Temné léto

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138503/temne-leto-temne-leto-pwh-138503.jpg 4.2146

Temné léto

Summer of Night (1991)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Finn69

Taková slušná druhá odmocnina Stephena Kinga, pokud jste četli jeho "To", budete se mnou asi souhlasit, že Temné léto je o nějaký ten level níže. Zejména první půlka je docela slabá a výrazně nadupanější druhá polovina knihy to na víc než na tři hvězdy nevytáhne.
Abych ale nebyl zas až tak negativní, přes to všechno je to docela dobrý horror a za přečtení určitě stojí.

danny_21

K Simmonsovi jsem napotřetí přistupoval po jedné výborně ( Terror ) a podprůměrné ( Děti noci ) hodně opatrně. Pro chválené Temné / Černé léto jsem se rozhodl hlavně díky srovnávání s Kingovým To, které tu uživatelé nabízejí a výsledek je hodně solidní. V mých očích je TO sice pořád ještě o kus dál hlavně co se týče soudržnosti a celkového vyznění, u Simmonse velká škoda, že nedokázal do příběhu nacpat víc různých monster ( třeba z egyptské mytologie ), vyvarovat se překombinování děje a béčkové zakončení mě trochu zklamalo. No ale co Simmons opravdu umí, je navození perfektní, husté hororové atmosféry přesně v těch místech, kde je třeba a častokrát jsem opravdu nemohl odtrhnout oči - 85%

Sallka

Temné léto je hojně přirovnáváno ke knize To od Stephena Kinga. Jelikož - hlavními hrdiny je parta dětí, bojují proti zlu v mnoha podobách a mají tak super vykreslené charaktery, že si tu bandu zamilujete.
Obě knihy jsem hodnotila stejně, přesto tenhle příběh mi v hlavě uvízl mnohem hloubš a ráda vzpomínám na dobrodružství onoho temného léta.

1972Sixo

Po "Terrore" moja zatiaľ len druhá Simmonsovka. A je to parádna jazda. Simmons skvelo napreduje po ceste vyšliapanej pánom Kingom v "To". Tieto dva romány sú si dosť podobne v dejovom koncepte aj postavami, no Simmons nedosahuje Kingovej epickosti a nadčasovosti. Dej je jasne ukotvený v 1960tom roku, (v súčasnosti by sa už asi nemohol odohrať) a hravo rozvíja hororové klišé do originálnych polôh. Vystačí si aj s jednoduchým "B"čkovým dejom a "B"čkovými netvormi. Slušne je vystihnutá aj letná prázdninová atmosféra a pátračské peripetie hrdinov, ktorý sú reálnejší (hajzlíkovia) než zidealizovaní Kingoví "loosers".

stepnicka8373

Pomalejší rozjezd a pro mě trochu slabší konec, ale jinak výborná kniha. Jenom o chloupek slabší něž Hladové hry. Kdysi jsem četl první vydání, kde mě strašně vadilo rozdělení na dvě části, takže jsem si pořídil toto vázané a přečetl si román znovu.

Dalamar

Dan Simmons nám v této knize opět ukazuje svoje geniální vypravěčské schopnosti a svoji schopnost dokonale vystihnout atmosféru určitého období. Tentokrát svůj román zasadil do amerického venkova 60. let. V knize sledujeme osudy partičky kamarádů na pozadí hrůzných událostí, jež se v jejich městečku začínají objevovat. Knize nechybí hutná atmosféra a skvěle vykreslené postavy. Musím se přiznat, že jsem se jen těžko loučil s hlavnímu hrdiny při dočítání knihy.

Adhara
12.12.2017

Do čítania Temného leta od Dana Simmonsa som išla na základe tipu, že je podobné ako Kingovo To, ale ešte lepšie. Kniha však očakávanie nenaplnila. Na rozdiel od Kinga pri Simmonsovi mi chýbal pocit prepojenosti prvkov knihy. V Temnom lete deti nad potvorami takmer vôbec nepremýšľali – zišli z očí, zišli z mysle, a trvalo naozaj dlho a stálo veľa desivých príhod, kým si príšery vynútili ich ctenú pozornosť. King bol v To možno miestami rozvláčny, ale Simmons bol v temnom lete extrémne rozvláčny. Simmonsove prázdninové úseky ani nevytvárali atmosféru, ani som nevidela nijaký ich význam pre strašidelnú zápletku. Zaťažuje čitateľa rozvláčnymi popismi rozličných častí mesta, ktoré mi okamžite vyfučali z hlavy, a dej nikam neposúvajúcimi podrobnými popismi detských letných hier. Jeho štýl je taký únavný, že raz som zadriemala uprostred scény, kedy na jedného hrdinu mierili puškou – čo samo osebe vypovedá o nulovej gradácii, schopnosti vyvolávať napätie či nebodaj strach.

Moja celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=1097

Patapuf
01.07.2017

Začátek peklo... jednu chvíli sem myslel, že to ani nedám... když se to rozjelo, bylo to fajn až do konce... ale má to jedno velké ale... nevím kde autor nasbíral inspiraci, ale celá ta doba a ta atmosféra mi hrozně připomíná film STUJ PŘI MĚ z roku 1986... schválně se na něj po přečtení knihy podívejte...

Drone
24.05.2017

Spíše zklamání. Místy působí jako kopie Kinga, ovšem bez humoru, hloubky postav, zapamatovatelných frází a se spoustou balastu. Značně mě iritovalo "Uch-uch", které se v knize často opakuje a jehož význam mi uniká.

Knihožroutová
05.05.2017

Hrozně mě to nudilo. Rozvláčné popisy. Už na začátku, kdy autor vyjadřuje atmosféru zla dýchající z budovy, říká jedno a to samé mnoha způsoby. Tohle mě tedy nesedlo.

Ivan Kučera
26.03.2017

S Danom Simmonsom som sa prvý raz stretol minulý rok, keď som sa začítal do pútavého Terroru. Vtedy však nešlo o „čistý“ horor, ale skôr o desivú a mrazivú „fiktívnu rekonštrukciu“ s nadprirodzenými prvkami. Nakoľko ma knižka zaujala, kúpil som si aj Danovo údajne kultové Temné leto. A to napriek tomu, že býva prirovnávané ku kingovke TO. A to je knižka, ktorá ma neveľmi zaujala. Mal som však tušáka, že Danov „remake“ Kingovho románu ma dostane. A dostal? No... svojím spôsobom. Neobsahuje síce až také zapamätateľné scény, ako boli flashbacky do minulosti mestečka Derry alebo bukkake, avšak možno o to je v konečnom dôsledku jeho atmosféra celistvejšia. Svoje robí i poľnohospodárske zaradenie mestečka. Nekonečné lány kukurice, nad nimi nízko visiaca zamračená obloha, sparné noci a všade naokolo lesy. Má to niečo do seba, to rozhodne. I postavy mi pripadali sympatickejšie, než v To. Dan Simmons dokázal lepšie a realistickejšie vystihnúť podstatu detských priateľstiev a vzťahov medzi deťmi. King bol v tomto smere až príliš patetický a zaliečavý, no podľa mňa skutočné detské priateľstvá vyzerajú skôr tak, ako im opísal Dan, než tak, ako ich opísal King. Drsne a vlastne, paradoxne, nie príliš kamarátsky. Zlo je teoreticky menej výrazné, ako klaun Pennywise, ale i ono malo niečo do seba. Ku koncu som sa však pristihol pri tom, že sa začínam nudiť a tak napriek Danovej poctivej, skvelej práci musím dať len 60%. Ale páči sa mi, ako Dan Simmons píše :-)

Metroušek
05.02.2017

Vynikající, inteligentní horor a thriller s pořádně hustou atmosférou v kongeniálním překladu a s nádhernou obálkou. Co víc si přát?! Čekat, že Simmons bude chrlit jeden geniální román ranku Hladových her za druhým? Doufám, že v češtině vyjde i pokračování Temného léta, tedy A Winter Haunting. Prosím, prosím, vydejte to! Je to sice zřejmě slabší než první díl, ale každé setkání s touhle partou potěší.

Reiben
21.01.2017

Nějak moc nechápu zdejší nadšení... Ke knížce jsem přistupoval jako k druhému "TO" a byl jsem těžce zklamaný. Příběh vyzrazený (zčásti) hned v úvodu, zbytek zápletky je lehce předvídatelný, postavy nedostatečné popsané a bez hloubky (oproti hrdinům z "TO" ani nejsou moc sympatičtí), zlo v podobě nestvůr vylezajících ze země mi taky nepřišlo nijak speciální a rozhodně ne strašidelné- u knihy se zkrátka bát ničeho nedá. Co jsem ocenil, byl styl autora. Kniha se dobře čte a jako letní odpočinkovka to není špatné. Pokud ovšem čekáte masterpiece srovnatelný s Kingem, tak budete zklamáni.

Dax
07.03.2016

Simmonsovo "TO"
Gúúúúúút!

Záhadný
19.02.2016

Nevím, jestli je to tím, že mi nesedl český překlad - četl jsem první verzi -, ale příběh mě tak nenadchl. Občas jsem měl problém se stylistikou vět, jako by strojeně psané.Všiml jsem si, že v knize překladatel věčně komolil jméno "Dvouzadková" na x variant... Nebylo to úplně nejhorší, místy zde byly i napínavé pasáže, ale ten překlad vět mi prostě nesedl... Když to srovnám například s jeho dílem Terror, které je znatelně vyzrálejší, tak tohle dílo je takové průměrné.

zimela
14.02.2016

Upokojte se, klid. Vaše vzrušení je pochopitelné; vždyť otázka, jež vám svou palčivostí nedá po nocích spát - Co jen si počnu s vlastním dojebaným životem...eh, teda, mám si na opuštěný ostrov vzít raději "To", nebo "Temné léto"? - bude co chvíli zodpovězena. No tak klid tam vzadu!..crrrrr, zahajuje zvonek prázdniny...Víte co, nebudu to natahovat. Jakožto ucelenější a soudržněji působící dílo vyhrává "To".
Simmons má ale rozhodně taky co říct. "To" sice možná svým charakterům věnuje dobré dvě třetiny vlastního obsahu, nevybavuji si však jediný. Zato už teď vím, že minimálně na klid, který do mě vnesla postava Duana McBridea, nezapomenu nikdy... a na mě blízkou filozofii Jima "kurva na nic nečekej a padej vodsať!" Harlena už asi taky ne.
Léto je také lépe napsané; co jen drobností a postřehů se mihne na každé jeho straně, jak specificky křehkou, takřka nezachytitelnou atmosféru je schopno vykouzlit...
...a bohužel jí občas i rozpačitostí výjevů jiných nepochopitelně zazdít; Právě nevyváženost a zejména překombinovanost zápletky (SPOILER:Trochu pomohlo, když jsem zjistil, že mytologické podloží, totiž Crowleyho Kniha Zákonů skutečně existuje, což vše podbarvilo příjemně pikantním nádechem "skutečna". Nicméně nechápu, proč se jej, potažmo pak motivu desky/zvonu Borgiů, nedržel víc. Místo mihulí, slizu, vojáka, oběšence atd., bych klidně bral pár mumií-zombíků a ve školním sklepení probouzejícího se zemřelého Hora - případně ještě něco starobylejšího, co jen egypťané Úsirem nazývali - se svítícíma očima. Vážně, tahle možnost temné kvality staroegyptských božstev mým představám dosud úspěšně unikala. A Simmons by s ní naložit dokázal, ne, že ne.) v mých očích příběh srážejí.
Jestli ale Léto v něčem stopro lepší je, pak v zacházení se smrtí. Zatímco King vesele, takřka záslužně, kydlí hlava nehlava, aby pak vždy zaparkoval v útěšném přístavu až šestákové povrchnosti seriálových rodinných hodnot, Simmons tady udělal něco jiného, něco hlubšího, pravdivějšího a v důsledku i bolestnějšího a doopravdy smutného. A i když v podobném přístavu skončí taky, je citelně jinde.
Čtvero v křišťálu rozbitých slz hvězd

PS: Předmluvu autora si určitě dejte až po samotné knize!! Jestli si jí teda mermomocí nechcete zruinovat..

premacech
27.01.2016

Tady si moc.nerozumime. Mel jsem dost problem docist, postavy jsou celkem melke, ne moc popsane. Bohuzel Simmons prozradi dej hned v predmluve, cekal jsem vic. Dej ocekavany, vicemene linearni. Ne moc realne. Pokud srovnam napriklad s To, tak To je nekde jinde. Tady jsem slapl vedle. Nebavilo. 50%

STARKAN
25.01.2016

Horror o tom jak se parta dětí musí během letních prázdnin sama postavit zlu. Poutavě napsaná kniha s napínavým dějem a jedinečnými charaktery, ze které na vás dýchne nostalgie amerického venkova. Přečteno cca 4x a určitě ne naposled. Pro mne jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

lucifuk
30.12.2015

DOKONALÉ!!!!

lenuskav
22.11.2015

občas místy zdlouhavé,polovina věcí tam být nemusela...ale hezky se četlo :)

Obuvník
17.10.2015

Čerstvě dočteno a už teď se mi stýská. Po kamarádech z Elm Havenu, po létě a po svém vlastním dětství. Mám chuť nafouknout kolo a vyrazit na projížďku. Neudělám to, mám v rukávu spoustu výmluv, ale ta chuť tam prostě je.
Děti občas vidí věci, na které mají dospělí lidé příliš unavené oči. A někdy pak nezbývá nic jiného než dát hlavy a stříkací pistole dohromady, vymyslet plán a se srdcem v kalhotách vyrazit do boje. Původně jsem chtěl dát nižší hodnocení za rozvleklý úvod, ale během psaní tohoto komentáře ve mně příběh zraje jako... kukuřice.
Na shledanou, pane Simmonsi. Tohle je slibný začátek naší společné cesty.

steppen-wolf
14.10.2015

3,5 Přistupoval jsem k tomu jako k novému Kingovi, ale až taková síla to není. Skvěle se to čte, je v tom spousta poctivé, mravenční literární práce (klobouk dolů před Simmonsem) ale že bych se to bál číst v noci a strachem si shcovával hlavu pod peřinu, to říct nemůžu. Nedokážu říct proč, ale asi proto, že všechna hrůza mi připadala příliš zjevná. Chybělo tajemství, něco skrytého.

ziriant
16.08.2015

Léto bez Temného léta jako by nebylo ono, uvědomila jsem si to až nyní, kdy prázdninová dobrodružství spíše gradují, stejně tak jako teploty, a je na čase se s nimi pomalu rozloučit. Léto a zima, Temné léto a Terror, dva Simmonsovy romány, které si už navždy musím přidat do krásných asociací k ročním dobám. Kdykoli bych měla sáhnout po této knize, vždy mi připomene, že literární světy jsou skutečnější než ty reálné. Někdy. A někdy je to tak mnohem lépe. A navíc, kdo by nechtěl opět prožít část svého děství, třeba jen trochu jinak?

Edana
14.08.2015

Tak jo. Tak já toho Simmonse ještě asi vezmu na milost :-) Skóre bylo zatím 2:2 (vynikající Terror a Black Hills proti zoufalostem Děti noci a Ohně z ráje). Temné léto bych sice jako vynikající úplně neoznačovala... přesto mě to bavilo. Nostalgická atmosféra letních dětských prázdnin z dob, kdy byl svět ještě mladý a děti svobodně mohly chodit stanovat do lesa. V jedenácti letech. Bez dozoru. A taky nebyl problém ukrást tátovi bouchačku, řídit auto.... Kluci jsou super a přirostou vám k srdci, obzvlášť Duane. Místy na mě až dýchla ozvěna hrdinů z Terroru :-) Škoda jen, že v úvodu sám autor jen tak mezi řečí prozradí, který z chlapců zemře. Resp. průměrně inteligentní opice si to domyslí. Trochu to celé připomíná Kingovo "To", ale jenom maličko.... Temné léto je úplně jiné. Také je daleko méně děsivé (zvon Borgiů, Osiris ani zombíci na mě prostě nezabrali....). Ale na horké letní dny je to super čtení, po kterém zůstane příjemná vzpomínka (což pravda u hororu asi není úplně optimální :-)

Cryptkeeper
06.08.2015

Zapůjčeno z knihovny:
Pozvolný začátek,místama trochu až moc dopodrobna rozebírané situace,občas nepřehledné.
Jakmile se ale prokoušete začátkem,kniha si vás dostane a pak už se jen těšíte na další a další stránku.
Napínavá knížka,srovnatelná s příběhy pana S. Kinga :)

Honzeecheck
15.07.2015

Simmons se mi v posledních knihách docela vzdaluje zbytečným důrazem na omáčku okolo na úkor vyprávění děje, ale tohle je na muj vkus zas příliš velká "lopaťárna". Čert vem jde o okatou kopírku Kinga, horší jsou příběhový klišé a nelogický jednání postav. Nechci tu moc spoilerovat, ale než vysvětlovat podstatu zla takovejdlema ptákovinama, to už je lepší to nechat ať si čtenář představuje co chce. Dospělý jsou v tomhle příběhu naprosto retardovaný a zcela nevšímavý ke všemu, což ve výsledku vede k tak nechutnýmu happy endu, že jsem se až zastyděl. Čte se to ale pěkně, ideální letní kniha, kterou jsem zchroustal v letadle a při ležení u vody, takže pod tři hvězdičky se jít nedá. V rámci hororu jsou ale ale Hladové hry (ne, nemyslim hunger games), uplně jinde...

Irika
27.04.2015

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Temné léto se čte dobře, je to napínavý fantasy příběh, který vypráví o prázdninovém dobrodružství party chlapců z malého města. Z obyčejného dobrodružství se nakonec stává boj o život a jak postupně příbývá mrtvol (nebo částečných mrtvol), zakusujete se do děje více a více.
Byla jsem zvědavá, jak se celý příběh rozuzlí, čekala jsem více vysvětlení, které je v závěru velmi strohé... Proto zůstávám u 4 *. Na konci se autor mohl rozepsat více, třeba na úkor někdy zbytečně dlouhých popisů krajiny či postav, kde jsem občas přeskakovala řádky. Zato za dokonale výstižné popisy nejrůznějších obludek a živých mrtvých dávám palec nahoru!
Sečteno a podtrženo, dílo bych doporučila, byl to u něj určitě příjemně strávený čas a ráda se seznámím i s dalšími tituly od tohoto autora.

mrliš
18.12.2014odpad!

Otravná, nestravitelná kniha. 566 stránek mumlání o kukuřici, východu, západu, vánku, stromy, listy, sever, jih, les, jízda na kole sem a tam. Tyto prvky se v každé kapitole objevují snad milionkrát. Od začátku do konce se pomalu nic jiného nedozvíme. Sem tam nějaký ten přízrak, který by nevyděsil ani vystrašenou kočku.
Ze začátku příběh vypadal slibně. Koncem každé kapitoly jsem si říkal "teď se to konečně rozjede". Jenže když jsem si to říkal už na 400 stránce, tak už mi docházela trpělivost. Posledních 30 str jsem Vážně už jen v rychlosti přeskákal a musím říci, že jsem o nic nepřišel.
Tato blbost by se dala vmáčknout max do sto stránek a myslím, že i to by bylo příliš.
Zdejší hodnocení je podle mě nesmyslně vysoké.
Navíc komentáře na obalu, kde se například King vyjadřuje že D.Simmons píše jako vytuněný anděl, je dle mého názoru jen reklamní tah, jak zvýšit prodeje absolutního braku bez sebemenší jiskry.
Tohoto autora nikdy více!

BernardBlack
24.10.2014

Za obzor na místa, kde jsme žili jako chlapci
Ve světě plném lákadel a zázraků,
Tím směrem bloudily naše myšlenky stále a bez hranic
Ale zvon, co nutil nás se rozhodnout, začal znít
...sevřenější,údernější a konkrétnější TO(zlo)aneb povinnost pro všechny fanoušky Kinga z časů kdy
...The grass was greener ,The light was brighter ,With friends surrounded ,The nights of wonder(High Hopes)

zahadum
14.02.2014

Dokonalé dvojča románu TO....kratšie....s atmosférou na krájanie....od začiatku šliape na plný plyn....Simmons dal do románu kus svojho detstva a jeho prežívanie kdesi v malom americkom mestečku....a leto nebolo ešte nikdy lepšie opísané .... škoda len toho veľkého tlaku na záver....chcelo by to všetko ešte viacej rozpísať a hlavne na začiatku 200 strán navyše ktoré by ešte viacej vtiahli čitateľa do rozhodne zaujímavého príbehu.