Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2987 546

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

Markét.t
26.12.2015 5 z 5

Co k tomu vlastně říct?
Můj absolutně nejoblíbenější příběh. Srdcovka.
Četla jsem v anglickém originále i češtině.
S Charliem jsem se poprvé setkala u filmového zpracování, které mě uchvátilo. Vážně. Film za knížkou v žádném případě nezaostává. V tomto případě jsou na zhruba stejné úrovni. A i když dávám ve většině případů přednost knize, tady mám film také hrozně moc ráda a viděla jsem ho nesčetněkrát.
Tento příběh je mojí srdcovou záležitostí pravděpodobně proto, že jsem si s Charliem v mnoha věcech podobná. Řekla bych, že mám hodně podobnou povahu jako on. A asi proto je Charlie moje vůbec nejoblíbenější knižní (i filmová) postava. Hrozně bych s ním chtěla prohodit pár slov...
Ostatní hrdinové jsou také skvělí. Mít přátele jako Sam a Patrick?! Jednoznačně ano!
Další věc, kterou na knize zbožňuji jsou její myšlenky a úvahy. Tato útlá knížečka jich obsahuje hotovou spoustu. A vážně je z čeho vybírat. Já sama jsem si spoustu z nich vážně zamilovala.
Troufám si říct, že Charlie mě změnil. A to hodně. Změnil můj pohled na svět, na lidi. Hlavně mne donutil přemýšlet. V mnoha ohledech mi také strašně pomohl.
A abych nezapomněla, také jsem se zamilovala do Asleep od The Smiths. Je skvělá.
Tato kniha pro mne má opravdu velký význam. Asi to ani nejsem schopná vyjádřit slovy. I forma dopisů, kterou normálně moc nemusím, mi v tomto případě vůbec nevadila.
Nicméně, pokud ještě váháte, tak neváhejte a do knihy se pusťte. Nebudete litovat... Protože cítit se nekonečně stojí za to.
Děkuju, že tento příběh existuje.

"Takže mám pocit, že jsme tím, kým jsme, ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení."

Monique201
25.12.2015 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, který mě hodně zasáhl. Inteligentní, milý, zdánlivě pohodový děj, u kterého člověk musí přemýšlet. Učitelka lireratury pro děti a mládež se o něm vyjádřila jako o slabém odvaru knihy. Proto jsem od knihy čekala něco víc, než bylo ve filmu, ale neshledávám rozdíl. Možná je to tím, že jsem film viděla před rokem a knížku přečetla dnes. Možná je to tím, že scénář stejně tvořil Chbosky. Jsem ráda, že knihu, kterou budu doporučovat stejně jako film, mám. Jsem ráda, že ve filmu byli skvělí herci, kteří dodali tu pravou atmosféru a odehráli příběh i v mých představách při čtení. Jsem ráda, že se tak jako více lidí tady ztotožňuju s některými myšlenkami Charlieho. Kdybych řekla, že by to měla být povinná literatura, zničila bych to kouzlo...tohle je kniha, ke které se musíte pročíst nebo vám ji doporučí dobrý přítel. Kniha, která se vám bude líbit, pokud máte zájem o lidi. O zajímavý lidi

Géle B.
07.12.2015 5 z 5

První kniha, u který mě konec dostal takovým způsobem, že jsem nemohla zabránit slzám. Když si totiž uvědomíte, jak Charlie přemýšlí a vnímá okolní svět a zjistíte, že jste na tom docela stejně, tak vás kniha naprosto pohltí. Protože se cítíte šťastně a zároveň smutně. A co teta Helen dělala Charliemu jsem popravdě pochopila až po druhém přečtení. Takové knihy mám ráda. I když ji čtete po sto padesátý, stále má vám co nabídnout.

InFinito
28.11.2015 5 z 5

Na knížku jsem přišla kvůli filmu, který se mi strašně líbil a to samé knížka. Řekla bych, že jsem si v nějakých věcech s Charliem podobná a tak jsem jeho pocity chápala. Je to prostě milý příběh o milém klukovi. Jediné, co bych knize vytkla je asi obálka. Není ošklivá ale v knihkupectví - kdybych ji neznala - by mě nenadchla. Ale i tak dávám knize 5*, protože si myslím, že je to kniha, která dojme a donutí přemýšlet o nějakých věcech.

Janule164
09.11.2015 2 z 5

Asi už nejsem v tom správném věku, aby mě tahle knížka okouzlila.

Lacerta.j
09.11.2015 2 z 5

Asi třikrát během čtení jsem se přemluvila k tomu knížku dočíst. Moc mě nenadchla. Na konci jsem čekala zvrat... Skutečnost, která vyplynula, asi měla být šokem, něčím, co mě mělo "posadit na zadek". Bohužel se tak nestalo... Tak nějak to ke mě neproniklo. Každý má nějaký dětství a je na každým, jak se s tím popasuje. Nechápu tak vysoký hodnocení.

KachnaN
06.11.2015 5 z 5

Vážně nebudu přehánět, když tu napíšu, že to byla určitě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla!!
Pokouším se jí přirovnat k nějaké jiné, tématy podobné knížce...to jediné, co mě napadá, jsou knihy od Johna Greena. A musím říct, že všechny Greenovky, co jsem zatím četla, jsou v mém seznamu oblíbenosti až za Charliem.
Jeho příběh mě opravdu chytil za srdce. Je krásně psaný a objevují se v něm nádherné úvahy.
Opravdu moc a moc se mi knížka líbila!

Petra28
31.10.2015 4 z 5

Vzhledem k množství velmi pěkných hodnocení, jsem nejspíš ke knížce přistupovala s velkým očekáváním. Zklamaná rozhodně nejsem. Kniha má rozhodně čtenářům co říst. Po přečtení knížky jsem měla pocit, že Charlie byl svým "intelektem a sociální vyspělostí" uvězněn v dětském těle.

Gooverka
29.10.2015 3 z 5

Po knihách od Johna Greena mi tohle přišlo jako dost tuctovka. Nenadchne, ale ani neurazí. Napsáno jednoduše, čtivě, ale pocity mám takové normální. :-)

sandrakamaledin
25.10.2015 5 z 5

Musím říct, že jsem prvně viděla film, ale kniha se mi líbila o dost víc. Má krásný děj a líbí se mi, že je formou dopisu, nejdřív mi chvilku trvalo si zvyknout, ale zvykla jsem si rychle. Doporučuju si nejdřív přečíst knihu, pak se podívat na film. Mám ráda 90. léta. Kniha se mi opravdu četla dobře. Doporučuji všem co se chtějí na chvíli alespoň trochu zamyslet, samozřejmě se bude více líbit náctiletým, než dospělým.

katerina3397
18.10.2015 5 z 5

Kniha mi úplně vyrazila dech. Chbosky píše úžasně a procítěně. Příběh mě chytil a už mě nepustil a po dočtení mi hlavou vířilo tolik myšlenek, že jsem se rozhodla, že o tom musím něco napsat. :D Knihu jsem četla ve slovenštině, takže se mi četla pomaleji, ale k tomu příběhu a Charliemu mi to tak nějak sedí, takže jsem spokojená.
Je to asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a budu o ní mluvit určitě ještě hooodně dlouho. Zanechala ve mě řadu pocitů a změnila můj pohled na svět. Párkrát jsem se u ní málem rozbrečela asi už jen proto, jak je dobrá a jak to musí být těžké.
Líbí se mi i ta forma dopisů, je to důvěrné, když si člověk představí, že to Charlie píše jemu.
Opravdu, doporučuju asi tak každému, protože je to něco, nad čím je třeba se zamyslet a to by měl občas udělat každý.
Dočetla jsem ji tak 10 minut zpátky a je půl druhé ráno a jdu koukat na film. :D:3

Soda14
17.10.2015 5 z 5

Sice jsem viděl nejprve film a až potom četl knihu. Ale to nijak nebrání tomu, aby mě kniha okouzlila stejně jako film. Ačkoliv je to má první kniha přečtená od doby Krtečka na prvním stupni základní školy, musím uznat že nelituji a litovat nebudu. Kniha je prostě jedním slovem skvělá, všem mohu jedině doporučit. Prakticky ještě lepší jak film, skvěle do sebe vše zapadá. Prostě tato kniha mě opravdu jak se říká vzala za srdce!

Ketzka
15.10.2015 5 z 5

Milý příteli,

Právě jsem dočetla knihu s názvem Ten, kdo stojí v koutě. A nebudeš tomu věřit, dokonce jsem si našla i nové přátelé- Charlieho, Patricka a Sam. Pomáhají mi přežít mé trable a jsou na mě moc milí. Charlie je velice citlivý člověk s obrovkou inteligencí, i když někdy je dost nechápavý. Patrick je ten nejvtipnější člověk, kterého znám. Sam je ta nejúžasnější osoba, co kdy na světě byla. Bez nich bych se nezamilovala do písničky od Smithů: Asleep nebo bych nepřečetla právě knížku Ten, kdo stojí v koutě.
Because
WE WERE INFINITE
S pozdravem
...

Anoell
06.10.2015 5 z 5

Ani nevím, jak tuhle knihu popsat... Měla bych začít na začátku. Tak fajn. Co se vzhledu týče, víc se mi líbí filmový obal, přesto mi však sedí ten původní (který je možné vidět výše), protože je stejně nenápadný jako Charlie. I tak však musím pronést věc dávno známou - nesuďte knihu podle obalu. Nejdříve jsem viděla film, mimochodem úžasný film, který samozřejmě nebyl nachlup stejný, ale velmi zdařilý a už ten mě chytil za srdce. A protože se mi velmi líbil, rozhodla jsem si přečíst i knížku. Většinou to bývá tak, že knížka je o mnoho lepší než film, ale já si v tomto případě cením obojího stejně, poněvadž obě díla ten příběh vypráví svým vlastním, kouzelným způsobem. Na začátku mi přišlo, že je Charlie opravdu idiot, a na konci nechápu, jak jsem si to o něm kdy mohla myslet. On je vlastně ve skutečnosti chytrý, jen to dává najevo svým výjimečným způsobem. Na to, že je to Chboského první román... No, prostě smekám. Věty byly velmi strohé a jednoduché a ne vše bylo popsané do detailu- na rozdíl od toho, kdyby se děj prostě děl a nebyl ve formě dopisů. Ovšem, vůbec mi to nevadilo a určitě to musí být výhoda pro ty, kteří Charlieho psaní přelouskali v angličtině. Protože, řekněme si to na rovinu, kdo všechno popisuje do detailu, když se baví s kamarádem, když někomu píše, když prostě něco vypráví, sdílí své zážitky...? Nikdo. A co bych o knize řekla jako o celku? No, tuhle knihu asi ani nejde nemilovat a já ani nedokážu popsat svůj celkový dojem, ne snad proto, že neumím vysvětlovat, nýbrž proto, že taková slova neexistují.

Zatím na shledanou, Charlie, už teď se těším na naše příští setkání. ;)

UPDATE:
Rozhodně doporučuji přečíst v angličtině. Konečně jsem tak i já učinila a je to skvělé, není to nic těžkého a zážitek z knihy je ještě hlubší.

e-Lisbeth
28.09.2015 5 z 5

Taková americká životní "road movie". Abych mohla dát pět hvězd, tak jsem se musela dostat až na konec. Fakt to stálo za to.

limitkaa
16.09.2015 5 z 5

To je něco co Vás svým způsobem pohladí po duši. Člověk si vzpomene na své dospívání a vyloudí mu to úsměv. Milý úsměv, milejší čím je člověk starší a vzpomíná na to s lásku. A ten milý úsměv mi vykouzlila i tato kniha a vykouzlí vždy když si na ni vzpomenu. Perfektní, tomu říkám "chytnutí za srdce".

Arrashid
03.09.2015 5 z 5

Jop, tak tohle jo. Chytne, zahřeje a pomůže vzpomenout na útrapy střední školy. Závěr je trochu out, ale přesto perfektní kniha, psaná jazykem srozumitelným pro každého.

julythreemosen
31.08.2015 5 z 5

Tahle knížka si opravdu zaslouží tu reputaci, která jí předchází. Viděla jsem nejprve film, ale to už bylo dávno, a nevzalo mi to ani kousek z toho zážitku si tento příběh přečíst i na stránkách knihy. Autor dokázal napsat vskutku přesvědčivé dílo o životě velice zvláštního a svým způsobem obdivuhodného chlapce. Bylo to dojemné, krásné, a zanechalo to ve mně spoustu pocitů a myšlenek a to mám na dobrém příběhu vždy nejradši. Nemyslím si, že kniha "bodne" jen lidem v tomto náctiletém věku, ale myslím, že i mnohem starší čtenáři by mohli ocenit tu krásnou myšlenku, či myšlenky, pohled do mysli teenagera, jehož život ovlivnila nejedna hezká i ošklivá zkušenost. Opravdu stojí za přečtení a dávám pět hvězdiček, a to jen proto, že nemůžu dát víc...

veronikaaa
18.08.2015

Tenhle příběh zkrátka chytne a nepustí. Chbosky píše neuvěřitelně poutavě a samotnou knížku jsem odložila po čtyřech hodinách sezení na posteli. Můžu jedině doporučit. A pro zdatnější čtenáře rozhodně doporučím originál.

stehlicek
17.08.2015 5 z 5

Nádhera, nádhera, nádhera. Jedna z knih, které se vám dostanou pod kůži, ani nevíte proč. Rozhodně si ji chci přečíst i v originále.