Teorie morfické rezonance

Teorie morfické rezonance

Podtitul: Nová věda o životě Autor, britský biolog a filozof, předkládá v tomto svém stěžejním díle svou, dá se říci revoluční teorii „morfické rezonance“, podle níž jsou současné formy a chování tvorů (včetně lidí) ovlivněny jejich formami a chováním v minulosti, a to prostřednictvím tzv. „morfogenetických polí“ překonávajících prostor a čas. Sheldrake zpochybňuje mnohé ze současných vědeckých představ o životě a vědomí; s velkou vědeckou erudicí sobě vlastní analyzuje některé přírodní jevy a zákonitosti, které interpretuje velmi neortodoxním způsobem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26235/teorie-morficke-rezonance-cWg-26235.jpg 3.98

A New Science of Life - The Hypothesis of Morphic Resonance (1981)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, ELFA

Eldar80

Tak tohle byla ta nejnáročnější kniha, kterou jsem letos četl. Kniha nemá žádný úvod, ve kterém by se obtížnost postupně zvyšovala. Je hodně náročná už od začátku. Původně jsem si myslel, že to bude něco jako biologie a esoterika dohromady. Jenže je to těžkopádně napsaný vědecký esej. Před jeho čtením byste měli zvládat základy biologie, genetiky, DNA, kvantovou fyziku, filozofii vědy a filosofii biologie.
Kdybych sem tam nečetl naučnou literaturu, tak bych to fakt nedal. Takže jsem si to vůbec neužil a čtení vyžadovalo maximální pozornost a dohledávání některých věcí na internetu. Autor na začátku zmiňuje nedostatky současného vědeckého poznání v biologii. Vytváří nové vědecké paradigma, které má vliv jak na fyziku částic a chemii, tak na živou přírodu, zvířata a nakonec chování člověka. Nebudu to nijak natahovat, zkrátka se snaží začlenit astrální svět do vědy.
Prostě úlet.
Už od začátku jsem si lámal hlavu, proč je to tak těžce vysvětlené. Proč ta teorie není podaná více srozumitelněji. Kdo něčemu skutečně rozumí, dokáže jednoduše vysvětlit i složité teorie. A tady najednou ne. V polovině jsem pak přemýšlel, zda to tak není napsané záměrně, aby to vypadalo jako věda. Bohužel osobně to nedokážu posoudit, protože mi chybí hlubší znalosti. Vůbec se však nedivím, že byla jeho teorie oficiálně odmítnutá. Dokonce reakce časopisu Nature by se dala označit za agresivní. Asi se to dotklo ateistického cítění autora úvodníku.
Napadlo mě, kouknout se na české stránky Spolku Sysifos a heslo Morfická rezonance se zde skutečně nachází:
(Nemám však dojem, že by autor Hodnocení Sheldrakeově knize porozuměl nebo ji aspoň celou přečetl.)
Aspoň pro mě je kniha totální zjevení. Šílenost. Absolutně jsem netušil, že narazím na fyzikální popis části astrálu. Sheldrake popisuje určité esoterní principy fyzikálně. Něco jako Platonův svět idejí matematicky. Opravdu nevím jak to popsat. Sheldrake teorii nazval Hypotéza formativní kauzality. (Pro znalé Jákobova žebříku: že by malchut světa jecira?)
Bohužel jsem skeptický. Ani já nevěřím, že uvedené experimenty jsou proveditelné takovým způsobem, že by mohly morfickou rezonanci potvrdit nebo vyvrátit. Při současných možnostech to podle mě není možné.
Kdysi vědci nevěřili na schopnost lucidního snění, tak jako v minulosti na podvědomí. V esoterice to je sice běžná věc, ale vědci to odmítali. Pak byla tato schopnost pomocí fMRI prokázána a vědecky se podařilo tento fenomén potvrdit. Tak jako kdysi podvědomí. Jenže prokázat astrál je naprosto něco jiného.
Shledrake napsal svou knihu příliš brzy. Mindfulness, memetika, psychedelika, duševní zdraví – paradigma se začíná postupně měnit. Ale komu doporučit tuhle knihu netuším. Kdyby ji pojal čistě esotericky, tak by si to možná své čtenáře našlo. Takto je to dnes prakticky neznámá záležitost, která se objevila začátkem 80. let a pak zmizela. Což se vlastně stalo i u podvědomí. Asi se tento osud bude opakovat.
Podle mě je to nevhodné jak pro esoteriky, tak pro ateisty. Nechci ani jednu skupinu podceňovat, ale duchovně zaměření lidé se podle mě budou v knize ztrácet. Bez vědeckých základů je kniha nečitelná. Ateistům možná leccos uteče, protože neberou na vědomí existenci astrálního světa. Na čtení této knihy musí mít člověk otevřenou mysl a hlavně znalosti. Koho by to možná mohlo zaujmout, tak intelektuály. Ty by ta těžkopádnost třeba potěšila. Kniha je totiž skutečně velmi inspirativní. Na esoteriku dojde až úplně na konci na 3 stránkách.
Pro všechny zájemce o změnu paradigmatu absolutní povinnost!
Konec knihy uzavírají různé reakce a komentáře k jeho knize a rozhovor. Je tam tedy i ten článek z časopisu Nature. Reakce jsou jak pozitivní, tak i negativní. Bohužel jsem měl silný pocit, že byly vybrány zaujatě. Kritické komentáře jeho oponentů jsou emotivní až agresivní a to ho pak staví do lepšího světla. Bohužel díky těžkopádnému podání a špatné čitelnosti jen 70%

roman9739
08.11.2017

Je to velmi těžká kniha, kterou jsem ani nezvládl dočíst do konce, tím pádem nemohu hodnotit předloženou teorii jako celek.

ekologie biologie nové myšlení

Rupert Sheldrake