Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35037/bmid_temna-vez-temna-vez-DsS-35037.jpg 5 1172 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

snupko
26.01.2016 4 z 5

Hodnotím celú sériu veľmi kladne. Je vidieť, že aj taký autor ako Stephen King rastie. Cez neistého pistolníka, ktorý pravdepodobne vznikal na "acide" a iných vychytávkach Kingových študentských čias, cez zaujímavé Pustiny sa dostávame ku skvelému triu Trom vyvoleným, Čarodej a sklo a Vlci z Cally. Asi najslabšiu "6tku" Zpěv Susannah uzatvára konečne Temná věž, aj keď je na škodu, že vyvrcholenie v poslednej časti by čitateľ očakával vypätejšie. To je myslím kameňom úrazu 50% jeho kníh alebo teda tých, ktoré som čítal. Vie perfektne rozprávať príbeh, očakávania sú obrovské a potom prásk, chobotina. Napriek miernej kritike musí byť skvelé, napísať si osobný epos v priebehu 25 rokov, ak berieme do úvahy aj prídavok Závan kľúčovou dierkou. Klobúk dole King je king.

ditul
18.01.2016 4 z 5

Skvělá série, jen ten konec mě zklamal...

Mievr
14.01.2016 5 z 5

Spoiler
Nádherná sága, fakt skvělé čtení, když tu tak rozebíráte ten konec, mé očekávání bylo asi takové, že malíř (tuším Patrick) kolem červeného krále nakreslí zeď a tím mu znemožní házet zlé tonky a navěky ho uvězní na balkóně, mno uvěznil ho trochu odlišně a to mě celkem zklamalo, taky jsem očekával, že tento záporák bude šílenější a nebezpečnější, jinak jsem spokojen :) Přeji Vám dlouhé dny a příjemné noci a hurá na závan klíčovou dírkou ;)

kessey
01.01.2016 5 z 5

Potřebovala bych víc hvězdiček, aspoň sedm. Čím víc jsem se blížila k definitivnímu konci celé ságy, tím míň se mi vlastně chtělo číst, což vlastně potvrzuje, že cesta je cíl :-)

dadako
09.10.2015 5 z 5

Kingův způsob vyprávění se mi moc líbí, ale nikdy jsem před touto ságou nedokázal přečíst více než dvě jeho knihy za sebou. To byl i jeden z důvodů, proč jsem Temnou věž tak dlouho odkládal. I když to místy bylo těžké jsem rád, že jsem se nakonec ke čtení odhodlal a dal všech osm knih (včetně Závanu) v kuse.
Chvíli mi trvalo než jsem po dočtení ságu vstřebal. Co mně dostalo byl konec. Nejprve převážilo překvapení, které se poměrně rychle proměnilo ve zklamání. Když jsem si to nechal rozležet v hlavě tak zklamání odeznívá a myslím, že konec je přesně tokový jaký má být.
Mé hodnocení platí jen pro tento sedmý díl. Pokud bych měl hodnotit celou ságu asi by to bylo o jednu hvězdičku méně. Přece jen už to bylo moc zdlouhavé a místy se děj neuvěřitelně táhl.

Freak
29.06.2015 5 z 5

Neexistuje lepší príbeh, lepšie knihy a lepšie rozprávanie, ako Temná veža. Vo svojom žánri je podľa mňa najlepšou knihou (knihami) a už asi nikto na svete tento status nezmení.

Kelderek
26.04.2015 5 z 5

Přeju všem dlouhé dny a příjemné nocí! Srdcová záležitost. Epické - to je snad to správné slovo, které tuto sérii vystihuje. Všechny postavy mi přirostly k srdci a prožíval jsem s nimi každý krok jejich pouti. Zakončení série rozhodně zaujme, i když se něco podobného dalo možná (s trochou fantazie čekat). Snad jen postava Karmínové Krále na mě působila tak trošku jako trouba. čekal jsem trochu víc na hlavní nemesis celého univerza...

Terva
21.04.2015 4 z 5

Chtěl jsem dát za pět, ale bohužel, konec příběhu mě celkem nas...naštval a vůbec se mi nelíbil. Vědět to, tak posledních dvacet stránek ani nečtu.

arne
19.04.2015

Tak a je tu konec. Při prvních dílech jsem říkala, moc se mi to líbí, jen tomu nerozumím, později už jen, že se mi to opravdu líbí.
Poslední díl jsem obrečela. Ráda bych si ale přečetla vše znovu s tou změnou. ..
A jelikož jsem při čtení otěhotněla, doufám, že to bude kluk, jméno jsem vybrala Roland.

LelaR
27.03.2015 4 z 5

Při čtení prvního dílu celé série jsem nevěděla, co si o Rolandovi myslet. V okamžiku, kdy do příběhu zasáhli Eddie a Odetta/Detta/Susannah jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Jakeův návrat a objevení se Ocha jsem přivítala s radostí. Z vyprávění příběhu z Mejis, tedy o Rolandově prvním ka-tet, jeho první, jediné a životní lásce a ostatních, více či méně šílených, obyvatelích toho městečka, mě mrazilo v zádech. Neskutečně jsem se bavila v momentech, kdy do příběhu začaly zasahovat jiné příběhy mistra Kinga i mistr sám. Žasla jsem nad tím, jak sám o sobě psal. Domnívám se, že si tento způsob zvolil jako formu odvykací terapie ze svých závislostí. Při čtení tohoto posledního dílu jsem i bečela a příběh se promítal i v mých snech. Ovšem za ten konec bych sai Kingovi nejraději setnula hlavu orizou. Na druhou stranu konec asi jiný být nemohl. A dává naději. Jestli ráčíte, byl to krásný příběh a já říkám díky, King-sai. Dlouhé dny a příjemné noci vám všem.

alef
05.11.2014 5 z 5

Pro napsání tohoto komentáře jsem si musela dát od celé série nejprve trochu odstupu. Tolik rozporuplných emocí, pocitů lze zažít opravdu jen ve zcela výjimečných knihách a k nim mohu celou sérii přiřadit.

Hlubokou poklonu skládám za motiv - symboliku cesty a putování z romantické Child Haroldovy pouti, která se filozoficky zabývá tématy nekonečna a dočasnosti. Cesta je forma a King ji dal tvar - putování duševně spřízněných hrdinů, propojené vzpomínkami, sny, fantazijní krajinou (zrcadlící apokalyptickou krajinu konce světa, ve které najdeme mimolidské síly, mystické obřady, ...).

„Childe Harold zůstává hrdý i ve své izolaci, neboť je s to najít svět v sobě a existovat tak vně lidstva." Byron

uska
04.10.2014 5 z 5

Nevím, kdy naposled ve mě závěr nějaké knihy zanechal tolik emocí. Po tolika letech strávených s knihami sai Kinga bych asi neměla čekat happy-end, ale já jsem to Rolandovi vážně přála. Co jiného jsme ale taky mohli čekat. Přesto doufám, že Roland dostane rozum, nechá Věž být a dočká se svého šťastného konce.

dearkiki
01.09.2014 5 z 5

Dalo mi celkem práci tento díl dočíst a to jsem se na něj tak těšila. Začátek skvělý jako vždy, ale uprostřed to tak trochu ztratilo tempo. No asi po dvou měsíční pauze jsem to dorazila během dvou dnů a můžu říct, že jsem nelitovala.
Ten celkem zlomyslný konec mně ani tak nešokoval, jako spíš upřímně pobavil. Samozřejmě, co jiného se dalo od Kinga čekat? Ano, předcházely tomu povinné smutné a srdceryvné scény, ale ta pointa celého příběhu je vážně skvělá. Nevím, co k tomu dodat.
Putovat s Rolandem a jeho ka-tet stálo za ten dlouhý čas a snad...jednou se s ním vydám znovu na pouť k Temné věži.

Chipsonator
24.08.2014 5 z 5

Je mi nesmírnou ctí že jsem mohl prožít tenhle příběh jednoho ka-tet z mnoha, z mnohých kde a kdy. Temná věž, díl ve kterém Roland dojde ke konci své cesty k věži, je hnusná, zkažená, je to emoční upír (ODD´S LANE) a hluboko ve svém srdci jí nenávidím za tu bolest co mi způsobila (ale hlavně za poslední NALEZENÉ dveře). Avšak, mnohem hlouběji ji mnohonásobně víc miluji, i přes tu veškerou bolest, protože ta k životu patří, protože vše slouží paprskům a paprsky slouží Temné věži, která slouží samotnému Ganovi.

ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM CUTHBERTE ALLGOODE Z GILEADU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM ALAINE JOHNSI Z GILEADU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM JAMIE DE CURRY Z GILEADU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM SUSAN DELGADO Z MEJISU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM SHEEMIE Z MEJISU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM WALTŘE PADICKU CESTOVATELI MNOHÝCH KDE A KDY!*
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM PERÉ CALLAHANE Z JERUSALEM LOT'S!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM SUSSANAH Z NEW YORKU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM EDDIE DEANE Z NEW YORKU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM JAKEU CHAMBRSI Z NEW YORKU!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM STATEČNÝ OCHU ZE STŘEDOSVĚTA!
ŘÍKÁM DÍKY A ŘÍKÁM SBOHEM CHILDE ROLANDE DESCHAINE Z GILEADU!
ŘÍKÁM DÍKY A PŘEJI DLOUHÉ DNY A PŘÍJEMNÉ NOCI SAI STEPHENE KINGU Z MAIN!

PS:Todle je paráda! https://www.youtube.com/watch?v=N1pETvBmBns
*Kašlu na to že je to záporák, já ho žral!

Jamal
17.07.2014 5 z 5

Zavěrečný díl temné věze,nu co dodat ,prostě skvěle sai Kingu :D

iamjana
18.06.2014 5 z 5

POZOR SPOILER

Nejdříve jsem byla koncem trochu zklamaná. Člověk po tolika dílech čekal něco velkého a epického. Přemýšlela jsem, jaký konec by toto očekávání uspokojil, ale ať jsem snažila jak jsem chtěla, lepší zakončení mě nenapadlo. Na vrcholku věže by vlastně ani nic jiného být nemohlo, bylo to tam tak nějak celou dobu, protože smrt ani šťastný konec Rolandovi nikdy nepasovali.
Co mě ale naopak vůbec nezklamalo byl souboj s Karmínovým králem a s pavoučím synem. Příšlo mi, že nás měli pouze celou dobu držet ve střehu a udržovat nás v nejistotě, což jistě splnili. Je mi líto, že jiní čtenáři to vidí jinak.
Hlavně nesmíme zapomínat, že důležitá je cesta, ne cíl.

Etiopanka
13.06.2014 4 z 5

V této knize se s Rolandem a jeho ka-tet vydáváme na poslední část jejich putování k Temné věži. Prožíváme s nimi chvilky, napětí, očekávání baže i smutku. Buďte připraveni na vše a nezapomínejte, že jsou i jiné světy než tento.

petrulka
06.01.2014 5 z 5

Nádherná, jedna z nejlepších ság, co jsem kdy četla. Konec je krutý a hodně dlouho jsem se s ním smiřovala. Snad něco málo objasní Závan klíčovou dírkou, který dějově sice zapadá mezi čtvrtý a pátý díl, ale snad by mohl pomoci poznat a pochopit Rolanda a jeho osud. Těším se.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Posledni dil serie a jak me se tezko loucilo se vsemi hrdiny! Urcite se nekdy vratim a prectu znova :-)

mailo-s
08.12.2013 5 z 5

velký příběh o cestě za osudem . velký ,nádherný ,smutný z koncem který nutí k zamyšlení.
"A přes to bych se nevzdal jediné minuty z času,který jsem prožil v Rolandově kde a kdy. Ty dny ve Středosvětě a Konečném světě byly opravdu neobyčejné.Byly to dny,kdy byla moje představivost tak čirá,že jsem cítil prach a slyšel vrzání kůže."
S.K. 21 Srpna 2003.

říkám, je mi líto a děkuji, to tedy jo.