Temné lesy

Temné lesy https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3500/bmid_temne-lesy-IUW-3500.jpg 4 504 130

Před dvaceti lety zmizeli v hlubokých lesích kolem dětského letního tábora čtyři mladí lidé. Dva z nich byli nalezeni s proříznutým hrdlem, dva už nikdy nikdo nespatřil... Okresní státní zástupce Paul Copeland, známý pod přezdívkou "Cope", řeší právě nejdůležitější případ své kariéry. Snaží se dostat za mříže dva mladíky z bohatých a vlivných rodin, kteří znásilnili nezletilou černošskou prostitutku. Z příprav na proces jej ale vytrhne překvapivá událost. Je přivolán k identifikaci mrtvého, v němž poznává chlapce, který tehdy beze stopy zmizel v temnotě oněch krvavých lesů spolu s jeho vlastní sestrou. Ten mrtvý muž je ovšem o dvacet let starší, než by měl být. Cope se záhy pouští do soukromého vyšetřování. Nezahrává si ale s ohněm, když pokouší mocné tohoto světa a ruší dvacet let staré duchy? Tajemná zápletka, skvělá psychologická kresba postav, svižný děj, ale také vtipné dialogy a ironický nadhled - to jsou přednosti nové detektivky Harlana Cobena, kterou přečtete jedním dechem.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

The Woods , 2007

Shanib
05.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Kdysi jsem od Harlana Cobena jednu knížku četla a už jsem si nepamatovala, proč jsem vlastně jeho další díla nečetla. No tak už to vím. Zápletka dobrá a místy napínavá, postavy více méně taky dobré, ačkoliv ve mě nevzbuzovaly žádné emoce. Taky jsem úplně nepotřebovala vědět, že soudní koronerka, která se objeví v závěru knihy, je atraktivní (těch hezkých žen tam bylo nějak hodně) a ráda chodí do lesa, protože... (to vše naprosto zbytečný text). Nicméně ten konec, kdy vlastně vůbec nevíte, jestli to pro hlavního hrdinu končí dobře nebo ne? Dost neuspokojivý. A přesně tohle byl problém i u první knížky, kterou jsem od Cobena četla.

Margerite
28.12.2023 3 z 5

Moje druhá knížka Harlana Cobena a asi na nějakou dobu poslední. Jako oddechovka ano, ale jinak to žádná sláva nebyla. Za mě je aktuální hodnocení 87 % hodně nadstřelené.

lalela
29.08.2023 3 z 5

Detektivky mám ráda. Dokonce moc. A tahle začínala úžasně. Mrtvola, která měla být už 20 let mrtvolou. Tak jsem se začetla. Pak se do toho začalo míchat vyšetřování znásilnění mladé prostitutky, to bylo taky moc zajímavé. Ale v okamžiku, kdy se začalo šťourat do minulosti některých postav, začala mě ta knížka silně nebavit. No dočetla jsem ji. Konec už byl předvídatelný, a tak knihu zařazuji do poličky neurazí nenadchne.

Lenka.Vílka
02.06.2023 5 z 5

Dejte mi tajemný les. Jsem vaše!
Dejte mi tajemství v lese. Jsem vaše!
Dejte mi tajemství z minulosti v lese. Jsem vaše!
Napsal to Harlan Coben? Jsem jenom jeho!

("Smrt je čistá, ničivá jako demoliční koule. Zasáhne vás, rozdrtí, a vy se začnete znovu dávat dohromady. Nejistota je jiná. Ty pochybnosti, ty náznaky hledají jako termiti nebo nějaký neúprosný mikrob. Požírá vás zevnitř. Nemůžete té hnilobě zabránit. Nemůžete se dát dohroamdy, protože vás neustále rozleptává pochybnost.")

Před dvaceti lety zmizely čtyři mladí lidé v lesích na letním táboře. Dva se našli. Mrtvý. Ale proč se najednou zjevil jeden z těch mrtvých, který je teď doopravdy mrtvý se články v kapsách vedoucích k bratrovi druhé, která byla též prohlášena za mrtvou? A druhá linka tomu taky moc nepřidává. Je tam navíc, aby "víc stránek" nebo to má spojení?

Tak dobře Harlane Cobene, už na straně 35 jste mě dostatečně zaháčkoval. Podařilo se vám to uhrát až do konce?

Ano, opět se mu to povedlo! Což vážně není spoiler  ;)  protože to propletení současného případu Paula s minulostí před dvaceti lety (a že by i minulosti jeho rodiny?) bylo fajn. Možná se někdo může ptát, proč je v knize zároveň ten Paulův případ u soudu. Ale ono na tom lze hezky ukázat jeho charakter. A samozřejmě ta jeho čistota, aby se dostal do vyšší funkce, kde je důležité, aby na vás "nepřátelé" nic nenašli. Ale je to opravdu tak? Nebo je to jenom maska, pravě aby se dostal výš? No, jak to všechno nakonec bylo a dopadlo, to jsem se dozvěděla. A byla s tím vším spojená. Super kniha ;)

Četla jsem vydání z roku  2008, které se mi líbí mnohem víc. Na obálce je víc vidět les. Jo, a moc se těším na seriálovou adaptaci. Snad co nejdřív. Jelikož mám právě rozkoukaný seriál Zone Blanche, algoritmus Netflixu se posere radostí  :D  třeba mi najde něco podobného. Jak jsem psala hned na začátku...

Dejte mi tajemný les. Jsem vaše!
Dejte mi tajemství v lese. Jsem vaše!
Dejte mi tajemství z minulosti v lese. Jsem vaše!

4,5/5

BaPe895
28.01.2023 4 z 5

Musím souhlasit s předchozím komentářem,že vedlejší děj tam byl zbytečný.

veronika6239
29.11.2022 3 z 5

Jelikož jsem četla již novodobejsi díla od tohoto autora, tak ve srovnání s nimi zatím tento příběh pro mě jako nejslabší... Ten proces znásilnění mi tam ten dej úplně rusil a za mě byl zbytečný (ovšem jeho podstata a to, jak dopadl, a co jim chtěl autor sdělit, bylo k uvědomění si a zapremysleni dobre, ale v hlavním dějí mě prostě rusil)

LuthyLaura
10.11.2022 5 z 5

Coben umí zaujmout od první až do poslední stránky. Díky svižnému ději a celkově velmi dobrému zpracování se Temné lesy jen těžko odkládají.

shelma
20.10.2022 5 z 5

Napínavé, překvapivé a strhující. Klobouček pane Cobene.

ninano
16.10.2022 4 z 5

Čtivá, solidní detektivka, i když trochu překombinovaná a občas balancující na hraně uvěřitelnosti.

P3_tis
18.09.2022 5 z 5

Nic není takové, jak se na první pohled muže zdát. Knihy od Harlana Cobena jsou toho zárukou. Myslíte si, že znáte konec / pravdu a on vás na poslední stránce vyvede z omylu.

Kniholapka
04.08.2022 3 z 5

Bohužel se mi tato kniha nijak dobře nečetla. Přišla mi až moc zdlouhavá a překombinovaná událostmi....Třeba jiná bude lepší.

_Brunetka_
21.07.2022 5 z 5

Temné lesy aneb nejlepší thriller/detektivka,kterou jsem kdy četla! Navíc jak často můžete říct,že právě tenhle žánr je vaše srdcová kniha? A taky, že jste si thriller/detektivku přečetli dvakrát,protože vás to prostě bavilo a rozhodně ne naposledy? A jako úplná třešinka na dortu, jak často se stane,že z knihy,kterou doporučíte, tři lidé jásají stejně jako vy? O téhle knížce tohle všechno platí. Harlan Coben má brilantní styl psaní,který se čte až děsivě rychle, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a tahle knížka je dokonce v ich- formě,což vám ještě zdvojnásobí zážitek! Jako vážně mě kniha vtáhla do děje už hned v prologu,po prologu jsem hltala každé autorovo slovo (mimochodem v knížce nejsou žádné omačky okolo) a pak mě kniha vyplivla až na konci,kde mě zklidnil až epilog! Postavy jsou naprosto dokonalé. Copa prostě musíte milovat,ať se děje,co se děje! Myslím,že o originálním námětu a zápletce tady snad ani nemusím říkat? Obojí bylo BOŽÍ! Kniha nemá nouzi ani o vtipné dialogy, nad kterými se prostě musíte šklebit. Kniha může ale nabídnout víc než BOŽÍ tajemný příběh, u kterého se budete bát a listovat stránkami jak o závod. Cope je totiž okresní státní zástupce a řeší v knize nejdůležitější případ své kariéry. A věřte mi,že tenhle případ bude zajímat i vás a bude pro vás taky nesmírně důležitý! Obětí je v něm černošská dívka a obžalovaní dva zbohatlí machýrci. Takže je tam i náznak rasové problematiky a řekněme nějaké méněcennosti. Právnické prostředí je vylíčeno božsky,vážně se cítíte, jako byste tam byli (žádná soudkyně Barbara!). Tohle je vážně tajemné a zamotané do posledních stran (mimochodem od doby,co jsem přečetla tohle,nemám ráda jednoduché zápletky). Konec a rozuzlení byly úplně šokující. Věřte mi,že vám to pořádně zamotá kebuli a budete ní jen nevěřícně kroutit a minimálně ten den už nebudete schopni rozečíst nic dalšího (navíc konec nerozluští jen vraždy,ale ještě SPOUSTU dalších věcí!).

Ava365
01.07.2022 4 z 5

Četlo se to hezky, i když se člověk nesmí příliš zamýšlet nad přehnanou "čestností a zásadovostí" hlavního hrdiny, který z mladé prostitutky trochu moc násilně dělá charakterní klaďasku. Některá jeho přirovnání v úvahách trochu evokují hrdiny "chandlerovského" typu, což mi trochu vadilo, ale jinak celkem spokojenost.

Čmeláček
30.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, nedá se odložit. Oba případy, ten z minulosti i ten současný, byly vynikající.

ladyfromskye
22.05.2022 5 z 5

Harlan Coben prostě umí. Tohle byla už má šestá thrillerová lahůdka z jeho pera a mám chuť hned se pustit do další. Top!

mataaskorice
04.05.2022 5 z 5

Skvělá, napínavá knížka. Žvásty u soudního líčení mi tedy občas přišly krapet zcestné (zejména připitomělé argumenty obhajoby), záhada se záměnou jmen v případu znásilnění zas jasná od počátku. Takže jisté slabiny příběh má. Ale kniha byla opravdu čtivá, děj přes jisté minizádrhele poutavý, takže mně se v globálu líbila.

Lucek
07.03.2022 3 z 5

Zjišťuji, že mě Cobenovy knížky baví tak do 2/3. Pak mi začíná hlavní hrdina vadit, další vyprávění mě neba a s překombinovaným finálem jde celkový dojem dost dolů...

wendulka321
28.01.2022 4 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, protože jsem se malinko ztrácela v postavách. Ale bylo to fajn. Teď koukám na seriálové zpracování a zatím fajn.

veronika3141
17.01.2022 4 z 5

Zajimava kniha,sice jsem se hned uplne nezacetla,ale nakonec me nadchla a rozuzleni je zajimave .

mi-380
28.12.2021 4 z 5

Typická cobenovská šaráda spletená z několika případů. Záhadné zmizení kdysi před mnoha lety, to patří nerozlučně k autorovu rukopisu. Skvěle popsané napínavé pátrání jsem absolvoval společně s šestidílnou TV minisérií, která knihu příjemně, i když nedůsledně a tentokrát (na rozdíl od titulů Cizinec, Nevina nebo Nadobro ztracený) i kvalitativně o stupínek níž, ilustrovala.
85 % (zatím 405 hodnotících s průměrem 87 %).

P.S.
Je zajímavé, že romány tohoto Američana jsou tak oblíbené u evropských filmařů:
2006 - Nikomu to neříkej – francouzský film
2021 – Nadobro ztracený – francouzský seriál
2021 – Drž se blízko – britský seriál
2022 – Zachowak spokój – polský seriál

P.S.2
V srpnu 2018 podepsal Coben pětiletou smlouvu v hodnotě mnoha milionů dolarů s americkou společností Netflix. Podle dohody by se 14 Cobenových románů rozvinulo do původních seriálů nebo filmů Netflix.