Pustiny

Pustiny https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271/bmid_pustiny-UTj-271.jpg 5 1371 144

Kniha Pustiny vypráví, co se přihodilo poutníkům Středosvětem několik měsíců poté, co byly otevřeny poslední dveře na břehu moře. Ušli už pořádný kus cesty do vnitrozemí. Doba odpočinku končí a začíná doba učení. Susannah se učí střílet... Eddie se učí vyřezávat... a Pistolník se učí, jaké to je, přicházet kousek po kousku o rozum...... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Waste Lands , 1991

ondra295
07.12.2021 4 z 5

Napíšu to takhle - nebýt Blainea Mona, tak knize asi dávám o hvězdičku méně, hlavně za její první polovinu. Ta se totiž opravdu táhla a i na Kingovy poměry tu bylo té vaty opravdu hodně. Na druhou stranu, čím víc se blížíme Ludu, tím více to nabírá grády. No a od té doby, co se na scéně objeví sadistický vlak jménem Blaine Mono, kterému nezáleží ani tak na vlastním životě, ale spíš na tom, aby umřel chytřejší než všichni ostatní, je to skvělé. Zároveň Eddie a Roland mezi sebou mají takovou chemii, která je v knižním světě opravdu neobvyklá.

MichelleKing
21.09.2021 5 z 5

Byla to opravdu neuvěřitelná jízda. Nemám slov. Úžasné čtení o kterém ještě budete přemýšlet až knihu odložíte.

Las_T
03.07.2021 4 z 5

Pustiny bohužel nepřekonaly laťku, kterou pro mě nastavili Tři vyvolení. Dost jsem se na knihu těšil. První půlka je dle mého názoru docela dost natažená, snad 200 stran čteme o Jakeovi a o tom jak se chce dostat za ka-tet do Středosvěta. Čtenářovi je jasné, že se tam Jake dostane, přičemž by to celé šlo zkrátit tak na padesát stran maximálně. Nechci tady znít jako nějaký odpůrce vaty, ba naopak mám ji v knihách docela rád, ale musí být zábavná, což v první půlce Pustin fakt není. Druhá půlka knihy je už však opět skvělá, počínaje River Crossing, končíc samotným Ludem. Těch posledních 150 stran se četlo opět samo. Bohužel u mě převyšuje to jak jsem se nudil na začátku, než to jak jsem se bavil na konci, takže dám jenom čtyři hvězdičky. btw. slyšel jsem o Kingovi, že dokáže všechno fakt brutálně obkecávat a když vidím, že další díly mají 600+ stran, tak se už teď trochu obávám, že tohle bylo jenom “malé obkecávání“ a to velké teprve přijde. ajaj

Radiq
08.04.2021 3 z 5

Knihu jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu interpretovanou Liborem Teršem. Nejvíc mě na něm štve, jak různé scény na sebe navazují bez upozornění/předělu, takže se někdy blbě orientuje, kde zrovna jsme. Přímou řeč už kritizuju po třetí a furt skoro to samé, i když mírné zlepšení tam cítím (nebo jsem si už zvykl). Ale Terš má svoje jiné excesy, ale většinou drobnosti (výslovnost názvů/jmen, přeřeky, důraz atd). Překlad byl asi oříšek, obzvlášť některé hádanky jsou slovní hříčky ("When is a door not a door?" "When it's AJAR (otevřené) = When it's a JAR (sklenice)") - počítám, že takových ztrát v překladu je tam více, takže se místama nedivím, že mi někdy něco uniká. Pak hledám na internetu a zjišťuju, co to má vlastně znamenat nebo jak to bylo myšleno. Co se obsahu týče - zatím nejlepší díl série. Konečně se dočkáme i nějakého toho vysvětlení souvislostí a celé se nám to začne trochu propojovat. Stále je tam hodně neznámého, ale člověk už se trochu lépe orientuje - což je příslib do budoucna, že v dalších knihách se snad dozvíme ještě více. V Pustinách je také mnohem více akce a situací, kdy se něco děje (pronášení Jakea do Středosvěta, kdy Susannah kopuluje, aby zaměstnala démona, je jedna z nejlepších scén - a to nemluvím o městě Ludu, kde se to hemží naprostejma hovadama a samozřejmě je tu i Blain). Celý ten svět mi místama hodně připomíná postapokalyptický svět z herní série Fallout, ale možná je to i naopak. A pak je tu ten konec - ten rozdělanej konec. Ano, naštval mě.

Cojavim
28.02.2021 4 z 5

Líbilo

MíšaS.
05.02.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení. Všechna superlativa jsou psaná pode mnou, takže já už se jen zeptám - proč jsem s tímto příběhem čekala 20 let ??

derrry
29.10.2020 5 z 5

Putování Středozemí, zbytky model i strach v hrsti prachu. Záchrana v Ludu a Eddie jako hrdina. Košaté, propracované, charaktery se vyvíjejí a příběh pokračuje.

danny_21
28.10.2020 5 z 5

Třetí putování pistolníka a jeho nyní už kompletní družiny rozhodně potvrzuje vzestup na křivce kvality této série a já ho vnímám jako nejpovedenější díl celé Kingovy ságy. Prolínání časoprostorů, putování Středosvětem tak chmurně podobnému tomu našeho světu, finální nekompromisní a dech beroucí jízda Ludem, kdy se opět potkáme s tajemným R. F. a několika další detaily Rolandovou posedlostí Temnou Věží. Byl by zázrak, udržet kvalitu i v dalších dílech, zatím drží poutníky Blainova svízel ve své moci a nezbývá než čekat, co bude dál ... "Zatím nashle aligátore ... a taky krokodýle" - 95 %

Lanley
11.09.2020 5 z 5

Tato kniha po předchozích dvou dílech pro mě byla úplně jiná, nezařaditelná. Při dočtení tohoto dílu mi došlo, že je každý díl úplně jinak psaný, originální a i když se jedná o knižní sérii a pojí Temnou Věž stejný příběh, každá kniha má svůj specifický styl. Pro mě byly pustiny doslova jízda. Závěrečné finále bylo prostě strhující...

Greenfingers
06.09.2020 4 z 5

Začátkem série Temná věž jsem se prokousával poněkud ztuha, ale tento díl už byl docela "v poho". U Kinga však dávám přednost jinému typu příběhů.

stika842
15.07.2020 5 z 5

Moje první kniha od Kinga. Překvapilo mě, jak dobré to bylo. Paráda!

Blaufik
26.06.2020 4 z 5

Série Temná věž začínala opravdu více než pozvolně. I když si autor druhým dílem napravil reputaci, tak teprve u třetího můžu říct, že se jedná o závislost. Věřím, že po dočtení budete mít neskutečnou chuť okamžitě sáhnout po dalším díle, stejně jako já.

Luigi1
11.06.2020 5 z 5

Je to opět výborné čtení,brumlák je skvělý

n.ezn.amy
07.05.2020 5 z 5

Další skvělé pokračování putování za Temnou věží. Líbí se mi popsaný ten trochu postapokaliptický svět, plný úpadku. Co mě na této knize hodně bavilo, byla šílená jízda vlakem Blain Mono a hádání hádanek s ním. Přijde mi, že i díky vlaku se tento díl rozjel šíleným tempem, což je jedině kuprospěchu díla.

Set123
27.04.2020

To co dokáže způsobit, že si nějakou sérii zamiluji, je mytologie a hloubka světa. To je důvod, proč podle mě patří Tolkien k nejlepším spisovatelům vůbec, to je důvod, proč miluji Lovecrafta a to je důvod, proč si začínám oblibovat i Temnou věž. Nemyslím si, že by King dosáhl Tolkienovských kvalit – spíše jsem si tím jist, v tomto jsem poněkud konzervativní -, ale i tak to opravdu začíná vypadat zajímavě.

Hned na prvních stránkách se setkáváme s Šardikem. Nebudu prozrazovat co je zač, ale je to součást právě oné mytologie, která pro mě tolik znamená. Pravdou je, že Šardikova část byla moc krátká, podle mě celkem odbytá a hned po ní přichází série událostí, které pro mě nebyly až tolik zajímavé. Jednak proto, že nemám moc v lásce děti, jednak, že kniha (přesně na opak první knihy), nasadila až moc rychlé tempo – tedy kromě části s Jakem. Část, kterou jsem si užil, byl pak až rozhovor s Blanem.

Avšak tato má lehká kritika nemění nic na tom, že jsem si to užil, King je stále stejně dobrý a svět se konečně rýsuje. Dávám plný počet hvězd, i když jsem malilinko váhal, zda nedat „pouze“ čtyři, kvalitou je však kniha blíže Třem vyvoleným, než Pistolníkovi.

P.s. Ano, brumlák Ochu, je boží.

WonderNika
24.04.2020 5 z 5

Zmutované jedince? Časom skorodované oceľové mosty? Pustá krajina s tábormi obyvateľov ktorí sa chcú navzájom kántriť? Superrýchly psycho vlak s obrovským egom ktorý miluje hádanky? ,,JEAH BEJBE!"
Príbeh sa postupne otvára, no stále je toho veľa čo je zahalené rúškom tajomstva a to sa mi veeeľmi veľmi páči. Teším sa na pokračovanie!

Pitbullka
13.03.2020 5 z 5

Trošku mě v tomhle dílů štval Roland, ale jinak příběh skvělý, je vidět vývoj postav. A brumlák je boží!

gambinka87
02.03.2020 5 z 5

paráda, nejradši bych své hodnocení prvních dílů přehodnotila a něco jim ubrala, protože každý díl je čím dál tím lepší, první by snad člověk mohl úplně přeskočit. Moc jsem Jakeovi fandila a byla zvědavá, jak z našeho světa k Rolandovi dostane. Jejich další putování pak bylo neméně strhující a otevřelo představivosti další dvířka. Opět "přečteno" jako audiokniha se skvělým hlasem pana Libora Terše. Je stejně skvělý jako Kingovy knihy, doporučuji!

salamandrina
23.02.2020 5 z 5

Čím dál tím lepší. Už se od toho nemůžu odtrhnout

VikyKleinik
20.02.2020 2 z 5

Dobrodružnější díl série, ve kterém se vztahy i svět Středosvěta poměrně vyjasňují. Já však od Temné Věže čekal atypičtější počtení. Chvílema je to takovej mišmaš. Co se Kingovi hodí, to tam zrovna dá. Kybernetickej medvěd, šílenej počítač/vlak Blain, ztroskotané nacistické letadlo, roztomilé zvířátko brumlák...
Lituji, že Temná Věž je takové průměrné počteníčko pro puberťáky, které by si rádi přečetli nějaké fantasy. Očekával jsem temnější atmosféru, jasnější a komplexnější vizi autora v prostoru dění a atypičtější povahy postav. Ono to však zklouzává do kingovského průměru, ze kterého na mě občas zasvítí světlejší moment.