Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1132 326

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

sharik
29.11.2019 5 z 5

Simmonsův Terror je úžasně mnohovrstevnatý román. Nevypráví jen o arktické výpravě, pochopitelně. Nejzásadnějším tématem je chování lidské společnosti v krajních podmínkách (čímž mi hodně připomíná S. Kinga) - rozpadající se civilizovanost, vzorce chování i samotné lidství v boji o přežití (a na druhé straně udržování zmíněného některými). Ale tyhle úžasně vykreslené psychologické fresky také nejsou všechno. Simmons skvěle pracuje s reáliemi, prostředím a s napětím. Vedle toho také s eskymáckou mytologií a víc než zručně proplétá historickou fikci s mysteriózním dílem. Masivní kniha nestíhá být nudná a ač se často mění, na co je kladen důraz (hlavně v nečekaném a brilantním závěru), nepůsobí necelistvě ani mozaikovitě. Některé postavy možná vypadají trochu černobíle, ty ovšem naprosto vyvažují postavy hlavní (jichž také není málo) - komplexní a často nejednoznačné. Aby se v závěru vysvětlily stejně, jako veškeré záhady a smysl celého dění. Označení "mrazivý thriller" je více než přiléhavé a ačkoli jsem tuhle knihu četl poměrně dlouho, chci víc. Chci víc Fitzjamese, Croziera a především Mlčenlivé dámy. Ani nedokážu napsat, co vše je na téhle knize super a příliš nespoilovat. Jsem zcela nadšený!

Jaruš7
21.11.2019 5 z 5

Terror - název lodi jedné ze dvou, britského královského námořnictva hledající tkz. severozápadní námořní cestu do Ruska a Číny. Stejnojmenný seriál (AMC) možná ozřejmí proč takový název vzbuzující temné emoce. Její (jejich) příběh možná má ve jménu zakletou její (jejich) osudovost.
Název budí respekt, strach a pocit předpeklí se na ledovcích opravdu zhmotnil všem.
Snad si dovedu představit nedobrovolnost trestanců k účasti, ale ten nezměřitelný optimismus, že se vrátí zpět živí z Arktidy, země ledu a mrazu, jen za podpory Boží prozřetelnosti a hrubého odhadu zásob potravin a paliva pro několik stovek účastníků je jaksi bez intuice sebezáchovného instinktu.
Tolik děsu, utrpení a zmaru, až na dno důstojnosti a lidskosti se z civilizovaných v krutých pustinách stali šelmy, odvěký zákon přírody -
přežití.

Citace:" Zesláblí a krutě vyhladovělí zamířili k hrobům."

Konec hrůzného vyprávění zahalí laskavost života.
Audiočetba s mimořádným zážitkem, co z mysli o historii nevymizí.

Rawen616
18.11.2019 4 z 5

Přiznám se, že jsem nějak neměl na knižní verzi odvahu, neboť je to opravdu kniha jako cihla(i když už jsem pár i větších cihel zdolal) a tak jsem se pustil do audioverze(mimochodem skvěle zpracované). Co si budeme povídat, Simmons je epický grafoman. Už jeho Hyperion(oba) mi byl varováním. Zároveň se ale musí nechat, že ten chlap píše skvěle a jeho knihy se mi líbí. Terror teď už není vyjímkou. Terror je poctivý drsný "survival" se vším všudy. Název knihy i lodi je vskutku příznačný. S přibývajícími stránkami je to totiž opravdu čím dál větší teror. Navíc okořeněný tím, že je to celé založené na skutečné události. Neustálá zima, tma a beznaděj ledové pustiny, hlad který postupně probouzí myšlenky na kanibalismus a do toho ještě eskymácká mystika a tajemný netvor. Zdánlivě není knize co vytknout až na jedinou věc. Chvílemi je těch odboček, flashbacků a popisů přeci jen opravdu hodně. Na jednu stranu je skvělé, že Simmons si skutečně nejspíš nastudoval dopodrobna uplně všechno od tehdejší kultury, loďařství, strastí a výbavy polárníků, podrobný náhled do života a mytologie eskymáků atd. a se vším vás seznámí, ale trochu to brzdilo celé tempo knihy, která by i bez toho byla opravdu velmi dlouhá. Druhá malá výtka je v tom, že kdyby se z knihy vyškrtlo veškeré mystično a tajemný netvor, pořád to bude velmi funkční a drsný příběh o zoufalém boji o život proti drsné divočině a dost možná by to knize i pomohlo, nebo jí to spíš ani nijak výrazně neuškodilo. Alespoň mě přišly zhoršující se životní podmínky a ztenčující se zásoby jako dostatečný zdroj teroru, monstrum potulující se někde kolem už bylo jen třešinkou na velmi chudém dortu. Tak jako tak se ale vyplatí přečíst a nebo slyšet a já si jí rozhodně dám ještě někdy celou znova. Na zimu je to ideální čtení.

Pawlisman
19.10.2019 4 z 5

pouze audiokniha - zdlouhavé. Mé oblíbené prostředí. Mnoho věcí příliš nevěrohodných. Divně vyvážené pasáže. kombinace sci-fi a reálií mi příliš neseděla. myšlenkové pochody a dopady chování jsou také dosti podivné..tedy mě někdy spíše rozčilovalo.. A těšil jsem se tak moc už na konec...Takže to zachraňuje jedině ten mráz a pocity sounáležitosti.

Plague
12.10.2019 5 z 5

Pokaždé je to stejné, půl roku se odhodlávám na knihu od Simmonse, říkám si „je zase zatraceně tlustá“ a mě tlustý neberou. „Bude to stát za to? Nebude to ztráta času?...... NE! Blbče nebude! Nikdy není!" – tak to mi došlo po pár stránkách.
Simmons opět sebral historickou událost, v tomto případě expedici která hledá cestu skrz severní ledovce, mistrně ji vyšperkoval a ještě mistrněji protkal trochou „přirozeného“ nadpřirozena a pár eskymáckými legendami. A? Výsledek je dokonalý. Ne, SAKRA DOKONALÝ (vidíte, pracuju na sobě ….. neřekl jsme DOPRDELE).
Děj se odehrává v době, kdy ledovce a oba dva Zemské póly budily strach a respekt a ne soucit a starost jako dnes. Vyprávění není jednotvárně, ale nejen že se střídají jednotlivé hlavní postavy expedice ve vyprávění, střídá se také časová posloupnost. Několikrát se stane, že visíte na řádcích, okusujete si nehty a čekáte co bude dál při vyprávění jednoho člena posádky když tu najednou „tečka“ nový odstavec a kapitola a vyprávění se ujme někdo jiný. Asi v půlce jeho vyprávění se mimoděk dozvíte, že ten co vyprávěl prve je mrtev a sním dalších pár námořníků. Jak už je u Simmonsových knih ve zvyku, většinu času jsem měl pěkně sevřené půlky, že by i temovačův pomocník Hickey ostrouhal. Chvíli to bylo z atmosféry kolem „věci tam na ledu“, chvíli z popisu životních podmínek na lodi a chvíli z vyprávění lodního doktora, který se staral o raněné a nemocné. No z toho posledního jsem neměl sevřené jen půlky, ale i žaludek.
Trošku konkrétněji? Prosím.
Na začátku se slova ujme kapitán Crozier. Z jeho vyprávění pochopíte, že původní kapitán je mrtev, lodi Terror a Erebus zamrzly v ledu a posádku kromě nemocí, zimy … ne kurva ZIMY (jak jinak byste nazvali -70 °C) zabíjí ještě „ta věc z ledu“. Jo a jen tak mimochodem, už jsou na jednom místě kde v tu dobu vládne polární noc (zanedbatelný detail) zamrzlí před rok. PŘES ROK! Nevydržel bych to ani podělaný týden než bych se oběsil na ráhně! Ale oni ne, oni jsou v POHO. Počítali že expedice může trvat až osm let (tak dlouho netrvalo ani jedno moje manželství…..). V dnešní době GPS, mobilních telefonů, radarů a všeho dalšího neuvěřitelné a nemyslitelné. Díky flashbackům se ale o Siru Johnovi – původní kapitán, přípravě expedice a jejím průběhu který se zavedl do téhle prd…. pekelné situace dozvídáme postupně víc a víc. No a jestli tak zamrznou ještě na dýl? Kdo ví (já už vím …)
Postavy – jak to Simmons umí, charakteristika postav je parádní. Věřil jsem jim každé slovo a jestli takové tenkrát nebyly, tak takové být měly! Ty kladnější si vás získají a ty záporné … inu, řeknete si „jo, někteří lidé jsou prostě svině“.
Hodně mile mě překvapilo, jak do knihy byly zakombinovány střípky eskymácké mytologie (nebo já to tak pochopil). Minimálně to znělo věrohodně. Fakt zajímavé, četl/slyšel jsem to poprvé.
Kdo četl Simmonse tak ví – Hepík se nekoná, ale ani Anhepík. To na jeho knihách miluju. Ten konec je prostě takový, jaký by byl kdyby to bylo doopravdy….. a fakt nebylo?
Za mě paráda a doporučuji!
P.S. Upřímně bych tuto knihu zařadil do povinné četby. Božena odpustí, ale podle mě takové knihy rozšíří současné smartphonové mládeži rozhled a povědomí o historii víc, než číst o babičce na Starém bělidle. Minimálně kdyby to četla Greta, možná by konečně věděla o čem to vlastně mluví.

doffydee
12.10.2019 5 z 5

Páni, pání, pááni!!
Upřímně jsem moc nevěřila, že z této knihy budu tak nadšená, a že se mi vůbec bude líbit.
Pravda je taková, že po dočtení této knihy na ni musím pořád myslet.
Prvních 200 stran se to docela táhlo a tolik nenadchlo - autor skutečně popisuje vše do detailů a nemá problém to natáhnout i na několik stran ne-li na celou kapitolu, nicméně čím víc to''obkecává'' tím víc se do toho člověk dostane. Má možnost pochopit jednotlivé postavy a vidět věci z různých úhlů. Autor Vás prostě donutí udělat si s každou postavou určitý ''vztah''. O to těžší je, když pak Vaše oblíbené postavy v průběhu knihy doslova, nelítostně někdy až opravdu brutálně, odpusťte mi to slovo, kosí jednu za druhou. Dostává je do takových situácí, které jsou naprosto děsivé.
Dalších 300 až 400 stran se to začíná pomalu rozjíždět - člověk si dějem opravdu připadá na vlnách - jednou je to plné adrenalinu a poté se opět hodí do takového klidného tempa.
od 450 stran až do posledního slova knihy jsem se opravdu nemohla odtrhnout a musela jsem ještě ten den knihu dočíst, protože jinak by mi to nedalo v noci spát.
Za mě fakt TOP, už dlouho jsem si nepřečetla nic takové, co by mě doslova vtáhlo do děje.
Musím se shodnout s některými lidmi a budu se opakovat. Autor dokonale vykreslil všechny situace té doby, člověk by opravdu věřil, že kniha byla napsána v tehdejších letech. Co na mě hodně udělalo velký dojem, protože horory mám všeobecně hodně ráda, byly samozřějmě ty nejhorší situace, se kterými si hodně autorů PRÁVĚ neví rady a čtenář jako já jen zklamaně kroutí hlavou. Simmons ale jakoby mávnutím proutku do detailů vykresil brutální situace, které mě na chvilku donutili přestat číst a zanechali ve mě opravdu stísněné pocity.
Předkonec mě hodně překvapil, na mě asi trochu fantasy/sci-fi, na druhou stranu hodně se tím vysvětlilo.
Konec jsem nějak nemohla vstřebat.
Samozřejmě jsem si o této expedici četla a věděla jsem, že všichni umřou a žádný šťastný konec, jak to u většiny knih bývá se opravdu konat nebude. Nebudu tady spoilerovat, proto to řeknu asi takhle, za mě další velké plus, neboť autor opět docílil svého a opět ve čtenáří zanechal nepatřičtný pocit beznaděje, že už nikdy nebude nic jako dřívě.

Jen si ještě dovolím upozornit, že kniha není na jeden večer, a není to určitě oddechové čtení. Je to,troufám si říct, poměrně složitější četba, na kterou musíte mít chuť, čas a hlavně klid. Ale řeknu Vám stála za to. :)

Gimli
06.10.2019 5 z 5

Z náhodné koupě v levných knihách se vyklubala strhující atmosferická perla!

UPDATE: Podruhé jsem si Terror dal v podobě audioknihy. Opět to byl skvělý zážitek! Esence odhodlání navzdory krutému osudu.

Bilky
30.09.2019 5 z 5

Wau! Také nadšené kritiky z kruhov mojich známych som už dlho nezažil. Zbežne som pozrel aj komenty mojich obľúbencov na DK a všetky boli vysoko pozitívne. Niektorí komentovali dlho, iní široko a podaktorí aj bystrozrako, no na konci sa vzácne zhodli: bolo to 100% cool a 90% cold! Dokonca aj moja najmilovanejšia členka DK, s ktorou ma spája už nielen knižná vášeň, spievala chválospevy a dala 5*. Fíííha, kam sa hrabe Dostojevský :)

Po takomto prome som čakal atmosféru LOVECRAFTa, epiku TOLKIENa, charaktery KINGa, ponurosť A.E.POEa, nechutnú zvrátenosť BAKERa a dejové zvraty severských autorov.
Čuduj sa svete, dostal som všetko a k tomu v prvých kapitolách aj porušenie narácie na osvieženie. V audioverzii navyše k 36 hodinovému posluchu aj 11 veľmi dobrých spíkrov, podmanivý podmaz a mrazivú atmosféru. Klobúk dole by som dal pred autorovým spojením fikcie a mytológie s reálnymi historickými udalosťami a bravúrnym korčuľovaním medzi týmito žánrami, aby celé dielo kulminovalo v úžasnom finále. A s úľavou musím napísať, že nebolo ani doslovné, ale ani otvorené. Thanx Mr. Simmons!

Čiže niet o čom: knihu zaraďujem do Odporúčaných, od Simmonsa si idem zadovážiť ďalší kúsok a TERRORU dávam plný počet hviezd a 92%

Ehm, tak ale nebol by som hnidopich, keby som si nedovolil aj drobné výčitky: na kerého aleluja tam autor v každej 1/8 knihy vyrátaval menný zoznam mŕtvych príp. preživších a citoval aj 10 minútové pohrebné reči či citácie z Biblie? Tých 50 strán by som v knihe určite vynechal. V ostatnom súhlasím s komentárom LEKTORa a dopĺňam, že sám som mal spočiatku výhrady k hororovej nadprirodzenej linke, ale postupom času si ma jej spojenie s eskimáckou mytológiou podmanilo.

ODPORÚČAM: na horúce letné dni alebo k moru ako príjemné chladivé osvieženie.
Tým, ktorí si myslia, že antické mýty sú drsná záležitosť. Večným optimistom na vyrovnanie svetonázorovej rovnováhy dávkovať jednu kapitolu každý deň. Depresívnym jedincom naopak odporúčam na porovnanie, že ich problémy sú úplné hovno oproti osudom hrdinov tohto eposu.

karol.cadex
26.09.2019 5 z 5

Nechci být úplně nějak gender vyhraněná, ale myslím si, že to není úplně “holčičí” kniha. A to mám o sobě jako o čtenáři mínění vysoké! Jen jsem tohle opravdu neskousla.
Simmons mistrně ovládá popisy, zde mě tím námořnickým testosteronem, kurdějemi, padesáti stupňovým mrazem a bezmocí doslova utloukl. Hodnotím zde plným počtem, protože co rozsahem, tak reáliemi a popisy a příběhem a vším je to prostě dílo jako kráva, ale v hloubi vlastní dušičky jsem já smutná, protože mě to osobně vůbec neoslovilo. Asi nejsem zas takový dobrodruh. Nebo chlap.

andrea2302
24.09.2019 5 z 5

Kniha ctena pri plus 30 stupnich na dovolene v Albanii.Za me top! V obdobi zimy by na me pusobila nejspise znacne depresivne.Za me palec nahoru! AUTOR ME BAVI:)

simona5r
19.09.2019 3 z 5

(audiokniha) Na poslech audioknihy jsem se velmi těšila a samotný výkon narátorů byl perfektní. Ale prostě to na mě bylo místy hodně zdlouhavé a nudné. Přesně to vystihují slova v jedné recenzi, kterou jsem na knihu četla: "pomalé až meditativní líčení" - a s tím jsem prostě měla problém.

Pawlisman
14.09.2019 4 z 5

Jen audiokniha - skvělé prostředí. Silnější i slabší pasáže. Ta mystery část příšery mi tam trochu vadí. Upřednostňuji více realistický pohled.

Ookmalej
10.09.2019 3 z 5

Takže: vezměte si přes 100 postav a každých 10 stran jim vymyslete jinou další trýzeň. Zasaďte to celé do arktické zimy, okořeňte mytologickým démonem požírajícím duše a dostanete Terror. Místy byl obsah pro mě nudnější díky detailnímu popisu vybavení lodí, stavu posádky (včetně vyjmenovávání přeživších). Za mě se vše začalo konečně dějově pořádně hýbat až po opuštění tábora Terror. Ale nemohla jsem knihu odložit už kvůli tomu, že jsem chtěla vědět, jak moc špatně to dopadne a vzala jsem dočtení knihy jako výzvu. O hvězdu navíc dávám jen díky autorově snaze o detailní a historicky věrné vyobrazení života u královského námořnictva.

Mulenek
22.08.2019 5 z 5

Úžasně sugestivně napsané. Četla jsem to a teď poslouchám audioknihu.
Je ale pravda, jak to tu někdo podotkl, že se tam fakt pořád někomu stahuje šourek strachem nebo mrazem :-)

evickakyticka
14.08.2019 5 z 5

Po mnoha letech čteno znovu a opět jsem uchvácena. Osvědčilo se mi číst v horkých letních dnech, kdy pomalu zapomenete, jaké počasí je. Celou dobu prožívám tuto výpravu spolu s ostatními členy posádky a zavrtávám se hlouběji do děje. Skvělé po všech stránkách - až tak, že jsem Terror nemohla v Levných knihách nechat. Určitěji budu číst někdy znovu.

Leena
29.07.2019 5 z 5

Musím se přiznat, že prvních 100 stran jsem se opravdu nudila, popisování technických záležitostí, velšských paruk a dobových reálií mne nebavilo:-( Pak se to ale začalo rozjíždět a byla jsem napjatá, jak to dopadne. Byl to tedy smutný a depresivní příběh, který dopadl špatně. Měla jsem oblíbených pár postav, z nichž přežila jen jedna. Pojala jsem odpor k postavě Hickeye, jehož bych vlastnoručně zaškrtila, opravdu odporná krysa:-( Největší zlo se bohužel stejně ukrývá v lidech:-( Přečetla jsem za necelý týden a prvky sci-fi se mi tam líbily, neboť nikdo nemůže vědět, co se v ledu na Antarktidě opravdu skrývá:-). A hned jsem si musela vyhledat prameny o této výpravě, velmi zajímavé. Určitě někdy přečtu znovu:-) A ještě teď, po několika dnech, mám pořád ten příběh v hlavě, jen tak na něj nezapomenu.

MisaSutcliff
20.07.2019 4 z 5

Román Terror je sice založen na základě skutečné události, nechybí mu však fantastické prvky. Jedná se o příběh výpravy sira Johna Franklina, která se vydala hledat severozápadní cestu, přitom ale zmizela a nebyla nalezena. Sledujeme vývoj situace u dvou sesterských lodí Erebus a Terror, zamrzlých v arktických ledových pláních a jejich trpících posádek. Čím déle jsou uvězněni v ledu, tím se prohlubuje všeobecná deprese, rozvíjejí se nemoci a roste riziko vzpoury. To nejhorší nebezpečí ale přichází z ledu jako duch, téměř neviditelný a očividně nepřemožitelný... Terror není pouze o mrazivém pekle, kterým posádky obou lodí procházejí, je také plný vzpomínek, lekcí z (nejen) arktického zeměpisu a především vůle přežít. Autor se historické stránky tématu chopil vážně zodpovědně a kniha je skvělým propojením historie a fikce. Děj je hutný, atmosférický, ale také zdlouhavý a nesnadno stravitelný. Objem příběhu narůstá i počtem 11 vypravěčů, jejich vzpomínkami, vlastními problémy a nemocemi. Skrze tyto osobnější vhledy vám všichni nepozorovaně přirostou k srdci a vy jim do poslední chvíle nepřestanete fandit.

imhotepcz
20.07.2019 5 z 5

Tato kniha je mistrovským dílem, skvělá atmosféra a výborný příběh se velice dobře čte. Taktéž jsou tam velmi barvitě popsány problémy námořníků na dalekých cestách. Na rozdíl od seriálu, tato kniha má i jiný konec, a i spousta postav se chová jinak než v seriálu, tak nějak logičtěji.

sarka45
19.07.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha, což mě smířilo s rozsahem této knihy. Interpretace až na drobné výjimky profesionální. Kniha nesporně zajímavá, závěr překvapivý. Neumím si představit, jak se k něčemu takovému někdo přihlásil dobrovolně. Ti muži žili a umírali v nepředstavitelných podmínkách. Mystično mi nevadilo, bylo to zajímavé zpestření děje.

Ales.BD
15.07.2019 3 z 5

Závěr to tak nějak napravil. Jinak bylo té zimy, vojenského šaškování a umírání ve jménu nenažrané britské koruny trochu moc. Jako pozitivum vidím, že je čtenář ušetřen otravného imperiálního měření na míle, yardy a jiné předpotopní jednotky, ať už za tuto vítanou změnu může autor nebo překladatel.