Temný obraz

Temný obraz https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2930/temny-obraz-2930.jpg 4 387 60

Tragikomická drogová fantazie o agentovi, který je pověřen sledováním sebe sama patří ke čtenářsky nejoblíbenějším knihám Philipa K. Dicka. Opět nejde o science fiction ve smyslu „vědeckofantastické literatury“, ale o příběh, jímž autor reflektuje vlastní životní traumata. Aktéry spojuje závislost na látce S, přezdívané Smrt a způsobující rozpojení hemisfér s následným rozpadem integrity. Prohlubující se paranoická psychóza je zde popsána s mrazivou autenticitou, kterou odlehčují praštěné feťácké konverzace a groteskní příhody.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

A Scanner Darkly , 1977

hass33
23.01.2014 5 z 5

vyjadrenie dvoma slovami - nemám slov...

Akana
02.11.2013 4 z 5

S Philipem K. Dickem jsem se zatím setkal jen prostřednictvím několika (většinou) interesantních filmů natočených podle jeho knih. Temný obraz je tedy moje první čistě literární dostaveníčko s ním, a musím říct, že ani to rozhodně není marné. Je to rozhodně víc, než jen povedená "žánrovka", science-fiction je pro Dicka víc prostředkem, než cílem a působivost téhle paranoidně-schizofrenické noční můry pramení i z jeho osobní zkušenosti s feťáckým prostředím, jak dosvědčuje v doslovu. Nestrhlo mě to úplně, ale pošmáknul jsem si.

wewercak
26.09.2013 5 z 5

Tady je sci-fi prostředí jen taková škatulka, do které je tento mistrně napsaný psychologický román zasazen. A co je nejhorší? Že v skoro všechny prvky z budocnosti jsou dnes dostupné.

Poselství je drsné a nepříjemné, ale mě si kniha získala přes hlavní postavy a jejich místy nesmyslné dialogy. Bobův přerod od normálního člověka ve vysmaženou trosku je děsivý, ale tak to na světě chodí, když to přehání s tvrdýma drogama.

Filmové zpracování se mi moc nelíbilo, protože spousta věcí tam nebylo patrných a nedávalo to pak kompletně smysl. Jen epilog tam vyzněl o hodně drsněji než v knize.

Standa Šebek
15.09.2013 5 z 5

"Neustále na sebe donáším."

Další příklad, že u dobré sci-fi je smyšlený svět budoucnosti především prostředkem k položení otázky "co kdyby?", která reflektuje především problémy našeho světa, společnosti, člověka. Mnohdy lépe než romány ze současnosti.

Temný obraz se odehrává v blízké budoucnosti, kde rozpadající se společnosti vládne silně návyková a mozek vážně poškozující droga. Každý druhý je narkoman, dealer, fízl nebo práskač...nebo všechno dohromady. Bob Arctor je feťák, zároveň však protidrogový agent známý jako Fred. A protože mu speciální policejní tváře-neustále-měnící oblek propůjčuje absolutní anonymitu, dostane se Fred do pěkné šlamastky - dostane úkol sledovat feťáka Boba Arctora, tedy sebe samého. A se stále silnějšími "tripy", paranoiou a počínající schizofrenií si už sám Bob přestává být jistý, kdo on sám vlastně je.

Temný obraz je o drogách - vážně i nevážně. Situace, kdy se vysmažený Bob a jeho kamarádi marně snaží spočítat, kolik převodů má kradené horské kolo, román odlehčují a dělají zábavný, ale když se projeví skutečná, temná tvář drogové zkušenosti, bude vám zaručeně běhat mráz po zádech. Autorova zkušenost s tvrdými drogami je proslulá a z jeho velmi reálných a živých popisů vám dobře nebude.

Jde o čtivý a výjimečný román vhodný i pro toho, kdo sci-fi neholduje. Kniha byla zfilmována jako rotoskopií animovaný film s Keanu Reevesem v hlavní roli. Ačkoli film nedokázal zejména na konci zprostředkovat odporný a depresivní konec drogové závislosti, je velmi povedený a mezi všemi adaptace dickových románů jde o zřejmě o tu nejvěrnější.

eddie
11.09.2013 5 z 5

Klasika feťácký prózy. Hořká pointa. Smutný povzdechnutí nad smutnejma příběhama všech feťáků. Varování před vládou. Zvláštní je, že mnoho velkých autorů (Huxley, Borroughs, Dick) se obávali zneužití moci ze strany vlády. Aktuálnější jejich knihy snad ani být nemohou.
Užíval jsem si myšlenky i sjetý konverzace kamarádů. O protypech postav ani nemluvě. Pseudointelektuál Barris, prostší Luckman, depresivní Bob v rozkladu, Donna, která Boba tak nějak využívá.

Je to pocta údělu feťáků, který tolik za tak málo.

Hotovost byla jeden dolar a dluh celý život.

Ronin Roujin
30.06.2013 4 z 5

pěkně depresivní varianta Nahého oběda, smažky, fízlové v utajení, všudypřítomná paranoia a schizofrenie..

Lenka Žofka
02.05.2013 5 z 5

Psycho v Dickově podání jak má být. Docela často jsem s v tom ztrácela, ale dle mě to byl záměr, porotože hlavní hrdina se v tom plácal ještě víc.

lazarus
09.03.2013 4 z 5

Typicky Dickovské psycho. Film podle knížky je výborným a doslovným přepisem s povedeným grafickým zpracováním.
Doporučuji oboje

suloco
31.12.2012 5 z 5

PARANOIA!...jak už jsme u Dicka zvyklí. Jsem policajt mezi feťáky nebo feťák mezi policajty? Kdo jsou tihle lidé, co tu se mnou sedí a kdo jsem, sakra, vlastně já? Naprostý rozklad identity. Tahle kniha je hodně hořká, protože celou dobu máte tendence Arctorovi fandit. Nějak to dá! Všechno bude dobrý. Ne..nic nebude dobrý. Tragikomické historky feťáků pomalu mizí a začíná nastupovat vědomí skutečného průs*ru. Arctor se postupně noří do světa, který jej (i čtenáře) mate a přivádí k zoufalství. No a konec? Wow.. Kniha působí o to více, že Dick čerpá z vlastních zkušeností s drogami a psychickými poruchami..

U tohoto dílka bych doporučil anglický originál. Překlad není zlý, ale v knize se hodně mluví feťáckou 'street' mluvou a přijde mi, že pan Tschorn si s 'přebásněním' fet-slangu moc práce nedal..nějak to vrže. Nicméně českou verzi jsem četl jako první a zametla se mnou takže nejde o nic zásadního.. :)

turbosound
12.12.2012 5 z 5

Skutečně temný obraz totalitní společnosti, ve které jste pod neustálým dozorem kamer a neustálým vlivem drog. Pointa příběhu mě dostala. Mohu doporučit i zfilmovanou verzi, své předlohy se drží věrně.

3DD!3
17.02.2012 5 z 5

Asi nejlepší věc od Dicka co jsem zatím četl. Perfektně zvládnuté vyprávění, silný příběh o rozpadající se osobnosti protidrogového agenta a znovu boji proti Hře. Feťácké historky v kontrastu s temnou atmosférou tvoří někdy až pitoreskní obrazy společnosti, která je odrazem té naší, možná víc než jsme si ochotni přiznat. Všichni jsme děti, ale ne všechny nás vedli k opatrnosti.

Arlique
08.07.2011 5 z 5

jedna z nejlepších knih s drogovou tématikou. sci-fi není můj šálek kávy, ale Temný obraz mě dostal, doporučila mi to literárně podobně zaměřená kamarádka a nezklamala =)

Vojta
01.05.2011 5 z 5

Vemi působivé. Knížka je plná praštěnejch chlápků, co se dokážou bavit dvě hodiny v kuse o naprostejch nesmyslech, tedy totálně vymaštěnejch, smradlavejchj idiotů, který bych normálně skoro odsoudil. Ale právě vlivem Dickova sugestivního vyprávění jsem je neodsoudil, neboť jsem se do nich vžil a částečně je pochopil. Jak píše Dick v doslovu a vlastně i celé knize, feťák nemusí být ztělesněním všeho zlého, může to být jen člověk, který si chtěl "hrát" a nezvládl to a nebo člověk, jenž se stal obětí okolností, paradoxně zinscenovaných "čistými". Je nutno říci, že po celou knihu měl Dick děj pevně v rukou, on totiž nepsal o politické situaci v Somálsku, on psal o sobě a o světě, ve kterém žil a to v dost konkrétních pojmech. Knihu typu Temný obraz prostě nemůže napsat nikdo, komu by chyběla ta tíživá osobní zkušenost, byť by byl jinak sebetalentovanější.

p.mihoc
28.02.2011 5 z 5

To jsou typy knih, ke kterým se budu určitě vracet. Parádní, originální a dost sugestivní sonda do drogově zdevastovaných myslí.

Teyras
04.02.2011 5 z 5

No, zajímavé... Místy se v tom těžko orientovalo, ale pointa je perfektní, stejně jako atmosféra a dialogy

MartyMcFly
03.02.2011 4 z 5

Nefetuji. Nebyl jsem při čtení v jiném stavu mysli, avšak stejně jsem si to užíval. Tato kniha je jako hodně silný chlast, nesmí ho být moc najednou, jinak se celá zkušenost pokazí. A nebo ne, záleží na vás.

Já si čtení užíval. Vize, které Dick (bez dvojsmyslů, prosím) dokáže rozehrát jsou až překvapivě živé a i přes lehké sci-fi prvky (0.16 perioda %) je to o lidech. O postupující schizofrenii, o překvapeních, o tom, že vše je nakonec jinak (hehe, je nějaká Dickovo kniha o něčem jiném?).

Jeanette
30.11.-0001 3 z 5

Krásně rozebraná mysl feťáka s pěkným nádechem sci-fi. Jen je to občas moc dlouhé, ani do konce jsem nedošla...

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Exkurze do hlavy feťáka, která popravdě nejde zrovna moc popsat. Tohle si musíte přečíst.

HarryHaller
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná studie feťácké paranoi a schizofrenie.

Anita
30.11.-0001 5 z 5

Postupná demence hlavního hrdiny je zde mistrně popsaná. A když na závěr zjistíte, jak to bylo opravdu s Fredem, usedne na vás prach vzteku nad ironii a zbytečností života. Téma drog mě normálně nebaví, tady se mi ale vrylo svým nápadem a ryzím Dickovským podáním pod kůži.

"Kdybych věděla, že je neškodná, zabila bych ji sama."