Teorie literatury

Teorie literatury https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70877/teorie-literatury-70877.jpg 4 15 3

V základním díle literární teorie 20. století autoři definují základní pojmy a vztahy literatury k ostatním společenským disciplinám. TEORIE LITERATURY R. Wellka a A. Warrena je základním dílem literární vědy. Kniha, která vyšla poprvé v roce 1949 a dočkala se mnoha vydání, zaujala především jako srozumitelný výklad podstatných literárních problémů. Autoři se shodli v názoru, že studium literatury se má zabývat problémy specificky literárními a má slučovat vědecké zkoumání s kritickým soudem. V první části se kniha zabývá definováním pojmů a filozofickým pojetím existence literárního díla, vztahy literatury k biografii, psychologii, společnosti, ideám a neliterárním uměleckým druhům. Konečně ústředním tématem je vnitřní přístup ke zkoumání literatury, interpretace a analýza samotných literárních děl, obšírné pojednání o eufonii, rytmu, metru, stylu, žánrech, metafoře, symbolu. Zvláštní kapitola je věnována hodnocení a možnostem literární historie. Teorie literatury byla přeložena do čtyřiadvaceti jazyků. Čeština je v pořadí jazykem pětadvacátým.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Votobia

Theory of Literature , 1949

eraserhead
25.04.2020 5 z 5

Tohle není kniha o tom, jak má literatura vypadat nebo jak ji psát. Neřekne vám to (což je dobře). "Jen" čtenáře seznámí z mnoha různými úhly pohledu na ni. Jak na ni bylo/je nahlíženo v toku času. Hodně dobře jsem si početl, kniha nabízí mnoho zajímavých pohledů a úplně nejlepší na ní je, že i když napsaná takřka před 80. lety, nijak nezastarala.

los
11.06.2018 3 z 5

doporučuju jen úplným začátečníkům na poli literární vědy (velmi jednoduchý výklad, tak pro střední školy)
pozor na (1) angloamerický kontext, (2) zastaralost obsahu i formy

Nellie
07.04.2015 3 z 5

Kniha je velice obsáhlá a složitě napsaná, která často odbočuje mimo téma o kterém píše. Člověk se v tom snadno ztratí. Většinou podobné informace, které jsem potřebovala najít bylo v Josefu Peterkovi -Teorie literatury pro učitele, která slouží už napůl jako učebnice, ale je tam krásně a jasně vše vysvětleno, proto se klaním ke slabšímu hodnocení

literární teorie

Autoři knihy