Ten báječný den

Ten báječný den https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26014/bmid_ten-bajecny-den-vab-26014.jpg 4 151 34

Kvalitní thriller, který nás zavádí do mrazivě dokonalého světa zcela řízeného obrovským počítačem. Obyvatelé tohoto světa jsou označování pouze jménokódy a každý jejich pohyb je kontrolován skenery. Jeden muž se však proti této orwellovské variantě existence vzepře a spolu s několika druhy se pouští do údajně sebevražedné výpravy, jejímž cílem je zničit počítač, tvůrce jejich umělého ráje a příčinu jejich odlidštěnosti a duševní prázdnoty. Čeká je však šokující překvapení.... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Ivo Železný

This perfect day

veronika4918
20.12.2016 3 z 5

Hned mi bylo jasné, že knížka bude dost podobná 1984 od Orwella. Resp. taková slabší verze utopie. Dočetla jsem dokonce, ale že bych to úplně hltala, to se říct nedá ... Počtení zajímavé, ale čekala jsem lepší konec.

Franc
02.10.2016 4 z 5

Bezesporu zajímavá kniha, jejíž potenciál po mém soudu nebyl bezezbytku využit.

Autorova vize světa je zajímavá, přináší občanu nevědomou a nesnesitelnou lehkost žití. Trpí ale současně nelogičnostmi, které mě neustále byly do očí. I přes tyto výtky jsem si četbu užíval a osudy hlavního hrdiny mě ke stránkám knihy připoutaly věru silně, byť je nutno přiznat, že k nejsympatičnějším literárním postavám ho neřadím.

Samotnou kapitolou je závěr, který jsem čekal jiný, a jenž by si dle mého kniha zasloužila. Ale je na každém čtenářovi, jak se s ním stotožní

Knihu lze bezesporu doporučit k přečtení. Kdo chce vstoupit do světa žánru antiutopie, bude určite nadšen. Kdo má zkušenost s Orwellem či Zajdelem, bude ke knize asi přistupovat chladněji.

anett123
13.10.2015 4 z 5

''Nedivím se ti,'' řekl děda John. ''Nádhera! Je to zážitek na celý život, uvidět stroj, který tě bude klasifikovat a bude ti přidělovat umístěnky a který rozhodne o tom, kde budeš žít a jestli si budeš nebo nebudeš smět vzít dívku, s kterou by ses chtěl oženit, a pokud se oženíš, jestli budeš mít děti nebo ne, a pokud ano, rozhodne o tom, jak se budou jmenovat - samozřejmě že se musíš těšit, kdo by se netěšil?''

Serja
28.05.2015 4 z 5

I když jsou všechny antiutopické romány na jedno brdo, tenhle patří k těm lepším.

playada
30.04.2015 5 z 5

Raději bych byla, aby to dopadlo tak, jak to nakonec nedopadlo, ale jak se to jednu dobu zdálo, že to dopadne. Jsem totiž realistická.

bibi.r
02.03.2015 5 z 5

Já se fakt bála, že to skončí... tak jak to neskončilo... Naděje prostě musí být :)

Isew
22.02.2015 4 z 5

Po prvních větách knihy jsem měla neodbytný pocit, že tu knihu znám. A taky ano. Kdysi dávno jsem ji četla. Přesto jsem ji neodložila. Nešlo to. Vtáhla mě jako kdysi. Byla jsem znovu napnutá. Snad jen. Kontrola členů probíhala jen pomocí přihlašování se náramky, které šlo obejít. Pořád jsem čekala důsledné odposlouchávání i vizuální a ono nic. Trochu paranoia (díky Georgi Orwelle), já vím. Velmi čtivé, nápadité s překvapivým koncem, který dal podnět k zamyšlení. Vůbec mi nevadilo přečíst si ji znovu. Stálo to za to.

-Endy-
11.01.2015 3 z 5

Tak já nevím, asi už jsem zinfantilněla čtením momentálně populárních "young-adult postap"...chtěla jsem to porovnat a faktem je, že tahle knížka už mě prostě tolik nechytla. Možná se jedná o záležitost, kterou by člověk měl toto sci-fi téma začínat a ne končit.
A tyhle zvraty typu Truman Show a Equilibrium už vlastně taky znám...chjo, já vím, neumím ocenit kvalitní četbu :-D

masinkas
11.01.2015 5 z 5

Jedna z těch opravdu dobrých sci-fi knih.Skvěle napsané,čte se jedním dechem, překvapivé rozuzlení.

Muflonius
03.03.2014 5 z 5

Tento titul jsem donedávna neznal. Knihu jsem si koupil kvuli autorovi a neudělal jsem chybu. Je to další hezká antiutopická záležitost. Zajímalo by mne která z těch všech fantastických vizí budoucností se stane ealitou. abych řekl pravdu , doufám že žádná. Alez pět ke knize, děj utíkal rychle a kolikrát člověka nenechal v klidu na tolik aby si odešel na svačinu. Obsahuje pár překvapivých moment, ale dějova línie se drží viceméně tradičního příběhu vyjímečného hrdiny. Podtrženo sečteno, příjemné počtení s dobře propracovanou psychologí postav a překvapivými momenty.

jitkahav
28.08.2013 5 z 5

Opravdu skvělá kniha,kterou jsem přečetla během pár dní,přestože nejsem milovníkem sci-fi.

Bobšule
03.02.2013 5 z 5

Velmi pěkná knížka. Moc pěkná... Některé motivy mi byly bytostně blízké.

Lenka Žofka
22.01.2013 4 z 5

variace na 1984, trochu jiné pojetí....všichni jsou tak spokojení, ale proč? co je to osobnost? vlastní názor, vůbec vlastní život!?

Petrvs
11.08.2011 4 z 5

Zajímavá utopie/dystopie trpící nejvíc neurčitým béčkovitým nádechem, trochu kostrbatým stylem a ne zcela dobrým prokresem. Ani překlad nerve žíly nadšením.

Nazval bych to "1984 lite edition", protože proti samotnému Velkému Bratrovi je UNI přeci jen malej bráška, ze kterého se vám nebude chtít neustále morálně zvracet. Tím v žádném případě neříkám, že v knize nejsou drsnější nebo emotivně silné momenty, ze kterých by nemrazilo v zádech. Občas jsou. Jenže ve srovnání s Orwellem neobstojí...

Každopádně Levin dokáže pobavit a předložit i nemálo látky k přemýšlení nad tématy jako uspořádání společnosti, lidská přirozenost, význam a úloha techniky, individualismus, moc, relativismus dobra a zla...