Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407598/bmid_temna-vez-ZNx-407598.jpg 5 1172 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého a posledního svazku vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

matyska13
18.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Odkládám knihu - dočteno.
Mé srdce zůstává dotčeno.
A tak je to s Rolandem vzdycky. Vzdycky, protoze Ka je kolo. Protoze jsou i jine svety nez tento. Protoze kazdy svym zpusobem mirime ke sve Temne vezi a nasimi mrtvymi jsou mozna jen pratele a znami, ktere jsme za sebou zanechali. A stare pravdy a polopravdy a pololzi. A my sami. A mozna budeme mit stesti, a najdeme nasi Temnou vez a dobudeme ji a pred ni rekneme vsechna ta jmena a vstoupime. A pak...

Tahle serie ve me uz podruhe zanechala takove prazdno a beznadej, pocit, ze bez ni to nepujde. A zaroven me zaplnila pocitem, ze je uvnitr me tisice ruzi a vsechno, opravdu vsechno se da... Co vlastne? Napravit? Zmenit? Nevim, ale muze se to stat. V milionu svetu milionkrat "ja" a v tom jednom opravdu ta, kterou Ka dovede az tam, kam dojit ma.
Spousta lidi hani konec Temne veze, ja ho miluju. Protoze... V zemi vzpominek vladne cas zvany "ted". Jsou tam nenalezene dvere. O ztracene...

cryingPickle
13.03.2022 5 z 5

A sme na konci. Odviedol som Rolanda až na samotný vrchol Temnej Veže a musím sa priznať, tušil som, čo sa za tými dverami schovávalo. Mnohým ľuďom sa koniec nepáčil, ale ja si ho neviem predstaviť inak, proste mám pocit, že takto to malo byť. Nechcem ani spomínať na to, koľko krát som mal slzy v očiach počas tohoto dielu. Temnú Vežu si odkladám k Zakínačovi, medzi moje najobľúbenejšie diela. Roland, Eddie, Susannah, Jake a Rát, budete mi chýbať a veľmi rád si prečítam vaše dobrodružstvo znova. Ďakujem, sai King.

Shaxx
09.02.2022 4 z 5

Tak..a jsme na konci.
Ten pocit, že něco končí, zvlášť po takové době, kterou jsme spolu s Rolandem, Eddiem, Susannah a Ochem strávili na pouti za Temnou věží, je tísnivý a rozporuplný. Něco zapadne na své místo, uvědomění, že jsem došla na konec cesty, ale zároveň to někde zas udělá prázdnou díru, drásavý smutek, že už je konec. Ačkoli konec je někdy nový začátek, že? (aneb spiklenecký mrk mrk k těm, co dočetli poslední díl)
Bylo jasné, že se závěr neodejde bez obětí. A ač to bylo očekávané, i tak to bylo emotivní.
Ten starej ošklivec, beznohá černoška, mladej kluk a nejvíc roztomilý mluvící zvíře mi totiž přirostli k srdci. A dát sbohem přátelům je sakra těžké.
Co se týče konce, líbil se mi. Bála jsem se, jak sai King uchopí uzavření této předlouhé ságy, ale jsem spokojená.
Dala bych pět hvězd, když se nechám strhnout emocemi, ale dávám čtyři, protože i když je to poslední díl, měl nějaké své chybky. Ale každopádně tahle série si právoplatně získala místo v mém srdci a věřím, že se za svůj život ještě párkrát vydám na další cestu k Temné věži...
Říkám díky.
A nechť jsou tvé dny dlouhé a noci příjemné, sai Kingu a koukej nám tu vydržet ještě dlouho, ať mám co číst.

Aykiru
09.01.2022 4 z 5

Máme tu poslední díl a s ním i poslední hodnocení Temné věže. Nebudu lhát, byla to dlouhá cesta plná vzrušení, překvapení a radosti, stejně jako rozčarování a přešlapů. V některých částech jsem se nemohla donutit přestat číst, v jiných jsem se modlila, aby daná část už skončila. Někdy jsem měla chuť knihu prostě zahodit s okna, někdy jsem doufala, že nikdy neskončí.
Jak jste si mohli všimnout v mých předchozích komentářích, hodně jsem si ztěžovala a hodně jsem kafrala. Pravdou je, že najít na něčem chybu je mnohem jednodušší, než danou věc ocenit. Pravdou také je, že na konci většiny knih čtenáře přepadne melancholie a pocit ztráty, a tak se rozhodne knihu vyzdvihnout, i když na ní ještě před chvíli nadával. Já se budu snažit být objektivní a říct přesně to, co jsem si při čtení myslela.
Možná víte, že předchozí kniha mě nenechala chladnou bohužel zrovna v tom špatném smyslu, možná i proto jsem se závěrečného dílu série trošku obávala. Ovšem musím říct, že i přesto že jsem přesvědčená, že King konce psát prostě neumí, je Temná věž překvapivě kvalitním završením celé série.
Samozřejmě i poslední díl má své chyby. Například první polovina knihy má i na mě (trpělivého čtenáře) příliš pomalý rozjed a jsou v ní události, které by se dali jednoduše shrnout jednou větou, nebo úplně vynechat (linka Susannah-Mia by mohla být zkrácena, stejně jako Kingova). Také Bořiči mě lehce zklamali a následný boj byl spíše fraškou, než velkým „završením“ (což bohužel platí pro všechny velké boje v tomto díle). I postupné umírání hlavních postav bylo úplně ploché a nezvládlo ze čtenáře dostat potřebné emoce. Navíc smrt hlavních záporáků přišla spíše náhodou, než díky Rolandově promyšlenému plánu.
Nicméně i tak, má kniha své plusy. Třeba scéna se staříkem je naprosto geniální, stejně jako loučení Susannah a Rolanda, nebo Ocha a Rolanda, kde z vás autor konečně nějaké ty slzy vytříská. Výstup Rolanda do nejvyššího patra věže je pak už jen třešničkou na dortu a rozhodně netuším, proč by z něj být někdo rozmrzelý.
Shrnuto a podrženo je Temná věž důstojným zakončením série, která by k dokonalosti potřebovala ještě špetku toho škrtání a přepisování.

ondra295
08.12.2021 5 z 5

Rozhodně důstojný konec celé ságy, což si samo o sobě zaslouží plný počet hvězd - jasně, je tady spousta věcí, které se mi nelíbily, ale celá série byla tak komplexní, že King asi více udělat nemohl. Jsou tady opravdu skvělé momenty (honička v podzemí, až absurdní setkání na hradě Karmínového krále, skvělý Dandelo a finální cesta k temné věži), pak jsou tu ale i ty, které mě zklamaly (celková postava Mordreda, něco víc jsem čekal od Bořitelů). Kromě toho nechybí klasicky "Kingovský" konec, po kterém vlastně nevíte, jestli jste chtěli, aby to skončilo takhle, nebo nějak jinak. Po tom konci mi bylo Rolanda bytostně líto, protože jsem s ním prožil několik dlouhých měsíců a tohle si opravdu nezasloužil. Nebo zasloužil? To ví asi jenom King...

Berg1
03.09.2021 5 z 5

Minulý díl jsem hodně zkritizoval, tak tady musím být hodnější. Poslední díl je rozhodně důstojným završením celé série. První polovina je znovu trochu rozvláčnější, ve druhé ale nabere děj rychlý spád a závěrem(který je mimochodem skvělý) už spíše jen profrčí. Po několika tisících stranách je samozřejmě čas i na nostalgii - rozpad ka-tet je sice smutný, ale nevyhnutelný. Pozornost na sebe tentokrát více strhne Mordered a jeho pronásledování, které mi připomnělo první díl a Rolanda s Walterem. Celkově musím celou sérii hodnotit kladně, i když přiznávám že jsem s ní v některých fázích hodně těžce bojoval a pořád mám pocit, že potenciál celého příběhu byl ještě o level výše, než jak se to Kingovi v reálu podařilo zrealizovat. Rozhodně jsem ale rád, že jsem se na tu cestu vydal a hlavní postava Rolanda je určitě jedna z těch nejlépe napsaných, se kterými jsem se na stránkách knih setkal. Jeho osud, který se na konci naplní je pak dost symbolický..

Radiq
27.08.2021 1 z 5

(SPOILER) Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si její interpretaci Liborem Teršem. Jak jsem zmiňoval u všech předchozích dílů, jeho přednes mě moc nenadchl. Tentokrát to snad bylo ještě o stupeň horší, protože mě tato série přestává bavit. Bohužel jsem měl pocit, že stejně to měl i Terš. A protože jde vlastně o jakési zakončení putování za Věží, myslím, že nastal pravý čas sérii ohodnotit jako celek (ona samotná kniha vlastně rezonuje na kvalitativní úrovni podobně, takže to je docela i fér). Za prvé - při prodeji prvního dílu by měli dávat upozornění, že musíte počítat s koupí všech ostatních dílů, protože jinak nemá cenu to číst. Za druhé - myslím, že ani sám Stephen King neměl ze začátku představu, jak moc se to rozroste a o čem všem bude vlastně psát. Bohužel hodně z toho mi přijde jako vata a některé pasáže byly fakt zdlouhavé. A to ani nemluvím o tom, že se tam pořád něco opakuje a vrací se k předchozím událostem, pořád a pořád. Žánrově je to strašná všehochuť. X rozpracovaných nápadů a dějových linek, které zůstaly nedokončené. King neustále skáče v místech a časech, v alternativních vesmírech a pohybuje se mezi realitou a fikcí, je tam strašně moc postav, ras a stvoření, odkazů do popkultury, a přitom pořád přidává další a další mezipříběhy, myšlenkové pochody, abstraktní místa, sny. To mě často už nebaví. Navíc odjakživa jsem neměl rád (ani ve filmech) tyto blbosti a výmysly: cestování v čase, prolínání alternativních realit/multiverse, konfrontace fiktivních postav s jejich tvůrci a příliš mnoho náhod. A to vše tady najdeme. Nejen to - tady to tvoří stěžejní část díla. Takže máme problém. Budu asi žít v naději, že jednou někdo tuhle látku uchopí a dá tomu nějaký ucelený směr a logiku (třeba ve formě seriálu) a vynechá zbytečnosti a vysvětlí věci, co jsem nepochopil. Od tohoto dílu jsem čekal velké vyvrcholení a že mi konečně dojde, co na celé sérii Temná věž všichni fanoušci mají, ale nestalo se. Ještě že jsem to nemusel číst, díky za audioknihy. Před "Závanem klíčovou dírkou" si dám od Temné věže chvíli pauzu.

Faustka
05.08.2021 5 z 5

Dosáhla jsem vrcholu Temné věže a došla poznání. A co mi to, kromě ka-tet, ještě dalo.
"Vidím Želvu obrovitou,
krunýřem hne zemí celou.
Myšlenky má pomalé,
ale vždycky laskavé."

Dobré věci nekončí.

lvcx
01.08.2021 3 z 5

Od čtvrtého dílu to šlo s touhle sérií docela z kopce a ten poslední se většinu času vyloženě táhl. Pro mnoho fanoušků kontroverzní konec mě nijak neuráží - myslím, že jinak to ani skončit nemohlo - ale většina knihy ve mně nic moc nezanechala. Četla jsem to přes měsíc a jsem ráda, že už to mám za sebou, což je dojem, který by vyvrcholení série podle mě vyvolávat nemělo. Ovšem jak napsal sám King, odměnou má být samotná cesta, ne cíl. V případě Temné věže to platí dvojnásob.

cziss
21.07.2021 5 z 5

Přemýšlel jsem jestli 4 nebo 5 hvězd. Je fakt, že je kniha zbytečně moc utahaná. Je tu zbytečně moc povídání, zbytečně moc postav, ale to už nějak k Temné věži patří. Konec je takový... něco takového jsem nečekal, ale vlastně lépe to King vymyslet nemohl, a nebo to nevymyslel? :) Když ohodnotím celou sérii, tak snad takto - obdobné dílo jsem zatím nečetl a něco mi říká, že ani už nepřečtu a já říkám díky.

petaSk
12.05.2021 3 z 5

Polovina knihy je balast, ale jednalo se o poslední díl série, takže dočíst ho byla pro mě automatika. Závěr jsem už kdesi slyšela předtím, takže mě tolik nenamíchl.

TaNya_
08.04.2021

Zakončení jeho děťátka. Srdcervoucí a svým způsobem i správný. Jeho ego, že se tam dosadil, je dokonalý. Po dočtení konce jsem litovala, že jsem nezastavila, kde mi řekl, ale teď už nelituju.

MíšaS.
15.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Naprosto geniální konec. Jak jsem psala u minulého dílu, pořád jsem nevěděla, jaké vyústění bude mít celý příběh. Představovala jsem si ledasco, ale tohle mě nenapadlo. A ještě jednou, bylo to naprosto geniální.
Jediný můj problém u tohoto dílu byl, že jsem se zezačátku nemohla nějak začíst, minimálně čtvrtku knihy, prostě to nešlo. Do čtení jsem se nutila a představa "bouračů" a celého tábora mi přišla divná. Nevím proč. Ale jakmile jsme se dostali do roku 1999 už jsem nemohla přestat číst. Ještěže byla neděle :) A tak, jak jsem se na začátku nemohla začíst, konec jsem hltala jako blázen.
Knize dávám nakonec 4*, protože ten začátek mi přišel divný a nemohla jsem se přes něj prokousat a také se přiznám, že jsem čekala nějakou konečnou epickou bitvu s Karmínovým králem, toto mě neuspokojilo. Celkové finále s Věží a vyústění série ovšem bylo famózní a (do třetice) geniální.

Felipé
15.02.2021 5 z 5

(SPOILER) K napsání hodnocení jsem se musel vrátit až několik dní po dočtení, protože doteď jsem toho měl až moc plnou hlavu. Celá série je naprosto úžasný epos, který podle mě nemá v literatuře moc obdoby. Po dočtení jsem Kingovi nadával, zpětně ale musím říct, že zakončení Temné věže se mi líbilo. Co mi na posledním dílu vadilo, byla práce s postavami. King několik dílů geniálně vykresluje charaktery postav, aby konec dohrál s úplně novými postavami, ke kterým čtenář nemá žádný vztah... I tak dávám pět hvězdiček z pěti jak poslednímu dílu, tak celé sérii.

Deia
04.02.2021 4 z 5

Z tejto knihy som trošku rozčarovaná. Ani predchádzajúca, Susannina pieseň, sa mi oproti tým predchádzajúcim až tak nepáčila, ale čakala som, že táto, záverečná časť, sa mi páčiť bude. Ako nemôžem povedať, že by sa mi vôbec nepáčila. V podstate sa mi asi páčila (naozaj som rozčarovaná :D). King je King, stále píše úžasne. Páčili sa mi tie rôzne dejové odbočky od hlavnej trasy ka-tetu. Napríklad to, že King sám seba zakomponoval do deja mi príde skvelé, aj keď niekomu sa to asi môže zdať mierne narcistické. Tiež sa mi páčil dej v Hrome a aj nové charaktery, ktoré tam ka-tet stretol. Čo sa mi nepáčilo boli niektoré postavy, ktoré mi tam prišli úplne zbytočné, ako napríklad Mordred, čím mi príde zbytočný aj dej z tej predchádzajúcej knihy, táto postava mohla byť spravená trochu lepšie, keďže podľa mňa mala veľký potenciál. A nepáčili sa mi osudy hlavných postáv – Jaka, Rolanda, Susannah, Eddieho a Ráta. Ani jednej. Najmenej sa mi páčil celkový koniec knihy, ako s Kingovými koncami mám problém vo viacerých knihách, ale tu ma to naozaj zamrzelo, keďže k tomuto koncu človek putuje siedmimi knihami. Celkovo ale tá púť bola úžasná a teším sa, ako sa k Rolandovi a jeho putovaniu ešte niekedy vrátim.

danny_21
03.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Mno, tak jsme konečně došli k té tajemné stavbě na průsečíku časů, a já s úlevou říkám konečně, díky sai. Měl jsem obavy po konci toho Zuzančina kousku a potvrdily se v tom, že Steve svůj příběh nedokázal udržet především v postavách, ať už v rámci kladných z ka-tet, kterých se lacině zbavil, tak především záporných - Waltera ( aka R. F. ), nápaditého to manipulátora a ničitele světů, Mordreda, v němž jsem spatřoval potenciál výživné konfrontace, který ve výsledku vyzněl zbytečně, stejně jako jeho Červený fotr jakožto vychvalovaný, obávaný a všemocný bad-ass motherfucker Karmínový Král, vyobrazený jako směšná, bezmocná figurka pouze hrozící výhrůžně pacičkou. Důležitost cesty, nikoliv cíle spíš popírá kvalitu prvních tří a pátého dílu a trochu zakrývá mnou vnímanou Kingovou frustraci z toho, jak ten svůj několikatisíci-stránkový opus s tunami vaty uzavřít s pořádným mind-fuck, který se koná jen částečně v poslední komnatě Temné věže. Jako celek, kde především první čtvrtina byla výborná, dávám do nadprůměru, ale nevěřím, že si to někdy zopakuju - 60 %

WonderNika
23.01.2021 5 z 5

Dlhé dni a príjemne noci pištoľník! Aj keď všetci vieme, aké dni a noci ťa po konci tvojej cesty čakajú.
Cítim, akoby som do príbehu patrila aj ja a s koncom série vo mne ostala akási prázdnota. Sériu som totižto čítala celý rok 2020, pekne pomaly, nechcela som to uponáhľať, všetky ich slasti aj strasti som pociťovala aj ja, dokonca vo mne séria zanechala pocit, že ,,existujú aj iné svety ako tento". Určite sa k príbehu ešte vrátim a prežijem príbeh našich pištoľníkov znova.

salamandrina
27.09.2020 5 z 5

Já říkám díky.

Vzpomínám si teď na slova moji sestry, když jsem Temnou věž začínala číst: „Jak já ti závidím, že jsi na začátku a budeš to všechno prožívat poprvý.” Teď po těch tisíci stránkách s její závistí a a smutkem nemůžu nesouhaslit.

-Alja-
15.09.2020 1 z 5

Dočteno se zaťatými zuby a doufáním, že už to konečně skončí. Nerada nechávám knihy nedočtené. Od Kinga se mi líbilo zatím snad všechno, na co jsem natrefila - ale tohle bylo utahané, zbytečně spletité bez toho, aby to ve výsledku mělo nějaký vliv na děj, a celkově moc nezaujalo. Kdysi jsem odložila první knihu jakože WTF, časem jsem to po naléhání okolí zkusila znovu a vážně, od druhé knihy to bylo lepší, ale ke konci už to začalo zase nějak váznout a poslední kniha k nedočtení. Tak vysoké hodnocení připisuji tomu, že až sem se dokázalo pročíst jen malé procento skalních fanoušků.

Lanley
11.09.2020 5 z 5

Tady už není po předchozích dílech co dodat. Nejlepší série jakou jsem kdy četl. Změnila mi v určitých věcech pohled na život. Poslední díl je jedna velká jízda kterou nelze zastavit... (ehm ve škole nebyli úplně nadšení, když jsem každou přednášku místo poslechu četl). Dost lidí je s rozuzlením příběhu nespokojeno. Za mě jediné možné a logické vyústění... Takže děkuji za vše! PS: Žádná další kniha pro mě od dočtení Temné Věže nebyla už tak moc emotivní a silná jako tato série.