Teorie relativity a jiné eseje

Teorie relativity a jiné eseje https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28793/teorie-relativity-a-jine-eseje-28793.jpg 4 26 7

Soubor sedmi nejdůležitějších Einsteinových prací o fyzice obsahuje eseje Teorie relativity, Fyzika a realita, Základy teoretické fyziky, Obecný jazyk vědy, Zákony vědy a zákony etiky, Elementární odvození ekvivalence hmoty a energie. Ačkoli se zabývá tématy, jejichž pochopení je pro většinu lidí zpočátku obtížné, Enstein směřuje od složitosti k jejím základům tak, že své myšlenky podává jasným a čtivým způsobem. Krok za krokem provází čtenáře logickými postupy, které vedly k vytvoření teorie relativity, a přidává své osobní názory na vědu a její pojmy.... celý text

Fejetony, eseje , Věda , Přírodní vědy

Vydáno: , Pragma

The Theory of Relativity and Other Essays , 1950

Janizoun
13.08.2022 5 z 5

To se nedá komentovat, to se musí přečíst :-)

dobras
23.03.2017

Myslel jsem si, že ten slavný vzorec konečně pochopím - spletl jsem se.

R.E.M.
22.12.2016 2 z 5

Je mi líto, ale minula jsem se s knihou v časoprostoru. Kniha je v kategorii populárně naučné literatury - druhé adjektivum je výstižné, první ne. Nezáživné, málo přizpůsobené čtenářům mimo obor.

Plútarchos
31.07.2016 4 z 5

Soubor sedmi Einsteinových populárních článků a vystoupení, která přibližují "normálnímu" člověku tajemství fyziky. Speciální a obecná teorie relativity, Lorentzovy transformace, ekvivalence hmoty a energie E=mc2, Descartesova geometrie, Galileova mechanika a Newtonova gravitační teorie, Hertzova a Faradayova teorie pole, Maxwellovy a Schrödingerovy rovnice, Max Planck, de Broglie, Niels Born - tato náročná témata jsou populárně a zjednodušeně předmětem tohoto shrnutí vývoje fyziky. Současně jsou zde zahrnuty a prezentovány i Einsteinovy názory na odpovědnost vědy a vědců, filozofické aspekty, etika a morálka. Zájemcům o tento typ publikací ji mohu doporučit jako úvod nebo jako dílek do mozaiky studia fyziky a velkého fyzika a filozofa Alberta Einsteina.

"Matematika se zabývá výhradně vztahy mezi pojmy, aniž by uvažovala o jejich vztahu ke zkušenosti. Fyzika také pracuje s matematickými pojmy; tyto pojmy však nabývají fyzikálního obsahu pouze jasným určením jejich vztahu k objektům zkušenosti. Tak tomu je zejména v případě pojmů pohyb, prostor, čas."

"Pro náš věk je podle mého názoru charakteristická dokonalost prostředků a zmatenost cílů. Pokud budeme opravdově a vášnivě toužit po bezpečí, blahobytu a svobodném rozvíjení vloh všech lidí, určitě nám nebudou chybět prostředky, s jejichž pomocí do takového stavu dospějeme. Dokonce i kdyby o tyto cíle usilovala pouze malá část lidstva, nakonec se prokáže jejich nadřazenost."

Evus
30.10.2013 4 z 5

Zajímavá a čtivá knížka, nahlédnutí do velké mysli velkého vědce. Někdy ji určitě přečtu znovu, ale před tím si nastuduji všechny fyzikální souvislosti. I když alespoň občas se rozumět dalo

Faither
28.04.2013 4 z 5

Třemi slovy - Einstein je king.

spdb
30.11.-0001 5 z 5