Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309670/bmid_terror-ANk-309670.jpg 4 1128 326

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu“ a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

denniys
denniys
19.03.2024 5 z 5

Vynikající kniha..
Překvapilo mě, že se četla tak snadno..
Příběh je opravdu drsný a doslova mrazivý, postavy skvěle propracované a celé to má šmrnc..
Během četby jsem googlila fakta o výpravě, sice jsem si vyspoilerovala, jak to s výpravou dopadne, ale zážitek to nezkazilo - možná naopak..
Nepochopím motivaci, která námořníky k takovému kousku vedla, jako teplomilka bych nevydržela ani den, ale každopádně jejich osud mě zasáhl...
Jediné co mi vadilo, byl závěr okolo Croziera a Mlčenlivé, bylo to takové trochu přitažené za vlasy a uměla bych si představit ještě chmurnější konec.. i tak 95/100

" Jes tli chcccete, sněztetyto těllesné ozůsttky doktora Harrryho d.S. Gooodsira jedd osažený v tchto kosstech a mase zabije i váás "

klikas
klikas
25.02.2024 5 z 5

Rozhodně žádný error, ale mrazivá bomba! Prostě Terror na každé stránce. Ta kniha je intenzivně inspirativní. Alespoň pro mně...

Cibulek
Cibulek
24.01.2024 5 z 5

Člověka až mrazí :) z toho v jakých podmínkách museli tito objevitele přežívat. Velmi napínavé, příběhy jednotlivých námořníků zajímavé, mystiky bych taky trochu ubral. Autor je kruťas.
Souboj ledařského mistra pana Blankyho byla možná nejnapínavější pasáž knihy, jakou jsem kdy četl.

Figurka
Figurka
11.01.2024 5 z 5

Mrazivé! Povedlo se mi jeden den dočíst knihu a týž den začít sledovat její televizní seriálové zpracování. Vše jsem měla v živé paměti. Jako snad vždy kniha opět vítězí. Jediné bez čeho bych se obešla byl doplněk oné " bytosti". Menší sci-fi a tomu já na chuť nikdy nepřišla. Přesto tleskám, jak nás někdo dokáže pouhými písmenky tak věrohodně "prožít, cítit" vše co pisatel zamýšlí. Opět jsem si knihu zakoupila tady na Databázi knih v bazaru a nelituji. Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím. Tu určitě dál nepošlu, jedině půjčit. Díky.

Owain
Owain
04.01.2024 5 z 5

Prostě paráda, zima, mráz, tma, napětí jako blázen. Moc stran mi nevadilo, užívala jsem si ty malé příběhy různých námořníků a samozřejmě samotný příběh jsem hltala jako už dlouho žádnou knihu. Konec byl taky nečekaný. Všech 5z5.

rabor
rabor
01.01.2024 4 z 5

Konec první poloviny devatenáctého století. Všechny ty Haity a Velikonoční ostrovy, kde domorodci na objevitele věšeli věnce z květin jsou již objevené a na britské kapitány už čekají už jen takové nevděčnosti jako prúzkum ledové pustiny na sever od Kanady. Tahle kniha je docela věrohodným beletristickým zpracováním skutečné události Franklinovy expedice, která měla za úkol obeplout Ameriku severní cestou. K tomu dodržování věrohodnosti musím poznamenat, že to autor nemá až tak těžké, jelikož expedice byla neúspěšná, ztratila se a zbylo toho po ní jen málo a ještě méně nějakých písemných záznamú, což jitří fantazii a pozornost všech milovníkú záhad. Pátrání probíhá v podstatě dodnes (vrak HMS Terror byl objeven až v roce 2016) a bylo při něm ztraceno mnohem více životú a majetku než při samotné expedici. Tam kde má děj z logiky věci hluchá místa (ostatně co chcete psát o tom, že jste beze změny už kolikátý rok na lodi uvízlé v ledu) si tak autor vypomáhá trochu fantaskními prvky okořeněné špetkou domorodé mytologie, bez čeho bych se možná obešel, ale nemúžu říct, že by mě to nějak přehnaně rušilo. Skutečný osud Franklinovy expedice sice byl asi o dost prostší, ale i o dost nudnější.

manka71
manka71
19.12.2023 5 z 5

Knihu jsme poslouchala jako audio a docela mě z toho mrazilo. M.Stránský má skvělý hlas, který hroznou situaci výpravy ještě umocňoval. Člověk žijící v dnešním světě si vůbec neumí představit co všechno tyhle výpravy obnášely, už jen ty malé kajuty, ve kterých se sotva otočíte, to oblečení a hygiena na takové expedici, uf. A pak když se stane takový průšvih, že tam zůstanete zamrznutí na mnoho měsíců. Za mne skvělý román.

xjk007
xjk007
19.11.2023 1 z 5

Nuda. Mohlo to mít tak čtvrtinovej objem. Natahovaný pasáže, plus minus předvídatelnej konec. Nikdy víc, Dane Simmonsi.

markinho962
markinho962
18.11.2023 4 z 5

Jeté jako audiokniha, což je oceňované dílo, i tak hodně dlouhé, řekl bych i natahované, ale výborné! Tedy až na popisy kanibalismu, ale no...

Dudák1979
Dudák1979
16.11.2023 5 z 5

Po Hyperionu a Padu Hyperionu jsem zvedave ocekaval, jak se bezbreha Simmonsova fantazie projevi v tak historicky a mistne sevrenem prostredi arkticke vypravy. A jsem opravdu nadseny, Simmons je neuveritelny spisovatel.
Prakticke doporuceni: pokud o neco hure vidite, nekupujte si tuhle bichli v paperbackovem vydani

Veles
Veles
05.11.2023 5 z 5

Četl jsem to v horkém létě, a třásl jsem se při tom zimou, zabalený do deky a v tlustých ponožkách. Velice pohlcující a sugestivní příběh.

MichelleKing
MichelleKing
29.10.2023 5 z 5

Pokud bych měla tuto knihu popsat jedním slovem, bylo by to BRUTÁLNÍ. Od počasí po nemoci, od teroru na ledě po vraždy a kanibalismus...ta kniha byla prostě brutální! Nejen, že tito muži uvízli v teplotách pod nulou, ale pravidelně dostávají omrzliny a přicházejí o kusy masa, prstů a končetin. Přidejte k tomu TEROR na ledě, který je pronásleduje a zabíjí. A pokud to nestačí, přidejte nějakou vraždu noži, zbraněmi a jedem a pak špetku kanabalismu.
Toto je jedna z těch knih, která vás nechá padnout do nejrůznějších fascinujících králičích nor, zkoumat a třídit fakta od fikce. Simmons opravdu odvedl kus práce na tomto strašidelném námořnickém příběhu.
Popadněte deku, šálek horkého čaje a usaďte se před krbem na cestu svého života. Fantastické! Vřele doporučuji, jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Tivvy
Tivvy
26.09.2023 5 z 5

Pro mě skvělý čtení... Miluju chlad, ticho a bílo... Akorát, jako ve většině děl, jsem nechápala tu neustále se opakující lidskou debilitu... Ten konec mě ale hodně dojal a přesvědčil o tom, že lidí, co nakonec nějakou duši mají, ještě pár zbylo....

veronika7608
veronika7608
07.08.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem přečetla jedním dechem,nemohla jsem se od ní odtrhnout. Úžasná, chci se k ní zase znovu jednou vrátit.

vasekv499
vasekv499
27.05.2023 5 z 5

Skvost

Jidu
Jidu
19.05.2023 4 z 5

Chlad, až praskají zuby, nemoci, kdy postavy krvácí z různých míst na těle, hlad a zoufalství. To vystihuje tuto knihu nejlépe.
Terror je obrovská záležitost, má skoro 650 stran velkého formátu. Písmo je drobné a odstavce dlouhé, takže čekejte, že s knihou nějaký ten den strávíte. Ale stojí to za to.
Ano, jsou tam hluchá místa, kdy se opisují a popisují věci a různé situace, které by mohli být třeba na půl stránky a tady jsou na čtyři, ale to ke knihám tohoto rozsahu prostě patří.
Celkově je kniha dokonale propracovaných dílem. Úplně mě mrazilo v zádech a soucítila jsem s námořníky. Autor odvedl neskutečnou práci a předvedl obrovský talent. Smekám.

michal999
michal999
04.04.2023 5 z 5

Nejsem fanouškem sci-fi. Dan Simmons je primárně autor sci-fi. Na druhou stranu napsal několik knih, které sci-fi nejsou, a Terror je jednou z nich, a ty jsou jedny z nejlepších co jsem četl. Opět se potvrdilo, že je to vyjímečný autor a prakticky se u něho nedá sáhnout vedle. Čtěte Dana Simmonse, cokoliv od něj, vždycky to bude strhující dobrodružství, chytře napsané, nepovrchní... Simmonse do každé rodiny :D

Moudd
Moudd
02.04.2023 5 z 5

Z knihy jsem byla naprosto nadšená. Čtivá, zajímavá, napínavá,ten boj o přežití člověk přímo prožívá s nimi.
Teď jsem si pořídila i audioknihu a těším se, jak v letních vedrech poslech ochladí........

wyrda8
wyrda8
01.02.2023 5 z 5

Naprosto vynikající čtení. Bavila mě syrovost a jednoduchost v popisech událostí, pomalé gradování děje a proplétání historických reálií s mytologií. Některé výjevy se mi vizualizovaly tak přesně, že jsem při procházkách po zamrzlém sněhu měla pocit, že jsem sama součástí děje. Až mi bylo líto, že kniha skončila. A konec je fakt,fakt dobrej !

R47
R47
15.01.2023 5 z 5

Předem upozorňuju, že ujíždím na starých polárních výpravách, takže moje hodnocení možná není úplně objektivní. Četl jsem tuhle bichli dvakrát, pak se podíval na seriál a teď přemýšlím, že si to přečtu znovu. Autor si evidentně detailně nastudoval příběh lodi Terror a využil to mrazivé prostředí neuvěřitelně příhodně. Jediné, co mě mrzí, je fakt, že si nedal víc práce s tím, aby to zlo zůstalo mnohem víc nehmotné. Operuje se tam s otravou z konzerv a možnými halucinacemi. Je škoda, že tahle linka nevydržela mnohem déle, i kdyby se to potom nakonec zlomilo do stejného závěru.