Temná věž

Temná věž https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276/bmid_temna-vez-F2D-276.jpg 5 1172 175

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Tower , 2004

aginecka
03.11.2017 4 z 5

Snadné to nebylo, na rozdíl od Rolanda jsem dost často pochybovala o tom, že cíl vůbec existuje, nakonec jsem ale i já, po několika měsících, k temné věži doklopýtala.
Zápory: Ta délka je vážně moc. A kdyby jen délka, King se nevydal na obyčejný maraton, rozhodl se zpestřit si cestu a každou chvílí si odskočil pokoušet možnosti epické šíře. Často jsem si říkala, jestli Kinga nutí mučit čtenáře ka, nebo ho to prostě baví. A nemůžu opomenout překombinovanost a až moc časté spoléhání na deus ex machina. I když na to se dá opět odpovědět, že to byla vůle ka...
Klady: Navzdory úmornému počtu stran jsem se překvapivě až tak často nenudila. Bylo zajímavé pozorovat Kingův vývoj - od pekelného nabubřelého prvního dílu až ke skvělému transcendentálnímu závěru. Oba konce vážně dobré! Obdivuji jeho fantasii a vážně smekám před tím, jak dokázal tak megalomenský opus, i přes ty zádrhele, ukočírovat.
Pokud na to máte nervy, Temnou věž si přečtěte, stojí za to. Já už se ale s pistolníkem na další kolo nevydám.

cat5
25.10.2017 1 z 5

Pokaždé, když vidím zdejší hodnocení a pokaždé, když si pročítám ty nadšené komentáře a pokaždé, když kolem sebe slyším samou chválu přechválu...Pokaždé si říkám, že jsem musela číst úplně jinou sérii. King je pro mě jedním z nejoblíbenějších autorů, a tak jsme si řekla, že konečně Temnou věž pokořím. Přiznám se, že jsem u posledního dílu "zemřela" a nechala si v rychlosti odvyprávět jak to vlastně všechno dopadlo, protože se to prostě nedalo! První kniha se mi líbila fakt hodně, byla záhadná a správně divná-zkrátka přesně můj typ.Druhá kniha už nebyla tak skvělá, ale dokázala udržet pozornost. Se třetí knihou u mně již zájem docela dost opadal, ale pořád jsem si říkala "vydrž, ono se všechno určitě vysvětlí". S tímto jsem se tedy pustila i do čtvrtého pokračování, které je dle mého druhé nejlepší z celé série, ale ve finále se tady člověk stejně nic pořádného nedozví. Pátý díl začal velmi zajímavě, ale cca 600 stran se člověk "pleská" na jednom místě a stejně se pořádně nic nedozví. Šestý díl byla už naprostá katastrofa. U sedmého dílu jsem, jak již bylo řečeno, zemřela, a to myslím doslova-citově jsem umřela.Když to shrnu kolem a kolem, tak ta série je absolutně pitomá, splácaná ze všeho, co snad Kingovi v ten určitý moment probliklo hlavou. Bez vysvětlení čehokoliv, co vzbuzovalo otazníky, totálně zabité svou délkou a zbytečnými nedůležitými detaily... Já Vám nevím, ale pokud mi někdo bude chtít vysvětlit jeho nadšení pro tuto sérii, ať se mi vyjádří do zpráv, protože je to s prominutím i bez prominutí blábol. A jednu * dávám jen z úcty k autorovi, i když mě tady pěkně vytočil...

sali13
19.10.2017 5 z 5

Dokonalé zakončení jedné dokonalé série. Pro mě asi nejlepší díl. Je pravda, že někdo může namítnout, že záporáci byli vyřízeni až moc snadno a rychle, ale mě přišlo, že to tak má být. Konec byl docela překvapení, ale jak jinak zakončit tuto ságu? Takže jasných pět hvězd.

pbrezinova16
07.08.2017 5 z 5

Přiznám se, že v celé sérii byla místa, která jsem chtěla přeskočit, místa, kdy jsem si říkala "ať už to mám sakra za sebou". Já i celý to zatracený ka-tet. Ale tohle je příběh, který je sice místy zdlouhavý, ale jakmile naskočíte na to kolo (protože to přesně ka je, že?), točíte se a už máte smůlu. Musíte dojít až do konce. Nevím jaký drogy při psaní King užíval, ale za tohle stojí každá stránka z těch x tisíc. Tohle je prostě něco víc, než neobyčejný příběh z knížky.

pidalka777
22.07.2017 5 z 5

No co napsat.... na jednu stranu konečně, že mám celou serii z krku a můžu číst něco jiného. Ale zase na druhou se mi bude po Rolandovi a spol moc stýskat. V jednu chvíli jsem byla na Kinga dost naštvaná nemůžu říct proč abych něco nevyzradila, ale kdo dočetl tak chápe.
Byla to moc krásná série a ten konec byl opravdu velice zajímavý :)
Vřele doporučuji si vše přečíst jak to jde za sebou :)

Jacck
20.07.2017 4 z 5

Nebylo to špatné, nenudil jsem se, ale bylo toho moc a ten setting mi tak uplně nesedl

Torgal
20.07.2017 4 z 5

Prišli sme na koniec, ka-tet je v troskách, ale kruh sa točí ďalej. Temná veža je jeden z tých príbehov, v ktorých je cesta viac ako jej cieľ. A tak ako je knižná Temná veža stredobodom všetkých vesmírov, táto séria je centrom celej autorovej (mimoriadne bohatej) bibliografie. Nájdu sa v nej veci, čo boli navyše (všetko súvisiace s Mordredom) a aj veci, ktoré sa naplno nezužitkovali (Dandelo), ale spôsob akým kombinuje realitu a fikciu je aj napriek tomu fascinujúci. Výnimočné dielo, ktoré sa nie vždy čítalo ľahko, ale dojem zanechalo výraznejší ako väčšina "stráviteľnejších" kníh. Vďaka, sai. 8/10

ZuKo
16.07.2017 5 z 5

Serie Temná Věž mi zustane hodně dlouho v mých myšlenkách. Je to ka.

Charmedka
02.06.2017 3 z 5

Byla jsem zvědavá, jak putování Rolanda a jeho ka-tet dopadne. Ovšem téměř po celou dobu knihy, hlavně tedy na začátku, jsem měla pocit, že King vymyslel co největší bizarnosti a z těch udělal závěr. Byla jsem naštvaná a doufala, že knihu přečtu co nejdříve. Číst knihy tak, jak vycházely a čekat na poslední díl tolik let jako třeba jiní čtenáři, jsem silně vytočená.

Cesta k věži to pro mě byla opravdu zdlouhavá a často velmi ubíjející a nudná. Nemůžu upřít, že má něco do sebe, ale mě série nechytla a vím, že znovu ji na sto procent číst nebudu. Konec byl ale naprosto dokonalý, v něm jsem spatřila toho Kinga, kterého miluji. Nejlepší z celé série je pro mě poslední věta.

Covenant
28.05.2017 5 z 5

Nádherný závěr velkolepé série. Jedna z těch, u kterých vás mrzí, že skončila. Na druhou stranu, nedočkat se konce, by bylo ještě horší. King do tohoto díla vložil opravdu všechno a věřím mu, když tvrdí, že je to jeho opus magnum, protože co jiného by to jinak mohlo být. Jsem rád, že jsem mohl putovat s Ka-tet. Tato série přesahuje pouhé čtení a povyšuje ho na dokonalé ztvárnění autorovy fantazie.

Knihožroutová
06.05.2017 5 z 5

Tak jsem po mnoha měsících konečně došla k Temné věži – neuvěřitelně silný příběh. King u mě tímto upgradoval z krále na poloboha. Říkám díky, Sai Kingu, nechť jsou tvé dny dlouhé a noci příjemné.

První díl, je trochu zmatený, ale stojí za to vydržet. A ten konec? Věděla jsem, jak to skončí a s tím vědomím knihu už četla, a víte co? Připadá mi, že je to tak správně. Cesta je cíl a ka je kolo, které se otáčí, říkám pravdu. A když máme nějaké vysoké cíle, za nimiž míříme, právě tehdy jsme šťastni.

V posledním díle se mi obzvlášť líbilo propojení s postavou samotného autora.

Smolda
13.03.2017 5 z 5

Ze začátku jsem mi tahle sága četla velmi těžko, ale jakmile jsem se do toho spad tak nebylo cesty zpět. Tuhle ságu se ani netroufnu hodnotit má své plusy i mínusy. Prostě "Temná věž" tady si musí udělat názor každý sám za sebe.

lil_monster
11.02.2017

Temná věž je pro mne vrcholným mistrovským dílem.

MGT
20.12.2016 5 z 5

Úžasný závěr celé série, řekla bych, že i kniha, která se četla nejsnáze.
Nikdy se mi nestalo, že bych u knih nějak viditelně projevovala své pocity, ale tato kniha mě k slzám donutila hned dvakrát...ne, třikrát. Ať chci nebo ne, tento rok jsem byla jedním z čtenářského ka-tet.
Jednou- ne však brzy- se opět k pistolníkovi připojím na jeho cestě pouští tisíce kol od Věže a navštívím jeho kdy a kde.

PS: jen poznámka na okraj-Ka mi občas připadalo jako autorova berlička, která vždy pomohla vybruslit ze situací, které byly už příliš "neřešitelné".

Greene
29.10.2016 5 z 5

Uff.. Je to za mnou. Tahle jízda trvala něco přes rok, takže se dá říct, že Temná Věž mi vzala dost velkou část života. Ale stálo to za to. Od první knihy jsem se nemohl dočkat, jak že to vlastně celé dopadne. A i když jsem očekávala (spíš chtěl) jiný konec, nakonec si říkám - vždyť sai King má pravdu, jinak to prostě napsat nešlo.
Samozřejmě si přeji, aby Roland a jeho Ka-Tet pokračoval dál, a už teď, pět minut po dočtení, mi všichni neskutečně chybí. Rozhodně teďka nezačnu číst od začátku. Ale už teď vím, že se opět setkáme. A už se nemůžu dočkat.

povi
14.10.2016 5 z 5

Co mám napsat... I slza mi ukápla, že to úžasné putování s Rolandem a jeho ka-tet, kterého jsem se skrze knihy mohla zúčastnit, je již u konce... Bylo to dobrodružství, na které se nezapomíná a věřím, že se k němu zase vrátím, čím víc člověk tuhle ságu čte, tím víc do toho celého proplouvá... Poprvé mi některé souvislosti nedocházely, teď jsem si každou část dokázala vychutnat a potřetí budu mít jistě už i pocit, že k nim opravdu patřím, že vše se děje přímo mně. Závěr je typicky Kingovský, dává čtenáři nádech zmaru z toho celého a mně se chce křičet - Stephene, pokračuj dál, napiš jak to dopadlo po sté, prosím tě! - a budu si v hlavě ještě dlouho (ne-li celý život) odvíjet pokračování příběhu, jak by pokračoval dál. Temná Věž - celá sága - je mistrovské dílo. A věřím, že opravdu někde stojí a díky ní se hýbou všechny světy. Říkám díky.

střapatá
29.05.2016 5 z 5

Uf. Tak je za mnou tahle krásná, i když pro mě zčásti velmi těžce stravitelná, série. Její přečtení mi trvalo téměř tři roky a jsem ráda, že to mám za sebou. Poslední díl řadím k nejvydařenějším, avšak na mé oblíbené Tři vyvolené nemá. Říkám díky, sai Kingu, i když jsi mě místy fakt vytáčel! :)

freestyla
31.03.2016 4 z 5

"Ti, kdo se nepoučí z minulosti, jsou odsouzeni k tomu, aby ji opakovali." Vannay Rolandovi

"Ty patříš k těm, co se nikdy nezmění," řekl jednou Rolandovi Cort. "Bude to tvoje prokletí chlapče. Unosíš stovky bot, než dojdeš do pekla."

Elkiss
01.03.2016 5 z 5

Kingu, Kingu, kolik se s Tebou naše ka-tet natrápilo? A Rolande co ty jsi s nimi udělal? Všechny je "zabil". Nevydržela jsem si nepřečíst jak to bylo dál a co čeká až na vrcholku temné věže.... Konec nečekaný, ale vše to vysvětluje! Trošku mě mrzelo, jak celá sága skončila, ale jak by vlastně takovéhle celoživotní dílo mělo končit?

premacech
27.01.2016 5 z 5

Parádní konec. Konec??? ;) Celá série je parádní, tento díl výborný (ale na Čaroděje nemá). Poslední díl 100%, stejně jako celá série. 100% bez debat. Brzy se zase setkáme, Rolande. Brzy...