Tereza Raquinová

Tereza Raquinová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2982/bmid_tereza-raquinova-MTs-2982.jpg 4 423 71

Román francouzského naturalisty je analýzou vzniku, průběhu a dohry zločinu manželky nenávidící svého muže. Nešťastná Tereza Raquinová touží po změně a hledá únik z monotónního všedního života, který vede po boku svého manžela. Známost s jistým mladým mužem vyústí nejen v milenecký poměr, ale i v hrůzný čin vraždy manžela. Bezvýchodnost situace i osudová touha uniknout končí i pro milence tragicky – společnou sebevraždou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Práce

Thérèse Raquin , 1867

Skjaninka
21.09.2014 4 z 5

Zola, tak príliš naturalistický až to bolí. Zločin spáchaný Laurentom, s nemým súhlasom spoluviníčky Terezy, bol Zolom podaný tak, že som takmer prestala dýchať. Celý dej knihy, nielen táto jediná pasáž, boli skvostné. Od zločinu, cez výčitky, až k hroznému poznaniu vdovy Raquinovej som bola pohltená. Pohltená bravúrnym popisom toho, ako dokáže svedomie hrýzť. A navyše prízrak Kamila, stále prítomného a naháňajúceho zimomriavky....proste skvostné! Zola opäť zabodoval a preto dávam 4,5/5

Edona
12.09.2014 4 z 5

Opravdu geniální naturalistická klasika s hlubokou psychologií postav. Doporučuji všem zařeklým nečtenářům klasiky, neboť vás tento román opravdu překvapí. A to nejen spádem, děsem, napětím, ale i hrůzou a již zmíněnou propracovanou psychologií postav.

Salci
15.08.2014 5 z 5

Zatím nejnapínavější dílo Émila Zoly, které jsem četl. Dějem sice není tak drsné, jako např. Zabiják a Člověk bestie, přesto jsem při čtení cítil větší hrůzu než v jiných příbězích od tohoto autora. Svou délkou je navíc přístupné i pro nepříliš sečtělé lidi. Pokud se najde člověk, který není obdivovatelem francouzské klasiky, a z nějakého důvodu bude chtít Zolu alespoň povrchně poznat, doporučím mu spíše Terezu Raquinovou než tradičně navrhovaného Zabijáka.

Domidee
08.07.2013 5 z 5

Kniha na svou dobu velmi převratná. Způsob, jakým Zola podává charakteristiky postav, zkoumá jejich psychologické prvky a snaží se ukázat na zvířecí vlastnosti, jimiž člověk chtě nechtě disponuje, je skutečně obdivuhodný. Vezměme v potaz, že v době, kdy se autor pustil do tvorby takového odvážného dílka, jej většina kritiků i přátel spisovatelů odsoudila, výsledek práce autora by jistě všichni Zolovi současníci nejraději polili benzínem a s pokřivenou tváří jej zapálili. Uniklo jim ovšem, že cílem nebylo ukájet se nad zvráceností postav, ne, smyslem knihy bylo pouze vykreslit temperamenty postav či korektněji "lidských zvířat" v tomto případě. V pravdě inteligentní kritik by nevytýkal nemravnost při vědeckém výzkumu, v každém případě mějme však na paměti, že doba vzniku této publikace byla stále plná předsudků a nepochopení všeho, co se vymykalo všedním zvyklostem. Nedocenění práce autora za jeho života byla poměrně běžná záležitost, naštěstí dnes je toto dílo právem ceněno a konečně došlo zaslouženého uznání.

yueh24
29.03.2013 5 z 5

Můj první Zola mě překvapil svým spádem, psychologií postav, hororovou atmosférou, která mi připomínala částečně povídky E.A.Poa a částečně balady od Erbena. Očekával jsem obsáhlé popisy prostředí a podobně, jak je zvykem u realistů, nic takového tady se tu ale nekonalo. Kniha pohltí od prvních stran, děj ubíhá slušným tempem a za pár hodin se člověk dočká skvělého závěru. Vůbec nevím, co by se dalo knize vytknout; nic nechybí, nic nepřebývá.

LiLinka
06.12.2012 5 z 5

Moje favoritka :) Tuto knihu jsem si zamilovala.

mončičáček
01.10.2012 4 z 5

Perfektní portrét ženy vražednice...I když to není ona, kdo Kamila shodí z loďky do vody, vražda, kterou naplánovala a u které asistovala zkazí život nejen jí, ale i vytouženému muži a láska, kvůli které se oba milenci rozhodli vraždit vyprchá...Zola je prostě mistr psychologie :-)

mutace
24.05.2012 5 z 5

POZOR:příspěvek obsahuje sprostá slova!
Poselství je jasné: ženy - neserte své muže, muži - neserte své ženy, a hlavě nezabíjejte Kamila.

eraserhead
14.04.2012 5 z 5

Zatím nejlepší Zola, co jsem četl. Něco takového jsem opravdu nečekal a četba pro mě byla doslova šokem. Ta syrovost, přirozenost, ryzost, žádná snaha to literárně nadlehčit. Jedním slovem masakr. Četba Terezy Raquinové byla ze čtenářského hlediska jedním z nejlepších a nejzajímavějších zážitků v mém životě. Kdybych měl vypsat dvacítku nejlepších knih, určitě tam bude, možná i v první desítce.

KKlara
14.09.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější Zolova kniha. Když známým doporučuji Zolu, vždy rovnou půjčím tuto knihu - je útlá, čtivá ... drastická - no Zola :-)

Alix
30.11.-0001 3 z 5

Manžel, manželka a rodinný přítel. Jeden ale začne přebývat a tak dojde k vraždě. Štěstí to ale nepřinese a špatné svědomí se nedá umlčet. Nic hezkého tady nenajdete.