Tri temné koruny

Tri temné koruny https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378882/bmid_tri-temne-koruny-uZe-378882.jpg 4 584 131

Temné koruny série

Prvý diel novej a poriadne temnej fantasy série. Romantiku nečakajte! Na ostrove Fennbirn sa každú generáciu narodia tri výnimočné deti – trojčatá. Tri kráľovné, tri právoplatné dedičky temného trónu. Každej koluje v žilách iná mágia. Mirabella je nebojácna elementalistka, ktorá lusknutím prstov vykreše nenásytné plamene či privolá hromy a blesky. Katharine je travička, ktorá namieša akýkoľvek jed. A naturalistka Arsinoe ovláda faunu a flóru – traduje sa, že pod jej rukami rozkvitne tá najčervenšia ruža a skrotne aj najzúrivejší lev. Ktorá zasadne na temný trón? V deň svojich šestnástych narodenín sa musia sestry podujať na sériu nebezpečných skúšok na život a na smrť. Korunu získa tá, ktorá ostane nažive. V hre je totiž viac než len starodávny trón.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Three Dark Crowns , 2016

Nikidree
01.04.2024 2 z 5

Na sérii jsem se těšila, avšak musím říct, že první díl mě příliš neoslovil. Zpočátku jsem trošku bojovala s tím, že co kapitola to jeden pohled (velmi dlouho jsem nic takového nečetla), ale brzy jsem to přestala vnímat.
První polovina je taková hodně popisná, kdy si čtenář může vytvořit alespoň základní vztah k hl. postavám, přehled o světe atp. Druhá už je poměrně svižnější a začíná se tam něco víc dít.
Co se týče hl. postav, prozatím jsem s nimi v pohodě, byť zatím nemám žádnou favoritku. Co bych u postav zatím asi vytkla, je chování Josepha a asi krapet naivita holek kolem něj. Ale zřejmě to má nějaký důvod, tak to zatím nechám být.
Ačkoliv spád událostí na konci knihy je "wow", většiny knihy na mě tak ani zdaleka nepůsobila. Svět, prostředí, odlišné zvyky vychovatelů budoucích královen,.. to vše je docela zajímavé, ale ani zdaleka jsem tomu nepropadla, abych hltala stránku za stránkou.

V sérii hodlám pokračovat, ale tomuto dílu dávám jen 2*, protože mě moc neoslovil.

mischamys98
14.01.2024 4 z 5

Obvykle čtu jiné žánry, ale rozhodla jsem se tak trochu vystoupit ze své komfortní zóny. Chvíli mi dělalo problém se zorientovat v jednotlivých postavách a jejich vzájemných vztazích. Jakmile se tak stalo, začala jsem si čtení užívat a děj příjemně ubíhal. Nejvíc mě bavila linka týkající se Arsinoe a prostředí Vlčího pramene.

susieee
31.12.2023 4 z 5

Začátek trochu pomalejší a hodně popisující, pro ty kdo to má rád, což já ano, když je to čtivě napsané, pro ty kdo chce co nejkratší začátek a co nejméně popisu, tak se vám ten začátek moc líbit nebude. Ale možná tam toho popisu bylo opravdu až moc částmi. Od zhruba poloviny knihy to ale krásně graduje a skoro neustále se něco děje a je moc zajímavé číst z pohledů tří různých hlavních postav, nikde jinde jsem to nezažila(kromě série Kroniky pozůstalých, ale to byl milostný trojúhelník, takže to bylo něco úplně jiného.) V průběhu knihy mi začínaly přirůstat k srdci postavy, hlavně Mirabella a Arsinoe, Katharina hlavně v začátcích, pak už tolik ne. A z vedlejších postav, Jules mám ráda jak kdy, ale hlavně mám ráda její přátelství s Arsinoe. Bree mám také dost ráda. Z prostředí tak mně nejvíc bavil Vlčí pramen a potom prostředí Beltainu. Mytologie a stavění světa (worldbuilding) se mi moc líbí, až na pár nelogických věcí. Zvraty celkem dost dobré. Většinu času velice čtivé. Takže když to shrnu: čtivé, napínavé, zábavné, skvělá mytologie, většina skvělých postav a velice zajímavé čtení z tří pohledů postav. 4 a půl z 5, nedám 5 protože pár malých chybiček přece jen bylo a 5 dávám druhému dílu, protože ten je ještě lepší.

kaktus9360
24.11.2023

(SPOILER) Miluju tu poslední větu .
Jsem travička.
ta kniha je tak boží!!!!!!!!!!!!!!!!

kikikrat
17.08.2023 4 z 5

Dávám knize tak 3-3,5-5*. Těšila jsem se na knihu protože Annu krví oděnou jsem si zamilovala a ani po letech na ni nezapomněla. U této knihy to bylo jako na houpačce. Na některých stránkách jsem se nedokázala začíst a nudila jsem se a někde jsem to úplně hltala. Čekala jsem asi nějak víc. Netuším zda se pustím do dalších dílů. Konec byl akční a nečekaný ale závěrečný boj královen nikde. Nejraději mám asi Arsinoe, zdála se mi taková svá. Naopak celá zápletka s Jules mě někdy otravovala.

Fidibus
26.07.2023 2 z 5

(SPOILER) Za mne zklamání, dočetla jsem silou vůle. K avizovanému souboji v tomto díle ještě nedojde, pouze k přehlídce, byť se na ní konečně něco víc děje. Sledujeme princezny (nevím proč jsou v knize jako královny?!), jejich okolí a nadpřirozené schopnosti. Dvě z nich spojí láska muže kdysi vyhnaného za pokus o útěk.
Bohužel mi to připadalo dlouhé a hlavně zpočátku chaos v jednotlivých postavách. Vlastní námět i svět není špatný, ale do dalšího dílu nejdu.

deedulka
06.07.2023 4 z 5

Zajímavý námět o třech sestrách královnách, které se mají vzájemně povraždit, až zůstane jen jedna, jenž bude zemi vládnout. Každá má mít jiné nadání a svými silnými zbraněmi si má zajistit nárok na trůn. Nejvíce sympatická mi byla Arsinoe s ochránkyní Jules, ale ani ostatní královny nebyly špatné.

Kniha se četla rychle a jednotlivé kapitoly z pohledu královen a dalších postav se přehledně prolínaly. Překvapivý závěr s nadáním královen pro mne nebyl tak nečekaný, protože jsem to tušila už od začátku. Ale jinak byl příběh plný zvratů a nalákal obstojně na další díl.

roso.mak
12.03.2023 5 z 5

Velmi vzácná kniha, kde sledujete tři příběhové linie a všechny tři vás baví. Opravdu nevím, kdy jsem to zažila naposledy. Beru to jako extrémně vzácný jev a svědčí o autorčině umu.

Fiso
21.08.2022 4 z 5

Čtivý a promyšlený příběh, který mě od začátku až dokonce bavil, i když mě trochu mrzelo, že hodně kapitol se věnovalo Arsinoe a přitom bych ocenila více z travičů, protože postavu Natalie jsem si skoro hned zamilovala.

lotofhs
08.08.2022 3 z 5

Tak u téhle knížky, to bylo, jak na horské dráze. Chvíli mě bavila, pak zase ne, pak zase jo. Musím uznat, že začátek byl pekelně nudný, popisný a akce nikde nebyla. Člověk očekává, krvavý, temný fantasy román, ale tohle mělo daleko k tomu. Pár zápletek se mi líbilo, třeba vůbec nechápu, co se stalo jedné sestře ke konci. Nejlepší z té knížky byl asi konec a scéna v lese s medvědem, to aspoň chvíli mělo nějaký spád.
Postavy... neoblíbila jsem si ani jednu. Bohužel kniha nedává šanci si někoho opravdu zamilovat. Ze sester jsem asi měla nejradši Mirabellu, ale ani ke konci mě nepřesvědčila, že je to dobrá postava. Co se týče mužských postav, tak to je tragédie, jediný snad Luke mi přirostl k srdci, ale ten tam byl jen bokem. Bohužel postavy jsou nudné a ploché. Chyběla mi tam nějaká pořádná záporná postava.
Musím se i přiznat, že mi nevyhovoval děj z tří pohledů, bylo to na mě někdy chaotické a až přílíš...
Takže asi tak... četla jsem už pár fantasy, ale tohle mě tak nechytilo, těšila jsem se, až knihu dokončím a nevypadá to zatím, že bych měla šáhnout po dalším díle. Neláká mě to.
Měla jsem od knihy hodně velká očekávání, skrz námět, který je fajn, vlastně jen ten mě držel při tom, abych knihu dokončila, těšila jsem se na epický fight mezi sestrami a nakonec... no uvidíte samy. :D za mě asi 2,5-3 /5.
Nejhorší je na tom, že nápad je to skvělý, kdyby jen autorka víc si pohrála se světem, přidala víc detailů, přidala víc hloubky do pár postav, udělala jednu skvělou zápornou postavu, tak je to úplně o něčem jiném..

zaba335
30.07.2022 4 z 5

Tahle kniha mě velmi okouzlila. Ze začátku mě to úplně nebavilo, rozjíždělo se to, moc jsem nechápala o čem to je. Pak se to ale zlepšilo a z první seznamovací poloviny se stala neskutečná jízda plná zvratů, které se trochu daly předpokládat, ale to vůbec neubírá na kvalitě knihy.
Postavy jsou perfektně sladěné, nejvíce jsem si oblíbila Mirabellu, Arsinoe také není špatná, ale Katharinu jsem úplně v lásce neměla. Líbilo se mi prostředí, příběh, jednotlivé kapitoly a také čtivost.
I přes všechny plus mi v této knize něco chybělo, nějaká další linka, která by tomu dodala ještě větší zážitek.
Zajímavá fantasy. Jednoduchá i složitá, dramatická i lehká.

TinaFr
15.07.2022 2 z 5

Tahle kniha mě pěkně potrápila. Sáhla jsem po ní na základě doporučení, ale tak 3/4 jsem trpce litovala, strašně mě to nebavilo a měla jsem ji rozečtenou snad 2 roky. Nakonec jsem se k ní tedy vrátila - a dobře jsem udělala! Na konci se děj neskutečně rozjede - až tak, že jsem okamžitě šla pro druhý díl a celou sérii dočetla během týdne. Jen ten hodně popisný začátek mě prostě vůbec nechytil.

girdi
18.06.2022 5 z 5

Sérii Temné koruny mám doma už fakt dlouho a díky čtenářské výzvě jsem se k ní konečně propracovala. Rozhodně zajímavý fantazijní svět, Fennbirn schovaný v mlze ukrývá mnohá tajemství a kouzla. Občas trochu rozvláčné, ale autorka si holt ten super svět musí trochu vystavět. Závěr na jedničku, takže brzo šáhnu po dalším díle.

Ellis03
08.05.2022 5 z 5

Musím říci ze anotace je poněkud nepravdivá… ale budiž. Každopádně kniha se mi moc líbila a bavila mě. Určitě se brzy pustím do pokračování, jsem zvědavá jak se to všechno bude dal vyvíjet. Možná jsem byla trosku zklamaná. Doufala jsem, ze se bude příběh vyvíjet trošičku jinak, ale to muže ještě přijít v dalších dílech. Každopádně nápad a zpracování super a já jsem spokojena.

Karciina
21.04.2022 4 z 5

Obálka se mi líbí, černá a matná, na ní tři koruny. Bohužel se docela špiní a chytá prach.Hned na začátku najdeme mapu. Za mě je moc hezky udělaná, obecně mám mapy v knihách ráda, jen mi moc nevyhovovalo malé písmo a obrázky. Ale jinak je opravdu pěkná.

Setkáváme se tu tedy se třemi sestrami, Mirabellou, která ovládá živly, Katharinou travičkou a Arsinoe naturalistkou. Nejraději z nich jsem měla Kat, nejenom kvůli jedům. Byla mi obecně nejsympatičtější povahově, zamilovaná do Pietyra. Kdybych si měla vybrat dál, byla by to Arsinoe. Mira to u mě prostě projela.
Z dalších postav jsem si oblíbila Pietyra, Billy byl fajn. A Joseph? Děs. Nikdy víc prosím. Další postavou byla Jules, kamarádka Arsinoe, či Natalia Arronova, která vychovávala Kat. Obě mají zajímavý charakter, jsem zvědavá na nějaký další vývoj jejich postav.
Autorka se nebojí ublížit postavám, ale není to žádný extrém.
Knížka má pomalejší rozjezd, seznamujeme se zde se sestrami, prostředím a celým Ostrovem. Pak nastala část, kde děj trochu stagnoval. Navíc to, co tam autorka provedla?! Díky tomu u mě kniha klesla, bylo to dle mě úplně zbytečné, jen to fanoušky naštvalo. Konec knihy ale vše bohatě vynahradil. Spousta akce a zvratů. Vlastně jsem kvůli knize i ponocovala, prostě jsem jí potřebovala dočíst. U posledních kapitol jsem si jen říkala, že po tomto konci potřebuji další díl. Zhruba ve třetí čtvrtině knihy vám dostanete velkou naději pro jednu postavu, ať už si jí oblíbíte nebo ne, konec je pak ještě více šokující. Kniha se u mě držela na začátku v nějaké průměru, pak bohužel klesla. Naštěstí to konec zvládl vytáhnout na 4 hvězdičky. A co vy? Četli jste již tuto sérii?

Trigger Warning: Podvádění, otrava, útok zvířete.

DreamerX9
08.03.2022 3 z 5

Čekala jsem víc a je mi jasné že autorce musela dát kniha práci. Nicméně za mě až příliš velké rozvětvení postav i děje a zároveň těžká orientace kdo je kdo, kde a jeho účel a smysl v ději. Jinak fantasy to není špatná ale tím jak se autorka věnuje postavám a jejich vztahům víc než vysvětlení celého světa...je to dost matoucí a dál pokračovat nebudu

Julinka679
26.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Nečetlo se to špatně ale nějaké velké wow to pro mě nebylo a temné to nebylo už vůbec. Rozhodně bych si to dokázala představit drsnější, tím, že se jedná o příběh trojčat, která spolu soupeří (na život a na smrt) o korunu tak si děj přímo žádá aby to bylo drsnější a mnohem temnější.
Když jsem v anotaci četla, že se má mezi těmito trojčaty odehrát souboj tak jsem byla hodně zvědavá jak jej autorka vytvořila, bohužel žádný mega souboj nenastal a já jen můžu doufat, že snad bude alespoň v druhém díle...

Nápad Tří temných korun není vůbec špatný a rozhodně má do budoucna potenciál, u prvního dílu jej zatím autorka nevyužila ale vcelku dobře nám alespoň přiblížila Fennbrin a celou atmosféru.

SPOILER na konci, kdy zjistíme, že všehovšudy nemáme jednu ale rovnou dvě Travičky, mě moc nepřekvapil ale pokládá to dobrý základ druhému dílu, tak uvidíme.

Za mě momentálně 3,5* a doufám, že druhý díl bude lepší :-)

saki5411
10.02.2022 5 z 5

Kniha mě vtáhla hned od začátku, ale šlo od ní odejít. Kousek za polovinou její děj dostal tak rychlý spád, že jsem ji již neodložila. Paráda a pokud doma nemáte další díl tak nezacinejte ve čtení

Pert
29.01.2022 5 z 5

Hodně dobrá fantasy série, pokračování si určitě přečtu.

Skippka
23.01.2022 5 z 5

Tak jo, ten konec jsem nečekala! Knížka byla čtivá, ubíhala, postavy se mi líbili a těším se na další díl :)