Smutný pondelok

Smutný pondelok https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274303/bmid_smutny-pondelok-Gy0-274303.jpg 4 167 37

Doktorka Temperance Brennanová, forenzná antropologička známa aj zo seriálu Kosti, má nový prípad. V pivnici pod pizzeriou v starom nájomnom dome v Montreale sa našli ostatky troch mladých žien. Polícia podľa starožitných gombíkov usúdila, že telá pred vyše sto rokmi pochovali v neoznačenom hrobe. Tempe Brennanová má iný názor. Nebude ľahké dokázať, že nejde o archeologický nález, ale o obete násilia spáchaného v nedávnej minulosti. Brennanová je odhodlaná vyniesť pravdu na svetlo. Zistí, že dom kedysi patril montrealskému mafiánovi a neskôr si niektoré izby prenajímali podivné indivíduá. Rozbor kostí a svedectvo sestry bývalej nájomníčky ju nasmerujú k nevyriešeným prípadom nezvestných dievčat a k únosom páchaným psychopatickými dvojicami.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Slovart (SK)

Monday Mourning , 2004

Luigi1
22.03.2023 5 z 5

Zajímavé jak antropoložka si hraje na detektiva a snaží se vyřešit jeden případ

ArwenAragorn
04.12.2022 5 z 5

81%
Oči mě pálily. Hrdlo jsem měla jednu otevřenou ránu. Ačkoli bylo stále větší horko, mé tělo se třáslo. Tenhle oheň sám nedohoří. Musím se dostat ven nebo zemřu.
_______________________________________________________________________________________________________
Výborná detektivka. Od nalezených koster ve sklepě se Tempe dostává na stopu psychopatickému sériovému vrahovi, zrůdě, která mučí a zabíjí ženy a dívky. Velice čtivé a napínavé, opět překvapivý závěr. A ještě nikdy nebyla Tempe tak o fous smrti jako tady. (To můžu napsat, protože Tempe přece musí přežít, ne? :-) )
Doporučuji!

Aymira
06.08.2022 3 z 5

Příběh, který se v této knize rozehrává, nabírá drsných, až nechutných rozměrů – to je konstatování, v žádném případě si nestěžuji. Co mi však vadilo, byla jistá zmatečnost. Mnoho kostí, mnoho jmen, špatné soustředění z mé strany. Některé technické postupy při určování kostí jsou popsány příliš podrobně, jak už je v knihách o Tempe Brennanové zvykem. Přiznávám, že ty jsem v rychlosti přelétávala očima. Závěr byl dostatečně napínavý, i když předvídatelný. Rozhodně mě tento příběh neodradí od dalších autorčiných knih.

begonie226
18.12.2021 3 z 5

Kniha měla určitě svým tématem velký potenciál, ale přišlo mi, že se to úplně nezdařlo. Na můj vkus tam bylo hodně odborné teorie na úkor propracování příběhu.

genie
11.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Knížka mi nesedla tak, jak jsem čekala ... Samotný krimi námět byl dobrý, ale já bohužel spíš než krimi linku vnímala (nadměrné) záležitosti a vztahy kolem Ryana, Anne, Claudela. Brennanová mi nijak k srdci nepřirostla. Vadila mi jistá roztěkanost hlavní hrdinky, pak některé momenty v ději ... Přemýšlím třeba, kolik kvalitních policajtů asi nezná pojem "Stockholmský syndrom", že jim ho musí uprostřed případu někdo vysvětlovat, nebo když se ("x"krát v ději) řeklo "zůstaň na místě", tak se samozřejmě neuposlechlo, no a ten konec ... našlo by se toho víc. Prostě další díly nejsou nic pro mě.

regulax
05.11.2020 5 z 5

Mrazivé čtení, odborné profesní "pitvání" děje mi nevadilo, jen to někdy drhlo s Annou, Ryanem a osobním selháním v závěru. Jinak fajn čtení. Díky ČV!

stanislav0373
29.09.2020 4 z 5

Tak se mi zdá, že se letos motám kolem hromady detektivek a thrillerů... Často jsem však trošku zklamán, jemně rozladěn, zejména pokud je hlavní hrdinkou žena. Ale tady musím uznat, že má žena měla pravdu a stojí to za přečtení. Nemá to nic společného s TV seriálem, je to poutavé, čtivé, taková fajná oddechovka na podzimní večery.
Jo, občas se ztrácím ve francouzštině, motají se mi zkratky (co je sakra CUM? :-) A jo, zkratka pro policajty v Kanadě) Nicméně, pořád je to skvělý nadprůměr. Děj moc prozrazovat nechci, snad jen některé pasáže jsou trošku drastičtější. Nechápejte mě špatně, jsem zarytý Kotletovec, ale pokud je to bez humoru a člověk krom plácnutí po prdýlce krásné ženy nemá větší zkušenosti s BDSM, SSSR či jiných, trýznivě sexuálních praktik, je to trošku nepříjemné...

Ale rozhodně to není poslední kniha autorky, kterou vezmu do ruky.

101evca
08.09.2020 3 z 5

Na knize bylo poznat, že autorka se opravdu pohybuje ve světě forenzní antropologie a v problematice se vyzná. Příběh se četl dobře, hlavní hrdinka je sympatická. Nebyla to sice nějaká "bomba", jak by se mohlo zdát po přečtení některých komentářů, ale celkově hodnotím kladně. Tak 3,5*

maximus13
19.08.2020 5 z 5

Jsem spokojen. Dobrá detektivka. Sympatické postavy. Kniha byla námětem pro seriál Sběratelé kostí. Mohu doporučit jako výbornou volbu na knihu do čtenářské výzvy 2020.

Petraxxx
21.06.2020 5 z 5

Skvělá detektivka

Pája699
05.06.2020 3 z 5

Z knihy jsem tak trochu zklamaná. Podle hodnocení bych čekala větší pecku. Začátek nudný, zdlouhavý. Popisování budov a míst vždycky na dvě stránky mě rozčiloval. Hlavní hrdinka Temperance mi byla sympatická, příběh nebyl špatný. Konec a rozuzlení už bylo více napínavé, ale i tak celkový dojem z knihy to moc nezachránilo. Dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

Jája92
17.05.2020 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli ČV, ale již předtím jsem četla jako první 206 kostí, u kterého mě trochu rozčilovalo, jak Tempe vše odborně vysvětlovala. Tento díl se mi líbil mnohem více.

Zdenas5
13.05.2020 2 z 5

Jak koukám na hodnocení asi budu jediná, ale mě kniha nějak nezaujala, chybělo mi tam něco, co by me drželo v napětí a nutilo číst dál a dál. Zaujalo mě až několik posledních stran. Možná jsem knihu nečetla v tom správném okamžiku, někdy se mi to stává, že knihu po několika stránkách odložím a po nějakém čase nechápu, proč se mi nelíbila. Tato se mi však hodila do výzvy,tak jsem ji dočetla.

Dada077
24.03.2020 5 z 5

zo začiatku sa dej trošku vliekol, ale potom nabral na obrátkach,
bola to prvá moja prečítaná zo série od Kathy Reichs, celkom sa teším
aj na tie ostatné, aj keď moju predstavivosť už navždy poznačila televízna
verzia Kůstky a Bootha

Michalkotea
17.03.2020 5 z 5

Prfektne,mrazive.Vzdy ked si precitam taku knihu s takym pribehom tak mi ostane tak smutno.

Stanas513
30.01.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, kde si lékařka antropoložka hraje na detektiva. Podle epilogu šlo vlastně o pravdivou událost, jenom v trochu jiné době a s jiným koncem.

Simi
22.01.2020 3 z 5

Osudová cesta byla mou první knihou od KR a byla jsem z ní nadšená. Pak mi někdo řekl, že v TV běží seriál s “Kůstkou” a ten byl oproti knížce tak jiný, že nezabodoval. Mimochodem, přišel jste někdo na to, proč musela Tempe dostat tu děsnou přezdívku, se kterou autorka nepočítala? Přečtená knížka byla se zajímavým námětem a přímo se četla sama. Ale dost mě štvalo, že jsem minimálně 20 stran předem pochopila to, co hlavní hrdinka přehlédla. Ale jako dovolenkové čtení dobré.

polmari
16.01.2020 3 z 5

zajímavé, ale náhlé zhloupnutí hlavní hrdinky v poslední fázi příběhu mě zklamalo

Petra158
13.01.2020 5 z 5

Maloktera kniha me tak dostane jako tahle. Je az neuveritelne, co je jeden clovek schopen provest druhemu...Jsem rada, ze pribeh skoncil dobre. Urcite budu pokracovat v teto serii a tesim se, az si prectu dalsi dily.

tami1
12.01.2020 4 z 5

Trochu vleklý začátek, ale pak už příběh nabírá slušné tempo. Tempres je civilnější než v seriálu a její špičkování s detektivem Claudem dodávalo knize na pikantnosti.
Případ je zajímavý, závěr skvělý. K sérii se určitě ještě vrátím.

Kathy Reichs
americká, 1950