Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35037/bmid_temna-vez-temna-vez-DsS-35037.jpg 5 1172 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

terimila
05.04.2019 5 z 5

První knížka, u které jsem regulérně brečela (a ne jednou). Celá sága Temné věže je perfektně vygradovaná (a to jsem Pistolníka kdysi dočetla jen se sebezapřením a pak po dalších dílech nesáhla skoro deset let...) a sedmej finální díl představuje důstojný vyvrcholení. V podstatě nic tam není zbytečné, všecko má své místo a svůj smysl... a tak to mám ráda. Znovu osamělého pistolníka v tomto díle nelze nemít rád a nelze mu nepřát konečně klid. No a pak ten konec... Zůstala jsem s čelistí spadenou. Říkám díky, Sai Kingu.

Cabal
22.03.2019 3 z 5

První tři knihy jsou skvělé a přečetl jsem se jedním dechem, pak ale přijde hodně vaty, která je někdy hodně nastavovaná a dočíst Temnou věž bylo pro mě utrpení.

Dragonian
25.02.2019 5 z 5

Ušel jsem celou tu cestu a stanul před Temnou Věží a říkám díky, sai Kingu!

surgi
18.02.2019 5 z 5

5 hvezd. Doporucuji vsem fanouskum jakehokoliv Kingova dila. Serie o Temne vezi je jeho (takrka) celozivotni terapii, coz u primarne hororoveho spisovatele leccos napovi.

Alvari
21.01.2019 5 z 5

Ka dokonalo své a jména byla zvolána. Loučím se tímto s Rolandem a všemi ostatními. Bylo to dlouhé putovaní? Bylo. Provázel ho zatajený dech, smích
i slzy, ale stálo to za to. A tak hlásám: "Dlouhé dny a příjemné noci, kamaráde. Otče. Běloušku. Olane... Říkám díky."

pavel.2
18.01.2019 4 z 5

Závěrečný díl, kterým se cyklus o Pistolníkovi uzavírá. Je to moc dobré počteníčko, ale ten závěr asi Stephen King nikdy v plánu neměl tak tam asi hodil aspoň nějaký trochu smysluplný. To je asi jediná kritika, jinak ale skvělý cyklus a díky za něj.

gemi
28.12.2018 odpad!

Uf, tak konečně! Konečně mám to Kingovo opus magnum za sebou. Rok a půl trvalo, než jsem se skrz tu hromadu nekonečně nastavované kaše prokousal. Bylo to fakt utrpení, ale když už jsem byl za půlkou, tak jsem to přece musel dorazit, no ne?! Jinak bych to nemohl kritizovat.

Tento poslední díl jsem četl půl roku a musel jsem se do toho vysloveně nutit, tak jako snad nikdy do ničeho. To se naštěstí změnilo v poslední pětině knihy, kde děj dostane skvělý spád a závěr celé ságy je poměrně uspokojivý a na Kinga, který závěry neumí, je nadmíru dobrý. Prostě "Ka je kolo, které se otáčí...". Ale protrpět se skrz těch sedm bichlí (tisíce stran!) plných příběhové vaty za to fakt nestálo.

King sám říká, že u série Temná věž nejde o ten cíl, nýbrž o cestu. Pokud si ji dokážete užít, je to skvělé. Mě ale moc nebavila, s výjimkou druhého dílu, kdy Roland na pobřeží moře nacházel dveře a jeho svět se prolínal s naším. To bylo strhující. To ostatní bylo tak nějak zbytečně navíc.

A to všechno říkám jako veliký Kingův fanoušek. Jeho opus magnum je ale z mého pohledu něco úplně jiného - IT. Kam se na toto geniální dílo hrabe celá Temná věž. Takže hybaj zpátky k tomu, co tak skvěle umíš, sai Kingu - k hororům!

Metla
23.12.2018 4 z 5

Tak jsem s Rolandem přece jen ušmajdala tu dlouhou štreku až do konce. Její závěrečná část se zpočátku poněkud vlekla, všechny ty podivné bytosti (jako by unikly z obrazů Hieronyma Bosche) a cizí názvy mě trochu iritovaly. Naštěstí se zvířený kal v průběhu četby usadil a zhruba od sté stránky vše šlapalo přijatelně, bez většího drhnutí.
King do příběhu vrátil několik postav z předchozích dílů, vtáhl i osoby z jiných knih (například nám budou objasněny osudy Teda Brautigana ze „Srdce v Atlantidě“, přesněji z novely „Ničemní muži ve žlutých pláštích“). „Temná věž“ se nese ve znamení melancholie, vědomí blížícího se konce; záblesky humoru by se daly spočítat na prstech ruky neobratného pracovníka u cirkulárky. Častěji jsem si pobrečela. Autor se pro jednou dokázal vyhnout své velké slabině a nezmršil finále – dopadlo to přesně tak, jak mělo: bez vyloženého happyendu, mysticky, s náběhem na legendu. Rozhodně důstojné rozloučení.
Nemůžu však jen chválit: místy je kniha příliš ukecaná, občas se mi ztratila logika (nebo jsem nepochopila, co se King snažil říct), některé odkazy a symboly jsem nepobrala. Možná bych pro lepší porozumění musela být Američan a dost možná bych pro naprosté pochopení musela být sám Stephen King. Pro pana spisovatele se zjevně jedná o velmi osobní, nejdůležitější příběh jeho kariéry.
Dále mě krkalo, jak často byla zdůrazňována odlišná výslovnost některých postav. Možná to v angličtině mělo jakýsi význam, po překladu se bohužel naprosto ztratil a zbyl akorát pocit nepatřičnosti, otravnosti těchto „lingvistických“ vsuvek.
„Temná věž“ ode mě získává čtyři čistokrevné, zářivé astry a uznale smekám stetson, s poklonou prach z podlahy svým mikádem zametám, ovšem „Tři vyvolení“ a „Pustiny“ pro mne zůstávají v sérii neporaženy.

denniys
23.12.2018 5 z 5

Má cesta s Rolandem je u konce a neobešla se bez slz, tento příběh mi bude chybět a říkám - díky, sai Kingu, že jsi to za těch 34 let napsal.. Když se podívám na Temnou věž jako sérii, musím říct, že je opravdu promakaná, nejvíc oceňuji prolínání s veškerou jinou autorovou tvorbou, tím je velmi jedinečná. Že King dokáže napsat nenapsatelné a že by udělal skvělý román i z receptu na míchaná vajíčka, ví každý jeho fanoušek, ale přesto Temnou věží překvapí i čtenáře, který si myslí, že ho ničím už překvapit nemůže. Vytvořil zajímavý svět, postupně světy přibudou a začne se rozlišovat v jakém "kdy" a "kde", jelikož světy i čas se hnul, v těch světech najdeme hrdiny, které si zamilujeme, i když nám původně moc nevonějí a nakonec je všechny milujeme a ve středu toho všeho stojí jeden pistolník, odhodlaný obětovat všechny a všechno kvůli Temné věži...Byla jsem zvědavá, jak jeho cesta skončí, čekala jsem snad všechno, jen ne tohle..Konec mě nadchnul a zárověň ho nenávidim..Mě jako čtenáře by zajímalo, za co ho osud - ka, trestá, své hříchy vykonal přece až cestou a jeho cestě předcházely ušlechtilé myšlenky, ovšem odpověď nezná asi ani Stephen..Potěšil mě osud Susannah, neviděla jsem na další řádky přes závoj slz.. a Ochu?? co statečný Ochu??? Och dal knihám srdce, jakousi duši, jeho mluva byla kouzelná a stal se bezpochyby mou nejoblíbenější postavou celé série. A s čistým srdce mohu poznamenat, že Ochu dlouho zůstane jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec!!!!!.. Temná věž pro mě končí, svou cestu jsem si užila se smíchem, napětím i slzami a děkuji za ní!!! Myslím, že už se k ní nikdy nevrátím, přece jen je to časově náročná, obsáhlá četba, ale budu si ji pamatovat... Temná věž je jeden z příběhů, na který se nezapomíná a jeho stopy budu hledat v jiných románech tohoto autora......... ps: občas říkám, že S. King musí být mimozemšťan, normální člověk přece nemůže vyplodit tolik dokonalých příběhů, tolika rozličných témat a pobavilo mě, jak si sám za sebe dělá v tomto příběhu srandu, zda není příchozí :D ....." dlouhé dny a příjemné noci "...

Sorrow
22.12.2018 4 z 5

A tady cesta končí a já říkám díky, Mistře. Díky nejen za Temnou věž, díky za Vás. Dlouhé dny a příjemné noci a víc psát nebudu, protože ač jsem s některými díly měla trochu problém, tohle finále vynahrazuje vše.

tlllk
07.12.2018 3 z 5

aj napriek úpornej snahe autora ma väčšinu času presvedčiť že cesta je ciel, nemôžem sa ubrániť pocitu že ku koncu to bola skôr cesta v pondelok ráno do práce , ako jeho vrcholné dielo ktoré tvoril 34 rokov. Ako by povedal náš kapitán : "dobrý kompilát" bez jasnej myšlienky, kde bola cítiť autora frustrácia z neschopnosti dokončiť svoj epos...

soupik2012
05.12.2018 5 z 5

Tak jsem se ocitla na konci této dlouhé pouti. Nutno říci, že jsem tento díl považovala za nejlepší z celé série až do chvíle, kdy odejde Susannah. Pak se to celé zhroutilo. Posledních pár stran celého příběhu bych já vystavěla úplně jinak. Nu což, nejsem autorkou příběhu a tak musím respektovat myšlenky a nápady autora a smířit se s tím, že to celé skončilo tak nějak divně. Teď nemyslím samotný závěr. Ale to co mu těsně předcházelo. Jsem na konci celé sérii a já říkám díky.

Enforcer
17.10.2018 5 z 5

(SPOILER) Možné spoilery !!!

Za mě výborný konec série, po kterém se mi ihned chtělo znovu se pustit do Pistolníka. První díl série totiž tato kniha, zcela zjevně úmyslně, od smrti Eddieho stále více připomíná. Roland se pro mě také zařadil mezi nejsmutnější postavy literární historie. Tolik snahy, tolik krve... a vlastně úplně na nic. Souboje s Dandelem a na hradě Karmínového krále byly top. Cesta byla super a konec stylový, i když chápu, že některé čtenáře mohl dost naštvat.

Predator666
14.10.2018 5 z 5

Perfektní zakončení dlouhé ságy. Uvítal jsem i, že byla v knize přiložena a přeložena báseň, která byla inspirací pro vznik všech knih. Pan King dokázal spojit snad všechny možné odnože od sci-fi přes detektivku až po horor a vše spojil v jedinečný příběh.
Budiž vaše dny dlouhé, mistře.
Ka-tet.

verense
13.10.2018 5 z 5

Konečně jsem to dočetla (říkám díky) a při pohledu zpět musím konstatovat, že nelituju času stráveného nad ságou, byť mne za srdce tak úplně nechytla. V řadě otázek bych s autorem dost podiskutovala (hlavně o odchodu jednotlivých postav ka-tet), ale proti samotnému závěru nemám výhrady, nenapadá mne jiný konec, který by k příběhu pasoval. A doufám, že Rolandův osud už konečně najde naplnění.
Mimochodem úsloví "svět se hnul" se mi nějak podezřele propašovalo do mého běžného mluvního projevu, a v jedné šatně jsem si automaticky vybrala skříňku s číslem 19. Náhoda...?

Gedzita
22.09.2018

Na doplnění základního vzdělání a seznámení s panem Kingem jsem si vybrala fakt těžké sousto. Celou ságu jsem četla přes rok, některé díly jsem doslova hltala a s některými jsem vůbec nemohla pohnout. Sedmička byla nejtěžší, ale Rolandova parta i já jsme k cíli přece jen dokulhali. Není to úplně můj šálek čaje, ale jsem nadšená nápadem, kdy King vsadil do děje sám sebe!

Mergirus
25.08.2018 4 z 5

Konečně jsem doputovala a došla do Temné věže. Putování bylo dlouhé, předlouhé.... ale stálo za to. Konec mě u Kinga opravdu překvapil, tohle jsem zrovna od něj nečekala.Celý příběh byl skvěle promyšlený a jsem moc ráda, že jsem se k této sérii dostala.

SeanFifield
21.08.2018 4 z 5

To zakončení je velmi špatné a nedobré pro ka-tet. Vlastně i pro čtenáře, který Rolanda provázel celý příběh. Tady jsem začal o mistru Kingovi trochu pochybovat a jeho paprsek velmi vybledl. Jako obrovské vesmírné plus přijímám báseň Jak Roland k Temné veži přišel - tohle se opravdu povedlo.

Anushka1
30.07.2018 5 z 5

Pamatuji si, jak jsem během čtení posledního dílu Temné věže chtěla Kinga každou chvíli zabít za to, že zabíjí všechny ty úžasné postavy. Jak jsem ho za to nesnášela. A konec? No, přečtěte si to sami :D

Zloba12
25.07.2018 2 z 5

Jsem rád, že je to za mnou. Poslední díl byl naprosté utrpení...