Testament: Miliony milionů

Testament: Miliony milionů https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6438/testament-miliony-milionu-6438.jpg 5 19 5

Podtitul: Úvahy o životě a smrti na přelomu tisíciletí Poslední kniha světoznámého amerického astronoma, spoluautora projektu SETI a autora plakety Poselství pozemšťanů, kterou nese na palubě vesmírná sonda Viking, je autorovým vyrovnáním se s celoživotní snahou o hledání božského principu v příběhu Stvoření. Uzavírá tak volnou trilogii knih Stíny zapomenutých předků a Draci z ráje, za kterou obdržel Sagan Pulitzerovu cenu.... celý text

Literatura světová , Esoterika, astrologie, okultismus , Vesmír

Vydáno: , Eminent

Billions and Billions: Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millennium , 1997

Leena.K
Leena.K
26.03.2020 5 z 5

Nadčasová knížka!

pavel6614
pavel6614
30.07.2016 5 z 5

Carl Sagan byl, dle mého názoru, nejlepším spisovatelem mezi vědci, kteří píšou knihy. Můj pohled může být samozřejmě ovlivněn i tím, že jeho myšlenky a názory jsou mi velmi blízké, ale to nemění nic na čtivosti jeho díla.
Konkrétně u této knihy je zajímavé, a ne vždy zrovna veselé, srovnání se současnou situací. Potřebná data jsou většinou poměrně snadno dohledatelná a tak si každý sám může udělat obrázek o vývoji a řešení problémů, které Saganovi dělaly starosti. Carl Sagan by se asi dost divil.

opic 12
opic 12
26.07.2016 5 z 5

Něco na uvod :) Už od usvitu všeho pokolení se tvorové jako my dívali na oblohu v němém užasu žasly nad ukazy na obloze. Většinou se postupně tyto děje spojovali s mýti i ruznými božstvy. Jak by se asi zatvářili při současných poznatcích jak to vlastně vnímáme dnes. Ten užas Koperníka s Keplerem,kteří by se přesunuli do našich času a vše se jim odkrylo. Jejich představivost o vesmíru by to mnohonásebně s jistotou překonalo,ale na druhou stranu by měli také radost,že bezesporu jejich poznatky i teorie fungují dodnes. Jak by jsme asi my čtenáři fascinovaně spolu se Saganem čučeli co za pár stovek let přijde nového a dosud neobjeveného. Pokud se,ale do té doby navzájem nesmyslně nezničíme.
Milionové myšlenky milionového člověka,pesimistická realita našeho konání se line celou knihou,naštěstí autor optimisticky věří v naději,rozum i v samotné lidství. Střední cesta řešení problému vždy existuje musí být však společná. Politická,ekologická,ekonomická,náboženská,předsudková dilemata. Výzvu pro většinu náboženství napsaná Saganem i jakási deklarace za studené války o zachování míru a porozumění jsou opravdu silným mementem i dnes. Kolik miliard ještě spolkne zbrojení ? Proč stejné častky nejsou vloženy do záchrany klimatu,léčení nemocí,chudoby,objevu pro spokojenější život,odpovědět si není těžké.
Kdekoli na světě,jsme mrtví do dvaceti minut. Nikde není bezpečno,když to nějaký psychopat takzvaně zmáčkne. V jaderné válce není vítězu,přesto tyto zbraně stále existují a spousty zemí se je snaží nadále vyvíjet. Jde z toho cítit neskonalej smutek.
Závěrečná tíživá kapitola a poslední stránky jsou osobní výpovědí,závětí i poselstvím,možná pusobí o to silněji a naléhavěji s dílem jako celkem.
Dvacet let pokročilo od vydání knihy,avšak věci v ní obsažené nás většinou tíží dá. Výpovědní hodnota Saganovy knih toho má spousty říci i v současnosti a je stále více než aktuální.

Meybe-
Meybe-
18.11.2015 5 z 5

Tato kniha je přesně tím čím se zdá být. Ano je to závěť a zároveň poslední dílo C.Sagana. Shrnuje život a myšlenky, které autor lidstvu zanechal. Jeho slova zde mají místy až hořkou příchuť. Zejména, protože cítíte, že je psal člověk na sklonku života. Kniha na mne měla obrovský vliv. Z řádků je cítit láska, obdiv, smrtelnost, naděje, přátelství, intelekt, svoboda, lidskost, obavy... Vlastnosti, které jak autor věří jednou zvítězí a člověk jako druh konečně dospěje.
Nesoulad mezi naší moudrostí a technologii by mohl mít pro nás všechny, jednou, fatální následky. Jsme dočasnými králi na bleděmodré tečce a je jen na nás, jestli se vydáme k vznešenějším cílům, nebo se zničíme dřív, než budeme schopni pochopit vlastní nadutost. Myšlenky se doslova "zarývají" pod kůži. V této těžké a nejisté době je Carlův názor na tyto otázky potřebnější než kdy dříve.

lazarus
lazarus
14.06.2012 5 z 5

Tak jako u Stínů zapomenutých předků - kniha literárně ani náhodou nedosahuje kvalit Draků z ráje, ale je to sbírka podnětných úvah o tom, kam naše rasa a potažmo civilizace spěje a jak PLANETU, na které jsme dostali možnost žít, devastujeme.
Je to zpráva o slepé likvidaci světa na který nemáme právo!
Je to o lidské aroganci a zaslepenosti vůči všemu živému kolem nás.
Testament - kniha jako taková se mě osobně dotkla víc, než bych si přál. Je to poslední kniha Carla Sagana, a jako taková je mementem, nejenom lidstvu jako takovému, ale hlavně člověku samotnému a jeho nicotnosti a smrtelnosti vůbec.
Pro mě je C.Sagan prorokem dneší doby a člověkem s nadčasovými názory, na kterého se bude vzpomínat a poukazovat i po stu letech!

Carl Sagan
americká, 1934 - 1996