Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1132 327

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Zuzikll
02.05.2020 5 z 5

Dlouhé, ale skvělé. Doporučuju!

Dáma s hrnstjm
01.05.2020 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších knih, které se mi za poslední roky dostaly do ruky. Skutečný osud Franklinovy expedice ponechává velký prostor pro fantazii, čehož autor náležitě využil a velice se mi líbilo, jak si s tím poradil. Budu opakovat slova jiných, ale knihu i já považuji za vysoce čtivou, napínavou, takovou tu zlodějku spánku, která nedá pokoj, dokud nedojdete na poslední stránku. Postava Francise Croziera je krásně tragická, závěr celkem šokující, ale proč ne. Byl to skvělý čtenářský zážitek, ale chápu, že kniha nesedne každému.

marcela0282
20.04.2020 4 z 5

Velmi ctiva zalezitost, jsem moc rada, ze se mi dostala do rukou. Obcas mi prislo, ze urcite pasaze jsou jaksi navic, ve finale mi to do sebe ale vse zapadlo.

Bohim
07.04.2020 5 z 5

Spíše než o horor se jedná o dobrodružnou knihu s mysteriózními prvky. Kniha je psána z pohledu několika protagonistů, čímž vyprávění získává zvláštní dynamiku. Autor přibližuje, jak probíhala skutečná výprava hledající severozápadní cestu, přibližuje život na lodích a zároveň skvěle dokáže navodit dobovou atmosféru.

cca
25.03.2020 5 z 5

Za mě naprosto ohromující. Když jsem si přečetla anotaci, rozhodně mě zaujala, ale nečekala jsem, že to bude až tak dobré. Souhlasím se zdejšími názory na netvora, který byl jaksi navíc, ale stejně mi nezkazil zážitek. Neskutečně mrazivý příběh, celou dobu jsem všechny účastníky litovala a držela jim palce aby to alespoň někdo zvládl.

IvikaS
17.03.2020 5 z 5

Díky této knize jsem si sněhu, mrazu a ledu užila až dost a nemusím tudíž reptat na tuzemskou zimu. Jinak souhlasím s názorem, že příšera z ledu byla nadbytečná, úplně stačí co museli prožít chudáci námořníci. Bylo mi opravdu líto těch chlapů a při čtení jsem se třásla zimou.

jaroiva
29.02.2020 2 z 5

Nevydržela jsem to doposlechnout. Ukrutně zdlouhavé. A to jsem díky audioverzi vydržela asi déle, než bych zvládla při čtení očima.
Hladové hry byly taky hodně dlouhé, ale tam ten děj nějak odsýpal, tady nic, jen dlouhé ledové plochy...

Zulufox
28.02.2020 5 z 5

Tak u téhle knihy jsem si neoddechl. Perfektní, napínavé a mrazivé od začátku až do konce.

tanuki
15.02.2020 4 z 5

Mráz takový, že ho běžný teploměr nezměří. Nevlídná krajina plná ledu, který se neustále mění. Tlakové hřebeny vysoké několik metrů, trhliny, kry. Tma. Spoustu dní slunce vůbec nevyjde nad obzor, takže ztrácíte pojem o času. Stísněné prostory lodi, které nejdou vytopit více než na pár stupňů pod nulou. Smrad ze spousty nemytých těl. Jídla je málo a ještě k tomu se zásoby čím dál víc začínají kazit. A do toho všeho se venku pohybuje něco velkého, dravého a nemilosrdného. Posádky dvou lodí se snaží přežít, jak se dá. Ale nejde jen o přežití. Jde taky o to se nezbláznit, zachovat si základní míru lidskosti a morálky. Někdo tyto hodnoty staví nade vše, pro jiného jsou jen přítěží.

Pro mě osobně se neuchopitelné monstrum do příběhu nehodilo, bylo přebytečné a vykonstruované. Klidně by stačily samotné vztahy mezi členy posádky, aby to bylo dost velké drama. Nicméně když konečně dostali více prostoru i eskymáci a jejich způsob života, tak se mnohé objasnilo a vzal jsem ho na milost.

Navíc bylo zajímavé sledovat, jakými způsoby se s extrémní zimou dokážou vypořádat primitnivní národy, pro které se jedná o přirozené prostředí a moderní civilizace, která však žije v mnohem mírnějších pásmech. Projel jsem si o této expedici dostupné články na internetu a jsem rád, že v mnoha ohledech se autor držel skutečností a celé téma měl zřejmě velmi pečlivě nastudované. Jsem rád, že právě začíná jaro. :o)

zuzi.d
04.02.2020 4 z 5

AUDIOKNIHA
Skvěle načteno. Tím, že každá z postav vypravěčů má svůj hlas se příběh stal hodně sugestivním. Moc se mi líbily charaktery postav, jejich vývoj v příběhu, to jak byl příběh zasazen do známých skutečností o Franklinově výpravě a také ten konec s vysvětlením Inuitských legend.
Parádní.

Eldar80
27.01.2020 2 z 5

Většinou se snažím být objektivní, ale někdy to fakt nejde. Prostě se nedokážu oprostit od osobních pocitů. Během čtení Terroru jsem si ujasnil, co mi na knihách nejvíc vadí. Vata. Zbytečná literární výplň.
A tady té vaty bylo příliš. Dalo by se vyhodit nějakých 400 stran. Přes to se nedokážu přenést. Pak to nejde nevnímat jako ztrátu času. Možná bude problém taky v tom, že jsem to četl pomalu. Jen 50 stran denně.
Ta šílená jednotvárnost se nedala přežít. Prakticky celá kniha se odehrává nejdřív na lodích a jen v prostředí ledu a sněhu. Jenže jsem se nedokázal na nic zaměřit. Styl psaní by šel popsat jako vymyšlená literatura faktu.
Autor se skutečností jen inspiroval. Původně jsem myslel, že se dozvím spoustu nových informací. To sice ano, ale prakticky jen na začátku. Hororová linka příběhu byla minimální. Díky spoustě vaty chybělo napětí.
Prvních 150 stran se mi líbilo. Simmons střídal různé časové roviny a celkový příběh se začal skládat jako puzzle. Jenže pak už pokračuje jen jedna dějová linie, která se mění podle osoby, kterou sleduje.
Když mi na straně 400 došlo, že mě jich čeká ještě 200, přemýšlel jsem, že to vzdám. Ať už námořníci udělají cokoliv, jejich počet postupně klesá. Když vás na knize nic neosloví, čtete prakticky bez emocí.
Jako nezaujatý pozorovatel sledujete neuvěřitelné utrpení námořníků na ledu. Neměl jsem důvod dál číst a tak to byl horor. Ale ne obsahem, čtením. Musel jsem to dočítat na sílu a to dojem z knihy definitivně zkazilo.
Naopak závěr byl napsaný skvěle. Jako by to dopsal někdo jiný. Jenže před čtením jsem očekával, že taková bude celá kniha a ne až konec. Perfektní zakončení se povedlo, ale na tři hvězdy to stejně nemá. Tohle mi vážně nesedlo. 55%

Rihatama
26.01.2020 5 z 5

Kdo dá své lodi jméno Teror? Není v překladu jiný, než hrůzu budící pojem. Myslím, že jména lodí (lidí...) mají svou symboliku a předznamenávají jejich osud. A protože se jedná o skutečnou historickou předlohu, tedy vojenskou válečnou loď hledající společně s lodí Erebus Severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky, usoudila jsem, že jako taková měla tato loď - tento " Teror či Postrach" - strach vzbuzovat. V Simmonsově představivosti, která se v jeho hlavě rozproudila kolem nevyřešené záhady této námořní expedice v první polovině 19. st., ovšem strach pociťují hlavně sami námořníci na Postrachu a Erebusu, než jejich nepřítel... a mají k tomu hodně dobrý důvod. Teror zjevně nebyla dobrá volba.

Teror a mráz. Dokonalé literární/hororové spojení. Ze stránek tohoto knižního megatěžítka doslova odkapává strach a člověk po většinu času cítí ledové sevření z mrazivého podnebí nehostinné Arktidy. I když Země (ostrov) Krále Viléma se na mapě nezdá být od kanadské pevniny vzdáleným ostrovem. Ovšem průlivů a zálivů je tam požehnaně a najít ten správný v arktických podmínkách bylo zjevně nemožné. Jednoho zábnou prsty, jen se na knihu podívá. Kdysi dávno mi, byť jen lehce, omrzly prsty na nohou a v posledních měsících pobývám v opravdu hodně studené zemi, a tak Simmonsovo plastické vyprávění ve mně vzbuzovalo věrné pocity mrazení duševní a téměř i tělesné.

Ale nejde zdaleka jen tak o ledajaký horor. Simmons nás vtahuje do podivného žánrového mixu, čerpá z mysticismu, světa duchů a šamanů, zavadí o prvopočátky stvoření světa a taky nás vtahuje do života Inuitů. Jo, a taky už vím, jak naporcovat člověka. Kanibalismus zdá se vždy nakonec vystrčí své drápky z hlubin šera lidské duše, když její nositel překročí práh zdravého rozumu. Má vlastní průzkumná expedice Simmonsovým románovým světem může začít.

Switch
25.01.2020 5 z 5

V minulosti jsem několik knih od Simmonse četl a jsem rád, že jsem narazil v knihkupectví i na Terror. Bylo to něco jiného, než třeba trilogie Doba mrchožroutů, ale rozhodně stejně bravurně napsáno. Kniha je plná zvratů, napětí, očekávání - co která postava udělá a jak se charakterově projeví. Mrzí mě, že několik mých oblíbených postav se nedožilo konce, ale o to víc jsem byl z konce knihy překvapený. Doporučuji těm, kdo se rádi bojí a mají rádi dobrodružství :-)

karel6356
22.01.2020 4 z 5

Výborný, fantasy hororový příběh, až na námořnický odborný žargon který nemusí každýmu sednout je to velmi kvalitní čtivo

Acamar
22.01.2020 4 z 5

Simmonsovo zpracování osudu ztracené polární expedice jako dobrodružný příběh s hororovými prvky, tak zručně a čtivě napsaný, že navzdory tloušťce se dá bezmála vdechnout.
Obohacující (pro mne většinou naprosto neznámé) reálie, i přes jasný konec napínavý děj ... a taky poněkud přebytečná polární nestvůra ... Ale můstek přes inuitské legendy na konci románu byl vlastně dostatečně elegantním vyústěním, umožňujícím navíc alespoň malinko pozitivní vyznění tohoto jinak skličujícího příběhu o odvrácené straně historie objevitelských cest.

lioncel
05.01.2020 5 z 5

Poprvé... Objevit novou zajímavou knihu, nebo autora díky filmu, případně televiznímu seriálu, není vůbec nic neobvyklého. Naopak, stává se to.. Mám široký rozsah zájmů na tomto poli a takto jsem vlastně objevil i Terror. TV seriál mě svým námětem i zpracováním hned zaujal, proto už během jeho sledování jsem pátral po knižní předloze. Díky velmi kladnému místnímu hodnocení, jsem nejprve zaměřil svou pozornost na jeho audio úpravu a přiznávám, nebyl nikterak zklamán. K mému údivu a překvapení jsem však během poslechu rychle zběhl raději ke knize. Byl jsem prostě příliš nedočkavý a napjatý, nemohl jsem zůstat v klidu a jen pasivně poslouchat.. Musel jsem se tím mrazivým povětřím Arktidy prodírat nad jednotlivými písmenky a slovy na každé stránce svou rychlostí já sám.
Terror míří nekompromisně do mé novodobé Top 10.

pazuzu
26.12.2019 4 z 5

Je to opravdu vyjímečná kniha stojící za přečtení. Škoda že není napsaná více kontinuelně.

esma
23.12.2019 5 z 5

Lidská zvídavost, touha objevovat nebo i jen prostá touha být první je nekonečná. Polární krajiny byly vždy velkou výzvou a jednou z výzev bylo hledání severozápadní cesty, která by umožnila zkrátit cestu lodím mezi Tichým a Atlantickým oceánem. Kniha je o jedné z neúspěšných výprav : drsný příběh o v mrazu, vichru a ledu ukotvené Franklinově expedici. Nebylo lehké jej číst právě pro vědomí, že jde o příběh skutečný, i když zčásti vyfabulovaný. Naštěstí jej Simmons proložil mystikou a etnicky podbarvil, a tak mi umožnil knihu dočíst. Klobouk dolu před autorem, umí.

ViktorieMars
14.12.2019 4 z 5

Tato kniha mě velice překvapila. Takové téma není zrovna můj šálek kávy, ale je tak skvěle napsaná, že jsem se i tak nemohla odtrhnout. Paráda.

Bucifalek
02.12.2019 5 z 5

Doporučuji jako audioknihu. Fantastický zážitek!