Temné léto

Temné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/bmid_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4 396 120

Elm Haven série

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele...... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Summer of Night , 1991

spackler
01.01.2024 5 z 5

Moje nejoblíbenější záležitost v hororovém subžánru děti proti zlu(mj.To, Tudy přijde něco zlého nebo Stranger Things). Vzpomínám jak jsem to jako relativně malej(ale Kingovo To už jsem měl za sebou) vydyndal na tátovi někde na dovolený(tehdy ještě v dvoudílném paperbacku jako Černé léto) a pak jsem odmítal chodit na výlety, protože jsem se nemoh odtrhnout od čtení. Jak jsem později zjistil, Simmons je velmi chytrej chlap, na mě možná až moc(z Hyperionu se mi pěkně točila hlava, ale stejně se mi líbil a někdy dám repete), nicméně v tomhle případě jde o přímočarej, dobrodružnej horror jak kdyby se Foglarovky potkaly s Lovecraftem o partě sympatickejch kluků co se utkaj se zlem na který evidentně nemaj ale stejně v sobě najdou sílu mu čelit. ALE POZOR, některý vydání obsahuje předmluvu od autora, která je sice fajn, ale měl to bejt spíš doslov a někdo to poplet. PŘEDMLUVU TEDY ČÍST AŽ NAKONEC AŤ SI NEZKAZÍTE PŘÍBĚH, OBSAHUJE SPOILERY JAK PRASE.

Django
13.12.2023 5 z 5

Velmi kvalitní zástupce hororu, kde sledujeme skupinku dětí. Vyšší počet stránek mi nevadil a plynulost přechodů mezi dětskými zážitky našich hrdinů a strašidelnými pasážemi je obdivuhodná. Pravdou je, že množství záhad a jevů je tak velké, že ne vše už je dále zmíněno nebo obstojně vysvětleno, ale mně vůbec nevadí, když si něco domyslím a nebo se nedozvím vše.

hanak_v_exilu
21.10.2023 5 z 5

Z hodnocení to tak nevypadá, ale s knížkou jsem měl dva zásadní problémy. První polovina je tak chytlavě napsaná a obdařená takovou podmanivou letní atmosférou, že bych ocenil kdyby se autor na horor vykašlal, a rozepsal se o dalších prázdninových dobrodružstvích. Ta druhá polovina je tak drsná, krutá a přeplněná ohromujícím zlem, až jsem nevěřil, že by se tohle všechno mohlo stát v poklidném městečku, a nikdo kromě party dětí by si toho nevšiml. Samostatně jsou obě části knihy výborné, ale dohromady moc neladí. Stephen King si tenhle přechod pohlídal mnohem dovedněji.

Ctenaricek4
15.10.2023 4 z 5

Příběh mě opravdu bavil. Z chlapců jsem si nejvíce oblíbila Duana, Mika a Dala. Co mi ale hodně vadilo, a za co jsem ubrala jednu hvězdu ve svém hodnocení, je chování takto malých dětí. Jejich myšlení bych přirovnala k mládeži okolo 16-18 let. Toho si, myslím, opravdu nešlo nevšimnout. A tady spisovatel dost přešlápl, řekla bych. Nicméně, kniha je velice čtivá a stojí za přečtení.

LittleAndy
14.10.2023 5 z 5

Temné leto sa na prvý pohľad javí ako napodobenina Kingovho IT. Postupným vývinom deja sa však čoraz viac vzďaľuje, a hoci knihy majú spoločné prieniky, Temné leto je plnohodnotným dielom, ktoré nemožno označiť len za meta román.
Autorovi sa podarilo navodiť kvalitnú hororovú atmosféru v malomeste. Rôzne formy strašenia fungovali individuálne i ako celok. Veľkým pozitívom je aj zasadenie deja do 60. rokov. Do hry tak vstúpil jeden z kľúčových faktorov – nostalgia. Tá je spojená s detstvom a nevinnými hrami a dobrodružstvami, na ktoré si každý rád zaspomína. Dôležitosť tejto témy zdôrazňuje aj samotný autor v predslove, ktorý bol na môj vkus trochu natiahnutý. Tiež nerozumiem úplne zbytočnému spoileru.
Autor teda pracuje s detstvom, ktoré by malo byť plné hier a bezstarostnosti, no udalosti v mestečku úplne pretransformujú jeho podobu. Z hier sa zrazu stávajú hry o prežitie. Postavy sú vykreslené veľmi dobre. Spočiatku som sa neorientoval v množstve mien, ale postupom času som si presne vedel predstaviť jednotlivých chlapcov.
Výhrady mám len k nedostatočnému vysvetleniu pôvodu zla a miestami príliš rozťahanému opisu, ktorý sa zbytočne vliekol.
Ako sám autor napísal, v románe sa usiloval o zachytenie toho pocitu, keď sme ako 11-roční vychádzali zo školy v posledný deň pred letnými prázdninami a pred sebou sme mali nekonečné dva mesiace nezabudnuteľných dobrodružstiev. V tomto diele však postavy zažili dobrodružstvá, na ktoré by radšej zabudli.

Lukyn96
03.10.2023 2 z 5

Tady půjdu proti převažujícímu hodnocení od zdejších uživatelů. Mně se kniha příliš nelíbila. Celou první polovinu se to hrozně vleklo. Až potom se začalo dít něco zajímavého, ale ani tak bych tomu strhující děj neříkal. Kromě toho mně některé důležité aspekty příběhu unikaly a budu rád, když mi je někdo do soukromé zprávy třeba vysvětlí :-) Proč se pořád řeší nějaký zvon? Proč proti těm příšerám bojuje zrovna parta chlapců? Asi je moje chyba, že jsem toto nepochopil, ale prostě Simmonsovo Temné léto nebylo dost zajímavé na to, abych se do jeho děje naplno ponořil. Za mě je kniha o dost slabší než Kingovo To, se kterým je často srovnávána.

Janina82
23.09.2023 5 z 5

Simmons umí vytvořit atmosféru a vtáhnout do děje. O tom jsem se přesvědčila už v první knize, kterou jsem od něj četla - v "Terroru". Bavily mě popisy krajiny, života lidí té doby (trochu více než ty hororové pasáže). A přestože Simmons neváhá proti partičce kluků postavit různá živá i neživá stvoření, obří červy, tak na mě celý příběh působil věrohodněji, než Kingovo "To". Obě knihy mají některé stejně styčné body, ale přesto jsou jiné. Přišlo mi to, jako když si dva kamarádi dali téma a pak sedli a napsali knihu. Oběma se to povedlo náramně. Kdo má rád hororové prvky a rád se bojí, určitě si přijde na své. A ještě doporučím, určitě nevynechejte doslov, stojí za přečtení.

AnoMANder
18.09.2023 4 z 5

Simmons umí udělat tu správnou atmosféru stejně jako King. vyžívá se v popisech a pomalém stupňování napětí, děje. Díky tomu je však kniha také o něco delší, než by mohla být. Až kolem strany 300 začíná děj nabírat spád.
Velmi se mi líbil doslov knihy, kde Simmons velmi přesně popsal příčiny o tolik chudšího světa dnešních dětí.

Čand@
04.07.2023 5 z 5

Áno! To je presne moja šálka kávy. Ja som vedela, že na Kingovo doporučenie na obálke sa dá spoľahnúť. Každučké slovo má svoje miesto - vrátane neobvykle dlhého úvodu (v ktorom ma len Simmons trošku nahneval, lebo vyzradil niečo, čo mi potom napätie z deja dosť ochudobnilo. Nestáva sa, aby autor sám vopred vyzradil niečo podstatné). A ešte mi povedzte, ako je možné, že tie decká po takýchto hrôzostrašných zážitkoch neskončili niekde v blázinci? :)

david5746
05.06.2023 3 z 5

Simmonse dlouhodobě docela můžu, ale tady té nudné omáčky bylo prostě moc, což je vlastně ve finále jediný dojem, co ve mně kniha zanechala. Prostě léto, parta dětí, dlouhé popisy všeho možného a do toho semtam něco děsivého, co není ve finále ani nijak uspokojivě vysvětleno.

iv.ča
29.05.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Opravdu a do písmene. Skvěle napsaná kniha o partě děti z maloměsta a jejich odvaze, odhodlání, ztrátách, smrti, radostech a temných dobrodružstvích. Hodně mi to připomíná strangher things. Za mě super. Dan Simmons je můj oblíbený autor.

klempy2
27.04.2023 5 z 5

Mistrovské dílo. Jakýkoliv autor by mohl být hrdý, kdyby za svůj život napsal alespoň jednu takto dobrou knihu. Dan Simmons ale napsal hned několik mistrovských děl.

Jelikož je tato kniha hodně podobná a je taky často srovnávaná s "TO", tak musím říct, že Temné léto jsem si užil více než Kingův horor TO.

Kniha je ze začátku pomalá, tzv. Slow burn ale nikdy ne nudná. Naopak, z knihy je krásně cítit letní atmosféra amerického venkova, napětí graduje a tempo knihy je přesně takové, jaké má být. Právě ke konci knihy je to tempo už dost rychlé a byl bych radši, kdyby si s tím závěrem Simmons více pohrál.

Přitom většinou nemám rád knihy s pomalým tempem. Už jen to, že říkám, že autor mohl konec knihy ještě trochu protáhnout a akci zpomalit, samo o sobě říká hodně o autorově umu a o kvalitě jeho psaní.

Parta protagonistů mi přirostla k srdci a jejich letní dobrodružství jsem si neskutečně užil. Znovu musím opakovat - Mistrovské dílo.

Crozz
18.04.2023 3 z 5

Dlouhá knížka, nese to Simmonsův rukopis, ale např. fenomenálnímu Terroru to nesahá ani po kotníky.

Tyet
07.03.2023 3 z 5

Simmons poněkud vykradl Kingovo It, bylo to napínavé, nikoliv však originální a King se shodného tématu zhostil o poznání lépe. Doslov je mnohem lepší než kniha samotná, nevynechávejte ho.

FireOfFilth
27.02.2023 4 z 5

Dobrodružná jízda teenagerů, které tráví letní prázdniny trošku jinak, než čekali. Kniha nám nabídne školu, která je opředena tajemství. Záhadné zlo, které nám je postupně odhalováno, ale bohužel nakonec ne úplně vysvětleno. Zajímavé lokace, kde nám sympatičtí hrdinové zkoumají a odkrývají informace.
Řekl bych, že kniha sama o sobě není úplně horor, ale spíše dobrodružná kniha s prvky hororu. Simmons je grafoman, ale i tak se kniha čte velmi dobře a čtenář nemá pocit, že tam je něco navíc či zbytečná vata.
Kniha obsahuje hodně zajímavý doslov. Popisuje zde, jak dnešní děti nezažijí prázdniny jako on. Já sám musím říct, že děti si už tak nehraji jako třeba my před 25 lety.
Knihu hodnotím 70 %

Blasth
07.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha, přečteno jedním dechem. Podobné jako King vystavěl autor detailnějšími popisy atmosféru města. Nicméně poměrně záhy nabraly věci rychlý spád a až do konce si člověk neodpočine. V některých chvílích to bylo pro mě velmi emotivní a překvapivé. Rozhodně stojí za přečtení!

IreneP
03.11.2022 5 z 5

Americké maloměsto, parta dospívajících dětí a zlo - to je kombinace, které nedokážu odolat. Ať už je to TO nebo Stranger Things nebo Temné léto. A tohle léto je pro místní opravdu hodně temné. Městečko uzavřené stále výš rostoucí kukuřicí, se zvonicí na místní monstrózní a právě uzavřené škole, a partou dětí, které si začnou všímat divných věcí a jsou donuceny se tomu zlu postavit. A ten kafilerní vůz! Taková hrůza z něj jde. Parádní.

Nielada
28.09.2022 5 z 5

Doporučuji fanouškům Stranger Things + dobré literatury. Děj se nejprve odvíjí pomalu, což o to. Pravdou však je, že se díky tomu skvěle dostanete do nálady knihy a ta je prostě báječná a příšerná zároveň (jak se dá od hororu čekat).

Adapa
19.09.2022 4 z 5

Za posledních deset let jsem se snad desetkrát snažil knížku přečíst. Nedařilo se mi to, vždy jsem po několika málo desítkách stránek knížku odkládal na někdy později, na příště. Četl jsem oslavné komentáře a skvělé recenze na tuto knížku. Dana Simmonse mám hodně rád, tak jsem si říkal, že to musím také dát, že to musí za něco stát.
Hned na začátku je neskutečně nudný úvod, naprosto zbytečný. Hodil by se spíše závěrem. Prvních cca 90 stran je nuda, samé nudné popisy budov, ztrácel jsem se ve jménech. Nechtělo se mi zase číst dále, chtěl jsem to zase odložit na někdy později. Ale pak najednou to u sté stránky do sebe začalo zapadat, konečně se tam objevil děj a já jednu noc ponocoval skoro do tří do rána, abych četl další a další stránky. A další den to samé…
Je to skvěle napsané. Před očima jsem měl neustále příšery ze Stranger Things a partu z románu TO. Nádherné období, rok 1960, malé maloměsto, všude kolem jen kukuřice a jedenáctiletí kluci na kolech, co se rozhodnou postavit zlu.
Jen dopíši tento komentář, sahám po volném pokračování – po Zimním přízraku. Nejraději bych dal plné hodnocení, ale nemůžu knížce odpustit těch prvních cca 90 stran, kdy se mi nechtělo číst… Rozhodně se k této knize v budoucnu ještě vrátím a přečtu znova.

Budulman
17.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Dočteno v noci v jednu hodinu ráno a musím říct, že jsem pořád plný nadšení.
TO jsem zatím nečetl (ANO, zatím NE), tak nemám s čím srovnávat, ale bude na řadě velmi brzy.
Kdybych měl hodnotit popisnost a délku, kterou mnoho lidí popisuje jako něco až rušivého, neřekl bych, že je to v případě téhle knížky nějaká "hrůza".
Hladové hry (Simmonsovi), nebo takovej Terror, to je v tomhle teprve lahůdka. Tohle ne :)
Celou dobu jsem měl pocit, že "jsem tam s nimi", součástí party, v tom příšerném vedru, v Illinois mezi kukuřičnými lány.
Tohle mi prostě sedlo a jsem trošku smutný, že dobrodružství skončilo. Už před dočtením jsem začal hledat podobné knížky a budu se vracet do podobných prostředí.
Pomalejší tempo mi vyhovovalo, o to lepší byly rychlé rozjezdy, kdy se z ničeho nic začalo něco dít a u konce "scéna" s komiksem a bledýma rukama z pod postele byla přesně to, co to vystihuje... Zase mi teď jen při vzpomínce a psaní tohoto textu naskočila husí kůže.
Děti často vidí a zažívají něco víc, než my dospělí, kteří už jisté věci nevidí, nebo je vidí jinak svýma očima a tím pádem se nedivím, že spoustu věcí "viděli racionálně" a bez podezření, že by mohlo jít o něco nadpřirozeného. To přece ve světě dospělých nemá místo... Nebo ano? ;)
Jak u koho :)
Simmonse mám čím dál tím víc rád.

P.S. rozhodně si přečtěte překlad od Milana Žáčka (Laser)