Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435605/bmid_pistolnik-W5i-435605.png 4 2189 332

V první knize Pistolník představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí s chlapcem ze Země. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

Blaufik
21.05.2020 3 z 5

Bohužel na to, že se jedná o první knihu ze série, která má své čtenáře nalákat na něco velkolepého, to byla opravdu spíše bída. Kdybych nebyla ujišťována, že je Pistolník nejslabším článkem celé série, tak nevím, jestli bych se do dalších dílů pouštěla.

Rav3n
12.05.2020 5 z 5

Do tohoto podivně pokřiveného světa jsem dostala zcela nechráněná před tím, co tam čeká. Ale bylo to famózní a pokládám to za Kingovo vrcholné dílo. Nemluvím jen o první knize, ale o celé sérii, nelze to totiž posuzovat po kusech, ale jen jako jeden celek.

Set123
27.04.2020

Dlouho jsem slýchal o Temné věži a žel bohu byla vyprodaná! Jakou radost jsem cítil, když Beta Dobrovský začala celou sérii znovu vydávat. A s jakými pocity jsem do čtení první knihy šel? Inu, byl jsem poněkud rozpačitý, protože jsem slýchal, že je to nejhorší díl série, není to úplně ono, dál to bude lepší.

Teď zpětně musím uznat, že je to asi opravdu „nejhorší“ díl série. Ale ona to asi není pravda. On je tento díl prostě jiný. Prostředí, styl slohu, i vyprávění a tempo knihy je prostě zcela odlišné od nadcházejících dílů. Nemohu říci, že by to bylo špatné, naopak, je to skvělé, jenom na tuto knihu prostě musíte mít náladu a trpělivost.

Hlavní postavu – Rolanda – jsem si zde neoblíbil, ale byl zajímavý. Hlavní antagonista – Muž v černém – se nestal mým oblíbeným, ale je zajímavý. Celý svět se nestal mým univerzem, ale je zajímavý.

Tak se mi zdá, že tato kraťoučká kniha je vlastně prolog ke krásnému vesmíru – který se prolíná mnoha knihami – a rozhodně stojí za přečtení. Člověk se jenom nesmí nechat odradit.

n.ezn.amy
26.04.2020 5 z 5

Začátek fenomenální série, kdy Roland jde po stopách muže v černém, neboť jen ten jej může dovést k Temné věži. Jde nemilosrdně za svým cílem i přes mrtvoly, neboť jen Temná věž mu může přinést pravdu, po které pátrá. King dokázal, že je nejen skvělým spisovatelem horroru, ale dokáže i velmi dobře spojit postapo s fantasy.

kika_
23.04.2020 4 z 5

Mě se to líbilo. Je pravda, že čtenář je z toho trochu zmatený, protože příběh v průběhu vyvolává spoustu otazníků a odpovědi se vlastně ani nedočkáme. Dle mého názoru, toto "neznámo" je právě pěkným uvedením do série, kdy odpovědi hledáte v dalších dílech. Já jsem spokojena!

Atlantis
21.04.2020 2 z 5

Jejdamane, je to King, tak to přece musí být úchvatné, ta hloubka, ty myšlenky! Blbost!
Pistolník je kniha plná perverzností, které tam jsou jen proto, aby šokovaly, nehrají naprosto žádnou roli. Příběh je polovičatý a rádoby filozofický, naprosto se nechytáte a slovní obraty jsou přinejlepším krkolomné. Co znamená kyklopský výhled? Kyklopská hora?
Výmluvy typu: "Až si přečteš šestý díl, bude ti tahle první kniha dávat smysl." tady nefungují a víte proč? Kvůli doslovu Kinga samotného. Tam totiž přiznává, že netuší, co právě napsal. Kdo jsou tři vyvolení, co znamená stokrát zmíněná revoluce, ani co měly znamenat jednotlivé části Pistolníka. A to, dámy a pánové, je plivanec fanouškům přímo do obličeje. Nasázet cosi na papír, a pak v průběhu let řešit, co jsem tím vlastně myslel? Kdyby to tak dělali všichni autoři, jak by vypadal Pán prstenů, Malazská kniha nebo One Piece?
Pistolník je nafouknutá, přehypovaná bublina a protože (pokud jste fandové fantasy) knihu stejně číst budete, tak se na to připravte.

LadinSt
19.04.2020 3 z 5

Pistolník má zajímavou atmosféru, trochu magickou. Spojení westernu s fantasy je poměrně zajímavé a dost to vybočuje z Kingovy ostatní tvorby (aspoň z toho, co znám). Přesto se nedá říct, že by mě to nějak uchvátilo a myslím, že další díly už si spíš nechám ujít.

boxas
09.04.2020 5 z 5

Pistolník je klíč k celé sérii Temná věž. Proto doporučuji každému, kdo tuto knihu právě dočetl do konce, kroutí hlavou a mnohému z ní nerozumí, a proto je teď rozladěný, aby určitě pokračoval dalšími částmi série.
A až CELOU Temnou věž dočtete do konce, vraťte se sem na začátek a znovu si Pistolníka přečtěte!
A uvidíte, že jednotlivá kolečka pěkně zapadnou do sebe a vy si řeknete: Aha, tak proto...
A nezapomínejte, že svět a ka-tet spolu souvisejí...

WonderNika
04.04.2020 5 z 5

Keď mám dobrú náladu, tak spontánne nakupujem knihy. Pištoľník bola jednou z tých, pri ktorých som si povedala ,,neskúsiš-nevieš", a urobila som dobre. Knihu som však dočítala až na druhý pokus, no hneď som si objednala pokračovanie. Príbeh ma vtiahol do deja možno v polovici knihy a akonáhle som sa naladila na Rolandovu ,,vlnu", knihu som nemohla pustiť z rúk, kým som ju nezatvorila na poslednej strane. Po prvej časti mám však v hlave milión otázok, ktoré mi zodpovedia iba jednotlivé pokračovania ságy.

Monns
17.03.2020 3 z 5

Je to moje první kniha od Kinga a ohodnit knihu pro mě bylo těžké. Uvidím, jak mě osloví další díly..

Greenfingers
10.03.2020 4 z 5

První díl rozsáhlé autorovy ságy, která se tak trochu vymyká jeho běžné tvorbě. Kniha je doslova nabitá ponurou a tajemnou atmosférou, děj se posouvá jen velmi pozvolna.
Hlavní postava a její původ je poněkud záhadný, předpokládá se, že v dalších dílech se odhalí naplno.

VikyKleinik
20.02.2020 2 z 5

Přijde mi, že zde se King snažil o něco jiného. Pistolník je trochu atypickej, stále neurčitej, ale přesto atraktivní tím, v jakym světě se odehrává. Mix vznešeného rytíře a kovboje divokého západu, jenž se kloubí na postavě Rolanda, mi je též sympatický.
Kámoš mi nadhodil, že je to asi dobrá sága, protože hned v prvním díle se ten pistolník sjede halucinogenem.
"Staří Bohové nachcali na poušť a tak vznikl meskalin"

Momentálně se chystál na pátý díl, ale série mě baví čím dál tím míň. Jednak knihy propadli poměrně průměrné kingovštině (jistému schématu skrz které autor píše) a svět i postava Rolanda mi už nepřijdou natolik atraktivní s tím, jak se věci vyjasňují.

Rainbow_Owl
22.01.2020 3 z 5

Ja vlastne neviem. knihu som dosť dlho odkladala, na základe recenzií som nevedela čo mám od nej čakať. V konečnom dôsledku to nebolo zlé, len som ostala mierne zmätená. Každopádne vývoj vzťahu Jacka a Pištoľníka sa mi páčil asi najviac. Stretnutie Pištoľníka s Mužom v čiernom bolo pre mňa maximálne divné - filozofická vsuvka o vesmíre, komerčnosť a nekonečnosti mi tam proste nesedela. Možno sa dozviem v dalších dieloch.

gambinka87
15.01.2020 2 z 5

"Přečteno" dvakrát. Po závanu klíčovou dírkou jsem se rozhodla přečíst celou sérii. Jak již psali jiní, Pistolník není na čtení zcela jednoduchý. Já jsem začala audioknihou, ale protože jsem měla pocit, že mi něco uniklo, přečetla jsem knihu ještě fyzicky, i když na konci jsem nebyla o mnoho rozumnější. Jak se zachová pistolník je šokující, ale stejně chce člověk vědět, jak to bude dál... Opět nejkladněji hodnotím "vsunuté" příběhy z Rolandovy minulosti.

Lenka.Vílka
29.12.2019 5 z 5

Do třetice všeho dobrého? U Pistolníka to rozhodně platí. Měla bych vysvětlit, já vím. Dvakrát předtím jsem prostě nedočetla. S radou: "Když přečteš první díl, dáš i zbytek, ten je totiž dost náročnej." jsem se do knihy pustila znovu. A teď to vyšlo!

Tahle kniha se čte zvláštně. Vlastně jsem se konečně začetla a musím přiznat jedno. Ano, King je mistr hororu, ale mě strašně moc vyhovuje i v jiných žánrech. A to Pistolník splňuje. Je to taková dost hodně specifická kniha. A řekla bych, že si dost hraje se čtenářem. Snové výjevy, pocit nevědomí reality. Asi fakt musíte mít náladu, naložení nebo možná i věk, aby jste na tu hru přistoupili.

(Už včera jsem usínala v hřejivém náručí Rolanda z Gileadu. Na dnešní večer jsem se tedy těšila. A věděla jsem, že neusnu, dokud nedočtu.)

Kdybych měla jenom spočítat momenty, kdy jsem byla byť jen trochu zmatená, prsty mojich rukou mi nebudou stačit. Ale vždy jsem se vymotala. Tedy až na konec. Ten křičí: "Dej sem další díl."

(Nelze nezmínit krásné ilustrace. Kdyby jich bylo víc, nestěžuji si, to je fakt, ale dobré. )

Co je podle mě na téhle knize nejsilnější? Že přečtete 200 stran a nevíte vlastně skoro nic. Je to takového povídkové vyprávění spojené cestou pistolníka za mužem v černém. A jo, naši společnou cestu jsem si užila. Přesto. Takový dobře napsaný prolog, že? V délce celé knihy...

Navíc mě moc bavilo, že dokud to autor až docela daleko v knize jemně nenaznačil, pořádně nevím, kde a kdy se děj odehrává. (Jelikož až teď čtu knihu, neměla jsem důvod vidět filmovou adaptaci, takže jsem netušila vůbec nic.) Je to minulost? Je to budoucnost? Je to nebe, peklo nebo očistec? Nebo si někdo dáchnul po obědě a tohle se mu zdá? Nebo zda je to celý vymyšlený svět, tak proč má tolik společného s naším? Jako tady ta nejistota byla celou dobu tak dobře stavěna, že bych Kingovi i věřila, kdyby se to odehrávalo na Marsu :D tak jsem na to velké knižní dobrodružství moc zvědavá.

(Chtěla jsem si přečíst Prokletí Salemu. Jen tak, ale čtení by přišlo na řadu před Temnou věží, přeci jen to není série, budu mít knihu hned za sebou, to byla moje myšlenka. A bylo mi doporučeno, zakomponování knihy mezi díly Temné věže. Takže dík, ty víš kdo.)

A Věž je stále blíž...

PS: četla jsem úplně první vydání. Takže bylo už značně ochmatané. Sedlo to. Protože jak jsem četla, furt jsem si knihu různě přebírala a osahávala. (Asi jsem divná, no.) Představa, že zrovna toto čtu ve čtečce je poměrně děsivá...

HynekBee
26.12.2019 3 z 5

Nejdřív jsem vůbec nechápal, co čtu. Western ? Budoucnost ? Alternativní svět ? Onen svět ? Po té jakési prozření. Myslím, že v knize je mnohem více pravdy, než může čtenář postřehnout. Zajímalo by mě, co jsem ještě nepochopil já ;) Každopádně jdu do dalšího dílu.

Teron
25.12.2019 2 z 5

Stephen King je autor, ke kterému příležitostně zkouším najít už delší dobu cestu, což se nijak extra nedaří...líbily se mi zatim snad akorát Dračí oči a Temná půle. Pravda, čtu ho hrozně málo, protože nevyhnutelně věnuju pozornost autorům, kteří mě osloví víc...Pistolník tomu rozhodně nepomohl. Pokud bych měl soudit jen podle něj, pak z toho King vychází jako zfetovaným humělec, který může napsat tu největší slátaninu a narvat do ní hala bala bez jakékoli integrity a soudržnosti cokoli a lidi mu to budou nekriticky adorovat jenom kvůli jménu na obálce. Pár povedených scén to nezachrání.

Pitbullka
21.12.2019 4 z 5

Jelikož je o úvod do série, není to tak akční, jak bych chtěla. Ale takový fantasy western. Jsem zvědavá na druhý díl.

bacouch
15.11.2019 4 z 5

Pistolník...co říct? Na ságu Temná věž jsem se chystala pekelně dlouho. Když jsem se konečně dostala k prvnímu dílu, tak jsem si prvních 100 stránek říkala..."no co to je? Dyť je to děsná nuda. Nic se tam pořádně neděje, a když se něco stane, tak já to nepochopím." Jenomže po půlce knihy se to najednou zlomilo a kniha mě naprosto vcucla. Takže si bohužel budu muset přečíst i další díly. Ach jo, ten King si s náma ale hraje :-)

KaMal
29.10.2019 3 z 5

Podruhé čteno v originále a místy to byla opravdu dřina... Jinak musím uznat, že děj není moc zajímavý, spíš jen úvod a představení postav pro následující sérii.