Těžká hodina

Těžká hodina https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1090/bmid_tezka-hodina-o2G-1090.png 4 1075 125

Sbírka básní s převážně sociální tematikou nese název úvodní rozsáhlé skladby, kde Wolker prostými slovy a působivými verši vyjadřuje bídu člověka 20. let. V Tribunu EU vyd. 2.

Tadeusz
03.02.2020 3 z 5

Nejsem zastánce poezie. Být to proletářský román mělo by to grády. Takhle vždy jenom dlouho trpím, než se prokoušu k 4 základním básním, které ale samotné jsou v podstatě nepřekonatelné. A přesto, že nad zbytkem trpím... Tak nepřeskakuji. 65%

eliifa

Proč muž tu na světě
vždycky dvě lásky má,
proč jednu zabíjí
a na druhou umírá?

Neslyší slepec, - do tmy se propadá
a tma jej objímá a tma jej opřádá,
raněné srdce už z hrudi mu odchází
hledat si ve světě jinačí obvazy,
však nad černou slepotou veselá lampa visí,
to není veselá lampa, - to jsou oči čísi,
to oči jsou tvoje, jež celému světu se daly,
aby tak nejjasněji viděly a nikdy neumíraly,
to jsi ty, topiči, vyrostlý nad těla zmučené střepy,
který se na sebe díváš, ač sám ležíš slepý."

Nesmrtelné, nadčasové básně, které nutí čtenáře zamyslet se nad verši, nad dobou, ve které byly napsány a vzpomenout na PANA BÁSNÍKA, kterým Jiří Wolker bezesporu byl.

Ana72154
11.01.2020 3 z 5

Já asi nikdy poezii nepřijdu na chuť...

Terez9119
09.01.2020 4 z 5

Těžko uvěřit, že Wolkerovi bylo nějakých 22 let, když tohle psal. Byl každopádně velice, velice nadaný. Člověk z básně snadno pozná, co jí chtěl básník říct, a tím mají pro mě jeho básně hodnotu. Na jednu stranu je třeba brát toto dílo s určitým nadhledem. Člověk ve 22 letech má ještě dost černobílé vidění světa, snadno propadá skepsi, nebo něco nekriticky obdivuje. Tak je tomu bezpochyby i tady, Wolker na každé straně ilustruje bezvýchodnou ubíjející chudobu a odsuzuje tehdejší společnost, že pro chudáky nic nedělá. Naopak zcela očividně inklinuje k myšlenkám komunismu. Na druhé straně nám však dnes může do jisté míry zprostředkovat nesentimentální pohled na tehdejší společnost a její nižší vrstvy. Dílo tak z dnešního pohledu už není, i po dalších dějinných zkušenostech, nijak aktuální, ovšem svoji hodnotu i pro dnešek určitě má.

B-artX
24.11.2019 5 z 5

Velmi zajímavé dílo poukazující na těžký život dělnické třídy na začátku minulého století. Wolker píše velmi pěkně, básně měly často silnou myšlenku. Když si k tomu pak přečtete ještě nějaké to vysvětlení, hned všechno dává větší smysl. Přečteno za jeden den a rád si to vezmu i k maturitě.

baacinka
13.09.2019 4 z 5

Po přečtení chápu, proč si komunisti Wolkera tak oblíbili. Na druhou stranu, on ten život chudáků a dělníků v první polovině 20. století fakt nebyla žádná sláva. Mě se básně líbily, byly dost depresivní vzhledem k tématice. Ale celý život jsem poslouchala vtipy na téma: "Antoníne, topiči elektrárenský!" a přitom ta báseň je fakt moc krásná.

Fontak
29.08.2019 5 z 5

Wolkera mám moc rád.

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Překvapivě se mi většina básní dost líbila. Zvláště pak básně o lásce. Čte se dobře, nemusíte se bát, že by jste měli problém kvůli jazyku.

Vaše Rose

Pavlice126
29.07.2019 5 z 5

Hřbitove, hřbitove, zahrado zelená, do tebe sejou se nejdražší semena. Aby rostla.

Tak to mě rozsekalo.

Micha-Él
27.07.2019 5 z 5

Proletářská poezie má své kouzlo, a když uvážíme, v jakých podmínkách tehdy žili a pracovali dělníci, stojí Wolkerova sbírka opravdu za zamyšlení. Nejvíc mě zaujala Balada o očích topičových, Balada o nenarozeném dítěti, Tvář za sklem a báseň, v níž Wolker popisuje, jak tiše zemřel jeho dědeček (už si nepamatuji název). Autorův styl je prostý, věcný, srozumitelný, proto je sbírka čtivá.

7944
07.06.2019 4 z 5

...však nad černou slepotou veselá lampa visí,
to není veselá lampa, - to jsou oči čísi,
to jsou oči tvoje, jež celému světu se daly,
aby tak nejjasněji viděly a nikdy neumíraly...

Kéž by nebyla povinnou četbou, ale jen knihou básní náhodně vytaženou z police s knihami.

charlizee
06.05.2019 3 z 5

Mně Wolker k srdci nepřirostl, jeho poezie není mým šálkem čaje - tím jeho básně a talent neznevažuji, protože je obdivuhodné, v jak raném věku dokázal skládat verše na každodenní (bídná) témata, a jak dokázal reflektovat dobu.

Twinny
17.03.2019 3 z 5

Musím uznat, že Wolker se čte dobře. Upřímně ale nevím jak tuto básnickou sbírku ohodnotit. Ne všechny básně jsem pochopila, ne všechny se mi líbily. Proto 3*

krevetinka
19.02.2019

Kniha se mi líbila, ačkoliv se nezabývala tématy, která mi jsou blízká.

Atanone
28.01.2019 5 z 5

...Teď chodím městem a Pána Boha hledám,
vím, že tu chodí s mošnou a holí,
vím, že se jednou s ním shledám,
ale už mě to nezabolí,
protože nemám žádných zlých věcí.
Vezme mě s sebou. Stoupnem si na nároží
s čepicí v rukou, slunce nad hlavou.

„O lásku prosíme, lidé boží, ....otevřte srdce "

S panem Wolkerem jsme se tak dlouho hledali, až jsme se našli

Nikusha
16.01.2019 5 z 5

Pan Wolker mě hodně zasáhl na střední škole. Přečetla jsem od něj spoustu básní a posbírala mnoho informací. Poté jsem si ho i "vytáhla" u maturity. Snad i díky němu mám na maturitním vysvědčení z češtiny za 1. Těžká hodina je pro mně srdeční záležitostí.

Kuža007
02.01.2019 5 z 5

Krásné a dojemné básně. Jiří Wolker určitě patří k našim nejlepším básníkům.

Bella1
21.11.2018 5 z 5

Nemůžu uvěřit tomu, že tuhle sbírku napsal tak mladý člověk. Některé z básní jsou neuvěřitelně krásné a dojemné, ale ze všeho čiší strašný smutek. Snad to bylo dané tou jeho hnusnou nemocí a vědomím blízké smrti. Když jsem četla, jak se před smrtí loučil se svojí milovanou dívkou, tekly mi slzy. Nedovedu si představit být v takové situaci, tak mladý, na začátku životní cesty a s vědomím, že nic z toho krásného už nebude. Wolker byl určitě neskutečně senzitivní člověk, nadaný básník a je veliká škoda, že tak brzy umřel. Mohl napsat ještě mnoho krásného. Opravdu škoda.

adlak
19.11.2018 3 z 5

I když mě některé verše vtáhly do sebe, musím se zastydět, že jsem nedokázala vše rozluštit. Smutné, přesto hezké...kniha to v sobě má :) jen vědět, jak na ni.