Tři vyvolení

Tři vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/mid_temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4 1527 182

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three , 1987

Lucuschka
18.04.2024 4 z 5

Druhý díl je mnohem lepší a přehlednější než předchozí díl :) Má svůj děj a hlavně příběh za kterým jde... Těším se na třetí díl a rovnou se do něj začtu, dokud jsem plná zvědavosti, jak bude Rolandova pouť pokračovat ;)

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

Tři vyvolení jsou pro mě velmi problematická kniha ke zhodnocení. Některé pasáže byly napínavé a strhující, jiné jsem četl zcela bez zájmu a jen čekal, až budou za mnou. Stále nevím, jak se postavit k události na začátku knihy, která mě šokovala a mírně vzala vítr z plachet. Celý zbytek knihy tím pocitem pak byl ovlivněn. Pro spoustu lidí jeden z nejlepších dílů série, pro mě však patřil k nejslabším. I tak se ovšem jedná o dobré čtení, které mě neurazilo a jsem přesvědčen o tom, že až budu číst Temnou Věž po druhé, tak si Tři Vyvolené vychutnám daleko více, než při prvním čtení.

marekCE5V
30.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Celou sérii Temné věže čtu už asi počtvrté, tentokrát jako třešničku na dortu po přečtení celé tvorby geniálního autora. Jako vždy doufám, že Roland prsty uhájí, ale vždy je to stejné. Celý díl je opravdu kvalitnější než jednička, jde vidět, že i sám King v mezidobí vyzrál a hlavně věděl, co vlastně chce psát. Už teď se nemůžu dočkat Pustin, i přesto, že vím, co mě v putování za Věží čeká. Celá série je naprosto perfektní a všem doporučuji překonat případnou nechuť a dát šanci aspoň třetímu dílu, který já osobně mám asi úplně nejradši. Svět se hnul, ale Temná věž zůstává jako jistota.

martin9072
22.12.2023 5 z 5

Po pitoreskním rozjezdu Pistolníka je druhá kniha mnohem svižnější. Tři vyvolení, tři portály do jiného světa, tři drsné příběhy, každý z nich drsnější než ten předchozí. A jako bonus humroidi a pan Mort. Krásná nechuťárna.

opic 12
23.11.2023 5 z 5

Magický štrúdl od Kinga.
Základní kostra děje není zdánlivě vůbec příliš složitá. A přesto to je docela vše složitě popsáno :) Mnohovrstevnatost jedničky pistolníka se obrací v prach na pobřeží západního moře. A přesto mnoho vstev najdete i tady.
Ostatně se to dalo očekávat,další díly tu mají červená hodnocení i všeobecně přijímaný jásot :)
Přímočarý děj má však grády. Autor si tak přidává do štrúdlu rozinky a ořechy.
Prolínání času a prostředí.
Z toho by jeden byl paranoidní, ostatně i na to tu je zaděláno.
( zdravíme - :-) - P.K.Dicka )
Postav a jejich podvědomí. Barvitě vylíčené a zajímavé přednosti i neřesti všech zúčastněných ,to je ta správně přidaná ingredience se skořicí do předem ostrouhaných Kingovských jablek. Dělá to tak neodolateným způsobem,že mu i lescos odpustíte. Jemnounce slabší třetí vchod dveřní by chtěl promáznout.
Čtivost a to i v rámci neutuchající tvorby je závratná.
O napětí samozřejmě není nouze. Kopec originálních nápadů.Vizuálních vjemů prostupují ze stránek do čtenářské mysli. Pokaždé se těšíte až se vrátíte do tohoto světa a necháte se jím obklopit.
Pistolník rozhodně přilnul k srdci. Mirek Dušín si dává vagace,nic není černobílé. Jako on i ostatní si vytrpí své. Metafora putování za lékem na svoji nemoc a všech jejich strádání i soužením.
Vždycky je na místě vzdát hold a to i spisovatelům všeobecně, jak jenom udržet prazvláštní změt (bordel) a hodit to na papír.To je to umění co nás nepřestává fascinovat. Obzvláště u takových mohutně rozjetých sérií podobně jako u této s věží temnou v nedohlednu.
Stephen a jeho štrúdl jako o babičky.
Když se ohlédnu za Třemi vyvolenými, tak obstojí velmi vysoko i v rámci celé Kingovy tvorby ( mnou zatím přečtené ) i jako samostatná kniha velmi vysoko.
Zatím se daří udržet propečenou pozornost. Doufejme,že ji udrží i nadále.
Už se těším na babčáky bramboráky zmrazky kramfleky sejkory cmundy striky.

V Pustinách.

art0'
20.11.2023 4 z 5

Oproti prvnímu dílu pro mě daleko čtivější a záživnější díl. Parádní mix prolínajících se různých literárních žánrů s dost ujetými postavami. I když Eddieho část byla super, tak kapitolu Ten, co postrkuje jsem přečetl jedním dechem... Jack Mort takový trochu Dexter Temné věže. :-) Nejslabší část mi přišla s Paní stínů - úvod do její části byl o něco delší, než bych si představoval a také mi vadila výraznější absence Rolanda v našem světě. Ovšem v momentě, kdy se ke kormidlu dostala ta čarodějnice, co by ráda řezala bílé svíčičky, tak to nabralo ten správný směr.

Mabie
17.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Zjištění, že je druhý díl o tolik jiný než první, pro mne bylo potěšující. Je to vlastně jen tragikomická fantasy roadmovie, kde raněný pistolník a abstinující feťák tlačí invalidní vozík se schizofrenní beznohou černoškou po břehu moře (dle požadavků dnešní doby na korektnost tomu chyběl asi už jen někdo, kdo řeší svou genderovou identitu). Mělo to šmrnc a líbilo se mi to.
Žánr se nedá určit, bujná fantazie autora vytvořila dystopickou gangsterku říznutou fantasy westernem, která má spád a je opravdu čtivá.

m2056
03.09.2023 5 z 5

Druhý díl Pistolnika už člověk čte o něco pomalejší je tam více osob co se do příběhu přidávají stojí za to číst.

iam.sokol
09.08.2023 4 z 5

Pokud první část Temné věže byla taková... trochu wtf, tak Tři vyvolení už měli konečně ten drive, který jsem očekával. King zde úplně odhazuje veškeré zábrany a nebojí se kombinovat různé žánry, což kupodivu funguje velmi dobře. Děj má svižný spád a doufám, že se stejně dobře budou číst i další díly a nesklouznou zpět k rozvláčnosti Pistolníka.

alena9695
02.02.2023 5 z 5

Did-a-čik?
Dam-a-čam?
Ded-a-čem?
Ded-a-ček?

tanuki
29.12.2022 5 z 5

Po psychedelickém Pistolníkovi se hned od začátku rozjíždí přímočarý příběh, který má již podle názvu jasný směr a cíl. Jde o tři vyvolené, které musí pistolník kontaktovat a zapojit je do svého počínání, které ho má dovést k Věži. Samozřejmě nemá ponětí, kdo jsou ti tři zač a co s nimi bude nutné provést. Je to dechberoucí a napínavé dobrodružství. Tři dveře a tři různí lidé. Každý svým způsobem vyšinutý, každý něčím zvláštní a neobvyklý. Je těžké se zorientovat, je náročné odhalit, co je potřeba udělat. Pistolník často tápe. Nerozumí, co se po něm chce, často musí jednat rychle a intuitivně. Ve světě, který je pro něj cizí a neznámý. Gangsteři, feťáci, narušené osobnosti, neznámé psychické poruchy - opravdu na něj nečeká trojice kladných postav. Nicméně pistolník má za sebou cenné životní zkušenosti a výcvik jako nikdo jiný. Ač je to mnohdy na hraně, umí si poradit. Lítost nad sebou samým či ostatními je mu prakticky neznámá. Důležitý je cíl. Svět se hnul a on jediný může zjistit, jak to napravit.

toni-az
19.11.2022 3 z 5

O něco lepší než první díl, ale pořád tak nějak neosobní a podivné. Jediná zajímavá postava je tam Edie, díky němu hvězdička navrch. Doufám, že vzestupná tendence bude pokračovat a další díly už budou zajímavé. Na to, že to psal autor 12 let mi to přijde dost slabé.

pastelkaX
25.10.2022

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu číst dystopický western s příchutí gangsterky a scifi a že mě to bude tak moc bavit, klepala bych si na čelo, jestli se nezbláznil.
King měl v předmluvě prvního dílu pravdu, takový příběh tu opravdu ještě nebyl.
Druhá zastávka na cestě k Temné věži byla ještě víc strhující, než ta první. Ronald si konečně našel kamarády, tak jen doufám, že tihle mu chvíli vydrží, než je obětuje pro vyšší dobro.

Atekram
26.08.2022 5 z 5

V této knize se cestuje mezi světy - včetně toho našeho, aby si Roland vybral své společníky, nové pistolníky, kteří ho budou na cestě provázet. Nové postavy jsou jedna horší a živější než druhá - feťák Eddie, černoška s rozštěpenou osobností a bez nohou Odetta (a ty druhé) a chlapec Jack. Každá má ale v příběhu nezastupitelné místo a kolotoč událostí se teprve rozjíždí.

TaťkaMF
27.06.2022 5 z 5

O dost zajímavější pokračování cesty k Temné věži. Roland na svou cestu potřebuje tři společníky a jejich výběr se zpočátku nezdá příliš šťastný. Prostupování mezi světy napříč časem se objevuje ve více knihách SK, což jen dokládá, že Temná věž je stěžejním průsečíkem celé jeho práce. "Vykročení vpřed" byl dost zajímavý koncept a také někdy hodně zábavný. Všechny nové postavy jsou výstřední a rád s nimi strávím, doufejme, celou cestu k Temné věži.

evismaior
30.04.2022 4 z 5

(SPOILER) 85% - příběh navazuje na předchozí knihu s odstupem několika hodin - vyčerpaného Rolanda na pláži vážně zraní humroid, ale ani to Rolanda neodradí v pokračování své poutě k Temné věži za záchranou světa. V jeho světě příběh pokračuje poněkud nezáživně pouze po břehu moře. Tam ale nachází troje dveře do světa, odkud k němu v prvním dílu přišel chlapec Jake. A nejen do světa, ale především do mysli tří lidí, kteří by se k němu měli připojit na jeho cestě. Jde tedy ve finále víc o jejich příběhy - je tu mladý feťák Eddie Dean převážející drogy a pak Odetta Holmesová, u níž kdysi po pádu cihly došlo k rozštěpení osobnosti na Odettu a zlou Dettu Walkerovou. A následně po pádu do kolejiště metra přišla ještě o nohy. A nakonec "postrkovač" Jack Mort, který je spjatý s předešlými a dokonce i s Jakem víc, než by se dalo tušit. A tak často až tragikomická roadmovie, kde se zraněný Roland a absťákem zmítaný Eddie střídají v tlačení invalidního vozíku, pomalu pokračuje... Knihu jsem četla už asi před deseti lety, teď jsem se k ní vrátila a musím říct, že pro mě i po těch letech zůstává jedním z nejsilnějších momentů ten "obrácený" rasismus černošky Detty Walkerové, která svým bělošským "věznitelům" jadrně spílá, dělá naschvály a celkově ten souboj s ní je dost výživný. Dost mě proto mrzí, že jestli někdy v Hollywoodu natočí toto pokračování Pistolníka, tak o tyhle momenty asi s ohledem na obsazení postavy Rolanda jinak výtečným a charismatickým Idrisem Elbou logicky přijdeme.

Tomas@S
27.03.2022 4 z 5

To byla opravdu velká úleva, že je druhý díl o temné věži tolik jiný než první díl. Až během čtení tohoto dílu jsem začal chápat co se to proboha v tom prvním díle odehrávalo. Je to taková čtivá směs akce a fantasy. Určitě budu pokračovat a seženu si třetí díl. Pátou hvězdičku si nechávám pro další díly.

Paldiny
25.02.2022 4 z 5

Zakiaľ čo bol Pištoľník underground, pri Troch vyvolených cítiť niečo ako osnovu. Autor chce byť priateľskejší k čitateľovi a ten si môže dať od dverí k dverám pokojne pauzu, nadýchnuť sa a znovu sa ponoriť do tejto vyčerpávajúcej prechádzky po pobreží. To sa pri predošlej knihe nedalo, tam som sa musel zakaždým kapitolu-dve vrátiť, aby som bol trochu v obraze. Nedá sa nevšimnúť, že Roland charakterovo povyrástol. Je tu viac kladný ako záporný hrdina a jeho družina nedobrovoľníkov, partička, akú by ste si do albumu asi nedali. King si neberie servítky a niekedy vie byť až odporne explicitný, inokedy sa s ním smejete, aby vám za pár chvíľ vbehol do hlavy a keď z nej vylezie, tak sa vám ju snaží odhryznúť akýsi dod-a-čok. Pred pustením sa do série o temnej veži som premýšľal, prečo vlastne nebola sfilmovaná a tuším už poznám odpoveď. Ono by to sfilmovať ani nešlo. Čo je ale prekvapivé, tak táto podivná zmeska paralelne prelínajúcich sa svetov, v ktorom mi vlastne stále uniká motivácia hlavnej postavy, tak táto zmeska akýmsi záhadným spôsobom funguje a ja mám chuť v ceste pokračovať.

TaNya_
06.02.2022

Jak mi tenhle díl po dočtení celé série chybí. No, kdo se už dostal až k Dark Tower pochopí. Myslím, že s knihou Čaroděj a sklo bude toto moje oblíbená část. A když "ka" dovolí, ráda se k ní ještě vrátím.

Patrik02
31.01.2022 4 z 5

Po Pistolníkovi se příběh pomalu rozjíždí a dostává jasnější cestu. Kniha je obsahově mnohem větší a bohatší na příběh. Postavy King umí, to je myslím bez debat. Originální pojetí fantasy, kde se místo koní, mečů a draků prolévá krev olovem, cestuje se tajemnými dveřmi do jiných časů i prostorů i do jiných těl.