Těžká hodina

Těžká hodina https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283045/bmid_tezka-hodina-gt9-283045.jpg 4 1075 125

Sbírka básní s převážně sociální tematikou nese název úvodní rozsáhlé skladby, kde Wolker prostými slovy a působivými verši vyjadřuje bídu člověka 20. let.

BlaniVan
04.10.2018 2 z 5

Možná to je tím, že mě tato kniha zaskočila ve špatném období mého života, kdy jsem toho moc nenaspala, ale tahle kniha mě dokázala uspat. Není to o tom, že by mě nebavila poezie, přečetla jsem už pár básniček a spousta z nich se mi líbila. Ale tady se mi to vykouřilo z hlavy sotva jsem to přečetla. Navíc mě s toho bolela hlava... Asi bych se měla pořádně vyspat...

TaLu
06.06.2018 5 z 5

Hodnocením této knihy vyznávám moje dávné zaujetí pro básníkovu volbu slov a vnitřní rytmus jeho básní. Vždy se mi líbilo, jak za těmi slovy "slyším" dunění života. Je mnoho básnických sbírek, kterým nerozumím, ale tato slova byla jako moje vlastní. Mám raději ty nerevoluční verše, kdy Jiří vyznává svou lásku k životu, slovu, okamžiku. Vždy jsem přemýšlela, nakolik by mu okouzlení proletářskou ideologií vydrželo a kam by ho posunul život, pokud by měl možnost prožít jeho větší část. Třeba by se dostal svým toužebným hledáním a syrovou potřebou pochopit, nakonec jako disident do vězení.
Třeba ne - třeba by v režimu hrál významnou politickou roli. V tom případě si ale myslím, že by přestal psát poezii. Jeho život ale skončil tak brzo a možná díky tomu jsou jeho verše stále aktuální.

Telly
05.06.2018 2 z 5

Sice jsem knížku začala číst jako povinnou k maturitě, ale musím říct, že mě zaujala

Gabriela.H
08.05.2018 5 z 5

Jednotlivé básně vás úplně pohltí. Kniha je velmi čtivá, donutí vás k zamyšlení. Nejvíce mě chytly za srdce tyto - Báseň milostná, Balada o nenarozeném dítěti, Balada o snu, Muž, Nevěrná a Balada o očích topičových

Lenka4
01.05.2018 4 z 5

Ne všechny básně jsou tak působivé jako Muž, Mirogoj a Balada o očích topičových. Sbírka svědčí o snaze autora ukázat těžkosti života a dá říci, že jeho obraz bídy je vcelku zdařilý a má osobitou atmosféru.

BlackJeffy
05.04.2018 5 z 5

"Neboť: každý má někde srdce, i když s sebou je nenosí." Zamilovat se do mrtvých básníků je hrozně jednoduché a Jirka moje srdce vyhrál na plné čáře.

Kyta
03.03.2018 4 z 5

Wolkerova sbírka se mi četla opravdu dobře a ve finále se mi moc líbila. Jazyk měla krásný a květnatý, což také přispívalo k dobrému prožitku při čtení. Všechny básně měly něco do sebe. Vyjadřovaly hlubokou pravdu o tehdejší době – nesmyslnost války, zbytečné plýtvání životů, sociální problémy. Básně měly rychlý spád (zejména lyricko-epické balady), takže se četly rychle a svižně a ve většině případů jsem neměla problém jim hned porozumět. Byly tam i básně o lásce, touze žít a touze po lepším životě. Zachycují básníkovy pocity ohledně doby po první světové válce jako době, ve které žil – zklamání, skepse, smutek, zoufalství, beznaděj – vše se to přelévalo na mě a cítila jsem se skoro stejně zoufale jako autor. Právě tohle vypovídá o kvalitě tohoto díla, že ve čtenáři zanechá nějaké pocity a přinutí ho se nad jednotlivými básněmi zamyslet. Wolker se snaží vystihnout rozdíly mezi chudými a bohatými, vypráví o nemožnosti mít život, po kterém lidé touží a který by si zasloužili.

Simona99
23.02.2018 4 z 5

Všechny básně mě velmi zaujaly, ačkoli jsou velmi smutné. Každá ve mně vzbudila zvláštní pocity, kdy jsem se snažila se zamyslet nad smyslem každé básně. Nejvíce se mi líbily básně „Oči“ a „Balada o snu“.

InaPražáková
06.02.2018 4 z 5

S proletářskou poezií obecně nesouzním, ale s paralelním čtením Mňačkova Jak chutná moc se Těžká hodina dobře doplňovala. Ve své době měl ten apel sílu a pravdivost. Ač se mě z básní citově dotkla jediná, Balada o snu, touhu a nadšení jsem jasně cítila ze všech.

makynka911
22.01.2018 3 z 5

Krásná Balada o očích topičových, také se mi líbila Nevěrná a O nenarozeném dítěti. Všechny tři mě dojaly. To se ale nedá říct o ostatních básních, protože některé mi přišly mimo nebo jsem prostě dostatečně nedokázala ocenit jejich obsah a poselství.
I tak se mi četlo rychle, dobře a upoutalo mě to přesně tak, jak jsem očekávala :)

Kristyna95
01.01.2018 4 z 5

Prostejovskemu rodakovi jsem se doposud schvalne vyhybala z obavy, ze se jedna o jednoho z tech precenovanych mladicku, ktere proslavila spis brzka smrt nez talent. Diky ctenarske vyzve jsem se vsak k tomuto slavnemu dilu odhodlala a hned po prvni prectene basni musela obdivovat spisovateluv krasny, i kdyz dost ponury, styl psani. Basne se i pres tezka temata a smutny kontext cetly lehce a az na nekolik nezazivnych vyjimek se mi dostaly pod kuzi a mnohdy me skutecne dojaly.

Adele02
27.12.2017 4 z 5

Přišel jsem na svět, abych si postavil život dle obrazu srdce svého...

hroneczek
30.10.2017 5 z 5

Jedna z mála poezií, kterou jsem byla schopna číst. Navíc se mi neskutečně líbila. Hloubka některých balad je úžasná, uchvacující. Škoda, že autor zemřel tak mladý.

-markéta-
19.08.2017 3 z 5

Nejsem moc na poezii, ale tyto básně se mi líbily. Nejvíce "Balada o nenarozeném dítěti".
Není ho každopádně kniha, kterou bych si chtěla přečíst znovu.
Přečteno jen z důvodu maturitní četby.

Eliot30
02.08.2017 5 z 5

Básně od Wolkera miluju a ani tentokráte jsem se nezklamala :)

intelektuálka
02.07.2017 4 z 5

Wolker je můj oblíbený básník života - jen jemu byl dopřán kousek času...

marta0912
22.06.2017 1 z 5

Moc metafor a hlubokých myšlenek na můj primitivní mozeček.

Tea98
26.04.2017 2 z 5

Tak trochu jsem všechno nepobrala, ale jinak útlá knížka, která se dá přečíst opravdu velmi rychle.

Michalka98
10.03.2017 5 z 5

Nádherné básně, které popisují sociální rozdíly. Rozhodně kniha právem patří mezi povinnou četbu. Ukázka toho, co všechno mohou lidé ztratit jen proto, že jsou chudí mě zasáhla a dnes si to většina lidí neuvědomuje, ale toto dílo je stále velmi aktuální. Bohužel stejně jako tenkrát ani dnes se o chudobě příliš nemluví a raději se tváříme, že všichni žijí nadstandardně. Těžká hodina je opravdu kniha na zamyšlení.

hellena1523
15.02.2017 4 z 5

Velmi, velmi smutné básně...ale krásné...