výběr sci-fi povídek vybraných legendou žánru Isaacem Asimovem, který každou povídku doplnil komentářem a několika podnětnými otázkami pro zvídavce. Ačkoli poprvé vyšla již v roce 1974, většina z povídek je i pro dnešního čtenáře napsána čtivě a zábavně a žádnéfo fanouška sci-fi neurazí. Nejvíc mě zaujaly povídky Domeček jako klícka a Podzemní dráha Möbius.

Viki9
25.04.2013

Pánové opatrně - na tuhle knihu mi fakt nešahejte :-)
Mám k ní nesmírně nostalgický a vřelý vztah a to nejen proto, že jsem jí našel pod vánočním stromečkem. Tato kniha byla mojí vstupenkou a klíčem k bráně do úžasného světa Sci-fi.
Všem, kteří touto branou ještě neprošli, nemohu doporučit lepšího průvodce.
P.S. Až se za tou branou zabydlíte, sežeňte si Stopařova průvodce po galaxii, dejte pozor na Trifidy a našprtejte tři robotické zákony :-D

Daxie L. Jesus
24.02.2013

A ke konci nuda nudoucí!

marcela111
12.07.2012

Naprostá bomba. Mám ovšem to starší vydání. Nejvíc miluji Podzemní dráhu Möbius a Domeček jako klícka - naprosto úžasné nápady. Musím se přiznat, že občas zlobím neznalé Möbiovou páskou a pamatuji si, co je teserakt. Paštika z husích jater je také kouzelná, Ťuíla bych i ráda potkala a kam se na Venkovského doktora hrabou všichni ti úžasní doktoři z ordinací a pohotovostí. Asi nejvíc si ale knihy cením za to, že mne donutila přemýšlet a smířit se s fyzikou, kterou jsem do té doby upřímně nenáviděla a považovala za nudnou.
Děkuji pane Asimove.

Ikkju
15.09.2011

Nevidím tu "slepice která snášela zlatá vejce" x). Výborná sbírka, jedna z mála kterou si nepamatuju jako jednotlivé povídky ale jako celek...

frigorn
20.01.2011

Rozhodně zajímavá knížka, se spoustou informací o autorech povídek, ale povídky samy o sobě za tolik nestály, čtyry hvězdy dávám za Venkovského doktora, který sice nebyl zas tak nadčasový, ale zajímavě napsaný se zajímavým dějem.80%