Ten den jsem se rozhodl zemřít

Mrazivý příběh šikanového chlapce. Pět let trvající šikana ve škole i mimo ni, drastický pokus o sebevraždu upálením a zhruba pět let trvající léčení a boj o návrat k normálnímu životu… to je ve stručnosti obsah knihy – svědectví osmnáctiletého Jonathana zvaného Jojo. Obézní introvertní hošík trpící dyslexií se přímo nabízí jako terč nejprve posměšků, pak i vyhrůžek a bití. Má pocit, že mu nikdo nemůže pomoci a že by smrt byla vysvobozením. Dlouho se zaobírá tím, jak svůj život ukončit, až se po zhlédnutí nějakého dokumentu rozhodne upálit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257816/ten-den-jsem-se-rozhodl-zemrit-257816.jpg 3.9159
Literatura světová, Příběhy
Vydáno, Ikar (ČR)

Condamné a me tuer, 2013

Kniha Ten den jsem se rozhodl zemřít

sikope
11.11.2020

Kniha je sice hlavně varováním před šikanou, ale mě spíš překvapilo, že tak mladý člověk nevidí jiné řešení než smrt a to jak " jednoduché" to bylo provést. Rozhodně bych nedoporučila číst teenegerům s depresemi, byť je to psáno jejich jazykem.

jana4084
24.03.2020

Hned na začátek musím říct, ať se připravíte na nejhorší. Protože co je horší, než se pokusit zabít upálením, které se nepovede? Probudit se s šílenýma bolestma, obvázanej od shora dolů, s 70% popálenou kůží na těle, prodělat 17 operací a učit se pohybu úplně od začátku? Sebevražda je ošklivé téma, ale i tak se o tom musí mluvit!

Tento chlapec si vytrpěl svý, když prošel x školami a na každé se stal obětí. Ať už kvůli postavě nebo jeho příjmení, kvůli kterému se mu žáci posmívali se slovy ,,Destin, osud. Tvůj osud je, že jsi tlusťoch." Nikdo se ho nikdy nezastal. Všechno to skončilo tehdy, když mu k hlavě byla přiložena zbraň. V tu chvíli věděl, že chce umřít. A to bez rozloučení.
Nebral to sobecky, pomyslel na svou rodinu, ale nepomohlo to. Prostě to udělal. A napsal o tom knihu, která mi vyrazila dech a chvílemi vháněla slzy do očí. Neuvěřitelný!

Dva roky se z toho dostával a zajímalo by mě, zda se jeho přání, mít rodinu a děti, splnilo.???? Protože být šťastný si zasloužíme každý.

V knize ,,píše" i jeho maminka. Její první pocity a myšlenky. Jak za ním neustále chodila a přítomností ho podporovala, i když byl ve spánku. Jak trpěla, když zjistila důvod proč to udělal. I jeho tatínek, sestry a kamarád, s kterým se seznámil v léčebně, protože se pokusil o druhou sebevraždu. Snažil se předávkovat.

Je to opravdu silný příběh, který ve vás tolik zanechá. Bolesti, ale i naděje. Strachu o vlastní dítě a pochybnosti, zda byste zvládli poznat, jestli je vaše dítě šikanované (nebo kdokoliv z okolí). Je toho spousta... .

MalejTucnak
08.03.2020

Četla jsem už dávno, ale určitě mám v plánu si ji přečíst znovu.

hellena1523
02.01.2020

Velmi dojemná kniha, která přivede člověka k zamyšlení a vzpomínáním nad tím, zda i on sám mohl někomu ublížit, aniž by mu to třeba došlo. Děti jsou totiž někdy velmi kruté, aniž by chtěly.Proto by se, podle mého, tato kniha měla číst už na škole, jelikož se může stát poučením do let budoucích.

Vendula39
13.08.2019

Tato knížka ukazuje čeho všeho je šikana schopna, co šikanovaný jedinec dokáže udělat, aby bylo po všem.

Mišeec
05.07.2019

Nebýt v práci, mám knihu přečtenou do pár hodin. Čtivá byla, ale nic mi nepředala. Je pravdou, že nám dospělým to nic moc neřekne, takže dle mého názoru je kniha určena spíše mladším čtenářům.

Děj se skládá z útržků výpovědí a přesouvá se z Jonathana na matku, poté zpět na Joa, poté na otce, zpět na matku, Joa, ... Sem tam se mihne i nějaká úplně jiná postava. Avšak pozor, tento styl psaní mi vůbec nevadil, krásně na sebe vše navazovalo. Hodnotím jako průměr, protože za mě osobně byla kniha příliš jednoduchá.

foxi_ii
04.06.2019

I když tahle kniha ukrývá mnoho bolesti a smutku, bylo ji velmi těžké číst, protože pro mě to bylo něco opravdu slabšího. Cením si toho, že se Jonathan rozhodl svůj příběh sepsat, ale nebylo by naškodu, kdyby ho svěřil někomu, kdo by se ho chopil lépe (pokud ovšem tak udělal a já mám jen mylné informace pak jen dodám: Kniha se mi nečetla nejlíp a někdy mě až rozčilovala).
Co vše se může stát , když se člověk rozhodnete mlčet.

pige
14.05.2019

Silná výpověď o ztracených lidech, kteří nechtějí už více žít.
Chápu poslani této knížky, ovšem příčí se mi jasná agitka. Zklamání.