Terapia

Terapia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375330/bmid_terapia-AbD-375330.jpg 4 556 173

ŽIADNI SVEDKOVIA ŽIADNE STOPY ŽIADNE TELO Josy, dvanásťročná dcéra renomovaného psychiatra Viktora Larenza, za nejasných okolností zmizne z ambulancie vyšetrujúceho lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj sestrička zhodne tvrdia, že tam nikdy nevstúpila. Odvtedy nikto nevie, kde sa dievča zdržiava a čo sa s ňou stalo. Doktor Larenz sa pokúša vyrovnať s tragédiou. O štyri roky neskôr sa utrápený otec odhodlá poskytnúť interview istému renomovanému týždenníku a utiahne sa do osamoteného víkendového domu na ostrove Parkum, aby si v pokoji premyslel odpovede. Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Neustále sa jej zjavuje malé dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra. Neznáma sa odvoláva na odporúčanie Viktorovho kolegu a požiada ho, aby ju liečil. Viktor spočiatku váha, lebo pod vplyvom traumatizujúcej udalosti zanechal svoju medicínsku prax, no napokon začne s terapiou, ktorá sa mení na čoraz dramatickejší výsluch... Cez chaotické výpovede schizofreničky sa Fitzekovi podarilo zotrieť hranice medzi predstavou a realitou a po istom čase čitateľ už nie je schopný určiť, čo sa skutočne udialo a čo je len chorým výplodom Anny Spiegelovej. Napínavý psychotriler s mnohými štylistickými prostriedkami hororu sa stal debutom roka. Terapia má geniálnu a svojím spôsobom jedinečnú ideu. Je nepredvídateľný, nervydrásajúci a neuveriteľne dobre vystavaný román. Rozuzlenie čitateľ vonkoncom netuší.... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Die Therapie , 2006

twiggynka
10.04.2024 5 z 5

Naprosto parádní čtení, plné zvratů, tajemna i šílenství. Moc povedená kniha, která se četla jedním dechem.

sirojezkin
29.03.2024 2 z 5

Teď jsem knihu dočetla a musím vám napsat, že to podle mě byla zmatená fantasmagorie. Až příliš překombinovaný příběh. Ve finále mi už vůbec nebylo jasné, jak to dopadlo. Úplně jsem ztratila přehled.

meteleskum.
23.03.2024 3 z 5

Z pohledu projevů duševních onemocnění to autor dle mého trochu přepísk. Zpětně má člověk dojem, že v příběhu bylo líně využito schizofrenie asi jako Říše divů. Jakmile do ní spadnete, není potřeba dodržovat žádná pravidla nebo logiku, protože přece z ní vždycky můžete vylézt a říct "Uf, ještě že tam nic nemusí dávat smysl, to bych se z toho nevymotal! Tak pojďme dál."
Obecněji ale dobré, kniha je psána ich-formou, překlad kvalitní, téměř bez pravopisných chyb, jazyk podporuje napětí, celou knihu se něco děje. Kapitoly končí přesně tak blbě (dobře?), že vás to nenaštve, ale donutí číst dál, přeskakují z minulosti do současnosti, ale není to nijak matoucí. Závěr z výše popsaného důvodu vnímám trochu odfláknutě, ale o rozuzlení se snaží. Celkově se mi kniha líbila, po autorovi zase někdy sáhnu.

pam225
01.03.2024 4 z 5

Přečteno jsem měla opravdu rychle, po celou dobu Vás kniha drží v napětí. Do jisté míry se mi to zdálo zdlouhavé (i když nebylo?). Konec dával i nedával smysl, a k tomu se přidalo pěkný překvapení na konec. Mám z toho smíšené pocity, každopádně si určitě od autora ještě něco přečtu.

intelektuálka
08.02.2024 4 z 5

S trochou váhání jsem sáhla po knize tohoto autora - jako po dalším z jeho psycho thrillerů ....

Děj je veden v krátkých a důrazných kapitolách - a postupně se skládá do uceleného příběhu.... s mnoha otázkami a napětím ....

A bolestí rodiče, kterou vždy vyvolá ztráta dítěte ....obzvlášť když netušíte, co bylo příčinou ....

Oblast schizofrenických postřehů je náročná - těžko jsem se vnímala do pocitů pacienta ....

Závěr pro mne nebyl překvapivý - něco jsem z děje vytušila - ale ten konečný obrat jsem nečekala ....

Tohle je čtení na jeden zátah - doporučím.

Kami33
28.01.2024 4 z 5

Souhlasím, že kniha se čte poměrně rychle a také s tím že děj je napínavý. Ale... je tam x věcí, které již od začátku nedávají smysl a vy víte, že to bude chtít nějaké hodně chytré vysvětlení. A ano vysvětlení přišlo, nicméně mě moc nepřesvědčilo.

postrach
21.01.2024 5 z 5

Povedená prvotina.Nevěděla jsem komu a čemu věřit?Co je pravda a co bludy?O zvraty opravdu není nouze.Závěr.......

Micho86
04.01.2024 4 z 5

Já nevím, čím to je, že Fitzekovy knihy vždycky přečtu v průběhu jediného dne, ale Terapie nebyla výjimkou, nemohla jsem přestat číst.
Již ve třetině knihy jsem si utvořila názor na zápletku příběhu, takže mě pak završení děje dost překvapilo, a neříkám, že nepříjemně, jen jsem byla maličko zklamaná.. no a proto ubírám jednu hvězdičku, jelikož můj nápad se mi líbil o něco víc.:)

saryk93
29.12.2023 5 z 5

Tohle byla opravdu prvotina autora? Protože to opravdu není znát, je to skvěle promyšlená, zamotaná a neuvěřitelně napínavá kniha, od první do poslední stránky! Předtím jsem četla Pacienta, který byl taky skvělý a jelikož jsem četla na všechny autorovy knihy jen pozitivní recenze, rozhodla jsem se pro Terapii a myslím, že tímto se Sebastian Fitzek stal oficiálně mým oblíbeným autorem. Vřele knihu doporučuji všem milovníkům psychothrillerů, kteří si libují v nečekaných zvratech.

Jack Bauer
14.11.2023 4 z 5

Kniha je napínavá tím, že čtenář čeká co se z toho vyklube, ale správně jsem to vytušil už před polovinou co za tajemnou Annou bude. První větší napětí přišlo s rozsypanými mincemi, ale že by byla tak napínavá, že se „napětím chvějí i samotné stránky" , jak se snaží nalákat popis na zadní obálce knihy pro mě není pravdou. Ano, je velice čtivá, ale asi jsem už rozmlsaný, četl jsem mnohem napínavější knihy. Přesto mě úplný závěr překvapil.

TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Ďalšia kniha z pera výborného autora psychothrilleru.

Je poznať, že to je jeho prvá kniha nakoľko bol dej až príliš psycho, psycho myslím tým, že aj keď som u autora zvyknutá skákať z jedného času do druhého , prípadne od postavy k postave a ste zmäteny tak, že sami cítite ako zraly na psychiatriu , tu to bolo ešte oveľa viac chaotické

Ale to nič nemení na Tom, že autor je jednoducho výborný ! a musím si zatlieskal že cca v polke knihy mi to začínalo troška docvakavat, hoci ma samozrejme zas úplne zmiatol ale mala som pravdu

Restang
10.10.2023 5 z 5

Čtu thrillery a mám ráda ty psychologické, hlavně severské. Mé první setkání s panem Fitzkem. Tohle wau, jiné, originální, čtivé, už jsem trochu začínala v závěru tušit a ono se to ještě trochu zamotá. Nejsou tam potoky krve na které thrillery často hrají, právě proto super!! Dávám 5 *

lucie1744
15.09.2023 5 z 5

Přečteno za den, tak moc mě kniha bavila. Napínavý až do posledních stran.

Petra00
10.09.2023 4 z 5

Druhá přečtená kniha od tohoto autora, a i přesto, že jsem obě hodnotila 4 hvězdičkami, autor se zařadil mezi mé oblíbené a nutně potřebuji všechny jeho knihy! Terapie byla skvělá, čtivá, napínavá. Jelikož mám ale poměrně dost thrillerů načteno, tak mi něco chybělo, abych mohla hodnotit plným počtem. Určitě ale velké doporučení, čte se sama.

lalela
30.08.2023 4 z 5

Tato knížka mi připomínala film Ostrov, ve kterém hrál DiCaprio. Byl to složitý a zamotaný příběh, ze kterého se vám motá hlava ještě dlouho, co ho dočtete. Nejlepší na tom bylo, že čtete a přesně víte, co se děje, kdo co udělal, ale v další kapitole zjistíte, že vlastně nevíte vůbec nic. Napětí, zmatek, hledání dcery, neúspěchy a zase zmatky. Jen jsem se při některých pasážích musela vracet zpátky a číst kousek znovu, abych se ujistila, že jsem děj pochopila správně, proto o jednu hvězdu méně.

sidonka
16.08.2023 3 z 5

Super se to četlo, krátké kapitoly bezva, ale jinak mě příběh nijak nenadchl, často jsem se vracela, protože mi utekly drobné souvislosti a začala jsem se ztrácet

m2056
12.08.2023 4 z 5

Tak tohle se četlo hodně dobře škoda že to čtení tak rychle uteklo.

pige
07.08.2023 3 z 5

Od začátku nám hlavní hrdina tvrdil, že přehlédl maličkosti, které tvořily dílky do celého puzzle. Stejně tak jako čtenář.
Poutavé vyprávění, které potřebuje pozorného čtenáře.

Příběh mě nijak zvlášť nenadchl.

Emma27
05.08.2023 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila ,ale děj se ubíral zvláštním směrem ,ktery se mi moc nelíbil,ale libil se mi závěr knihy a krátké kapitoly.

Patrik02
02.08.2023 5 z 5

Tento thriller byl jedno velké WAU! Skvělá atmosféra odlehlého ostrova a nepříznivého počasí, která ve čtenáři dokonale vyvolává pocit stísněnosti. Úspěšný psychiatr se po ztrátě dcery uchyluje do svého víkendového domu na ostrově a chce mít od všeho a všech klid. Záhadná spisovatelka dětských knih si ho však najde i tam a, jak už jistě správně tušíte, rozehraje hru, jejíž vyvrcholení je tak překvapivé, jak jen to jde.