Tři vyvolení

Tři vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/mid_temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4 1527 182

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three , 1987

martinstefko
07.11.2017 5 z 5

Když jsem knihu četl poprvé, nemohl jsem se do ní dostat. Ale podruhé už jsem byl s postavami natolik splynutý, že jsem si ji mohl naplno užít. Ještě se úplně neponoříme do Pistolníkova světa, ale za to poznáme skvělé postavy.

Lolila
27.10.2017 5 z 5

Táto časť bola oveľa lepšia ako predchádzajúca. Celkovo - originálne, napínavé, vtipné, mysteriózne....

tlllk
26.10.2017 4 z 5

aj ja som sa v prvom dieli stratil. Pred Dvojkou som si preventívne pozrel Film aby som sa akože zorientoval, chyba, malo to pramálo spoločné z knihou. A možno práve preto že som nemal žiadne očakávania ma kniha príjemne prekvapila. Chvíľami som mal pocit že som vo svete Castanedovho majstra Juana.

sali13
18.10.2017 5 z 5

Jak už jsem psal u minulého dílu, ten byl pro mě mírně rozpačitý. U pokračování lze poznat, že mezi tímhle a prvním dílem měl King delší pauzu, protože tahle kniha je psána trošičku jiným stylem. A to je dobře. Sledujeme pistolníkovo putování po pobřeží. Pomalu se seznamujeme s dalšími hlavními postavami, jejich historií atd. Když jsem tuto knihu dočetl, nemohl jsem se dočkat, až si budu moci přečíst další díl.

Sorrow
14.10.2017 4 z 5

Je vlastně hrozně těžké říct, co je na téhle sáze tak poutavé, tak zajímavé, protože kdybych někomu měla vyprávět, "o čem to je" - asi bych to nedokázala...
Sama ani nevím, jestli bych knihy doporučila, co ale vím je, že mě to neuvěřitelně pohltilo a King z toho doslova sálá, byť to není jeho typická práce - ani v nejmenším ne :)

mira1176
02.10.2017 5 z 5

Další skvělé dílo od Kinga, dobře napsané postavy a výborný nápad s dveřmi.
Těším se na další díly a pokračování Rolandovi cesty k věži.

Kulibrnda
17.08.2017 4 z 5

Jak mě Pistolník zanechal v mírných rozpacích, tak pokračování Tří vyvolených nahodilo definitivní udičku a od té doby se vezu jak na obrovské horské dráze. A že je to jízda! Už v této knize jsem dostala pár odpovědí na ty nejpalčivější dotazy z knihy první a autor mě zahrnul novými otázkami, ale jejich dávkování bylo šetrnější a méně mi připomínalo kvalitní trip. Prostě mě nenechal stát v pustině, zmatenou a nechápavou. Bylo tedy snadné přistoupit na pravidla hry a už vůbec nebylo těžké po dočtení plynule skočit po knize třetí.

Laf
11.08.2017 3 z 5

Druhý díl byl mnohem lepší než ten první. Tento byl mnohem čtivější a poutavější, víc akčnější, ale pořád zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Autor si nechává to nejlepší na konec :)

gemi
11.08.2017 3 z 5

Mnohem lepší než Pistolník, vypadá to, že se vyplatilo jej protrpět. Odbočky do životů postav byly ale místy poněkud únavné. Tento díl je oproti fantasy Pistolníkovi téměř čistokrevné sci-fi (což je dobře!) a na rozdíl od něj je čtivý a poutavý.

Remi BeLo
16.07.2017 4 z 5

Toto už je jiná liga. Ve všech ohledech lepší než první díl. Příběh krásně postupuje vpřed a dokáže strhnout. Postavy vás zaujmou. Chcete zjišťovat, co se jim stane. Cesta za Temnou Věží směle pokračuje. 80%

evickakyticka
14.07.2017 4 z 5

Konečně se příběh rozjíždí. Na něco takového jsem se těšila a jsem ráda, že jsem se nespletla. Nemohla jsem se odtrhnout a Rolanda a jeho přátel jsem měla plnou hlavu. Nebo vlastně ještě pořád mám. Moc se mi líbí svět na druhé straně, vyvíjení příběhu i jednotlivé postavy. Ještě, že jsem si půjčila i Pustiny a hned jak bude čas, vrhnu se na ně.

nefernefer
04.07.2017 5 z 5

Tak odpovědi na většinu otázek jsou i po přečtení druhého dílu zatím stále v nedohlednu. Nicméně člověk už se začíná alespoň trochu orientovat a některé věci mlhavě tušit. Každopádně je to ale skvělá jízda a baví mě to čím dál víc. Když teď otvírám neznámé dveře, říkám si, co za nimi asi bude. :o))

Cacolinka
02.07.2017 4 z 5

Tři vyvolení se mi líbili více než první díl, který se mi zdál trochu chaotický.

Etule
02.07.2017 4 z 5

Vypadá to, že Temná věž byla dobrá volba. Ačkoliv je to očividně úplně jiná tvorba Kinga, než na kterou jsou všichni jeho fanoušci zvyklí. Mám ráda Rolanda, už jen pro jeho krásné jméno. ;) Nicméně se mi hodně zamlouvá i Eddie a upřímně musím říct, že doufám, že sérii dočtu než půjdu na film. Páč bych si nerada vyspoilerovala zbytek.
V tomhle díle pořád zůstává spousta věcí nevyřčených a čtenáři se moc otázek nezodpovědělo, ale přesto se těším na další díly.

Gracian1964
01.07.2017 5 z 5

Kto sa dostal s úspechom a bez straty chuti skrz prvú časť - Pištoľníka, toho čaká nečakaná a bohatá odmena v podobe druhej časti, keď to naberie obrátky, dynamiku, napätie, tajomstvo, skrátka, šecko ako má byť a ako to máme u Kinga radi....viac k tomu netreba dodávať, čítajte a vychutnávajte si to do vytrženia, hehe....Stretneme sa v Pustinách...Sai!

mysce
30.06.2017 5 z 5

Eddie: "Kde je ta Věž? Co je to?"
Roland: "To taky nevím - vím jenom, že je to snad jakýsi... svorník. Hlavní spínací špendlík, který drží pohromadě veškeré jsoucno. Veškeré jsoucno, veškerý čas a veškerou velikost."

Hary
17.06.2017 5 z 5

Nejlepsi dil. Ten napad kdy pomoci dveri se da vstoupit do lidskeho mozku a zaroven ovladat cele telo. Jak tohle mohlo kinga napadnout? The best of

Charmedka
02.06.2017 4 z 5

Tři vyvolení jsou rozhodně o třídu výš, než Pistolník. Z nesmyslné knihy přišel díl, který je srozumitelný, akční, zajímavý a hodně čtivý.

Vikina333
24.05.2017 5 z 5

To byla jízda! Boží - nemohla jsem se odtrhnout, obzvlášť v první části s Eddiem.. parádní rozjezd, pokud beru Pistolníka jako předmluvu :)

Butch-core
09.04.2017 3 z 5

Přestože "Tři vyvolení" navazují na dlouho slepovaného, a proto viditelně nesoudržného "Pistolníka", rozvíjejí ho s elegancí a profesionalitou. Strukturou jsou přitom takřka opakem. Ať si autor o nenucenosti své tvorby říká v doslovech co chce, pokračování je z velké části předem promyšlenou kompozicí. A čtení najednou opravdu baví. Podivíme se nevkusně líbivé Rolandově komplikaci, to když pistolník naprosto smolařsky přijde vinou obřích humrů o některé své prsty. Poznáme sympatického závisláka Eddieho Diena vtaženého Rolandem z naší mafiánské skutečnosti do pistolníkova snového světa. Navzdory všem svým slabostem hledá s plnou vážností své místo ve vesmíru. On i Roland jsou si vzájemně prokletím i spásou. Doplní je žena s disharmonicky roztříštěnou myslí, která díky oběma mužům, a nakonec i díky sobě samé, nalezne své zdravé já. Všichni tři vyvolení se pak upínají k jednomu cíli, bodu zdánlivě útěšnému pouze pro pistolníka, ovšem ve skutečnosti potřebnému pro všechny tři.
V "Temné věži" se literární fikce Rolandova fantastického světa prolínají s fikcemi světa New Yorku. Hlavní linie se odehrává převážně ve světě prvně zmíněném. Doplněna je drobnými vedlejšími epizodami plnými poutavých newyorských situací a postav. Především v těchto krátkých odbočujících příbězích se autor s odlehčenou vtipností vyžívá ve zcela realistických společensko-kritických narážkách.
Výraznou složkou díla je od počátku osudovost počínání protagonistů. Již zásah muže v černém v "Pistolníkovi" naznačuje, že pouť hrdinů bude řízena vyššími silami, které je ochrání až na konec cesty. Tam je snad bude čekat velký boj, nějaké konečné zúčtování. Čtenář je díky tomuto spisovatelskému triku udržovaný v uspokojivém klidu. Tuší, že epizodní kolize a překážky nebudou jeho oblíbencům osudné. Zároveň je však jistým způsobem napjatý. Je totiž koneckonců celou dobu zřejmé, že příběh směřuje ke svému konci a že k onomu velkému a možná bezútěšnému zúčtování nakonec dojde. Ani samotný konec ale nemůže být přece tak strašný, když vyprávění svým vzniklým pevným rámcem napovídá, že se v závěru dostaví velká odpověď na řadu otázek, nějaké pro nás zásadní duchovní poznání. Tahle promyšlenost a z ní plynoucí ucelenost je tvůrcem oproti "Pistolníkovi" bezpečně zvládnutá. Celou dobu je tu vlastně řeč o vyprávění, které hladí čtenářovu duši, o postupu, který nás tak trochu rozmazluje a kazí. King nám poskytuje drogu v podobě uspokojivého světa. Troufám si říct, že nepodlehneme-li pouze tomuto pokušení a udržíme ve svém srdci i jiné literární žánry, nezapomeneme tak úplně tvář svého otce. Po "Třech vyvolených" jsem si tím jistý.