Škola černé magie

Škola černé magie https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94721/skola-cerne-magie-94721.JPG 4 99 23

Temný dvorec série

Kniha první (Groosham Grange) Dvanáctiletý David Eliot, sedmý syn sedmého syna, je problémový žák a s rodiči příliš nevychází. Když ho vyhodí ze školy, dostane poslední šanci – záhadnou školu Groosham Grange na jinak pustém ostrůvku u pobřeží. David se skamarádí s Jill a Jeffreym a všichni tři záhy zjistí, že je na škole něco divného. A jak by ne, když je učí mj. upír, vlkodlak a duch. A také jejich spolužáci jsou zvláštní David však přes počáteční šok zjistí, že to s ním profesorský sbor myslí dobře a chce jen probudit jeho dřímající schopnosti. A nakonec se rozhodne tam i s kamarády zůstat. Kdo by také odolal! Kniha druhá (Return to Groosham Grange) David a Jill jsou ve škole spokojení a úspěšní. Leč do čarodějnické instituce se začnou vkrádat stíny. Objeví se nový student Vincent a začne Davida zastiňovat. Jejich rivalita vyvrcholí na sportovních hrách, kdy David získá podvodem vítězství. Jenže Davidův náskok v bodovací soutěži o nejlepšího žáka se začne sérií záhadných nepříjemností ztrácet, až ho nakonec Vincent předstihne a získá trofej – Prokletý grál. Jenže vše je jinak, grál má moc školu zničit a za vším stojí agenti církve, jeden z nich je i v profesorském sboru. A o osudu Groosham Grange má rozhodnout právě David Horowitz napsal tyto dvě knihy jako základ nové série, dál však v ní už nepokračoval. První získala francouzskou prestižní literární cenu (Evropská cena za román pro mládež) a obě byly zdramatizovány pro rozhlas. Přestože českým čtenářům přijde tato dvojkniha jako jedna z variant na Harryho Pottera, opak je pravdou, první totiž vznikla dávno před ním, již v roce 1988 a Rowlingová se z ní zjevně v mnohém inspirovala, zejména pro koncepci Bradavic, ale najdeme tam i předobraz Dursleyových, některých profesorů a Ohnivého poháru.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , BB art

Groosham Grange + Return to Groosham Grange , 2004

BooksLucyKing
09.06.2013 5 z 5

Bezvadný příběh. Sice některé věci byli lehce předvídatelné, ale to tomu neubralo na akci a napětí, moc jsem se bavila s každou stránkou. A taky se tu promítal černý humor, rodina Davida je fakt střelená :D chudák paní Elliotová. A všechny ostatní postavy od těch hlavních až po ty, které se tam jen mihli, všichni byli úžasní. Celkově opravdu povedená kniha, poměrně krátká, ale myslím, že to tak akorát stačilo.

janey88
21.04.2013 5 z 5

Ze začátku mi to přišlo jako parodie na Harryho Pottera, ale příběh se postupně změnil. Kniha je velmi čtivá a příběh sám o sobě je zajímavý. A u postav pana a paní Eliotových jsem se hodně nasmála!!

Eneo
28.01.2013 3 z 5

Musím říct, že by byl o knížku větší zájem, kdyby vyšla dříve než série o Harrym Potterovi.