Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1132 326

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Roseblood
30.01.2021 5 z 5

Kniha je opravdu pořádná bichle ale četla se mi poměrně rychle. Byla jsem napnutá co se bude dít dál a dál.

Kniha mě opravdu dokázala vtáhnout do děje natolik, že se mi nechtěla odkládat. Oblíbila jsem si postavy.

Zvláštní neobvyklá atmosféra, netypické prostředí i hororové prvky mě na knize moc bavily.

Ještě více umocněný prožitek z knihy jsem měla díky tomu, že jsem ji četla v zimě, za okny padal sníh a foukal dost silný vítr, takže u některých kapitol mi doslova šel mráz po zádech.

Vřele doporučuji

Hodnocení : 5/5*

Seabeast
06.01.2021 5 z 5

Začnu asi tím, čeho si při uchopení knihy všimne většina. Na první pohled docela objemná bichle a po nahlédnutí dovnitř naskočí hrůza, která jímá z malých písmenek na bezmála 600 stranách! Sám jsem si říkal jestli je vůbec možné na tak obřím prostoru stále co psát, když příběh pojednává o nešťastné arktické výpravě sira Johna Franklina. Vždyť polární prostředí tolik komplexnosti, z hlediska prostoru, nenabízí - tedy aspoň jsem se domníval. Jenže Dan Simmons je naprosto geniální spisovatel! Příběh je tak vrstevnatý a omračující, že nedá do konce vydechnout. Je sice fakt, že jsem měl ze začátku problém se začíst a místy se může zdát, že "Terror" oplývá příliš popisnou nebo filozofickou omáčkou, ale chce to vydržet a člověk v pozdější fázi opravdu nebude litovat. Upřímně Simmonse obdivuji, co všechno musel nastudovat z hlediska technických vymožeností, termínů, detailů a dobových reálií, které bravurně skloubil do vybroušeného celku. Atmosféra chladu a absolutní beznaděje na vás doslova ze stránek dýchá! Jak jsem četl a četl, tak už jsem z počátečních obav počet stránek a malé písmenka přestal řešit a do vyprávění se ponořil. Pravda, je to na delší dobu, ale zatraceně se "Terror" dobře čte. Na první seznámení s autorovou tvorbou jsem byl fascinovaný a bez diskuze dávám plný počet!

Tirisa
16.12.2020 2 z 5

Na začátku bych ráda řekla, že jsem knihu vybrala kvůli štítku horor. O horor se podle mého ale opravdu nejedná. Sama o sobě bych si knihu s tématem polární výpravy jen tak nevybrala, dobrodružné knihy mě nelákají a většinou nebaví. A zde musím přiznat, že kniha byla zajímavá a poutavě napsaná, tu mizérii jsem skoro sama cítila. Bohužel ale také byla dost zdlouhavá, takže ano dočetla jsem, ale zhruba od půlky jsem začala přeskakovat, jelikož jedna událost byla popsaná i na několika hustě popsaných stranách.

tristessa
06.12.2020 4 z 5

Naposloucháno, celkem skoro 36 hodin poslechu ve skvělém provedení 11 interpretů v čele s mým oblíbeným Martinem Stránským. Chvílemi lehce zdlouhavé až únavné, nicméně návykové. Skvělá kniha na zimu, s teplým čajem a pohledem z okna na ten nečas a nepohodu tam venku.

bigal
27.11.2020 4 z 5

Tak s touhle knížkou to byla vážně ledový sešup. Zmrazila mě tak dokonale, že jsem nenašel sílu ji celou dočíst. To zběsilé třeštění v mínus třiceti bylo zkrátka nad mé čtenářské schopnosti.

mataj
25.11.2020 5 z 5

(audiokniha)
I když místy zdlouhavé, ale určitě hodně zajímavé a mrznoucí vyprávění, které vychází ze skutečně dostupných informací (taky jsem se na ně musela mrknout). Perfektně popsané tajuplné prostředí Arktidy, nekonečný boj o přežití námořníků z Franklinovy polární výpravy a taky trochu toho nadpřirozena. Je to kniha, na kterou jen tak nezapomenu.

frantisek8863
02.11.2020 4 z 5

Dobře vypracovaný historický román s mnoha podrobnostmi o stále se zhoršujícím životě a utrpení anglických námořních polárníků. Kniha nešetří dobovými informacemi, kdy izolovanost, hlad, mráz a strach odhaluje lidské charaktery v jejich silných a hlavně slabých stránkách. Dalším prvkem, který ovlivňuje život polárníků je zhmotnění Inuitských bájí a mýtů. I když má kniha přes 600 stran, nenudí a skvěle se čte.

iatros
01.11.2020 4 z 5

Kniha je skvělá, napínavá, temná a mrazivá... alespoň z větší části. Nadpřirozená složka tam za mě byla poněkud nadbytečná - celá situace, do níž se námořníci z Franklinovy expedice dostali, byla dostatečně šílená a děsivá sama o sobě, ale řekla jsem si, že poznat krapet eskymácké mytologie nemůže být na škodu. Závěr mě ovšem zklamal. Ten už na mě byl trochu moc, jak to říct, esoterický a zbytečný a celý příběh bohužel vytrhl z dosavadních historických reálií, kterých se autor i přes všechno to mýtické tajemno celou knihu držel a uvrhl ho do jakési bezbřehé fantasmagorie a neuvěřitelnosti. A já popravdě ještě teď cítím trpkou pachuť, která ve mě zůstává po jinak výborném čtenářském zážitku.

Kája95
27.10.2020 5 z 5

Autor nás neochuzuje o detaily, množství postav ani o spoustu napětí. Občas jsem si musela udělat poznámku kdo je kdo,ale tím jsem nijak netrpěla. Napínavá, tajuplná, zajímavá

martin_aston
26.09.2020 5 z 5

Výborná kniha, ktorej autor sa orientuje v problematike arktických výprav. Strhujúci dej, výborné opisy lodí, arktického prostredia a jeho prieskumu, aj ľudských pováh.
Výborne beletrizovaná heroická výprava. Mne osobne by fantasy rozmer v deji nechýbal, kniha je skvelá aj samotným príbehom polárnikov.

VikyKleinik
20.09.2020 1 z 5

Fantasy prvek je nadbytečný a závěr neuspokojivý (trochu mi to připomíná Kingovu neschopnost).
Pokud by se to drželo reálií, ale přesto bylo fiktivním příběhem a dedukcí toho, jak výprava mohla probíhati (protože záznamů je málo), jistě by mě to bavilo více. Postavy by potřebovaly více hloubky, aby proti sobě jejich individuální vůle byly silněji opřené, příběh by tím byl zajímavější ve svém průběhu, páč by ho šlo lépe vymyslet, zašmodrchat, učinit šťavnatějším so se osudů postav týká, prohloubit, vygradovat, zatraktivnit a ukončit tak, jak by bylo hodno názvu.

Alespoň teď však vím něco o Franklinově ztracené expedici.

Taťka Hraboš
11.08.2020 4 z 5

Říkal jsem si, mám dovolenou, tak si trochu odskočím k lehčímu žánru, který se pro toto období hodí. Nakonec jsem v noci zavíral okna, protože co kdyby …  (i když by takové opatření k ničemu nebylo). Ale teď vážně – můj postoj ke knize se postupně měnil. Nejprve jsem si říkal, proč tam Simmons toho netvora dával, vždyť by mu k dosažení stejně intenzivního účinku bohatě stačila realita – všudypřítomný mráz a led, tma, nedostatek potravin a hlavně lidský faktor. Když do toho ale v závěru vložil eskymáckou mytologii, došlo mi, že ta potvůrka tam není jen, ba ani hlavně, pro zvýšení emocionálního účinku. Takže pro mě téměř za plný počet hvězdiček. Věřím, že ani ne tak zapálený příznivec hororů a fantasy nebude úplně zklamán, protože tu atmosféru severu, neskutečně náročné životní podmínky, život na lodi při průzkumné výpravě na sever či zmíněnou mytologii a životní zvyklosti Eskymáků popsal autor v knize působivě – bylo znát, že se na psaní této knihy dobře připravil (viz také seznam použité literatury v závěru). Mimochodem, kniha je jako dělaná pro seriál – a jak jsem dodatečně zjistil, také byl podle ní natočen. Možná někdy, až bude více času …

Lenka0007
27.07.2020 5 z 5

Odrazoval mě počet stránek a měla jsem problém se začíst. Ale ve chvíli, kdy loď sevře led, už je to jizda. Perfektní kniha i seriál. Jednoznačně doporučuji.

Arocrynn
20.06.2020 3 z 5

Zajímavý, ale místy zbytečně zdlouhavý příběh. Proškrtání pseudofilozofických pasáží by knize přidalo na čtivosti.

m_martina
17.06.2020 5 z 5

Kniha má sice velký počet stránek, ale nenudila jsem se vůbec. Autor napsal zajímavý příběh, který skutečnosti odpovídá pravděpodobně jen částečně. Ale to není důležité, kniha je dobrá a čtivá.

hetzerjoke
10.06.2020 5 z 5

Poutavě napsaná kniha, která z atraktivního tématu ztracené polární výpravy dokázala vytěžit vše zajímavé - strach, nejistotu, omrzliny, hlad, boj s přírodou i se sebou samotným. Autor jako by neměl s hrdiny příběhu ani špetku soucitu a s každou kapitolou na jejich záda nakládá další a další nesnáze, přičemž opakovaně natahuje struny napětí a zkouší, kolik námořníci dokáží snést. A čtenář, který si dokáže k postavám vypěstovat sympatie, pomyslně trpí s nimi (samozřejmě v tom dobrém slova smyslu). Ačkoliv je kniha stránkově velmi rozsáhlá, udržuje čtenáře ve stálem napětí díky krátkým kapitolám a faktu, že nová hrůza se skrývá za každou pátou řádkou. Terror jednoduše zcela odpovídá svému jménu.

richard7959
17.05.2020 5 z 5

Naprostá dokonalost. Mistrovské dílo. Je až s podivem, jak autor zvládl nastudovat všechny reálie z tehdejší doby. Jako by v tam Simmons vážně s těmi námořníky byl. Neuvěřitelné.

ujira
09.05.2020 4 z 5

Ledový příběh z péra pana Simmonse. Napínavý, trochu mysteriozní, krutý příběh polárníků, badatelů a mořeplavců.

medvedllc
05.05.2020 4 z 5

Vyborna kniha, ma vsetko co ma mat. Tazko sa mi odkladala, velmi napinave citanie dlho som nic podobnej kvality necital. Ocenujem zaver a vysvetlenie severskej mytologie ....
Pozrel som si nasledne serial The Terror (jednohubka na dlhy vecer) a este dokument o Franklinovej vyprave resp. najdeni vraku Erebusu. Pekne to do seba zapadlo ako skladacka....

Zuzikll
02.05.2020 5 z 5

Dlouhé, ale skvělé. Doporučuju!