Temné léto

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138503/temne-leto-temne-leto-pwh-138503.jpg 4.2180

Temné léto

Summer of Night (1991)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kniha Temné léto

jiri77

Obsahuje spoiler!
Ke knize mě dostalo srovnání s knihou To od Kinga. Temné léto má hodně dobře popsané prostředí a charaktery postav ,ale samotný příběh mi moc nesedl.Hlavně druhá půlka mi přišla celkově zmatená. Co mě moc zarazilo,byla smrt jednoho z hrdinů a ještě k tomu jsem si Duane McBrida oblíbil ze všech nejvíce ,takže mě postava chyběla v příběhu hodně. Za mě celkem čtivá kniha,která stojí za přečtení.

petrarka72

Srovnávat s Kingem lze - ale proč bych to dělala? Užila jsem si obojí, jak To, tak Temné léto. Simmons umí držet napětí a od občasného vyšlehnutí šoku mě dovedl až k permanentnímu strachu během posledních sta stran; "poslední bitva" je vážně výživná. Těším se na Zimní přízrak...

Sarka25

Tato kniha se mě moc líbila.. po dlouhé době jsem se u knihy bala až jsem musela přestat číst. Spousta lidí srovnává tuto knihu s To od Kinga ale abych pravdu řekla tak u To jsem se tolik nebala. Skvělá kniha ctiva od začátku do konce.

soukroma

Druhé To (proto také asi Kingův poněkud zakuklený - pozitivní či co? - výkřik na obálce), jen jsme se přesunuli z Maine do Illinois mezi kukuřičné lány a posunuli se jen o pár let v čase děje (zde 1960 oproti 1957 v To) i vydání knihy (zde 1991 oproti 1986 u To). Ani tady se autor nevyhnul hnusu a smradu a nadpřirozenu, jen se drží toho léta a té partičky jedenáctiletých a nenechá je vyrůst (na tom se ušetřilo bratru 300 stran oproti To). Začalo mě to docela zajímat, jakmile se objevila Borgiovská linka (s pár historickými zajímavostmi), ale to byl především základ pro okultní stránku celého příběhu, takže zájem zase rychle opadl.
A třicetistránkový autorův doslov mohl být zajímavý, jen mi tedy nepřipadalo, že to ladí s románem, přes množství vlastních citací.
Takže za mne zase ne.
(Osobní poznámka - reakce na autorův doslov: Byť moje školní prázdniny se odehrávaly o nějaký pátek později, byly velmi pohodové a volné, vskutku volnočasové! a samozřejmě po všech stránkách báječné. Největším nebezpečím pro nás byla hluboká vodní plocha, v níž se trávilo nejvíc času - a nikdo se neutopil (samozřejmě dospělí někde jako dohled na pozadí byli, ale nerušili ;-). Strašit v hlubším lese či za hranicí světla z táboráku bylo v pažích starších puberťáků, ale byli snad taky docela rozumní a nic se nepřehánělo. Nikdo hrůzou neumřel a tmy se patologicky nebál.)

Insilvis

Temné léto, ač se rozhodně nejedná o autorův nejlepší román, je ve srovnání s přeceňovaným Kingem (TO) mnohem lepší knihou: chytřejší, konzistentnější, lépe fungující na vytyčených rovinách vyprávění.

hurwajz

Tohle mi opět chutnalo. Prázdniny někde v americkém "vidlákově", kamarádi, kola, bejsból, limonády, kukuřice..........mrtvoly, zombíci, červi, strach, hrůza.
Ještě jsem si to mohl nechat na léto a bylo by to úplně úžasné. Ale jinak se to četlo pěkně, trochu mě otravovalo, jak autor několikrát detailně popisuje vzdálenosti, míry (.....jel 300metrů a potom odbočil.......ležel od něho 2,5metru..........po 450metrech si všiml.....).
Ale jinak hodně dobře vymyšlený příběh, zasazený do zajímavého místa, parta kluků kamarádů, školní záporák-tyran, hodní dospělí, zlí dospělí, hodní dospělí, kteří se stávají zlými dospělými......neinspirovali náhodou "smradlavé tunely" tvůrce Stranger Things??

Metla

Je libo vrátit se časem o půl století a trávit prázdninové dny ve společnosti party kluků z městečka Elm Haven? Jde o klasický, lány kukuřice obehnaný zapadákov na americkém Středozápadě, kde část dětí musí pomáhat na farmách, zatímco ti šťastnější si plnými doušky užívají svého mládí: drandí na kolech, hrají baseball, běhají po lesích, koupou se v lomu, vedou mezi sebou války... zkrátka bezstarostné dětství, jak má být. Tohle léto je však jiné.
Poslední den školy zmizel spolužák a šestice hochů z "Cyklohlídky" se rozhodne přijít záhadě na kloub. Množí se kolem nich znepokojivé, ba přímo děsivé události, ke kterým se dospělí zdají být slepí a hluší (pokud se na nich přímo nepodílejí). Začíná souboj se zlem, napínavý, místy silně přitažený za vlasy, občas trošku zdlouhavý, se zápletkou béčkově kýčovitou, přesto jsem si při četbě tohoto Simmonsova románu spokojeně rochnila. Nostalgický návrat do dětství fungoval na jedničku a ten hororový balast okolo jsem jako příznivec žánru vnímala pozitivně.
Z předchozího čtení prvního rozkouskovaného vydání v pochybném překladu (Černé léto) mi v paměti naštěstí mnoho neutkvělo, vše bylo jako poprvé. Tehdy Simmonsovo dílo zůstalo ve stínu Kingova "To", v současné době si netroufám porovnávat - dokud se také "To" nedočká reprízy.
Autorovu předmluvu je vhodnější ponechat až jako doslov, vyhnete se tak nežádoucím spoilerům a lépe pochopíte, o čem Simmons píše. Několik jeho postřehů můžu nadšeně odkývat, s jinými by se dalo v místních podmínkách polemizovat. Pro mě byl tento text příliš profesorský, mentorující, suchopárný... osobně mám raději Kingovy předmluvy, jsou emotivnější, méně psané hlavou a více srdcem.
Přes pár výhrad (žádná není zásadní) lze "Temné léto" doporučit každému hororovému fandovi, ale snad i ostatní čtenáři by mohli ocenit atmosféru svobody, přátelství a dobrodružství dětských let.

Cherryel

Pěkně napsaný hororový příběh o partě dětí a jejich boji se zlem.Příběh autor ani nijak zvlášť zbytečně neprodlužuje ani neseká, prostě pro mě všechno akorát hezky popsané.Pred tím jsem zkusila číst knížku od Kinga"To"s podobným dějem, ale to jsem vzdala na 250.strance, když už mě začalo unavovat že se pořád nic zajímavého nedělo,ale znala už jsem pomalu všechny postavy z městečka!Jinak nic,tak že nic pro mě.U Temného léta,mi děj hezky plynule utíkal,tak že za mě doporučuji.

Locus Poll Award (ocenění) děti zlo prázdniny stará škola přátelství

Dan Simmons