Temné světlo

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor, řadící se ke známým holandským spisovatelům, si za hrdiny vybírá život prostých lidí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2211/big_temne-svetlo-s5i-2211.JPG 32
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Jan Papík
Originální název:

Het donkere licht


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Temné světlo

Gandalfek
15.11.2016

Z počátku nudné čtení o nudném životě rodiny borkáře (člověk, který doluje rašelinu, suší ji a pak s ní topí či ji prodává). Odehrává se v Holandsku v období začátku průmyslové revoluce (nejstarší dcera nastoupí do továrny na výrobu žárovek). Drsný kraj, drsní lidé, drsný život.

Skvělá sociologická sonda do fungování komunity lidí na Blatech, jejichž prostor je omezený stejně jako jejich možnosti se z tohoto prostoru dostat. Autor nám dává nahlédnout do nuzných příbytků lidí, do jejich každodenní rutiny. Pochopíme, že už v této době existovaly jakési sociální dávky (přes zimu, kdy borkáři nemohou dobývat borku, chodí pro dávky na úřad), evidence obyvatel (stát si vzpomene i na borkáře kdesi na samotě, když se blíží válka), pašeráctví (nouze donutí jednoho ze sousedů pašovat zboží) - a v neposlední řadě (tam se děj až nečekaně rozběhne) i o nástrahách města (které zůstávají dodnes stejné), do nichž se chytí nejstarší dcera dojíždějící každé ráno za prací.

Kniha je zajímavá i tím, že obsahuje řadu výrazů a spojení, které v dnešní češtině budete hledat marně. Z kontextu lze sice pochopit, o co jde, ale při čtení některé obraty nejednoho pravděpodobně překvapí.