Temné terárium

Po velmi zlé zkušenosti s hrabětem Olafem převeze pan Poe Violet, Klause a Sunny k jejich vzdálenému příbuznému, strýčkovi Montymu, který je členem herpetologické společnosti. U strýčka se mají všichni tři dobře, ale bohužel jen do té doby, než se objeví nový pomocník - sourozenci Baudelairovi ani chvíli neváhají a okamžitě je jim jasné, že je to hrabě Olaf, i když si změnil jméno.
Stephano, jak si teď zloduch říká, nemá jet na výpravu do Peru, protože strýček Monty z obavy, že by mohl být členem herpetologické společnosti a ukrást mu hada, jehož sám objevil a pojmenoval Neuvěřitelně smrtící zmije, roztrhal jeho lodní lístek na palubu parníku Prospero. Olaf ale musí jet, aby se mohl zmocnit dětí a jejich majetku, proto otráví strýčka jedem Mamby zákeřné, načež ubohý herpetolog okamžitě umírá. Hrabě Olaf přinutí sourozence nasednout do svého auta a vyráží s nimi k přístavu. Ve spěchu si však nevšimne auta pana Poea a nabourá. Vrací se proto do domu strýčka Montyho, kde se Violet, Klaus a Sunny snaží přesvědčit říkají pana Poea, že Stephano je ve skutečnosti hrabě Olaf. Natvrdlý bankovní úředník jim samozřejmě nevěří, ale pravda vyjde díky Violet najevo. Lstivý hrabě však znovu uniká spravedlnosti. Pomůže mu při tom muž s háky místo rukou. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/735/temne-terarium-735.jpg 4.2235

Řada nešťastných příhod (2.)

A Series of Unfortunate Events, Book the Second: The Reptile Room (1999)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Edona

Jelikož jsem viděla filmové zpracování, které zahrnovalo první tři díly, nebyla jsem při čtení druhého dílu v napětí, jak to celé dopadne. Nicméně vypravěčství Lemonyho Snicketa je vskutku ojedinělé a způsob jakým promlouvá ke čtenáři, je prostě okouzlující. Rozhodně doporučuji nejen malým čtenářům.

kní

Existují dva základní projevy panikaření: V prvním případě se dotyčný ani nehne a nedokáže ze sebe vypravit jediné slůvko, v druhém případě je naopak v neustálém pohybu a blábolí, co mu slina přinese na jazyk. Pan Poe se rozhodl pro druhý projev. Klaus a Sunny ho nikdy předtím neviděli pobíhat sem a tam tak rychle ani mluvit tak vysokým hlasem.
"Proboha!" vykřikoval. "Jémináčku! Dobrý bože! Milosrdný Alláhu! Prokristapána! Ježíšmarjajozef! Propánajána! Pánbůh s námi!"
A mezitím: "Nesahejte na ni! Chyťte ji! Pojďte sem! Jděte pryč! Nehýbejte se! Zabte toho hada! Nechte ho na pokoji! Dejte mu nějakou potravu! Jen ať ji nekousne! Odlákejte toho hada! Pojď sem, hádečku. Nech to dítě, potvoro!"
tolik úryvek z knihy. Uryla bych ráda více, ale nemohu. Jsem otřesena. ... Vím, kdo je hrabě Olaf! ... Vloudil se do mé rodiny ... Chcete vědět, milé děti, jak to vím? - Poznala jsem to podle stavu jeho pokoje (který je v knize podrobně popsán na str. 141)!

kyticka152

Kniha se mi moc líbila. Ani druhý díl mě nezklamal a pořád mě baví číst s jakou lehkostí a vtipem zaznamenává autor tragédie sourozenců Baudelairových. Doporučuji k přečtení!!!

YellowBean11

Tohle jsem měla číst před 10 lety a zbožňovala bych to :) teď se mi "jen" líbí.

Svatojánek
29.12.2016

Kniha mě velmi zaujala, Lemony Snicket je hodně dobrý spisovatel.
Čekala jsem od té knihy vcelku málo, ale byla úžasná. Lemony Snicket píše hodně zajímavě, jen mi vadí to, že je tam stále ten Olaf, i když kdyby tam nebyl nebylo by už nic o čem by se psalo. Ale stejně, blbost že už jim dvakrát podklouzl pod rukama.

Život-s-Kačí
04.09.2016

Další úžasný příběh, který mohu jedině doporučit.

Dinosaur
01.07.2015

(9/10) Sourozenci Baudelairovi mají konečně štěstí a dostanou se k hodnému a milému opatrovníkovi, což po předchozích příhodách působí jako sen. Bohužel jsou ale nuceni se z něj probudit, protože to by nebyla Řada nešťastných příhod, aby se něco nepokazilo - či spíš, aby se neobjevila jistá osoba, kterou naši hrdinové už rozhodně nechtěli nikdy znovu vidět. O chlup lepší než první díl. (5. 8. 2013)

brčko-A
17.06.2014

Napínavá knížka,moc se mi líbila.

jacquelineFF
23.03.2014

Celkem dobrá knížka, ale jednička byla lepší.

akzena
05.01.2014

Aluze:
Montgomery Montgomery (osobní tip - Lucy Maud Montgomery, kanadská spisovatelka romantismu, tvůrkyně postavy Anny Shirleyové)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale spíš asi ne:)):
-přítelkyně LS, madame di Lustro, pořádá ráda večeře a nesnáší, když někdo přijde pozdě
- LS měl výčitky svědomí nad hrobem přítele, protože si jednou nevzal s sebou baterku a to mělo tragické následky
- LS toto píše na jachtě přítele Bély
- Baudelairovi se jednou nudili a všichni si nalakovali nehty na nohou na červeno, skvrrna na žlutém křesle nikdy nezmizela

petrisca
15.10.2013

Zajímavý příběh, vždy mě zajímá kde se sourozenci ocitnout a jak se Olaf bude chtít zmocnit jejich dědictví

Lenna75
27.07.2013

Úspěšné pokračování smutného příběhu sirotků Baudelairových, kteří odešli od Olafa k dalšímu příbuznému, o němž neslyšeli. Tento milý pán má slabost pro hady, kterých má doma dost a dětem se najednou zdá, že našli pravý domov... DOPORUČUJI!

Tom Riddle
09.07.2013

Rodinné sídlo lehlo popelem a spolu s ním i oba rodiče Baudelairovi. Co se zdá jako největší tragédie je přitom jenom zlý začátek dlouhé řady nešťastných příhod. V honbě za Baudelairovic pohádkovým bohatstvím se totiž ničemný hrabě Olaf neštítí vůbec ničeho, dokonce ani vraždy.

Závěrem prvního dílu se sirotci Baudelairovi s pomocí vlastního důvtipu vymanili z Olafových spárů, a proto se začátkem Temného terária ocitají na cestě, dlouhé a ponuré cestě prosycené pachem z přilehlé továrny na křen. Bankéř Poe je právě veze k novému opatrovníkovi. Herpetolog strýc Monty je ponaučí o tom, že kupříkladu taková Zmije Smrtící (překlad hádám dle filmu, četl jsem anglický originál, kde se had jmenuje Incredibly Deadly Viper) je naprosto krotká a neškodná, ale že další hadi můžou být člověku smrtelně nebezpeční. Někteří svým škrcením třeba přelomí kandelábr, další svým jedem bleskurychle paralyzují všechno a všechny, a potom jsou tu tací, kteří řídí auto tak bezohledně, že se ani neobtěžují zastavit, když Vás srazí. Sami sourozenci Baudelairovi už ale vědí, že nejnebezpečnějším tvorem je člověk, a brzy se o tom znovu přesvědčí.

Druhý díl kvalitativně navazuje na předchozí, od první do poslední stránky dýchá na čtenáře steampunková atmosféra kořeněná mile absurdním humorem, který tentokrát oproti prvnímu dílu znatelně víc míří i na starší čtenáře (upřímně pochybuju, že kdokoli pod patnáct let by pochopil kupříkladu výbornou hlášku, kdy strýček Monty popisuje nebezpečenství hadů a povídá "This is a Virginian Wolfsnake, never, under any circumstances, let the her near a typewriter." nebo literární narážky typu ""Ackroid" Sunny said, which probably meant "Roger"", kdy anglické slovo Roger znamená cosi jako "rozkaz/chápu", nicméně vtip samozřejmě spočívá v narážce na slavný detektivní příběh Agathy Christie Vražda Rogera Ackroyda).

Nevím, jak dobrý je český překlad, vidím ale, že anglický originál rozhodně není jenom pro děti, ať už díky stále temnějšímu příběhu, nebo právě pro svůj sofistikovanější a ujetý slovní humor. Pokud je Vaše angličtina aspoň trochu dobrá, originál vřele doporučuju a sám jsem zvědavý, kam se bude příběh ubírat.

Pauline_Kau
09.06.2013

I přestože je ta knížka fakt dost průhledná, tak je skvělá a hodlám si přečíst i další díl. :-)

Lucka66
10.02.2013

Skvělá knížka :) veselejší než ostatní díly a spolu se sirotky i s vámi vzrůstá naděje že by mohlo být všechno dobré..což samozřejmě nebude.

Kate.S
14.12.2012

Pěkné pokračování. Když čtu, tak mi přijde komické, jak autor neustále zdůrazňuje, že se jedná o tragické knihy a že jestli na to nemáme žaludek, ať jdeme číst něco jiného, jenže mě tyto knihy přijdou spíše takové oddechové.

Missys17
17.08.2012

Vzhledem k tomu že první tři díly knihy byli zfilmovány, tak mě tato kniha až tak moc ničím nepřekvapila, těším se 4 díl, který už zfilmová nebyl.

studentik
21.07.2011

Tato kniha se mi až tak moc nelíbila ...Přesto se těším na další díl...

tondavon
22.06.2011

Defakto to stejné jako Řada nešťastných příhod 1: Zlý začátek, i tak je Temné Terárium skvělá kniha, která mě velmi pobavila. Začátek desáté kapitoly, kde autor pojednává o pohádkách (Červená Karkulka, Pozor Vlk!), je to nejvtipnější, co jsem za poslední dobu četl.

Daniel Handler

Daniel Handler